Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Depresie din senin

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Sper sa faci asta pentru binele tau.

#20
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Azelya, on 23 aprilie 2014 - 20:49, said:

Sex in sus sex in jos, doar asa ceva aveti in cap??? Am pus o intrebare si nu am nevoie de raspunsuri aiurea, daca sunt grasa si urata???  ce conteaza cand voi ati deviat de la subiect!!!
Dupa atata post de Pasti si timp in care nu a fost voie sa faci sex...ne joaca hormonii Posted Image

ON:
Citeste aici ce am scris despre depresie, poate te ajuta !

Metode de alungare a starii de deprimare:
Ca principale metode recomand sa nu asculti muzica din aia de-ti vine sa-ti tai venele. Incearca sa asculti ceva mai energic de genul: Happy - Pharrell Williams. Nu trebuie neaparat sa iti placa, dar trebuie sa sti ca, chiar daca nu-ti place, iti va da acea stare de motivatie. Urmareste clipuri motivationale pe youtube - sunt cu miile. Fa-ti o lista cu viitoarele actiuni. De exemplu scri pe o foaie atat scopurile din viitorul apropiat cat si cele din viitorul indelungat, indiferent ca sunt scopuri mici sau mari, si sa fie puse pe categorii, de exemplu: maine trebuie sa cumpar paine, sa platesc internetul, sa pun benzina. Luna viitoare vreau sa ma inscriu la...balet. Anul viitor vreau sa imi schimb masina, peste 5 ani vreau sa devin politist, etc. Si de fiecare data cand ai finalizat o actiune, o tai de pe lista. Astfel, inconstient, iti va da o stare de bine si te vei simti eliberat de o sarcina. La fel, fa cumparaturi. Dar sa fie ceva pentru tine personal: o pereche de sosete, etc. Nu trebuie sa fie ceva scump, ci ceva pentru tine, care sa iti foloseasca. La fel, plimbate cu, castile in urechi. Aceasta metoda te va ajuta sa intri intr-o stare de procesare a informatiilor mai aprofundata si automat vei putea gandi mai motivat. Se stie ca atunci cand asculti muzica, intotdeauna vei lua decizii subiective, si viitorul iti va parea mai optimist. Nu trebuie neaparat sa iesi cu prietenii si sa socializezi, dar daca ai cum, fa-o ! Te va ajuta sa mai scapi de gandurile tale si sa mai schimbi mediul. Dar daca esti singur, mergi la un film. Vei fi captat de actiunea petrecuta acolo, incat vei uita temporar de problemele tale.
Nu te imbraca doar in negru. Incearca sa folosesti si alte culori. Iar daca o sa te simti vreodata coplesit de ganduri negre, pocneste din degete. Incearca in timp ca sa faci din aceasta metoda elementul tau de siguranta de a iesi din starea in care esti. Practic, te poti auto-educa.

Viata este frumoasa dar grea, cu bune, cu rele, cu urcusuri si coborasuri, dar este viata noastra si trebuie sa o traim pana la capat. Fiecare poate mai mult, important este sa vrei. Asa ca fa orice este nevoie ca sa iesi din starea asta, si dovedeste-ti in primul rand tie ca poti mai mult de-atat Imagine publicată

Edited by Business_style, 23 April 2014 - 21:06.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 tandrei99, on 23 aprilie 2014 - 20:55, said:


De aceea ii sugerez initiatoarei topicului sa mearga la un psihiatru bun. Depresia apare dintr-un cumul de cauze si doar identificarea acestora si anumite masuri ulterioare pot sa ajute pe depresiv sa depaseasca momentele dificile."
Una din cauze putand fi lipsa activitatii sexuale. Sau?

#22
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Ai spus bine. Una din cauze dar nu singura.
Pot fii multe alte cauze ale depresiei si nu le rezolvi daca faci sex.

#23
Azelya

Azelya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.04.2014
Vad ca viata mea sexuala este punctul forte al discutiei, asa ca am sa raspund nu am probleme sexuale, nici lipsa nu duc, asta asa pt curiozitatea unora! Depresia este de alta natura si nu are legatura cu sexul! Am cerut niste pareri cu pivire la subiectul depresie, stres cotidian etc nicidecum terapie sexuala!

#24
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Se pare insa ca multi considera ca cea mai importanta cauza a depresiei lipsa unei vieti sexuale implinite. Asta e perceptia  si nu trebuie sa o neglijam. Trebuie sa tinem cont de aceasta realitate. @azelya m-as bucura sa gasesti aici raspunsurile pe care le astepti.

#25
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014
Anti-depresivele nu iti vor rezolva problema...nici raspunsurile de la oameni complet anonimi. Pentru restul, du-te la un doctor, spune-i ce probleme ai, durerile de cap nu apar din senin si ai un istoric medical.

#26
amr123

amr123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Sindromul premenstrual?.....
Saptamana asta am fost intoarsa pe dos la propriu si am provocat numai certuri din cauza lui. Maine ma vezi smiley face ca tre sa apara musafirul lunii :))

#27
Dimebag

Dimebag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.01.2007

 Azelya, on 23 aprilie 2014 - 21:16, said:

Vad ca viata mea sexuala este punctul forte al discutiei, asa ca am sa raspund nu am probleme sexuale, nici lipsa nu duc, asta asa pt curiozitatea unora! Depresia este de alta natura si nu are legatura cu sexul! Am cerut niste pareri cu pivire la subiectul depresie, stres cotidian etc nicidecum terapie sexuala!

Topicele despre depresie din ultimele luni parca sunt trase la indigo. De asta si raspunsurile sunt similare. Ori nu faci sex, ori esti grasa si urata. Daca la ambele raspunsul este nu, atunci urmeaza intrebarile despre varsta si bineinteles poza. Ca sa existe un punct de plecare. Vezi tu, bunaciunile nu au cum sa fie depresive, doar daca nu sunt sexuite suficient.
Oricum ca sa fii depresiv sau ca sa nu fii depresiv se depune cam acelasi efort. Depinde de tine asupra caror activitati vrei sa te concentrezi. Si nu te grabi sa te etichetezi ca fiind depresiva, nu ajuta la nimic. Ti-e frica sa nu fii abandonata, ti se pare ca toti iti sunt dusmani. De unde ai dobandit adevarurile astea? Si ce inseamna cand te loveste un stres puternic? Detaliaza si tu putin.

#28
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
da daca aveai cancer din senin si iti trecea sa vezi cum iti reveneai; pe lenesi nu ii ia nimeni in rai, acolo te duci prin lupta in viata

#29
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 bubu™, on 06 mai 2014 - 13:11, said:

da daca aveai cancer din senin si iti trecea sa vezi cum iti reveneai; pe lenesi nu ii ia nimeni in rai, acolo te duci prin lupta in viata
Attached File  noi_astia_lenesi_mergem_in_rai_sau_vine_cineva_dupa_noi-1.jpg   277.9K   4 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate