Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Toti detinatorii de cartele pre-platite vor trebui sa se inregistreze si sa depuna acte de identitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
686 replies to this topic

#1
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
"Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a anuntat la sfarsitul sedintei Guvernului de miercuri ca a fost aprobat un proiect de lege privind inregistrarea detinatorilor de cartele telefonice pre-platite."In ultima sedinta a CSAT s-a luat decizia de a promova urgent un act normativ pentru prevenirea si contracararea riscurilor la adresa securitatii nationale. Este vorba despre obligatia detinatorilor de cartele prepay de a le inregistra, de a depune un act de identitate. Si, de asemenea, obligatii pentru operatorii de telefonie mobila", a spus Cazanciuc. Proiectul de lege a fost trimis catre Parlament.
Acesta a precizat ca intr-o perioada de sase luni, toti detinatorii de cartele pre-platite trebuie sa depuna un act de identitate. "Daca nu se va face acest lucru, furnizorul va sista serviciul pana cand detinatorul va inregistra cartelele. Din momentul intrarii in vigoare a Legii, toti vor avea obligatia de a depune un document de identitate", a spus Cazanciuc.
Aceste masuri se vor aplica si in cazul firmelor, acestea urmand sa fie obligate sa prezinte documente de constituire a societatii. Proiectul de lege modifica Ordonanta de Urgenta 111/2011 privind comunicatiile electronice.
Practic, in termen de sase luni din momentul in care legea intra in vigoare, toti cei care detin astfel de cartele vor trebui sa se inregistreze la operatorii de telefonie. Aceleasi obligatii le vor avea si cei care doresc sa achizitioneze cartele noi."

"Curtea Europeana de Justitie a declarat marti, 8 aprilie, drept nevalida Directiva UE privind stocarea datelor adoptata in 2006 in urma atacurilor teroriste din Londra si Madrid. Curtea considera ca aceasta directiva reprezinta o imixtiune deosebit de grava in drepturile fundamentale la respectarea vietii private si la protectia datelor cu caracter personal. In Romania, directiva UE a fost transpusa in lege in vara anului 2012 si prevede stocarea pentru 6 luni a datelor de trafic ale tuturor utilizatorilor de telefonie si internet, nu si a continutului. O lege similara, adoptata in Romania in anul 2008, a fost declarata neconstitutionala un an mai tarziu, pe motive de incalcare a dreptului la viata privata."

Edited by EllaBeauty, 09 April 2014 - 13:56.


#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Un proiect de lege cretin. Nu are alta justificare decat inlesnirea supravegherii comunicatiilor private.

#3
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Sunt curios la firmele în insolvență ce-o să facă...

#4
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
"Daca nu se va face acest lucru, furnizorul va sista serviciul pana cand detinatorul va inregistra cartelele."

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da,
iar pentru a uşura treaba... ''demagnetizarea'' cartelelor a înflorit
culmea, după ce fac 100km să mi-o schimbe... cu buletin...desigur...şi 45 lei... după 3 zile nu mai pot apela numerele cele mai uzitate de mine!!!
''aţi tastat un număr greşit''
vorbit cu 444 .... mergeţi să schimbaţi simul...
la ţară de căcat, servicii de căcat...noroc că nu avem viitor!

Edited by sarac.lipit, 09 April 2014 - 14:07.


#6
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postneur0, on 09 aprilie 2014 - 13:57, said:

Un proiect de lege cretin. Nu are alta justificare decat inlesnirea supravegherii comunicatiilor private.
Sa vedem cine mai suna la 112 ca sa faca glume.

#7
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Asa si daca e vreun primitiv ca mine  ,care sigur sunt mai multi,   care nu vrea sa prezsinte documentele ce se intampla imi da amenda ,ma cauta Cazanciuc akas ce imi face ,mai sunt si daia care nu au acte de identitate tigani , boschetari etc. ce or sa le faca?
Alta lege data ca sa fie asa acolo, dar care nu o sa se respecte  gen legea maidanezilor.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sub pretextul "securitatii" suntem privati incet, incet de toate drepturile constitutionale si umane, mai ales de cele care tin de viata privata. Orwell este deja depasit.

#9
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postbulan60, on 09 aprilie 2014 - 14:01, said:

Sa vedem cine mai suna la 112 ca sa faca glume.

Corect, la asta m-am gandit si eu cand am citit stirea.

Eu am doar abonament si nu ma simt ca la Big Brother! Nu fac nimic ilegal si ma indoiesc profund ca intereseaza pe cineva ce fac eu zilnic....

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbulan60, on 09 aprilie 2014 - 14:01, said:

Sa vedem cine mai suna la 112 ca sa faca glume.
Unul care ia cartela din Bulgaria? Unul care plateste un tigan din alt oras sa-i ia cartele cu buletinul sau?

#11
Neytiri

Neytiri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbulan60, on 09 aprilie 2014 - 14:01, said:

Sa vedem cine mai suna la 112 ca sa faca glume.

Asta-i vrajeala ieftina!
Cei care faceau glume la 112 oricum puteau fi identificati dupa IMEI.

#12
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostGeorgeIancu, on 09 aprilie 2014 - 14:02, said:

Asa si daca e vreun primitiv ca mine  ,care sigur sunt mai multi,   care nu vrea sa prezsinte documentele ce se intampla imi da amenda ,ma cauta Cazanciuc akas ce imi face ,mai sunt si daia care nu au acte de identitate tigani , boschetari etc. ce or sa le faca?
Alta lege data ca sa fie asa acolo, dar care nu o sa se respecte  gen legea maidanezilor.

Dupa 6 luni suspenda cartelele. Le reactiveaza numai dupa ce depui actele. Nu mai poti cumpara decat cu buletin.

#13
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postneur0, on 09 aprilie 2014 - 14:03, said:

Unul care ia cartela din Bulgaria?
Pai ia pune un link aici cu tarile care vand cartele fara buletin!

#14
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu vreau !

#15
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Tocmai cand doream sa trec si eu pe cartela....

raman pe abonament ca tot un drac ii acum :|

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Si ce va surprinde? Suntem printre f putinele tari unde mai poti inca sa iei o cartela fara ID.
Mi se pare OK decizia.

#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
e foarte bine. in alte state se practiva de mult.
nu vad absolut nicio problema in a se sti al cui este un numar de telefon.

nu inteleg de ce unii precum sarac lipit sunt foarte contrariati? trageau tepe folosind mobilul ca sa iasa din saracie sau cum?
astept o explicatie logica. eu am abonament(e) de la inceputurile telefoniei mobile si nu m-am simtit haituit sau speriat de faptul ca operatorul stie cine sunt eu.
de ce oamenii astia sunt asa de inspaimantati?

Edited by onlyone, 09 April 2014 - 14:09.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
In toate tarile civilizate prezinti un act de identitate cand cumperi cartele preplatite, cu numar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate