Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#5473
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 milanovls, on 01 noiembrie 2018 - 17:50, said:

Salutare ... ma scuzati ca nu am stat sa citesc toate comentariile ... as vrea sa ma apuc de fumat tutun
Si am si eu o intrebare .... a fumat cineva tutun Drum de la moldoveni... imi poate spunecineva o parere...? Va  multumesc frumos
Am luat eu, sunt ok, dar nu te dau pe spate. Mai bune sunt Samson, mai pe gustul meu. Poti incerca din ambele, apoi te hotarasti.

#5474
DeeaPiulitza

DeeaPiulitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.08.2018

 asi89, on 22 octombrie 2018 - 14:50, said:

a mai cumparat cineva tigari de foi Korona in ultima perioada ? eu azi am primit 10 pachete si cred ca gustul sa schimbat, vreau si o alta parere sau mie mi se pare.

idea ii ca sunt mai bune decat ce erau in trecut.

Mie nu imi plac. Sunt tocate prea mare si pline de cotoare.

#5475
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 didi_yo, on 03 noiembrie 2018 - 19:35, said:


Am luat eu, sunt ok, dar nu te dau pe spate. Mai bune sunt Samson, mai pe gustul meu. Poti incerca din ambele, apoi te hotarasti.
Mie mi se pare mai aromat drum-ul. SAMSONUL e mai slab și ca tărie și ca aroma. E subiectivă treaba

#5476
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Hahaha, cum se vinde mai nou.Attached File  Screenshot_20181103-164935.jpg   114.35K   82 downloads

#5477
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
pai bomboane o sa primesti :)))))

#5478
iacobs

iacobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 07.02.2006

 xcit, on 19 octombrie 2018 - 16:17, said:

da, am gasit un rulment cat de cat la cote, sa vad cum il bag pe axul respectiv ca e cu 2 zecimi mai mic decat axul, cred ca il iau la smirghel pana intra rulmentul pe el



Ca sa poti baga rulmentul trebuie incalzit.De obicei cu un aparat cu inductie dar merge si incalzit in ulei ( industrial nu de gatit) prin ridicarea temperaturii se dilata si poate fi bagat pe ax.Ai grija sa nu bati in inelul exterior cand il introduci.Ideal ar fi sa gasesti o bucsa si sa bati in inelul interior unde este frecarea.Poti gasi rulmentul dupa cote pe net.Diametrul exterior, interior si latime.

#5479
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006
e rezolvata treaba , merci oricum, am gasit rulment identic cu ce a avut, la cote ma refer, a intrat pperfect cu o menghina de mana, e ca noua masina

#5480
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Ziua buna!

M-am apucat de scurt timp de acest tip de tigari. Marea problema este cu tutunul care se scutura din tigara si uneori scrumul care cade din tigara. As dori sa stiu daca cu Powermatic 2 (am vazut si o varianta asemanatoare de la SENATOR, un pic mai ieftina) se rezolva problemele? Deocamdata am folosit o masina electrica de injectat (varianta mai ieftina gen "masina de tocat", GERUI 002) iar ca tutun am folosit Senator blue volume.

Multumesc!

#5481
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Micromatik (manual), Powermatic 2 (electric), in functie de buget, foarte bune, iese tigara ca la magazin. Binenteles, depinde si ce tutun bagi.

#5482
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Varianta de la SENATOR a testat-o cineva?
https://www.e-tutung...jectare-senator

#5483
WAWA

WAWA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.10.2008
Daca insisti poti cumpara aparatul Senator.
Apoi poti lua unul din cele mentionate de danyel61, astea au fost testate si paratestate.

#5484
DeeaPiulitza

DeeaPiulitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.08.2018

 Serafim606, on 26 octombrie 2018 - 21:28, said:

E mișto drăcia, dar prea scumpă. Se amortizează greu. Dacă ești singurul fumător din casa, nu renteaza.

O întrebare pt colegii cu powermatik 2, dar care au tras și cu mickromatic :D. Ce diferență de timp la cartuș e intre cele 2 aparate?

Salutare,

Astazi i-am facut proba lui Powermatic II. Din punctul meu de vedere merita. Nu stiu sa iti spun exact diferenta in timp fata de Mikromatic dar e sesizabil mai rapid. Am avut tutunul o idee mai umed si a facut fata cu brio, nu am ramas cu spatiu langa filtru ca la Mikromatic. Tigarile ies cam la fel, conteaza faptul ca injecteaza la viteza constanta. Dupa cateva pachete facute cu Powermatic in seara asta, Mikromatic a ajuns in cutie si il voi scoate la vanzare.

#5485
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,896
  • Înscris: 29.06.2006

 DeeaPiulitza, on 07 noiembrie 2018 - 01:02, said:

Mikromatic a ajuns in cutie si il voi scoate la vanzare.
Parerea mea e sa nu il scoti, tine-l acolo backup, e un aparat bun si nu se stie cand ai nevoie de el...de exemplu ai o pana de curent si trebuie sa faci tigari, ce faci te duci la magazin?

#5486
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
E bine ca in astfel de cazuri sa ai si un generator.

#5487
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
daca n-are bani de un generator, poa' sa-si ia macar un UPS cat sa-i ajunga sa faca back-up la 1-2 pachete de tigari  Posted Image

#5488
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Merge si asa.

#5489
cradu23

cradu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.04.2006
Va multumesc celor care mi-au raspuns! Voi incepe cu varianta de la SENATOR (cineva trebuie sa-l testeze si pe asta si ma sacrific eu Posted Image). As fi luat direct Powermatic 2 dar nu prea mi-l permit si nici nu este pe emag sau undeva sa-l pot lua in rate. Daca nu merge bine cel de la SENATOR ii fac retur si iau Powermatic 2.

#5490
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Uite o idee pentru magazinele care comercializeaza si produse destinate fumatorilor : sa vanda aparate de facut tigari in rate, nu numai telefoane, televizoare si alte gadgeturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate