Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Curtea noastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
1874 replies to this topic

#1837
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Important e sa participi ...

#1838
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua,

1.
Afara 30 grade. In casa, cu o usa din scandura si folie "in geamuri", 25 grade. bca-ul asta nu-i chiar asa de rau....Posted Image

2.
Codita a facut colti. Se cearta cu cainele vecinului, latra la trecatori, e pe drumul cel bun. Posted Image

3.
M-a sunat un prieten ca e o masina de vanzare si tre' sa vad musai anuntul. Am dat fuga si...... Posted Image boss de boss !

Attached Files



#1839
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai daca functioneaza ceas, ce ai tu cu el?

#1840
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 10 iunie 2015 - 20:05, said:

Pai daca functioneaza ceas, ce ai tu cu el?

dupa ca ce ca, ceas mai si fuNtioneaza ! :D

In alta ordine de idei. Am niste nervi de-mi vine sa vand tot si sa fug pe Luna.

Am avut un teren de 1000 mp la 5 km de Gr. Acolo am "tras" curent trifazic. Am platit 3000 lei si au venit baietii, au efectuat lucrarea si m-au sunat ca totul e gata. Racordare, contor, vreo trei prize langa, ce mai, socoteala.


La "curtea noastra" dupa lupte seculare, ne-au bransat. Adica au tras un conductor de pe stalp, subteran, pe o cutie din plastic. Contor inca n-am. Practic n-am curent. Sa ma ... pe enel si toti l...ii care cica lucreaza la privat si n-o freaca precum cei de la stat ! Vorbe tata, vorbe......

Nu conteaza firma, institutia, rasa. Conteaza cei sapte ani de acasa. Din pacate sunt multi cei carora le place "gustul puternic si amarui" si din ce in ce mai putini cei care au cei sapte ani de acasa. :(


Pace ! Posted Image

#1841
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Sunt total in asentiment cu tine. Mie mi-au montat contorul in ultima zi in care puteau sa o faca. Dupa aia le expira ordinul de montare... Cea mai proasta experienta...

#1842
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu sunt in asentimentul tau....
Ordinarul care mia facut mie lucrarea ( unul ce lucreaza la electrica si ma contactat sa imi faca el "lucrarea") mi-a zis ca nu se poate aerian ca a dat Udrea ordin, iar la un an dupa mine un vecin de pe ste drum si-a bagat AERIAN......
Si eu le bag si le scot si toate cele.....ORDINARI!

#1843
bogdandima15

bogdandima15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 13.10.2013
Pai nu mai era Udrea la butoane un an mai tarziu :)

#1844
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua tuturor !

La casa n-am mai facut mare lucru. La sfarsitul lunii mai am curat curtea de gunoaie si am nivelat pamantul rezultat in urma excavarii pentru constructia beciului.

Cu banii pe care-i mai aveam pentru finalizarea casutei, am cumparat 2 apartamente (la pret bun zic eu) pe care urmeaza sa le "tunez" si sa le vand. In contextul actual, n-am gasit alta cale sa inmultesc banisorii iar ceea ce castig la job se cam duce pe (stilul nostru de viata) :D

Attached Files



#1845
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
In rest,................................ nimic special. Viata merge inainte ! :)

S-aveti o vara asa cum va doriti ! Posted Image

Attached Files



#1846
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Salutare tuturor !

Odata cu venirea toamnei, mi-a venit cheful de santier si ma gandeam sa reincep lucrarile la casuta.

La interior am aprox 600 mp de pereti de tencuit. Am gasit o echipa care imi executa (tencuiala driscuita) cu 10 lei/mp. Adicatelea, platesc numai pe manopera aprox. 6000 lei. Plus materialele + tinci, glet, lavabila........

Credeti ca in varianta (rigips lipit direct pe zidarie) ies mai ieftin ? Ma refer la manopera + materiale.

Week-end placut s-aveti !

Posted Image

p.s. Am fost pentru ultima oara la Marea Neagra din Romania. ORIBIL !

Attached Files



#1847
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Nu iesi.
Eu mi-am facut o socoteala si ieseam cu tencuiala manuala cu multibat plus manopera la pretul materialelor pt. tencuiala uscata (materiale de la Rigips).
Lasa-ma ca eu am fost o fuga la Bg si s-a stricat treaba si la ei, in special serviciile (sau poate am nimerit eu prost...in DOUA hoteluri de 4* care arata ca 2*+ la noi)

Edited by adinosh, 04 September 2015 - 19:44.


#1848
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
adinosh, merci pentru raspuns. Mai astept doua, trei opinii, mai fac niste calcule si iau decizia finala.

Cand vreau plaja curata si linistita, apa limpede, turisti civilizati, sa fie aproape de casa, ma duc la Byala. Ma cazez intr-un complex de apartamente pe malul marii si uit de toate relele. Pentru cine este interesat va dau linkul pe privat. Am inchiriat un apartament cu vedere la mare, 2 dormitoare, 2 bai, living cu zona de dining si kitchen, 236 mp. Noaptea, din pat pana la frigider plecam ca-n drumetie.... :)))

Daca stapaneam limba, cumparam si eu unul acolo asa cum au facut majoritatea (rusi, ucraineni, cehi, polonezi). In 7 zile m-am intalnit cu 2 (doi) romani...... :D

Stiu vreo 2 terase acolo gen Taverna Sarbului unde mananci numai bunatati la preturi decente....

Ce sa mai....., sunt fan Byala ! :D

#1849
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La ce ai nevoie sa stapanesti limba pentru 2-3 saptamani, hai 1 luna cat ai timp sa stai acolo? Da si Ne ajunge, plus ca ai maini Posted Image. Anul asta am fost in Obzor (dupa Byala) si acolo unde am stat "managera" nu stia decat 2-3 cuvinte in engleza, iar ospatarita nici unu. Aratam cu degetul pe meniu ce vrem, faceam semn din maini sa aduca nota si gata. La supermarket nu mai zic... nu te intreaba nimeni nimic, iei ce vrei, platesti si pleci Posted Image.

Si apropo de romani... plaja am facut in general intr-o zona neamenajata, la iesirea din oras. Veneau mai mult localnici, cativa pescari si cei care stateau intr-un complex nou de apartamente din apropiere. Intr-o zi au aparut doi nudisti, el si ea.. fara prea mare jena ca erau oameni cu copii mai mici sau mai mari.. evident.. erau romani. Si mai aratau si naspa... amandoi Posted Image

Quote

Lasa-ma ca eu am fost o fuga la Bg si s-a stricat treaba si la ei, in special serviciile (sau poate am nimerit eu prost...in DOUA hoteluri de 4* care arata ca 2*+ la noi)

Pentru asta prefer apartamentele in regim hotelier de pe booking. De cele mai multe ori iti poti face o idee destul de exacta despre ce te asteapta din poze si review-uri. Inclusiv despre ce "nationalitati" le frecvenetaza mai mult (in functie de numele si limba celui care lasa review-ul). Nu ca rusii sau englezii ar fi mai breji decat romanii nostri...

Edited by oMariusRO, 06 September 2015 - 09:16.


#1850
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Dupa experienta din anul asta am sa-ti urmez sfatul, am pe cineva in grupul de prieteni cu care ne "implimbam" care parleste ruseste (asta tre' sa stie) de te (ma) doare capul. Posted Image

Edited by adinosh, 06 September 2015 - 18:33.


#1851
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
e tot apa murdara si in BG ca si in RO. Pt mine grecia daca vreau ceva ieftin sau turcia daca vreau sa stau cu burta la soare.

#1852
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

e tot apa murdara si in BG ca si in RO

Depinde ce intelegi prin murdara. Nu e la fel de "azurie" si clara (in majoritatea timpului/locurilor) ca Marea Egee sau Mediterana, tocmai de aia se si numeste "Neagra" :)

#1853
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostoMariusRO, on 06 septembrie 2015 - 09:09, said:

La ce ai nevoie sa stapanesti limba pentru 2-3 saptamani, hai 1 luna cat ai timp sa stai acolo? Da si Ne ajunge, plus ca ai maini Posted Image. Anul asta am fost in Obzor (dupa Byala) si acolo unde am stat "managera" nu stia decat 2-3 cuvinte in engleza, iar ospatarita nici unu. Aratam cu degetul pe meniu ce vrem, faceam semn din maini sa aduca nota si gata. La supermarket nu mai zic... nu te intreaba nimeni nimic, iei ce vrei, platesti si pleci Posted Image.

Si apropo de romani... plaja am facut in general intr-o zona neamenajata, la iesirea din oras. Veneau mai mult localnici, cativa pescari si cei care stateau intr-un complex nou de apartamente din apropiere. Intr-o zi au aparut doi nudisti, el si ea.. fara prea mare jena ca erau oameni cu copii mai mici sau mai mari.. evident.. erau romani. Si mai aratau si naspa... amandoi Posted Image



Pentru asta prefer apartamentele in regim hotelier de pe booking. De cele mai multe ori iti poti face o idee destul de exacta despre ce te asteapta din poze si review-uri. Inclusiv despre ce "nationalitati" le frecvenetaza mai mult (in functie de numele si limba celui care lasa review-ul). Nu ca rusii sau englezii ar fi mai breji decat romanii nostri...


Daca aveam inspiratia sa cumpar un apartament acolo, trebuia sa cunosc limba. Ca si la noi, notariat, taxe si impozite, administrativ, etc, etc......Unde si cum platesc factura la curent, cine si cum ma anunta ca tre' sa platim liftul si femeia de sertviciu :D.

In zona asta a Bulgariei, Engleza n-are valoare. Ruski, Balgarski, Macedonski :D

#1854
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Vreau sa plachez glafurile cu polistiren si apoi sa montez tamplaria exterioara. Se poate executa procedeul de mai sus chiar daca n-am tencuit la interior ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate