Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 

Gunoiul de cusca-Iepure

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MihaiGaby07

MihaiGaby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
Salut!Am citit pe internet cateva subiecte referitoare la gunoiul de cusca al iepurelui. Se spune ca acesta este foarte bun ca ingrasamant pentru agricultura,legumicultura si pentru flori. Am o mica gradina de 25 metri patrati si in fiecare an cultiv rosii,ardei,salata..etc. Ce spuneti,ar fi o idee buna sa pastrez gunoiul provenit de la iepure si toamna sa il imprasti in gradina?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pastreaza-l intr-o groapa, in care arunci si resturile vegetale, eventual tocate.Se va face un compost pe care il poti folosi in anul urmator, inainte de a sapa gradina. Ideal e sa-l arunci in toamna, ca pe timpul iernii sa fie udat, inghetat, dezghetat.Eu folosesc in felul acesta gainatul si e foarte ok.

#3
MihaiGaby07

MihaiGaby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
Multumesc pentru sfat!

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Deasemenea, il poti folosi primavara si vara la udatul plantelor tinere, in felul urmator:
Intr-un butoi (eu folosesc unul de 60 de l, de plastic, cu partea de sus taiata), pui  o cantitate de  gunoi,,(in cazul meu, o oala veche d e 2 l) si il umpli cu apa. Din aceasta zeama, iau  cate o oala, pe care o mai amestec intr-o galeata de 10l si cu acest amestec, ud plantele tinere la radacina.  Se vede cu ochil liber diferenta de crestere intre plantele tratate asa si cele udate doar cu apa curata.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si iei si-un cleste de rufe pe care sa ti-l prinzi pe nas, ca n-ai sa prea poti suporta mirosul ....

#6
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
intr-o carte veche de agricultura era data urmatoarea reteta cu gunoiul de pasari: o galeata de 10litri cu apa + o galeata de gunoi de pasare , se face un amestec  ce se pune la fermentat 7 zile . dupa cele 7 zile solutia de completaza cu apa pana la 100de litri  iar cu solutia rezultata se uda plantele cu cca 500- 800ml fiecare nu mai mult. tratamentul se face de 2-3 ori pe vara <,iar plantele cresc ca fasolea din poveste > important sa te intelegi bine cu vecinii pt ca solutia nu numai ca iti muta nasul dar ii muta si pe ei ..... mult succes!

#7
MihaiGaby07

MihaiGaby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
nu am gaini...o sa imi iau peste cateva saptamani iepuri si cred ca o sa folosesc in gradina gunoiul iepurilor.Multumesc oricum!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate