Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Sfat achizižie Mini PC cu Android

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
762 replies to this topic

#37
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,928
  • Înscris: 31.03.2003
Pana la urma minix neo x7 stie DTS fara niciun artificiu ?

#38
ioti

ioti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.01.2014

View Postoaspetele, on 30 ianuarie 2014 - 06:47, said:

Pana la urma minix neo x7 stie DTS fara niciun artificiu ?

Salut,
Ce am inteles eu de pe forumurile de pe la noi si pe unele din Spania rezulta ca x7 stie DTS doar asa: Se descarca de GPlay codecurile suplimentare pentru MX-player si se ruleaza filmele cu MX-player.
Vei avea sunet si pe TV dar si pe un sistem audio cu diferenta ca sunetul nu este DTS este stereo x2. Sistemele de sunet mai destepte iti si spune ce tip de sunet primeste. In acest fel se decodeaza sunetul DTS dar retine ca acesta nu este DTS.
Pana acum din ce m-am interesat eu singurul de pe piata romaneasca care scoate exact DTS este Q5 II.
Mentioners ca tot ce ti-am zis nu este din experienta proprie ci din ce am citit.

#39
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Orice media player cu android nu stie DTS , pana nu se incarca codecurile/media playerul soft in cauza
Este la fel ca la win , androidul fiind tot un SISTEM DE OPERARE si nu ceva dedicat/personalizat din fabrica
Una este un media player dedicat , unde in functie de procesorul folosit are sau nu are anumite functii/dotari inglobate si alta este in cazul media playerelor cu android , unde exista procesoare de la uni-core la opto-core , insa doar cu SISTEMUL DE OPERARE instalat
Detinatorul media playerului cu android trebuie apoi sa instaleze ( ca si la win ) strictul necesar in functie de ceea ce doreste

#40
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Lupull te contrazic,diferiti producatori de aceste deviceuri isi persoanlizeaza softul cum vor ei,de exemplu pe al meu minix neo x7 producatorul la ultima versiune de soft a inglobat XBMC,sunet DTS la mine a mers din prima secunda fara sa instalez vreun codec...Si da am verificat pe system 5.1 sa vad daca se aude si surround si da se aude....
Iar daca androidul suporta acest format,atunci este de laudat,simplu si usor iti iei codecul din play store incaz ca nu il ai si ai rezolvat problema,mai grav era daca nu aveai aceasta posibilitate.

#41
FUIOREA

FUIOREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2008
sall.se poate descarca de pe torent cu minix neo x7?

#42
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
.........la ultima versiune de soft a inglobat XBMC - Asta spune tot , insa nu toate media playerele cu android au implementat XBMC-ul , eu am scris ca o regula generala sau diferenta dintre media playerele cu android si cele dedicate
Si la al tau daca producatorul nu ii implementa XBMC-ul care este tot un soft adiacent instalat pe un s.o android , intra in aceeasi categorie
Asa si pe win pot instala XBMC-ul si situatia se schimba radical , insa fara XBMC ..................

Edited by lupull, 30 January 2014 - 17:10.


#43
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Pai exact asta am spus si eu,depinde de producatori,uni isi pun in softurile si deviceurile lor ceea ce doresc,alti nu,dar principalul atu este ca la nevoie ti-l poti instala singur.

Edited by cosito, 30 January 2014 - 18:17.


#44
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
astia: http://www.zedd.ro/P...mote-controller
au buba la cap :)

#45
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
sau aici: http://www.elanko.ro...nix-neo-x7.html la 599ron

oare e buna dracovenia asta: http://mp3usb-smart....core-cs918.html
ca specificatii si ca pret = 379Lei pare foarte ok (RK 3188 / 2GB ram / rj45/ etc.)

#46
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Una peste alta MiniX NEO X7 merita 560 de lei?

#47
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Posttauru242, on 02 februarie 2014 - 09:55, said:

Una peste alta MiniX NEO X7 merita 560 de lei?

daca stau sa ma gandesc ca in luna Dec am platit gaze in valoare de 730ron Posted Image Posted Image Posted Image ca "le-am ars" si cam atat, eu zic ca merita (nu stiu sa existe pret mai micla X7, cel putin in RO)
Personal sunt tot mai curios de ce poate acel CS918, care are si alte nume (K-R42 - http://www.geekbuyin...ack-317141.html) si care imi pare o superoferta la acel pret (e oricum o alegere mult mai buna decat un "stick" HDMI cu aceeasi specificatie hw)

aici: http://www.shop-expe...-rom-78386.html este 576.72 lei (dar vad ca e modelul MINI - 8G)

Edited by nanashu, 02 February 2014 - 16:15.


#48
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,928
  • Înscris: 31.03.2003
Sunt si eu in expectativa. Exista un forum dedicat lui MiniX NEO X7 ?
E vreun user ce poseda asa ceva si mi-ar putea raspunde la niste intrebari ?

Edited by oaspetele, 02 February 2014 - 21:51.


#49
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
560 lei e cel mai bun preţ, e totuşi vorba de un produs cu factură, garanţie 2 ani, şi pentru care s-au plătit taxe.
puteţi compara cu preţul din UK sau Germania, este acelaşi.

#50
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011

View Postoaspetele, on 02 februarie 2014 - 21:37, said:

Sunt si eu in expectativa. Exista un forum dedicat lui MiniX NEO X7 ?
E vreun user ce poseda asa ceva si mi-ar putea raspunde la niste intrebari ?


Da oaspetele am eu,vezi ca mai este un alt topic mult mai populat legat de asemenea deviceuri,are vreo 80 de pagini http://forum.softped...age__hl__ mk808 Aici ai sa gasesti cam tot ce ai nevoie cu privire la aceste dracovenii.

#51
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Hai sa mai asteptam putin! A aparut primul device (o tableta Onda) cu procesor Amlogic m802. Din cate stiu, XBMC este optimizat pentru acest tip de procesoare. In plus, m802 vine cu suport nativ (cel putin declarativ) pentru DTS... 4K... ISO... 3D. POate ma insel, dar suna bine!

#52
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
XBMC merge OK şi pe Realtek 3066 (PNI P5), de Himedia Q5-II nu mai zic (BD ISO - chiar şi 3D), DVD ISO, 7.1, DTS

4k? momentan doar marketing.

#53
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
cu 4K sunt deja nişte modele pe piaţă, degeaba dacă nu ai conţinut+TV 4K.
dar e bine că apar în sfârşit şi Amlogicurile, să vedem ce producător iese primul. eu aş miza pe "mygica"

#54
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Postvalentine1, on 03 februarie 2014 - 14:25, said:

XBMC merge OK şi pe Realtek 3066 (PNI P5), de Himedia Q5-II nu mai zic (BD ISO - chiar şi 3D), DVD ISO, 7.1, DTS

4k? momentan doar marketing.

Da, este adevarat in privinta 4k (deocamdata) si chiar 3D (nu prea ii prevad un viitor in afara salilor de cinema). Dar sunt inca confuz! Chiar functioneaza OK DVD-ISO si BD-ISO pe vreun media box? Chiar este in regula DTS-ul pe vreunul? Vad ca inca se plang destui de suportul pentru ISO pe Q5 II.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate