Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sfat achizitie - android cu suport puternic after-sale

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Salut,

As vrea sa stiu parerile voastre in legatura cu cel mai "tare" telefon cu android din punctul de vedere al suportului tehnic, update-urilor ulterior vanzarii.

Ma enerveaza la culme miliardele de telefoane scoase de exemplu de Samsung (da, si eu am unul, nu mi-e teama sa recunosc) dar care raman incremenite in vreun 4.0 sau 4.1.

Pe de alta parte, nexus 4/5 este o varianta la ceea ce vreau eu, insa inca am ceva dubii in legatura cu producatorul LG. Nu stiu acum cat mai sunt de fondate aceste temeri, iar daca ar fi sa mai uit la concurenta, nici de acolo nu prea am de unde alege.

Pe scurt, as dori un Android "omolog" al iPhone-ului de la Apple. Exista asa ceva ?

Puteti face versus, puteti face misto de mine, nu ma intereseaza, sa iasa ceva concludent la sfarsitul discutiei.

Daca s-a mai discutat, va multumesc anticipat pentru linkul catre discutia cu pricina.

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
HTC

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Rămân blocate pentru că există o strategie de marketing. Blocând update-urile, o parte din cei ce dețin acel tip de dispozitiv îți vor cumpăra altul care suportă noul software.

Edited by KyKyKyKy, 28 February 2014 - 17:33.


#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/mwc/htc-one--desemnat-cel-mai-bun-smartphone-la-mobile-world-congress-2014_20291.html

#5
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Ia-ți Motorola G sau X. Din câte am văzut Motorola a trecut la un număr mic de terminale pentru care oferă suport excelent(Moto G lansat cu 4.3 în noiembrie a primit KitKat în decembrie în timp ce, de exemplu, Sămsunc Gulonxy S3 a primit 4.3 și cu ăla rămâne cu toate că a avut și are un preț foarte mare).

#6
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Nexus are suport 2-3 ani maxim...restul se lauda cu 2 ani si au efectiv 1 an. La cum evolueaza tehnologia, nu prea merita sa tii un telefon mai mult de 1 an, maxim 2.
Apropo de asta, cineva cauta o pereche de ghete care l-au tinut mult timp fara sa se rupa si nu gasea modelul ala deloc. Intr-un final, a ajuns in preajma unuia din conducerea firmei care producea modelul respectiv si l-a intrebat "de ce nu mai faceti modelul x, ca era foare bun, m-a tinut o gramada de ani?" si raspunsul a fost: "vrei sa dau faliment, sa nu mai cumpere lumea de la mine?".
Adevarul e ca un telefon bun il iei o data si te tine mult, nu iei mai multe .... Eu am Desire de peste 3 ani, inca functioneaza ok, rootat si cu rom custom, pentru
a avea mai multa memorie interna (folosesc un card cu 2 partitii); daca nu primeam de la serviciu moka S3 mini, probabil ca tot de pe el vorbeam si acum. Din pacate
partea hardware nu tine pasul cu noile softuri (a se citi jocuri), altfel, tot ce ai putea pune pe un telefon mai nou, ar merge si pe Desire, fara probleme. L-am pasat sotiei btw.
Sa revenim...vrei sa il tii mai mult de 1-2 ani, mergi pe Nexus 5. Motorola a ajuns la Lenovo, asa ca nu ii vad sa asigure suport la G sau X mult timp.
HTC vrea si el sa vanda telefoane noi, iar One e de ceva timp pe piata si nu prevad sa prinda Android 5. Samsung scoate pe banda si nu il mai intereseaza de S3, desi face 2 ani abia in Mai. Nexus prinde cele mai multe versiuni oficiale de rom, daca asta iti place si nu vrei rom custom.

Edited by lache1, 28 February 2014 - 18:09.


#7
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 17:28, said:

HTC

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 17:34, said:

Aceste doua posturi au legatura cu dorinta mea de a beneficia de suport dupa ce l-am cumparat ? Sau doar esti fan al marcii/modelului ?

#8
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Isi face reclama la blog/site, atata tot. Posted Image  Unde poate, mai scapa si el un link

#9
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postlache1, on 28 februarie 2014 - 18:08, said:

si raspunsul a fost: "vrei sa dau faliment, sa nu mai cumpere lumea de la mine?".
.... uite ca pe principiul asta, Apple refuza sa dea faliment. Cine spune ca Apple este o chinezarie, are perfecta dreptate, dar este o chinezarie facuta cu cap. Samsung/HTC/LG sunt si ele tot chinezarii, ... de plastic ... Iar pretul de achizitie al unui dispozitiv Apple inclin sa cred ca nu are legatura cu aparatul in sine, ci cu ceea ce ofera dupa vanzare. Evident, cu bani, dar ofera. Insa nici in Google Play aplicatiile adevarate nu sunt gratis. Si atunci eu, ca prostul care a dat o basca de bani, cu ce raman ?

De-aia am provocat aceasta discutie. Exista cineva care sa adopte strategia Apple, dar la niste preturi ceva mai mici ?

Edited by cristi.r, 28 February 2014 - 18:15.


#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postalbastru, on 28 februarie 2014 - 17:43, said:

Ia-ți Motorola G sau X. Din câte am văzut Motorola a trecut la un număr mic de terminale pentru care oferă suport excelent(Moto G lansat cu 4.3 în noiembrie a primit KitKat în decembrie în timp ce, de exemplu, Sămsunc Gulonxy S3 a primit 4.3 și cu ăla rămâne cu toate că a avut și are un preț foarte mare).
Asa e  compara un telefon din 2012 cu unu din 2013. Ia mai arata mi tu un telefon concurent cu S3 ce versiune de soft are, in afara de nexus. Poti alege htc lg sony....
PLus ca poate nu ai aflta, motorola este cumparata de lenovo deci adio update uri direct de la google.

View Postnick5roo, on 28 februarie 2014 - 17:28, said:

HTC
pfff foarte tare sfatul. Arata mi si mie modelul asta de telefon HTC, sau cumva este o firma cu zeci, sute de telefoane?
Ca sa nu mai zic ca htc nu sta prea bine la update uri.

#11
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postlache1, on 28 februarie 2014 - 18:08, said:

La cum evolueaza tehnologia, nu prea merita sa tii un telefon mai mult de 1 an, maxim 2.
Precizare: thread-ul asta nu are legatura cu tehnologia. Orice lucru in domeniul asta poate fi facut "backward compatible" ... bine, pana la un anumit punct. Adica sa zicem un minim de 1G de RAM obligatoriu.

Citisem undeva pe internet (nu mai stiu unde) de certificari Google pentru tot ce inseamna telefoane noi OEM. Adica un fel de control Google asupra tuturor dispozitivelor facute de brand-urile mari, tocmai in ideea de a nu intepeni un galaxy s3 intr-o versiune de android de acum 100 de ani ...

Ce stiti de asta ?

Edited by cristi.r, 28 February 2014 - 18:19.


#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Chiar daca haterii nu vor sa recunoasca, Samsung ofera cam cel mai bun suport la update uri dupa nexus, ma refer la android.
Daca esti genul care vrea neaparat ultimul android de la producator atunci Nexus clar, Nexus 5 de 32 gb este un telefon bun pe care il recomand.
Dar, update uri poti sa faci si tu daca pui un custom rom. Adica sa zic ca ai LG Optimus G si producatorul nu mai baga update uri, tu daca chiar vrei poti sa pui un custom rom AOKP, care este facut dupa androidul stock, ca cel de pe nexus. Plus ca aceste custom rom uri AOKP sunt mult mai customizabile si la fel de sigure si stabile. Asta este unul din avantajele android, daca ti neaparat sa ai ultimul update.

Daca tu vrei neaparat update fara sa pui custom rom atunci ia Nexus 5.

#13
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Apple a impus un produs care reflecta un standard de viata. De asta sunt multi care cumpara iPhone, dar nu si-l permit.
Am cunostiinte care si-au luat, dar au refuzat sa dea bani pe aplicatii, desi sunt preturi relativ mici, 1-5 euro. Comparativ cu cat costa telefonul,
cel putin. Insa stiu ca atunci cand stau la o cafea si il pun pe masa, vor starni invidie. Altfel, il folosesc la 30 % din ceea ce stie sa faca telefonul:
voce, mesaje, maxim facebook si whatsapp. E la fel ca la Bentley - e scumpa si emana bogatie. Si-au luat si romanasii nostrii si
dupa ce au aflat cat costa intretinerea si casco l-au dat pe autovit la vanzare. Cam asa si cu telefoanele.
Apple nu e neaparat mai bun sau mai stabil, emana a bogatie cand il pui pe masa, asta e tot.
Au suport software, adica apar noile versiuni pe 4, 4S, dar dupa ce le pui ultimul iOS, vei constata ca se misca ca o caramida si va trebui sa iei iPhone-ul nou.
Cam asta e strategia lor.

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Windows?

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postcristi.r, on 28 februarie 2014 - 18:23, said:


Citisem undeva pe internet (nu mai stiu unde) de certificari Google pentru tot ce inseamna telefoane noi OEM. Adica un fel de control Google asupra tuturor dispozitivelor facute de brand-urile mari, tocmai in ideea de a nu intepeni un galaxy s3 intr-o versiune de android de acum 100 de ani ...

Ce stiti de asta ?
De exemplu S3 care este din 2012 are android 4.3 oficial, nu stiu ce flagshipuri din 2012 au 4.3, probabil nici unul, asa ca nu sta f rau in comparatie cu altii.
Si daca vrei neaparat sa i pui 4.4.2 poti sa o faci cu un custom rom, cum am spus mai sus. Citeste despre comunitatea CyanogenMod si despre romurile AOKP/AOSP. Multa lume foloseste aceste romuri pentru ca sunt stabile si foarte customizabile, plus ca au update uri mai mereu si ultima versiune de android.

#16
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postlache1, on 28 februarie 2014 - 18:26, said:

Pai m-am jucat cu 4s cu IOS 7 destul de mult si nu mi s-a parut ca are lag, asa cum are un note 1 uitat intr-un android 4.1.2.

Cat despre ideile de a "emana bogatie", as prefera sa nu intram in discutii de genul asta. Stiu o groaza de oameni, IT-sti, care au numai dispozitive Apple pentru tot ce fac si n-ar trece nicicum la altceva. As prefera sa discutam despre nevoia de asa ceva si mai putin despre statul la o cafea. Evident, si aia sunt o categorie, dar sa fie la ei, acolo ...

Edited by cristi.r, 28 February 2014 - 18:41.


#17
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcristi.r, on 28 februarie 2014 - 18:09, said:

Aceste doua posturi au legatura cu dorinta mea de a beneficia de suport dupa ce l-am cumparat ? Sau doar esti fan al marcii/modelului ?
Dorinta ta. Nu sunt fan. Am htc desire BRICK nici JTAG nu a mers, dar ONE as fi vrut.

View Postlache1, on 28 februarie 2014 - 18:14, said:

Isi face reclama la blog/site, atata tot. Posted Image  Unde poate, mai scapa si el un link
Nu fac reclama la nici un site, pur si simplu citesc si imi exprim parerea, ai ceva impotriva?

#18
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Cel mai bun suport gasesti la Nexus, Nexus 5 in cazul de fata.Cu toate astea trebuie sa sacrifici cateva lucrui: camera mai slaba, baterie slabuta, memorie interna mica, in rest e foarte bun N5.Pe locul 2 la suport, era Motorola, dar acuma ca a fost cumparata de Lenovo, nu stiu cum o sa fie.Cred ca Moto G a primit cel mai repede android 4.4, evident, excludem Nexus 5 si 4.
Cu toate astea, eu prefer un telefon de la LG, HTC, Samsung, pentru interfata, functii, camera, baterie, etc.Oricand poti alege Windows Phone sau iOS daca nu iti place ce gasesti pe Android.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate