Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitie - android cu suport puternic after-sale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlache1, on 28 februarie 2014 - 18:08, said:

Nexus are suport 2-3 ani maxim...restul se lauda cu 2 ani si au efectiv 1 an. La cum evolueaza tehnologia, nu prea merita sa tii un telefon mai mult de 1 an, maxim 2.
Apropo de asta, cineva cauta o pereche de ghete care l-au tinut mult timp fara sa se rupa si nu gasea modelul ala deloc. Intr-un final, a ajuns in preajma unuia din conducerea firmei care producea modelul respectiv si l-a intrebat "de ce nu mai faceti modelul x, ca era foare bun, m-a tinut o gramada de ani?" si raspunsul a fost: "vrei sa dau faliment, sa nu mai cumpere lumea de la mine?".
Adevarul e ca un telefon bun il iei o data si te tine mult, nu iei mai multe .... Eu am Desire de peste 3 ani, inca functioneaza ok, rootat si cu rom custom, pentru
a avea mai multa memorie interna (folosesc un card cu 2 partitii); daca nu primeam de la serviciu moka S3 mini, probabil ca tot de pe el vorbeam si acum. Din pacate
partea hardware nu tine pasul cu noile softuri (a se citi jocuri), altfel, tot ce ai putea pune pe un telefon mai nou, ar merge si pe Desire, fara probleme. L-am pasat sotiei btw.
Sa revenim...vrei sa il tii mai mult de 1-2 ani, mergi pe Nexus 5. Motorola a ajuns la Lenovo, asa ca nu ii vad sa asigure suport la G sau X mult timp.
HTC vrea si el sa vanda telefoane noi, iar One e de ceva timp pe piata si nu prevad sa prinda Android 5. Samsung scoate pe banda si nu il mai intereseaza de S3, desi face 2 ani abia in Mai. Nexus prinde cele mai multe versiuni oficiale de rom, daca asta iti place si nu vrei rom custom.
Nu prea sunt deacord cu tine, uite, când am vândut eu galaxy s1, acum câteva luni, Samsung tocmai ce a scos un telefon care nu era mai bun ca el. Din moment ce se scot telefoane care ca performanță nu-s mai breze ca un telefon de 4 ani, înseamnă că și ăla de 4 ani îi la fel de bun.

View Postcristi.r, on 28 februarie 2014 - 18:14, said:

.... uite ca pe principiul asta, Apple refuza sa dea faliment. Cine spune ca Apple este o chinezarie, are perfecta dreptate, dar este o chinezarie facuta cu cap. Samsung/HTC/LG sunt si ele tot chinezarii, ... de plastic ... Iar pretul de achizitie al unui dispozitiv Apple inclin sa cred ca nu are legatura cu aparatul in sine, ci cu ceea ce ofera dupa vanzare. Evident, cu bani, dar ofera. Insa nici in Google Play aplicatiile adevarate nu sunt gratis. Si atunci eu, ca prostul care a dat o basca de bani, cu ce raman ?

De-aia am provocat aceasta discutie. Exista cineva care sa adopte strategia Apple, dar la niste preturi ceva mai mici ?
Ete o laie, am un prieten care a primit ultimul PowerPC de la Apple. Și ghici ce? Au scos suportul! Și vorbim de desktopuri unde evoluția nu e așa spectaculoasă ca la dispozitive modele.
Apple sunt doar niște ipocriți triști.

#38
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postbenis, on 02 martie 2014 - 00:17, said:

Ai facut niste afirmatii care poate ar merita o aprofundare a problemei si o dezvoltare pe baza de argumente a ei. Si ma refer ambele raspunsuri din postul tau.
Deci:
1. cum adica un telefon de 4 ani nu este mai bun ca unul actual ?
2. cum adica Apple a scos suportul la un desktop nou ?

Raspunsul ar putea sa dea o alta dimensiune dilemei pe care am ridicat-o si astfel sa ne dam seama ca lucrurile nu stau asa cum le-am prezentat eu in postul cu care am deschis thread-ul.

Pana una alta, Mali400 este o varianta relativ trista de procesor grafic, surclasata clar de ceea ce are galaxy S4 de exemplu, macar si numai din punctul de vedere al temperaturii de lucru. Si asta e numai un exemplu.

#39
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 31.08.2007
@wirespot: Hai sa nu amintim cum face Apple update-uri la telefoanele lor mai vechi. Update-uri incomplete si facute in asa fel incat telefonul sa se miste mai prost decat varianta anterioara.
Da. Pana la urma Apple sta un pic mai bine pe uptates dar... nu doar uptdates conteaza.
Stiu sun un pic Android fan. Dar asta pentru ca pe Android am o vatietate de posibilitati de apps gratuite si variante de tel. Plus ca pe Android am foarte multe variante de tel dintre care sa aleg si la un pret mult mai competitiv.
Sa revenkm la topic - recomand Nexus5 daca vrei update-uri. S4 daca vrei un telefon mai bun ca Nexus. S3 mini daca vrei un telefon ieftin pe care sa-l folosesti doar pt convorbiri, cateva aplicatii, internet. Si iPhone 6 daca vrei sa arati lumii ca ai bani si nu stii cum sa folosesti un smartphone. :P


#40
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Te pomenesti ca pe Iphone toate aplicatiile sunt pe bani.

#41
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Cineva spunea la un moment dat ceva de genul: cu cat studiez/invat mai mult, cu atat imi dau seama cat sunt de prost. Evident, vorba asta e un pic fortata in contextul asta, sunt totusi niste gadgeturi, nu trebuie sa ne conduca viata. Iar vorba aia era rostita cu un inteles mult mai adanc. Insa studiind piata si vorbind si aici cu voi, imi dau seama ca smartfionu' de-l am acum inca imi satisface cerintele la 2,5 ani de la aparitie cu 1GB de RAM si dual-core de 1GHz si ceva, Chiar daca i-a mai scazut potenta bateriei, chiar daca, pe alocuri, se mai incalzeste, chiar daca a ramas incremenit intr-un android 4.1.2, etc ... Cam tot ce-am vrut sa fac cu el pana acum ... am cam facut ... transfer de date de toate tipurile permise (ex. hot-spot folosit din plin pentru o tableta), OTG, navigare, agenda/scheduler electronic, o camera nu tocmai proasta, etc ...

Oricum, va multumesc foarte mult pentru disponibilitate ! Apreciez sfaturile voastre !

Edited by cristi.r, 05 March 2014 - 01:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate