Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Liber arbitru, da ori ba

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32756 replies to this topic

Poll: Liber Arbitru? (173 member(s) have cast votes)

Ce ziceti, exista ori ba Liber Arbitru?

  1. Da, Liber Arbitru exista (119 votes [68.79%] - View)

    Percentage of vote: 68.79%

  2. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist 100% (32 votes [18.50%] - View)

    Percentage of vote: 18.50%

  3. Nu, Liber Arbitru nu exista si totul este determinist ... in alt fel. Acest raspuns va fi explicat. (22 votes [12.72%] - View)

    Percentage of vote: 12.72%

Vote Guests cannot vote

#30061
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostMr_nobody_, on 27 mai 2017 - 19:31, said:


Înțeleg, deci oamenii răi sunt atei și oamenii buni cred Ăźn dumnezeu, indiferent ce cred ei de fapt.

Nu ti se pare logic?

#30062
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:28, said:


Bunul Dumnezeu
De ce il numesti bun pe Dumnezeu?

#30063
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:38, said:

Nu ti se pare logic?
E foarte logic, curat murdar, stimabile.

#30064
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostMr_nobody_, on 27 mai 2017 - 19:44, said:


E foarte logic, curat murdar, stimabile.

Daca nu esti de acord, exprima-te. Suntem aici ca sa discutam.

View PostCristi_E, on 27 mai 2017 - 19:41, said:


De ce il numesti bun pe Dumnezeu?

Fiindca eu cred ca tot ceea ce putem numi bun pe lumea asta este datorita bunului Dumnezeu.

#30065
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:51, said:

Daca nu esti de acord, exprima-te. Suntem aici ca sa discutam.
Ceea ce scrii spune mai multe despre tine decât despre cei pe care îi descrii. Ce contează dacă sunt de acord sau nu cu tine? Nu-mi voi pierde timpul încercând să-ți dovedesc că greșești fiindcă numai înțelepții învață, ceilalți doar își întăresc prejudecățile.

#30066
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:51, said:

Fiindca eu cred ca tot ceea ce putem numi bun pe lumea asta este datorita bunului Dumnezeu.
Ok. Da exemplu de un lucru bun si apoi vom analiza natura acestuia.

#30067
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostMr_nobody_, on 27 mai 2017 - 19:55, said:


Ceea ce scrii spune mai multe despre tine decĂąt despre cei pe care Ăźi descrii. Ce contează dacă sunt de acord sau nu cu tine? Nu-mi voi pierde timpul ĂźncercĂąnd să-ți dovedesc că greșești fiindcă numai Ăźnțelepții Ăźnvață, ceilalți doar Ăźși Ăźntăresc prejudecățile.

Ah, bine, ma scuzati domnu intelept ca am indraznit...dumneavoastra ati fost cel care ati initiat dialogul.

View PostCristi_E, on 27 mai 2017 - 19:58, said:


Ok. Da exemplu de un lucru bun si apoi vom analiza natura acestuia.

Vezi un om care are nevoie de ajutor. Il ajuti.

Edited by Verrde, 27 May 2017 - 20:07.


#30068
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 19:22, said:

Idea de minte ce sa fi creat Universul este o insulta, doar ca voi teistii nu realizati. Atunci cand tu esti o minte, exista pentru tine legi ale firescului. Iar una dintre aceste legi se numeste adevarul. Ia si observa de ce atunci cand tu creezi realitatea, se declanseaza efectul de a fi un mincinos. Observa asocierea dintre actul de creatie a realitatii si a fi numit un mincinos. Universul nu accepta creatie din partea unei minti, de asta si exista definit in cadrul legilor firescului, pacatul numai minciuna. Iar daca tie ti se pare in regula sa te inchini principiului mincinosului (creatorului de Univers), knock yourself out. Eu insa m-am desteptat.
Ai ajuns tu la cunoastere absoluta incat sa ai confirmarea a ce afirmi ?
Omul poate crea o realitate relativa sau virtuala, dar astea nu inseamna ca sunt false, ele exista doar la forma diferita de dimensiune decat cea materiala arhicunoscuta. Nu pot face afirmatia ca e mincinoasa  atat timp cat n-am toti termenii de comparatie si informatii absolute. Ca voi sustineti ceva, aceea ca sunteti in cautarea adevarului fizic intelegem si nu va opreste nimeni din cautarile voastre , sustinem doar ca e doar filozofie desarta, findca in scurta noastra existenta nu avem timp sa cunoaste prin propriile forte/capacitati cunoasterea completa si consideram ca e mai important sa procedam la progresul spiritual pe fundamente crestine si apoi atat cunoasterea va capata importanta dar si utilitate, macar pentru voi. Asa cum e acum nu se face decat progresul distrugerii atat fizice/biologice cat si spirituale. De aceea nu putem merge pe aceeasi cale cu voi findca limitele voastre au fost deja atinse.

#30069
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2017 - 20:08, said:

Ai ajuns tu la cunoastere absoluta incat sa ai confirmarea a ce afirmi ?
Omul poate crea o realitate relativa sau virtuala, dar astea nu inseamna ca sunt false, ele exista doar la forma diferita de dimensiune decat cea materiala arhicunoscuta. Nu pot face afirmatia ca e mincinoasa  atat timp cat n-am toti termenii de comparatie si informatii absolute. Ca voi sustineti ceva, aceea ca sunteti in cautarea adevarului fizic intelegem si nu va opreste nimeni din cautarile voastre , sustinem doar ca e doar filozofie desarta, findca in scurta noastra existenta nu avem timp sa cunoaste prin propriile forte/capacitati cunoasterea completa si consideram ca e mai important sa procedam la progresul spiritual pe fundamente crestine si apoi atat cunoasterea va capata importanta dar si utilitate, macar pentru voi. Asa cum e acum nu se face decat progresul distrugerii atat fizice/biologice cat si spirituale. De aceea nu putem merge pe aceeasi cale cu voi findca limitele voastre au fost deja atinse.
Asta ce spui tu aici se rezuma la eternul argument teistic: cunosti tu intreg Universul astfel incat sa-mi demonstrezi ca nu exista dumnezeu ? Eu insa cunosc suficient de multe lucruri despre ce inseamna a fi o minte in raport cu Universul astfel incat sa imi pot da seama daca exista sau nu un creator. Iar raspunsul este 100% nu. Exista insa spiritualitate, exista tot felul de lucruri tainice ce tin de secretele mintii si ale firii, insa toate se desfasoara fara nevoia de a exista un creator. Imi pare rau, iti pierzi vremea si iti irosesti viata in cautarea unei spiritualitati ce de fapt locuieste intr-o cu totul alta directie.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 May 2017 - 20:22.


#30070
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 20:20, said:

Asta ce spui tu aici se rezuma la eternul argument teistic: cunosti tu intreg Universul astfel incat sa-mi demonstrezi ca nu exista dumnezeu ? Eu insa cunosc suficient de multe lucruri despre ce inseamna a fi o minte in raport cu Universul astfel incat sa imi pot da seama daca exista sau nu un creator. Iar raspunsul este 100% nu. Exista insa spiritualitate, exista tot felul de lucruri tainice ce tin de secretele mintii si ale firii, insa toate se desfasoara fara nevoia de a exista un creator. Imi pare rau, iti pierzi vremea si iti irosesti viata in cautarea unei spiritualitati ce de fapt locuieste intr-o cu totul alta directie.
Si e corect argumentul, e logic, rational . E important sa plecam de la premiza asta astfel incat sa nu ne sabotam sansele findca unii vor doar un mod de a vedea universul sau cel putin existenta noastra. Ai spus ca si tu ai avut parte de experiente inedite. Cum te raportezi la ele ? Preferi ignoranta totala sau le clasifici ca fiind doar aberatiile mintii ?

#30071
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:14, said:

Oh, ba da, fiindca ambele aduc prejudicii fizice sau morale celorlalti.

De unde pana unde?! Te-a violat vreun gay? Sau macar te-a hartuit?! Ce legatura are sexualitatea cu caracterul unui om? Heterosexualii care violeaza, fura, etc nu aduc prejuducii fizice si morale celorlalti?

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 19:38, said:

Nu ti se pare logic?

Absolut deloc, dimpotriva. Este atat ilogic cat si jignitor sa faci tu pe cine vrei ateu sau credincios dupa cum iti place tie, fara sa ti cont de cum se considera ei.

#30072
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2017 - 20:42, said:

Cum te raportezi la ele ? Preferi ignoranta totala sau le clasifici ca fiind doar aberatiile mintii ?
Nu, le-am inteles pentru ceea ce sunt ele de fapt, atat cat imi permite conditia actuala a mintii umane. Fara sa le interpretez prin filtrul religios, fara sa vad ce doresc.

#30073
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTheEverlastingShadow, on 27 mai 2017 - 20:52, said:

Nu, le-am inteles pentru ceea ce sunt ele de fapt, atat cat imi permite conditia actuala a mintii umane. Fara sa le interpretez prin filtrul religios, fara sa vad ce doresc.
Cand spui filtrul religios inseamna negarea existentei entitatilor extraterestre ? Posibil sa amesteci ideile. Eu nu am treaba cu religiozitatea cunoscuta de unii sau alti insa sunt convins de existenta entitatilor extraterestre ce au pus aici bazele vietii umane cu intreaga natura cunoscuta. Trebuie sa te delimitezi de credintele religioase findca in general genereaza mai multa confuzie. Spre exemplu biblia este o descriere a experientei umane impreuna cu acele entitati . Ca nu se implica pe cat ar vrea unii stiintifici sau religiosi e alta treaba . Sunt convins ca e vorba de dorinta de a vedea modul in care progresam la toate nivelele, ce alegem sa credem sau sa infaptuim. Schimbarea noastra e mult mai importanta pe credinte decat atunci cand avem dovezile irefutabile. In ultima instanta omul ar recurge doar la un simulacru de schimbare , ar incerca sa caute ocolirea cailor corect evaluate de acestia.

#30074
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostoMariusRO, on 27 mai 2017 - 20:46, said:



De unde pana unde?! Te-a violat vreun gay? Sau macar te-a hartuit?! Ce legatura are sexualitatea cu caracterul unui om? Heterosexualii care violeaza, fura, etc nu aduc prejuducii fizice si morale celorlalti?



Absolut deloc, dimpotriva. Este atat ilogic cat si jignitor sa faci tu pe cine vrei ateu sau credincios dupa cum iti place tie, fara sa ti cont de cum se considera ei.

Tu vorbeai de parade gay parca.


Eu nu fac pe nimeni. Chiar modul propriu de viata ii face.

#30075
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View Postpacopaco1967, on 27 mai 2017 - 21:07, said:

Cand spui filtrul religios inseamna negarea existentei entitatilor extraterestre ?
Nu cred ca se poate nega pe cale rationala existenta fiintelor extraterestre, Universul pur si simplu este mult prea vast astfel incat noi sa fim singuri. Dar acest lucru nu inseamna ca biblia vorbeste despre extraterestrii sau ca acestia ne-au contactat deja. Nu sunt nici adeptul teoriilor conspirationiste. Ma indoiesc insa de existenta altor civilizatii tehnologizate in galaxia noastra si cred ca cel mai probabil pentru a gasi alte specii de fiinte inteligente si dezvoltate tehnologic trebuie de cautat in alte galaxii, ceea ce reprezinta o bariera putin spus formidabila. Insa acest lucru nu inseamna nici pe departe ca as afirma ca in galaxia noastra nu sunt si alte forme de viata extraterestre, doar ca nu inteligente sau cel putin nu dezvoltate tehnologic. Aceasta este intuitia mea, si anume ca Universul abunda de viata, insa viata inteligenta si tehnologizata este deosebit de rara. Si cel mai probabil nu ne vom intalni niciodata cu alte civilizatii tehnologizate. Pentru ca daca noi suntem aici iar ei intr-o galaxie indepartata la 3 miliarde de ani lumina distanta, intelegi tu.

Edited by TheEverlastingShadow, 27 May 2017 - 23:11.


#30076
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 27 mai 2017 - 21:13, said:


Tu vorbeai de parade gay parca.


Eu nu fac pe nimeni. Chiar modul propriu de viata ii face.
Și parada ce prejudicii materiale îți aduce? Ți-au băgat mana în buzunar ca să o organizene? Iar cu prejudiciile materiale e fix invers. La fiecare parada gay apar și luptătorii bunului dumnezeu care provoacă scandaluri și bătăi. După logica ta agresorii sunt de fapt atei iar homosexualii în comuniune cu dumnezeu, ca ei de obicei sunt aia care iau bătaie.

#30077
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostoMariusRO, on 28 mai 2017 - 06:24, said:


Și parada ce prejudicii materiale îți aduce? Ți-au băgat mana în buzunar ca să o organizene? Iar cu prejudiciile materiale e fix invers. La fiecare parada gay apar și luptătorii bunului dumnezeu care provoacă scandaluri și bătăi. După logica ta agresorii sunt de fapt atei iar homosexualii în comuniune cu dumnezeu, ca ei de obicei sunt aia care iau bătaie.

Si unii, si ceilalti aduc prejudicii bunului simt. Indepartati de bunul Dumnezeu deopotriva.

#30078
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostCristi_E, on 27 mai 2017 - 19:41, said:

De ce il numesti bun pe Dumnezeu?
E bazată pe ideea că cei cu putere au întotdeauna dreptate (might makes right). Dacă-l pupi în fund pe șefu', ai niște avantaje. Din nefericire pentru ei, șeful cel mare există doar în mintea lor și avantajele sunt tot acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate