Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Acest topic are rol de chestionar cu scopul de a determina ponderea opiniilor legate de existenta Liberului Arbitru. Bifarea raspunsurilor 1 sau 2, evident ca nu necesita vreun comentariu de adaugat. Alegerea raspunsului 3 insa va trebui sa fie expplicat de posesorul respectivei opinii. Multumesc si sa ne comentam fericiti la sfarsitul sondajului.

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Sigur ca exista, depinde doar de nivelul de intelegere al celor care raspund la chestionar.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
totul e determinat atata timp cat traiesti intr-o societate
pe de o parte constrangeri sociale si educatia, pe de alta parte feromoni si chimia creierului (alterarea perceptiei)
cine crede ca exista liber arbitru sa vina cu exemple!

#4
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Billy, chestionarul tau e incomplet.
Parerea mea este ca liberul arbitru nu exista si nu totul este determinist.
In cazul liberului arbitru, ceea ce conteaza este ca vointa este determinata de legi (nu conteaza ca acestea sunt deterministe sau probabilistice) pe care nu ea le-a stabilit. Vointa noastra este in totalitate determinata de exteriorul sau, prin intermediul evenimentelor trecute ce au condus la formarea ei.
Daca vreunul dintre voi isi aduce aminte sa fi stabilit legile de functionare ale vointei sale sa ma anunte si pe mine si sa imi explice si mie modul in care a facut-o. I-as ramane recunoscator.

#5
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 09:59, said:

Daca vreunul dintre voi isi aduce aminte sa fi stabilit legile de functionare ale vointei sale sa ma anunte si pe mine si sa imi explice si mie modul in care a facut-o. I-as ramane recunoscator.
Vointa mea este un dat.
Legile ei le stabilesc eu cand vreau si cum vreau.
In momentul de fata legea pe care am stabilit-o vointei mele, este sa se conduca dupa perceptele crestine. Si vointa executa intocmai.
Dar exista o problema de vointa: vointa nu tine doar de comanda sufletului (legea amintita initial este stabilita de suflet).
Vointa are legaturi prestabilite si cu simturile materiale. Si atunci prin actionarea externa asupra acestor porti materiale ale vointei, aceasta poate capitula.
Aici totul depinde de antrenamentul sufletului in detrimentul materialului.

#6
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 altul2, on 25 februarie 2014 - 10:10, said:

In momentul de fata legea pe care am stabilit-o vointei mele, este sa se conduca dupa perceptele crestine. Si vointa executa intocmai.
Si stabilirea aceasta ai dat-o folosind ce?

#7
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 Nero-d, on 25 februarie 2014 - 09:46, said:

totul e determinat atata timp cat traiesti intr-o societate
pe de o parte constrangeri sociale si educatia, pe de alta parte feromoni si chimia creierului (alterarea perceptiei)
cine crede ca exista liber arbitru sa vina cu exemple!
Pentru mine liberul arbitru reprezinta procesul de negociere la care se angajeaza toate partile componente ale creierului, supervizate de CPF, in vederea luarii unei decizii, adica autocontrolul.

Edited by On_my_way, 25 February 2014 - 10:25.


#8
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 On_my_way, on 25 februarie 2014 - 10:25, said:

Pentru mine liberul arbitru reprezinta procesul de negociere la care se angajeaza toate partile componente ale creierului, supervizate de CPF, in vederea luarii unei decizii, adica autocontrolul.
Intrebarea este daca este acest proces liber, adica depinde numai si numai de creier, nedepinzand si de altceva. Bineinteles, e de ajuns sa existe o cat de mica bucatica din procesul decizional in acest caz si intreg procesul poate fi declarat liber.

Edited by TOPCATBV, 25 February 2014 - 10:29.


#9
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:29, said:

Intrebarea este daca este acest proces liber, adica depinde numai si numai de creier, nedepinzand si de altceva. Bineinteles, e de ajuns sa existe o cat de mica bucatica din procesul decizional in acest caz si intreg procesul poate fi declarat liber.
Te rog numeste ce reprezinta pt. tine "altceva", ca sa fiu sigura ca am inteles clar la ce te referi si sa dau raspunsul corect.

#10
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 09:59, said:

Billy, chestionarul tau e incomplet.
Parerea mea este ca liberul arbitru nu exista si nu totul este determinist.

Cred ca varianta nr 3 acopera totusi si o a ... 3-a cale.

#11
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 09:59, said:

Daca vreunul dintre voi isi aduce aminte sa fi stabilit legile de functionare ale vointei sale sa ma anunte si pe mine si sa imi explice si mie modul in care a facut-o. I-as ramane recunoscator.
Ce zici de observatie si adaptarea comportamentului in functie de aceasta?

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Pisica lui Schrodinger ar fi de părere că liberul arbitru există însă fără determinism.

#13
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 On_my_way, on 25 februarie 2014 - 10:34, said:

Te rog numeste ce reprezinta pt. tine "altceva", ca sa fiu sigura ca am inteles clar la ce te referi si sa dau raspunsul corect.
Orice altceva :)

#14
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:23, said:

Si stabilirea aceasta ai dat-o folosind ce?
Nu mi-am folosit creierul, asta e cat se poate de clar. Adica nu am folosit operatiii aritmetice ca sa comand vointa, exclus asa ceva.
Mi-am folosit sufletul, pentru ca vointa intradevar tine de suflet. Deci sufletul meu a comandat vointei prin legaturile care exista intre suflet si vointa.
Sufletul este o entitate separata de corp si creier, dar in legatura cu acestea. Vointa asculta de suflet. Daca legatura afinitatea, intre suflet si materie este foarte mare atunci vointa este afectata de actiunile materiale.
De exemplu foamea poate sa influenteze sufletul si vointa sa manance chiar oameni.
De aceea se face antrenament prin post si rugaciune, prin carese slabeste legatura cu materia si cu simturile ei, si se intareste starea spirituala specifica sufletului
Asa se caleste vointa

Edited by altul2, 25 February 2014 - 10:51.


#15
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 On_my_way, on 25 februarie 2014 - 10:44, said:

Ce zici de observatie si adaptarea comportamentului in functie de aceasta?
Mecanismul se numeste feedback si e prezent in nenumarate aparate construite de om.

 altul2, on 25 februarie 2014 - 10:48, said:

Nu mi-am folosit creierul, asta e cat se poate de clar. Adica nu am folosit operatiii aritmetice ca sa comand vointa.
Mi-am folosit sufletul, pentru ca vointa intradevar tine de suflet. Deci sufletul meu a comandat vointei prin legaturile care exista intre suflet si vointa.
Sufletul este o entitate separata de corp si creier dar in legatura cu acestea. Vointa asculta de suflet. Daca legatura afinitatea intre suflet si materie este foarte mare atunci vointa este afectata de actiunile materiale. De exemplu foamea poate sa influenteze sufletul si vointa sa manance chiar oameni.
De aceea se face antrenament prin post si rugaciune prin carese slabeste legatura cu materia si cu simturile ei si se intareste starea spirituala specifica sufletului
Deci tu folosesti sufletul pe post de pre-vointa. La tine vointa e un intermediar intre extremitatile tale si suflet, adevarata vointa fiind sufletul. Gresesc?

 mihaicozac, on 25 februarie 2014 - 10:45, said:

Pisica lui Schrodinger ar fi de părere că liberul arbitru există însă fără determinism.
Pisica lui Schrodinger decide daca moare sau ramane vie?

#16
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:50, said:

Mecanismul se numeste feedback si e prezent in nenumarate aparate construite de om.
Si? Ma intereseaza daca esti de acord ca poate contribui la schimbarea legilor de functionare a vointei sau nu.

#17
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 On_my_way, on 25 februarie 2014 - 10:54, said:

Si? Ma intereseaza daca esti de acord ca poate contribui la schimbarea legilor de functionare a vointei sau nu.
Nu numai la schimbarea ci chiar la cladirea lor.

#18
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:47, said:

Orice altceva Posted Image
Cam neclar. :) Daca o luam pe panta ca toate-s inderdependente si nimic nu functioneaza de sine statator, tu ai dreptate, liberul arbitru nu exista, dar daca ne gandim la posibilitatea de a face alegeri constiente, exista.

 TOPCATBV, on 25 februarie 2014 - 10:59, said:

Nu numai la schimbarea ci chiar la cladirea lor.
Prin urmare, imi esti recunoscator? :lol: Cred ca nu. Sa-mi spui ce-mi scapa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate