Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sfat achizitie - android cu suport puternic after-sale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View Postalin62, on 28 februarie 2014 - 18:17, said:


pfff foarte tare sfatul. Arata mi si mie modelul asta de telefon HTC, sau cumva este o firma cu zeci, sute de telefoane?
Ca sa nu mai zic ca htc nu sta prea bine la update uri.
Uite aici

#20
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 18:57, said:

Uite aici
Hai ca deja devii obsedat de One...

#21
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostDaniJ90, on 28 februarie 2014 - 18:52, said:

Oricand poti alege Windows Phone sau iOS daca nu iti place ce gasesti pe Android.
Esti dragut cu sfatul asta... Multumesc oricum. Daca aveam bani, respectiv eram dispus sa ma scobesc de bani, ca cei amintiti in postul colegului lache1 pentru asa ceva (ma refer la ios), fii sigur ca nu mai deschideam acest thread. Adica stai linistit ca eu, cel putin, nu-s ca aia cu vulpea si strugurii acri, nu mi-e nici teama, nici rusine sa recunosc, chiar n-am bani si, daca as avea, nu sunt dispus sa dau atata banet pe IOS. Pur si simplu, vad cumva altfel prioritatile banilor pe care-i castig si nu ma mai cucereste iremediabil tehnologia asta noua.

#22
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View PostDaniJ90, on 28 februarie 2014 - 18:59, said:

Hai ca deja devii obsedat de One...
Masoara-ti cuvintele. Mi-am exprimat parerea si atat, nu esti obligat sa imi raspunzi.

#23
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postcristi.r, on 28 februarie 2014 - 19:00, said:

Esti dragut cu sfatul asta... Multumesc oricum. Daca aveam bani, respectiv eram dispus sa ma scobesc de bani, ca cei amintiti in postul colegului lache1 pentru asa ceva (ma refer la ios), fii sigur ca nu mai deschideam acest thread. Adica stai linistit ca eu, cel putin, nu-s ca aia cu vulpea si strugurii acri, nu mi-e nici teama, nici rusine sa recunosc, chiar n-am bani si, daca as avea, nu sunt dispus sa dau atata banet pe IOS. Pur si simplu, vad cumva altfel prioritatile banilor pe care-i castig si nu ma mai cucereste iremediabil tehnologia asta noua.
Nu ai zis un buget, plus de asta eu nu eram ironic siiii, telefoanele cu Windows sunt chiar ieftine.Stai linistit ca nici eu nu arunc cu banii pe telefoane si iti spun sincer, in momentul de fata nu stiu daca mi-as cumpara ceva...Sunt pe piata telefoane bune, chiar foarte buna, insa pur si simplu nu au acel ceva care sa ma faca sa le cumpar."Traiesc" din telefoanele ce le primesc in teste, astept One 2 si G3, poate, poate e ceva.Revenind la subiect, daca vrei android pur, alege Nexus 5, insa trebuie sa nu uiti faptul ca daca vrei sa il vinzi, pretul ii scade considerabil.

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 19:05, said:

Masoara-ti cuvintele. Mi-am exprimat parerea si atat, nu esti obligat sa imi raspunzi.
Nu am un metru la mine, dar cred ca cel mai lung cuvant scris de mine ca raspuns la postul tau, are cam 2 centimetrii...

Edited by DaniJ90, 28 February 2014 - 19:08.


#24
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostDaniJ90, on 28 februarie 2014 - 19:07, said:

Nu ai zis un buget, plus de asta eu nu eram ironic siiii, telefoanele cu Windows sunt chiar ieftine.Stai linistit ca nici eu nu arunc cu banii pe telefoane si iti spun sincer, in momentul de fata nu stiu daca mi-as cumpara ceva...
Ei vezi, exact la asta ma refeream. Daca tot nu mai impresioneaza cu nimic, macar sa stiu, sau sa am iluzia :D, ca am dat banii pe ceva folositor. Adica suport tehnic dupa vanzare. Hai ca ne-am inteles pana la urma.

Asa cum am mai zis, la nexus ma gandeam si eu, sincer nu ma vad un combinator de telefoane mobile, asa ca, sa zicem ca as putea trai cu ideea de scadere considerabila a pretului ...

Edited by cristi.r, 28 February 2014 - 19:14.


#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 18:57, said:

Uite aici
Stiam si eu specificatiile lui One. El a cerut un telefon care sa aibe perte de update uri iar htc nu sta prea bine la update uri.

#26
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Omologul Apple la suport e seria Nexus. Iar Nexus 5, cu toate hâburile lui e un telefon excelent pt prox. 350 € cât costă acum.

#27
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
pana una alta htc one are un update in plus ca S4; de la 4.1 la 4.4.2

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postcristi.r, on 28 februarie 2014 - 19:00, said:

nu mi-e nici teama, nici rusine sa recunosc, chiar n-am bani si, daca as avea, nu sunt dispus sa dau atata banet pe IOS. Pur si simplu, vad cumva altfel prioritatile banilor pe care-i castig

Dacă vrei device decent, la preț decent, cu update-uri îndelungate, variantele sunt:

* Device Nokia Lumia, cu Windows Phone în loc de Android.

* Moto G și să speri că Lenovo va fi de treabă și va menține update-urile încă 2-3 ani. Rulează Android aproape curat deci n-o să fie un efort deosebit din partea lor, totul e să vrea.

* Foste flagship-uri Android cu suport custom ROM foarte bun pe XDA. Adică Samsung S4, S3, S2 (inclusiv S2 Plus) și variantele mini.

* Actuale flagship-uri care vor deveni în câteva luni foste, la fel cu suport bun custom ROM. Adică HTC One și Sony Xperia Z. Evident, trebuie să ai răbdare să scadă prețul.

* Device-urile din gama Nexus (4, 5, Galaxy Nexus, Nexus S). La astea poți merge și pe varianta custom și pe update-uri oficiale.

* Diverse alte device-uri cu specificații mai slabe (dual core cu 768 MB - 1 GB RAM), gen Xperia M. Din astea sunt multe, pentru unele există custom ROMs decente. Problema e că deja sunt învechite moral și vor deveni aproape complet defazate în următoarele 6 luni. Dacă le găsești la SH în stare bună și la preț bun, ok. Clar însă nu merită să le mai iei noi.

#29
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Dar daca un telefon bun merge perfect, de ce ar avea nevoie de un update? Exemplul IOS 7 (variantele 01-04) care au facut mai mult rau decat bine fata de versiunile mai vechi! Sau win 8 care e mai prost decat 7..sau android 4.0 care e mai prost decat 2.3. Toata lumea spera ca update-ul va aduce ceva bun, dar daca nu?

#30
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
La wp8 mai prost ca wp7 ai cam dat-o in gard...

#31
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsorin83, on 01 martie 2014 - 10:45, said:

La wp8 mai prost ca wp7 ai cam dat-o in gard...
m-am referit la windows pentru pc nu am scris windows phone, fi mai atent.

#32
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Tehnologia evolueaza. 4.0 a fost prima versiune dintr-o noua serie Android. Ia compara 2.3 cu 4.3 sau 4.4. Sau AOSP cu CM sau orice custom ROM (alea facute de  comunitate, nu de OEM).

Edited by wirespot, 01 March 2014 - 11:47.


#33
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Nu msi comparati aiurea Apple cu al lui iOS cu androidul de pe Samsung. Daca iOs ar fi si pe Nokia sau Samsung atunci ar exista comparatie.
Normal e sa compari Nexus cu iPhone. Si atunci update-urile ajung cam la fel de repede. Si la ambele branduri dupa 3 ani se cam termina cu update-ul.
De asemenea nu inteleg ce atata discutie pentru update urile de Android. 99% din aplicatiile de pe 4.4.2 merg si pe 4.1. S3 merge foarte bine fara sa aiba 4.4.2. Este mai un efect 'placebo' dorinta de a avea cea mai noua versiune de Android. Mai bine v-ati interesa cine ofera cel mai bun service si garantie. Iar aici Samsung sta cam cel mai bine la noi in tara.

#34
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Toate update-urile de performanţă cele mai bune la Android 4 au venit începând cu 4.2. Perfect de acord că dacă ai un device cu 4.2 poţi sta liniştit, nu e nevoie neapărat de 4.3 sau 4.4. Dar la fel de adevărat este că după ce va începe să fie mai răspândit ART şi aplicaţiile care-l pot folosi, atunci KitKat va avea un avantaj serios în faţă oricărei versiuni anterioare.

vierme said:

Si la ambele branduri dupa 3 ani se cam termina cu update-ul.

Permite-mi să te contrazic. Apple suportă în continuare iOS 6 şi a scos acum o săptămână cel mai recent update de securitate. De care a beneficiat 3GS, care a apărut în vara lui 2009, deci 4,5 ani de updates, asta până acum). Iar iPhone 4 are deja 3,5 ani şi încă primeşte, cel mai probabil va primi toate update-urile care se vor face pentru iOS 7. Cât despre iPhone 5, vor fi trecute probabil la iOS 8 când apare şi vor primi updates pentru el până când o apărea iOS 9.

Prin contrast, versiunile Android sunt dezvoltate de Google timp de doar un an (după code name) sau doi (după major version), iar OEM şi operatorii cu greu se deranjează să le actualizeze pe device-uri şi în cursul anului ăluia, ce să mai vorbim de upgrade la versiunea următoare.

Edited by wirespot, 01 March 2014 - 21:44.


#35
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Am dat like-uri pentru a dezvolta discutia. Chiar imi place ca se discuta in contradictoriu in aceste limite. Mai aflu si eu niste lucruri pe care recunosc, nu le stiam si pentru care va multumesc. Deci, continuati :) !

#36
mikealex9

mikealex9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,096
  • Înscris: 01.11.2013
Clar Nexus 5. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate