Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Cel mai bun comentator sportiv din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

Poll: Cel mai bun comentator sportiv din Romania! (139 member(s) have cast votes)

Care este, in opinia voastra, cel mai bun comentator sportiv de la noi?

  1. Emil Hossu-Longin (tvr-fotbal) (4 votes [2.88%] - View)

    Percentage of vote: 2.88%

  2. Marian Olaianos (tvr-fotbal) (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

  3. Ioan Viorel (Eurosport-fotbal) (12 votes [8.63%] - View)

    Percentage of vote: 8.63%

  4. Felix Draghici (protv, sport.ro-fotbal) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Costi Mocanu (protv, sport.ro-fotbal) (7 votes [5.04%] - View)

    Percentage of vote: 5.04%

  6. Dragos Bocanaciu (tvr, sport1-fotbal si rugby) (1 votes [0.72%] - View)

    Percentage of vote: 0.72%

  7. Bogdan Cosmescu (dolce sport-fotbal si rugby) (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

  8. Cosmin Baleanu (dolce sport-fotbal si handbal) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Emil Gradinescu (dolce sport, eurosport-fotbal) (28 votes [20.14%] - View)

    Percentage of vote: 20.14%

  10. Mihai Mironica (sport.ro-fotbal) (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

  11. Bogdan Nevel (eurosport-fotbal) (4 votes [2.88%] - View)

    Percentage of vote: 2.88%

  12. Cristi Petre (eurosport-fotbal) (10 votes [7.19%] - View)

    Percentage of vote: 7.19%

  13. Vlad Enachescu (dolce sport-fotbal si rugby) (2 votes [1.44%] - View)

    Percentage of vote: 1.44%

  14. Adrian Cheltuitoru (antena 1, gsptv-fotbal) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. George Dobre (digisport-fotbal) (6 votes [4.32%] - View)

    Percentage of vote: 4.32%

  16. Bogdan Socol (digisport-fotbal) (7 votes [5.04%] - View)

    Percentage of vote: 5.04%

  17. Madalin Negoita (digisport-fotbal) (2 votes [1.44%] - View)

    Percentage of vote: 1.44%

  18. Cosmin Petrescu (dolce sport-baschet) (9 votes [6.47%] - View)

    Percentage of vote: 6.47%

  19. Robert Cristea (dolce sport-baschet) (2 votes [1.44%] - View)

    Percentage of vote: 1.44%

  20. Antal Putinica (digisport-auto) (13 votes [9.35%] - View)

    Percentage of vote: 9.35%

  21. Sorin Hobana (eurosport, sarituri cu schiurile) (14 votes [10.07%] - View)

    Percentage of vote: 10.07%

Vote Guests cannot vote

#55
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012

 pufonel, on 09 aprilie 2017 - 00:13, said:

Poate vrei sa zici Miki Alexandrescu Posted Image Cel mai megaloman comentator de sport Posted Image

In caz ca a uitat cineva de faza asta...Posted Image)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z1gwAjQ2DBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Vla0d_, 09 April 2017 - 01:57.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cristian Topescu (81 ani) se află în stare gravă și este internat la spital, la terapie intensivă.


#57
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Mie imi placea de Radu Banciu, ce comenta Turul Frantei acum ceva timp cu Radu Naum...acum, baietii de la Eurosport, pt. ca ma uit mult la ciclism...Emanuel Terzian, Alex Hovco, Andrei Comsa si Alex Ciocan

Edited by d-ardeleanu, 10 May 2018 - 08:32.


#58
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Banciu? :)) nu îl știu cum comentează la alte sporturi, dar la fotbal parcă la un moment dat zise-se ceva de genul "x a făcut o preluare gleznă-umăr". Fotbalul e un sport, nu o pamfletarie ieftina... Al nostru face excepție, dar chiar și așa...

#59
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011

 WShow13, on 10 mai 2018 - 15:50, said:

Banciu? Posted Image) nu îl știu cum comentează la alte sporturi, dar la fotbal parcă la un moment dat zise-se ceva de genul "x a făcut o preluare gleznă-umăr". Fotbalul e un sport, nu o pamfletarie ieftina... Al nostru face excepție, dar chiar și așa...

Mi-a placut cand a comentat campionatul din Bugaria la Sport.ro. Prea putin ma interesa cum il cheama pe jucatorul cu numarul 7 de la Levski. Mai bine auzeam ceva amuzant (preluare glezna-umar) sau o poveste de cateva minute din care ori te amuzai ori invatai ceva. Sigur ca nu vrei doar glume, vrei si seriozitate si cred ca avea si asa ceva. Eu as asculta oricand comentariul lui in detrimentul unora de pe la DigiSport sau Telekom Sport. E clar ca de multe ori exagereaza si ai vrea altceva dar macar e el, nu se pretinde altceva, cel putin asa vad eu.

#60
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
RIP Țopescu :(( Dinamoviștii au țipat "M*** Steaua" la momentul de reculegere în memoria sa... :puke: :puke:

#61
Furiosa

Furiosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.02.2017
A zis bine comentatorul: In societate se mai nasc si rebuturi. Daca ii faci animale ar insemna sa jignesti bietele vietuitoare...de aia suntem cu 100 de ani in urma si de aia nu merita sa te mai uiti la fotbalul romanesc..

#62
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Urât gest făcut de "ăia"! :( ...decență?! :(
Banciu mai era și acum la Eurosport, dacă nu avea "gura mare". Din câte îmi aduc aminte a fost dat afară ( nu i s-a mai prelungit contractul) din cauza comentariilor sale acide după o Cupă a Africii! I-a făcut praf pe egipteni ( sistemul politic, etc), a zis despre un arbitru că este "petardă" și că nu avea de unde să învețe deoarece el aleargă printre "săgeți", etc . Anterior în timpul Le Tour, l-a făcut praf pe Amstrong deși acesta nu recunoscuse nimic, chiar spunând ceva de genul, dacă îmi aduc aminte, că ar exista în Franța în fața unui laborator o statuie a lui A.reprezentându-l pe acesta pe o bicicletă și cu o seringă uriașă în fund! :)


#63
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
Asa si-a schimbat si Gradinescu comentariul, ascultandu-l pe Banciu in cabina de comentariu Eurosport. Imediat dupa aceea a inceput sa vina cu multe date la el si sa le spuna pe parcursul meciurilor, date istorice sau geografice. Sigur ca Gradinescu nu o sa recunoasca niciodata asta, pentru ca a ajuns "cineva" :)

#64
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Mie nu mi-a plăcut Grădinescu niciodată! Avea pauze mari în comentariu, se hazarda aiurea, etc, probabil mai trăgea și câte un somn! :?

#65
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,398
  • Înscris: 31.08.2006

 d-ardeleanu, on 10 mai 2018 - 08:31, said:

.acum, baietii de la Eurosport, pt. ca ma uit mult la ciclism...Emanuel Terzian, Alex Hovco, Andrei Comsa si Alex Ciocan

   Pai, si de Costin Gheorghe (tot comentator de ciclism) nu-ti place ? Hai, frate, ca mananca si el o paine...Posted Image . Revenind la comentatori, pacat ca nu sunt ca optiuni de vot si baietii care comenteaza ciclism la Eurosport. De departe, cel mai toba de ciclism, cred ca a fost Alex Hovco. ZIc "a fost", fiindca acum (de fapt, de cativa ani), datorita calitatilor lui exceptionale ,e in staff-ul uneia dintre cele mai mari echipe de ciclism ale lumii, respectiv Quick-Step Floors.

  [ https://s31.postimg.cc/ick2bup0r/HOVCO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt memorabile unele etape din Turul Frantei transmise de trioul Hovco, Terzian, Comsa, si uneori li se alatura chiar si Ciocan. Hovco e o adevarata enciclopedie vie a ciclismului, fiind doldora, in special de date tehnice, despre aproape tot ce misca in ciclism. Foarte bun e si Terzian care vine in comentariul etapelor cu tot felul de informatii legate de istoria sau geografia locurilor pe unde trece caravana ciclista. Ciocan are avantajul omului care a facut ciclism de performanta, povestind de multe ori intamplari , unele, hazlii, din cariera sa de ciclist.

#66
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Și mie îmi plac cei 3 + Ciocan! Unii îl mai critică pe Terzian, dar foarte puțini știu că el se informează câteva ore bune înainte de fiecare etapă deși de multe ori unele etape sunt cam aceleași ca și-n anii trecuți.
Am mai urmărit turul Californiei în ultimă săptămână și pot spune că Gheorghe nu mi-a displăcut, a evoluat mult în ultimul timp. Gafele pe care le face uneori, presupun că, sunt și din cauza "grabei". Vrea să dea multe informații într-un timp scurt și la un moment se amestecă. Nu știm cum să mă explic în termeni de specialitate, dar e ceva de genul: În timp ce vorbește el deja în mintea lui se gândește la altă idee, neconcentrându-se pe ideea pe care o "scoate pe gură" :) în acel moment! Ar trebui să fim mai toleranți cu el!

Edited by matyred, 19 May 2018 - 11:09.


#67
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,398
  • Înscris: 31.08.2006

 matyred, on 19 mai 2018 - 11:06, said:

Și mie îmi plac cei 3 + Ciocan! Unii îl mai critică pe Terzian, dar foarte puțini știu că el se informează câteva ore bune înainte de fiecare etapă deși de multe ori unele etape sunt cam aceleași ca și-n anii trecuți.
Am mai urmărit turul Californiei în ultimă săptămână și pot spune că Gheorghe nu mi-a displăcut, a evoluat mult în ultimul timp. Gafele pe care le face uneori, presupun că, sunt și din cauza "grabei". Vrea să dea multe informații într-un timp scurt și la un moment se amestecă. Nu știm cum să mă explic în termeni de specialitate, dar e ceva de genul: În timp ce vorbește el deja în mintea lui se gândește la altă idee, neconcentrându-se pe ideea pe care o "scoate pe gură" Posted Image în acel moment! Ar trebui să fim mai toleranți cu el!

   "Manolo" vine cu informatii foarte bune si din domenii variate pe parcursul etapelor cicliste. Hai, sa ne imaginam cum ar fi o etapa anosta de plat de vreo doua sute si ceva de kilometri, etapa care incepe sa se anime abia cu vreo 30 de kilometri inainte de finis. Comentatorii trebuie sa umple transmisia cu ceva cat ciclistii dau din pedale doar ca sa nu adoarma in pluton. Fiecare are stilul lui. Cand Hovco comenta singur sau cateodata cu Gheorghita cursele de noapte din SUA, eram incantat sa-l ascult vorbind continuu pe parcursul unei etape, si spunand doar informatii din lumea ciclismului. La fel face si Andrei Comsa in rarele situatii cand comenteaza singur o cursa. Ce imi place la Terzian cand face cuplu cu Ciocan sau cu Comsa, e ca uneori mai pigmenteaza comentariile si cu "soparle" din politica romaneasca de doi bani sau din alte domenii care nu tin de ciclism. Ieri, de pilda, in etapa din Giro, "Manolo" a vorbit putin despre asa-zisele curse aviatice low-cost care in final sunt o pacaleala.
   In ceea ce-l priveste pe Gheorghita, am remarcat si eu o imbunatatire  a comentariului sau, si ce imi place la el e ca macar recunoaste cinstit ca e imprastiat. Imi aduc aminte de cursele de noapte din SUA pe care avea ghnionul sa le comenteze impreuna cu Alex Hovco. Aproape ca nu era interventie de-a sa la care Hovco sa nu-l corecteze, iar Gheorghita recunostea, saracul, ca a gresit informatia data pe post. Era foarte slab pe atunci. Inca mai da gherle si acum, dar parca  e ca un boxer care isi revine din pumni. Si-a imbunatatit stilul, dar mai are de lucru la identificarea ciclistilor in timpul cursei. Terzian, Comsa si Ciocan au mult mai multa experienta si foarte rar gresesc cu identificarea unui ciclist. De altfel, pentru un fan al ciclismului care urmareste de multi ani fenomenul, nici nu e foarte greu sa identifice chiar si la transmisia din elicopter, ciclisti ca Froome (cel mai usor identificabil dupa modul chinuit in care pare ca sta in sa si dupa desele priviri pe care le arunca power meter-ului), Majka, Nibali, Aru sau Contador cand pedala (cred ca si de pe luna putea fi identificat dupa stilul sau inconfundabil,ridicat in sa, "en-danseuse").

Edited by fansat, 19 May 2018 - 12:03.


#68
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 19.02.2010
Da, el are clar o problemă cu identificarea cicliștilor, dar asta vine odată și cu experiența în ale comentariului în sportul acesta. Este vorba de un pic de atenție distributivă și identificarea rapidă după niște repere.  "Ăla are cască galbena, bicicletă mov, adidași argintii, tricou cu dungi albastre, fizionomie, Nr de concurs, etc"!
PS: Odată cu trecerea "lunilor" încep să-mi dau seama de pierderea pensionării lui Contador, mai ales și pentru faptul că l-am urmărit din vremea lui Discovery, dar sunt bucuros că a avut o ieșire triumfală, anul trecut și dacă avea un pic de apă plată la dispoziție câștiga. Așa mergând pe apă simplă este greu în ziua de azi!

Edited by matyred, 19 May 2018 - 12:18.


#69
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,398
  • Înscris: 31.08.2006

 matyred, on 19 mai 2018 - 12:13, said:

Așa mergând pe apă simplă este greu în ziua de azi!

   Nu-i nimic. Sa ne bucuram de spectacol ! Chiar si cu apa sfintita daca ar merge ciclistii (si nu numai ei, desigur), fara talent nu se pot obtine totusi performante. Ideal ar fi ca sportivii sa fie curati, iar ciclismul este unul dintre sporturile cu cele mai drastice controale. Daca s-ar face controale ca in ciclism si in fotbal sau tenis, de exemplu, multe nume de staruri din aceste sporturi s-ar face praf si pulbere.

Edited by fansat, 19 May 2018 - 14:26.


#70
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Azi Froome pare ca si-a revenit din pumni, amintindu-ne de vremurile "bune" si dominand criminalul Monte Zoncolan. Doar Yates ce s-a tinut dupa el, si partial Dumoulin. Aru a pierdut orice sansa la trofeu.

#71
energyuser

energyuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,088
  • Înscris: 28.05.2018
Iată cum cataloghez eu comentatorii TV de fotbal din România

De nota 10+: Costi Mocanu, Felix Drăghici, Mihai Mironică, Ion Alexandru

De nota 10-: Marian Olaianos, Emil Hossu Longin, George Dobre, Bogdan Socol, Mădălin Negoiță, Andrei Niculescu, Adrian Cheltuitoru

De nota 9: Adrian Soare, Cătălin Cîrnu, Bogdan Hofbauer, Bogdan Tomulică, Andrei Tivilichi, Doru Crăciun, Ionuț Angheluță

De nota 8: Bogdan Cosmescu, Cristi Petre, Vlad Enăchescu, Emil Grădinescu, Andrei Rădulescu, Ioan Viorel

De nota 7: George Petrule, Cosmin Băleanu, Bogdan Pasăre, Dan Pavel

De nota 6: Bogdan Nevel, Dragoș Bocanaciu

De nota 5: Cristian Frisk

Edited by energyuser, 18 October 2018 - 18:10.


#72
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,265
  • Înscris: 15.06.2014
Preferatii mei sunt asa:

Fotbal: Bogdan Nevel, Cristi Petre, Ioan Viorel, George Dobre, Bogdan Socol, Felix Draghici

Auto-Moto: Antal Putinica, Florin Ion

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate