Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#30079
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Verrde, on 28 mai 2017 - 06:32, said:

Si unii, si ceilalti aduc prejudicii bunului simt. Indepartati de bunul Dumnezeu deopotriva.

Ai spus materiale si morale. Momentan nu ai nici un exemplu pentru cele materiale iar bunul simt este relativ. Ce tu consideri lipsa de bun simt altii considera normal, si invers. Lipsa de bun simt e si sa cante popa in megafoane duminica la 8 dimineata.

#30080
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

 Verrde, on 27 mai 2017 - 19:51, said:

Fiindca eu cred ca tot ceea ce putem numi bun pe lumea asta este datorita bunului Dumnezeu.

Iar ceea ce numesti bun pe lumea asta este bunul tau personal subiectiv, nu are cum sa fie altfel, prin urmare, tot ceea ce reprezinta bunul tau subiectiv este dumnezeu. Iar dumnezeul tau este unul al naibii de subiectiv.

Pai dupa logica asta, bunul dumnezeu pentru un gay este unul care-i porunceste sa-si transforme fundu' intr-o teava cu diametrul de 10 inch.

Teoria ta cu bunul dumnezeu e valida doar in masura in care acel bun este universal, nu particular. Bunul dumnezeu al unei caprioare este in total dezacord cu bunul dumnezeu al lupului. :)

Edited by christinne69, 28 May 2017 - 08:20.


#30081
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

 pacopaco1967, on 27 mai 2017 - 16:53, said:

La inceput la fel sustineam pana cand am ajuns sa fiu extrem de atent cu observatiile.

Eu pun sub semnul intrebarii capacitatea ta de a fi atent cu observatiile tale.

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 17:24, said:

Da, ma deranjeaza atunci cand va indepartati de lumea reala prin respingerea ratiunii, logicii, adevarului, corectului, s.a.m.d. Pentru ca atunci accesati taramanul intunericului mintii. Asta este problema voastra, a mintilor teiste, ca nu realizati ce faceti. Voi spuneti: ce conteaza daca vorbim de la realitate sau de la intunericul mintilor noastre ? Voi nu mai intelegeti de ce mintea trebuie sa gandeasca corect, sa respecte adevarul, sa se mentina in granitele lumii reale, s.a.m.d. V-ati indepartat de sistemul original de valori al mintii, de pachetul de intructiuni spirituale ce defineau in mod normal legile firescului mintii. Asta este problema si de asta sunt impotriva voastra. Pentru ca voi slujiti unei denaturari a mintii, voi slujiti pierderii contactului cu lumea reala si sunteti distrugerea a ce inseamna a fi om in cadrul mintii.

Da, dar fiecare om este liber sa faca ceea ce considera de cuviinta si n-are de ce sa te deranjeze pe tine treaba asta.

 Verrde, on 27 mai 2017 - 19:14, said:

Ateul este o specie care poate fi cunoscuta dupa comportament, dupa atitudinea fata de ceilalti oameni.
Eu ti-as putea arata o gramada de crestini al caror comportament denota c-ar fi atei, ba chiar si mai rau, pentru ca desi comportandu-se ca niste atei isi spun crestini deci mai sunt si ipocriti pe deasupra. Si de fapt asa sunt toti crestinii, as fi vrut sa spun majoritatea, dar sunt ferm convins ca toti sunt asa. Aderarea la Hristos n-a scos inca egoismul animal nici macar dintr-un singur crestin, din contra i-a dat aripi. Si de fapt toata povestea asta cu credinta in Hristos nu-i decat o unealta ca sa va aranjati un loc caldut in cer, deci inca o chestie egoista, nimic mai mult...

Edited by Testosteron, 28 May 2017 - 08:56.


#30082
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Cristi_E, on 27 mai 2017 - 19:41, said:

De ce il numesti bun pe Dumnezeu?

Dumnezeul adevarat al crestinilor fiind al vietii si nu al mortii asa cum e scris in Cartea Intelepciunii lui Solomon, sau cum a zis Iisus in Evanghelia dupa Marcu, nu poate fi decat bun.

13. Căci Dumnezeu n-a făcut moartea şi nu se bucură de pieirea celor vii.(Cartea Intelepciunii lui Solomon capitolul 1)

27. Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morţi, ci a celor vii.(Evanghelia dupa Marcu capitolul 12)

#30083
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

 oMariusRO, on 28 mai 2017 - 07:01, said:



Ai spus materiale si morale. Momentan nu ai nici un exemplu pentru cele materiale iar bunul simt este relativ. Ce tu consideri lipsa de bun simt altii considera normal, si invers. Lipsa de bun simt e si sa cante popa in megafoane duminica la 8 dimineata.

Vorbeam de paradele gay si de razboaie. Cred ca nu trebuie sa argumentez de ce razboaiele aduc prejudicii morale si fizice.
Paradele gay aduc prejudicii morale copiilor mai ales dar si adultilor care sunt scarbiti de homosexualitate. A fi scarbit de homosexualitate este un lucru firesc pentru cei care nu au in natura lor inclinatii homosexuale. Si reprezinta, din pacate pentru gay, o majoritate care tinde la 100%. Exhibarea acestor inclinatii in paradele gay agreseaza vizual si moral majoritatea. Iata, deci, prejudiciul.

 christinne69, on 28 mai 2017 - 08:16, said:



Iar ceea ce numesti bun pe lumea asta este bunul tau personal subiectiv, nu are cum sa fie altfel, prin urmare, tot ceea ce reprezinta bunul tau subiectiv este dumnezeu. Iar dumnezeul tau este unul al naibii de subiectiv.

Pai dupa logica asta, bunul dumnezeu pentru un gay este unul care-i porunceste sa-si transforme fundu' intr-o teava cu diametrul de 10 inch.

Teoria ta cu bunul dumnezeu e valida doar in masura in care acel bun este universal, nu particular. Bunul dumnezeu al unei caprioare este in total dezacord cu bunul dumnezeu al lupului. :)

Exista un bun universal, desigur, nu-i greu de gasit, de formulat. Nu stau acum sa formulez banalitati.

 Testosteron, on 28 mai 2017 - 08:54, said:

Aderarea la Hristos n-a scos inca egoismul animal nici macar dintr-un singur crestin, din contra i-a dat aripi.

Mafalda, matale esti, bre?

Edited by Verrde, 28 May 2017 - 11:20.


#30084
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 Verrde, on 28 mai 2017 - 11:18, said:

Vorbeam de paradele gay si de razboaie. Cred ca nu trebuie sa argumentez de ce razboaiele aduc prejudicii morale si fizice.
Paradele gay aduc prejudicii morale copiilor mai ales dar si adultilor care sunt scarbiti de homosexualitate. A fi scarbit de homosexualitate este un lucru firesc pentru cei care nu au in natura lor inclinatii homosexuale. Si reprezinta, din pacate pentru gay, o majoritate care tinde la 100%. Exhibarea acestor inclinatii in paradele gay agreseaza vizual si moral majoritatea. Iata, deci, prejudiciul.
in imaginea poponautului cu penele infipte in cur la nivel absolut , ca sa-l parafrazam pe Tutea.

#30085
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

 Stokkton, on 28 mai 2017 - 11:31, said:


in imaginea poponautului cu penele infipte in cur la nivel absolut , ca sa-l parafrazam pe Tutea.

Uite, Stokk, pe mine nu m-ar agresa in vreun fel o minoritate gay care ar iesi la o manifestatie pasnica pentru a-si cere drepturile considerate legitime, daca nu ar aparea ca niste ciudatenii sinistre si scarboase, asa cum am vazut pe net.

#30086
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 22:41, said:

Nu cred ca se poate nega pe cale rationala existenta fiintelor extraterestre, Universul pur si simplu este mult prea vast astfel incat noi sa fim singuri. Dar acest lucru nu inseamna ca biblia vorbeste despre extraterestrii sau ca acestia ne-au contactat deja. Nu sunt nici adeptul teoriilor conspirationiste. Ma indoiesc insa de existenta altor civilizatii tehnologizate in galaxia noastra si cred ca cel mai probabil pentru a gasi alte specii de fiinte inteligente si dezvoltate tehnologic trebuie de cautat in alte galaxii, ceea ce reprezinta o bariera putin spus formidabila. Insa acest lucru nu inseamna nici pe departe ca as afirma ca in galaxia noastra nu sunt si alte forme de viata extraterestre, doar ca nu inteligente sau cel putin nu dezvoltate tehnologic. Aceasta este intuitia mea, si anume ca Universul abunda de viata, insa viata inteligenta si tehnologizata este deosebit de rara. Si cel mai probabil nu ne vom intalni niciodata cu alte civilizatii tehnologizate. Pentru ca daca noi suntem aici iar ei intr-o galaxie indepartata la 3 miliarde de ani lumina distanta, intelegi tu.
Dar calea rationala cere dovezi, altfel e credinta/speranta , astfel te apropii de nazuintele credinciosilor care nu au avut experiente sau au avut si nu si-au dat seama.
Universul, sau spatiul e infinit, deci omului ii va fi imposibil sa cunoasca ce e cu el. Dar am spus odata care ar fi in conditiile cunoscute cel putin de stiinta umana calatoriile cosmice asa incat sa fie accesibile. Cu cateva zeci de ani in urma omenirea a trimis o sonda spatiala pentru explorarea sistemului solar si apoi la incheierea misiunii sa urmeze un curs inedit in afara sistemului solar. Cand va accepta stiinta actuala dualitatea trup spirit abia atunci va fi posibila calatoriile calatoriile spatiale cu sanse de reusita 100%, pana atunci trimiterea in spatiu a fiintelor umane va fi sub bolta pericolului in orice moment. Deci trimiti nava cu dotari speciale, sa construiasca trup, mediu , si apoi trimiti spiritul . Dupa incheierea misiunii extragi spiritul si il retrimiti de unde a plecat, trupul urmand sa fie reciclat.
La fel ca tine am destule indicii ca acele entitati descrise in biblie procedeaza cam in acelasi mod. Ca te indoiesti tu de existenta lor in jurul nostru e alta poveste, dar va veni momentul cand te vei convinge de lucrurile astea. Pana atunci nu avem de lucrat decat la propria constinta, sa fie cat mai curata de "intinaciune".

#30087
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Cristi_E, on 27 mai 2017 - 13:09, said:

Eu vorbesc aici despre oameni reali, dumneata probabil vorbesti despre fiinte imaginare.

Concret, pe cine iubesti tu?


Suntem peste 7 miliarde de oameni pe planeta.

Concret, crezi ca in general toti oamenii astia iubesc neconditionat, se iubesc intre ei si isi doresc unii altora binele?

Pe naiba. Tu vorbesti despre tine insuti.  Si  nu iti poti imagina ca exista in realitate oamenii despre care iti vorbesc eu.

In primul rand pe Dumnezeu asa cum zice si cea mai mare porunca din Lege.

Si ce daca?

O parte din ei pot asta, o parte din ei nici nu isi imagineaza ca se poate, asa ca tine. :)

#30088
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Verrde, on 28 mai 2017 - 11:19, said:

Vorbeam de paradele gay si de razboaie.

De fapt vorbeam despre faptul ca paradele gay/homosexualitatea si razboaile nu sunt exclusiv legate de ateism, dar tu afirmi ca sunt doar pentru ca primele te dezgusta iar celelalte aduc prejudicii. Adica tu bagi la ateism tot ce nu iti place tie, indiferent ca unii homosexuali se considera credinciosi iar unele razboiae au motivatii religioase.

Quote

Exhibarea acestor inclinatii in paradele gay agreseaza vizual si moral majoritatea. Iata, deci, prejudiciul.

Serios?! Carnavalul de la Rio nu va agreseaza moral si vizual?! Sau paradele lui Mazare de la Mamaia? Si aia umbla cu pene in cur si nu v-am auzit sa va simtiti oripilati.

#30089
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 13:24, said:

Iata din nou cum joci hop-mitica dupa cum bate vantul:


Se poate observa de la o posta ca nu esti deloc onest intelectual si joci murdar cu realitatea dupa cum bate vantul. Cata vreme in interiorul mintii nu respectri regulile ce definesc onestitatea orice dialog este imposibil.



Ma refeream fix la tine, desteptule, ti-am servit o ironie insa nu ai priceput. Nu esti tu singurul de pe topicul asta care sustii ca Biblia nu trebuie interpretata pe nicaieri ci luata toata mot a mot? Plus ca te-ai declarat si otravit de ea. (Pentru mine in acest context concluzia e simpla. Vrei ca toata lumea sa faca nebunia ta.) Asa ca am fost mai mut decat onest cu tine servindu-ti doar o ironie. Nu-i deloc vina mea ca nu te-ai simtit.

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 13:24, said:


Parca spuneai de proprietatea termenilor. Iata ce spune dictionarul:

Iar tu ma vezi pe mine ca fiind religios astfel incat sa-mi adresezi mie acest termen ?


Si prescriptiile religioase de unde sunt extrase, istetule? Nu din Biblie?

Un otravit spiritual cum te-ai autodeclarat, doar asta a putut sa faca, sa fie habotnic si sa aplice Biblia la litera. E interesant ca tu continui sa ii sfatuiesti si pe altii sa faca la fel. Probabil ca din frustrare si sa nu ramai singurul pacalici.

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 13:24, said:


Initial astronomii si oamenii de stiinta au fost persecutati de catre biserica din pricina invataturilor strambe pe care biblia ii invata pe mai marii bisericii, ca apoi oamenii de stiinta sa reuseasca sa-si impuna punctele de vedere asupra mai marilor bisericii, iar abia apoi au aparut printre preoti astronomi si ce mai zici tu. Dar toate acestea s-au facut impotriva bibliei, nu din princina bibliei. Asa ca intreg argumentul tau este invalidat.


Deci macani in continuare  desi ti-am prezentat realitatea ca oamenii aceia de stiinta erau si oameni ai bisericii.
Eviti concluzia logica ca de fapt au fost persecutati de unii mai prosti ca ei insa ajunsi la putere si nu de biserica in sine.

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 13:24, said:


Din nou activezi mecanismul psihologic de evitarea a realitatii. Cine nu spune ca tine, este ateu, sau rauintentionat. Nu cumva sa permiti vreo clipa realitatii sa-ti poata arata ca ar fi ceva in neregula cu biblia.


N-am negat niciodata realitatea ca tu ai citit si ai interpretat Biblia ca un habotnic, ceea ce continui sa o faci si in prezent. Deci de fapt la tine in cap se activeaza un mecanism de evitare a logicii. Asta e realitatea in care te scalzi tu.

 TheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 13:24, said:


Argumentul tau preferat, nu-i asa ? Ca vezi dom'le nu ai deschis biblia. Iar asta dupa ce am petrecut vreo 3 ore cautandu-ti vreo 30 de citate din ea. Frumos argument, bravo.


De parca mi-ar fi greu sa imi imaginez ca de fapt ai pierdut timpul cautand site-un ateist si nu in Biblie. Ca daca cautai in Biblie iti lua o luna si nu mai aveai timp sa scrii nimica pe forum si nici vreo alta treaba sa faci. Oricum erai dator sa vii cu dovezi dupa ce ai dat cu piatra in balta.

#30090
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

Ma refeream fix la tine, desteptule, ti-am servit o ironie insa nu ai priceput. Nu esti tu singurul de pe topicul asta care sustii ca Biblia nu trebuie interpretata pe nicaieri ci luata toata mot a mot? Plus ca te-ai declarat si otravit de ea. (Pentru mine in acest context concluzia e simpla. Vrei ca toata lumea sa faca nebunia ta.) Asa ca am fost mai mut decat onest cu tine servindu-ti doar o ironie. Nu-i deloc vina mea ca nu te-ai simtit.
Acuma ce sa zici si tu dupa ce ai realizat cum ai dat cu bota in balta, incerci sa o dai pe dupa cires, insa din pacate nu-ti iese. Te-ai contrazis in acea postarea atat de evident, fara nicio ironie. Las-o balta tovarase ca pute.

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

Si prescriptiile religioase de unde sunt extrase, istetule? Nu din Biblie?
Asa, si, asta ce relevanta are ? Habotnicii conform dictionarului sunt doar persoanele religioase, ce aplica strict cerintele religiei lor. Iar eu nu sunt religios.

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

Un otravit spiritual cum te-ai autodeclarat, doar asta a putut sa faca, sa fie habotnic si sa aplice Biblia la litera. E interesant ca tu continui sa ii sfatuiesti si pe altii sa faca la fel. Probabil ca din frustrare si sa nu ramai singurul pacalici.
Singurul pacalici de aici esti tu, la cum te minti pe tine insuti de zor este atat de evident.

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

Deci macani in continuare  desi ti-am prezentat realitatea ca oamenii aceia de stiinta erau si oameni ai bisericii.
Eviti concluzia logica ca de fapt au fost persecutati de unii mai prosti ca ei insa ajunsi la putere si nu de biserica in sine.
Asta denota gradul tau de alienare fata de lumea reala si fata de logica. Ce spui este impotriva logicii si a ratiunii, orice om sanatos la cap isi da seama de spusele mele. Poti sa bati apa in piua si cu capul daca doresti, tot raman lucrurile precum spun eu. Mai intai mai marii bisericii din pricina prostiilor pe care biblia ii invata au persecutat pe oamenii de stiinta ai acelor vremuri, iar apoi in timp mai marii bisericii au fost nevoiti sa se conformze descoperirilor stiintifice, iar abia apoi au inceput sa apara preoti astronomi, s.a.m.d. Deci stiinta s-a batut mai intai cu biblia si apoi a castigat, si si-a impus punctul de vedere impotriva bibliei. Asa au aparut ulterior preoti astronomi si ce mai spui tu. Nu pentru ca biblia i-a invatat adevaruri stiintifice, ci totul s-a facut impotriva bibliei si a prostiilor din ea.

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

N-am negat niciodata realitatea ca tu ai citit si ai interpretat Biblia ca un habotnic, ceea ce continui sa o faci si in prezent. Deci de fapt la tine in cap se activeaza un mecanism de evitare a logicii. Asta e realitatea in care te scalzi tu.
Asa este corect sa citesti biblia, literal, si sa o coroborezi cu nivelul de cunoastere al oamenilor din perioada in care a fost scrisa cat si cu istoria consemnata. Ca tu vrei sa te imbeti cu apa chioarta, sa te minti pe tine insuti, sa-ti tragi singur filme in cap prin interpretari bombastice ce sfideaza realitatea si bunul simt, e treaba ta. Dar nu pretinde ca este altceva ce faci tu. Pentru ca se poate observa de la o posta cum jonglezi cu textele dupa bunul plac, ba le interpretezi metaforic, ba le iei literal, totul dupa cum iti convine tie. Iar asta nu are cum fi onestitate intelectuala. Asa ca mai taca-ti gura.

 Endgegner, on 28 mai 2017 - 12:36, said:

Deci de fapt la tine in cap se activeaza un mecanism de evitare a logicii.
Tu nici macar nu intelegi ce-i aia. Nu vezi cum intreaga ta scremere este despre "hai sa interpretam biblia", "hai sa vedem ce dorim in ea" ? Ori la realitatea cea adevarata asa se ajunge, prin vazutul a ce doresti ? Tu pur si simplu nu realizezi ce vorbesti. Tu esti acela care ocoleste realitatea prin interpretari si prin vazutul numai a ce-ti convine. Ca tu despre asta hamai aici, despre cum vrei sa nu se ia bilbia literal ci sa fie interpretata dupa bunul plac. Tu chiar crezi ca bunul plac este realitatea cea adevarata ? Nici vorba, esti doar tu, cel care te minti pe tine insuti. Asta este tot ce stii tu sa faci, numai sa te minti de zor pe tine insuti.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2017 - 13:16.


#30091
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 TheEverlastingShadow, on 28 mai 2017 - 12:48, said:

Asa este corect sa citesti biblia, literal...
Da' de ce nu de la coadă la cap? Sau de ce nu, din două în două versete? Eu stau și mă mir de impertinența unora care deși nu au deschis în viața lor Biblia, nici nu cunosc ce culoare are coperta, stau și dau lecții despre cum ar trebui citită.

#30092
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 mario_bril, on 28 mai 2017 - 12:56, said:

Da' de ce nu de la coadă la cap? Sau de ce nu, din două în două versete? Eu stau și mă mir de impertinența unora care deși nu au deschis în viața lor Biblia, nici nu cunosc ce culoare are coperta, stau și dau lecții despre cum ar trebui citită.
Si care sunt aceia ? Ca eu am citit biblia, am studiat-o, e chiar la mine pe raft. Vrei sa-ti fac acum o poza cu biblia mea deschisa, sa vezi ? Ca poate doar asa vei crede. Degeaba tot incerci sa aduci acest argument stupid ca lasa dom'le ca ei nu au citit biblia si nu au studiat-o. De regula ateii cunosc biblia mai bine decat teistii. Si din cate vad eu chiar tu esti acela care nu ai prea studiat biblia. Ca ai citit-o tu acolo si ai inteles ce ai dorit tu, nu echivaleaza cu un studiu onest.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2017 - 13:13.


#30093
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 TheEverlastingShadow, on 28 mai 2017 - 13:02, said:

Ca eu am citit biblia, am studiat-o, e chiar la mine pe raft. Vrei sa-ti fac acum o poza cu biblia mea deschisa, sa vezi ? Ca poate doar asa vei crede.
Dacă-ți faci o poză cu ea de gât, am să te cred, cum să nu te cred? :icecream:

#30094
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 mario_bril, on 28 mai 2017 - 13:14, said:

...cum să nu te cred? Posted Image
Ehe, la cum va folositi voi teistii de firea mincinoasa pentru a interpreta totul dupa bunul plac, cum vedeti voi numai ce va convine, nu m-ar mai surpinde nimic. Probabil ca apoi mi-ai cere sa fac o poza cu biblia la gat dar si cu buletinul langa mine. Si nici atunci nu ar fi suficient. Asa ca mai las-o balta, o persoana asemena tie complet lipista de onestitate intelectuala nu poate fi convinsa de nimic.

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2017 - 13:21.


#30095
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 TheEverlastingShadow, on 28 mai 2017 - 13:20, said:

Ehe, la cum va folositi voi teistii de firea mincinoasa pentru a interpreta totul dupa bunul plac, cum vedeti voi numai ce va convine, nu m-ar mai surpinde nimic. Probabil ca apoi mi-ai cere sa fac o poza cu biblia la gat dar si cu buletinul langa mine. Si nici atunci nu ar fi suficient. Asa ca mai las-o balta, o persoana asemena tie complet lipista de onestitate intelectuala nu poate fi convinsa de nimic.
Fă poza, trimite-o și lasă gargara. Da' să fie cu Biblia de gât, ai auzit? :icecream:

#30096
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

 mario_bril, on 28 mai 2017 - 13:23, said:

Fă poza, trimite-o și lasă gargara. Da' să fie cu Biblia de gât, ai auzit? Posted Image
Da, uite acuma ia fac poza, asteapta 10 minute. Apropo, stiai ca timpul e relativ ?

Edited by TheEverlastingShadow, 28 May 2017 - 13:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate