Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Curtea noastra!

- - - - -
  • Please log in to reply
1874 replies to this topic

#1819
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Pun sigur lacatel dar deocamdata in cutia aia nu e nimic. Am asteptat toata saptamana sa vina sa definitiveze lucrarea si.......ioc.

E Codita nu Bobita :D Ma gandeam sa-i schimb numele in Autorizatia, Receptia sau Intabularea. Voi ce ziceti ?



#1820
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
eu stau de 3 saptamani sa imi puna contuarul ... pune lacat ca pana vin aia iti fura cablurile de 2 ori. Partea prosta cu lacatul ar fi ca o sa trebuisca sa te duci sa il deschizi cand intr-un final or sa vina si ei.

#1821
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Pai o sa ma interesez cine tre' sa vina sa puna contorul si-l sun sa-i dau si lui o cheita. :)

Trebuie facuta impamantarea si la contor sau doar la casa ? :(

#1822
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca ai trifazic in mod normal ei fac impamantare la contor..

#1823
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Trifazic am. Cred ca scrie si in avizul ala de la ei (ce si cum) dar nu vreau sa mai deschid sertarul unde am toata documentatia casei ca-mi vine rau.

N-am crezut in viata mea ca pentru o casuta construita chiar si de la 0, e nevoie de atata hartogaraie.

#1824
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 manuko, on 28 mai 2015 - 22:00, said:

Trifazic am. Cred ca scrie si in avizul ala de la ei (ce si cum) dar nu vreau sa mai deschid sertarul unde am toata documentatia casei ca-mi vine rau.

N-am crezut in viata mea ca pentru o casuta construita chiar si de la 0, e nevoie de atata hartogaraie.
asta inseamna domne' ajutorul de la stat mai ales pentru tinerii care doresc o casa noua, hartogaraie cat mai multa si taxe pe masura sa fie clar !Posted Image

#1825
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Am zis ca nu vreau sa mai investesc deocamdata dar...........am mai bifat o mini-etapa.

1. Am chemat un buldo si o "bascula" sa-mi incarce molozul rezultat in urma tencuirii pe exterior, ramasite de pe la cife, pietre, pietricele, gunoaie + ierboteniile rapuse zilele trecute.

2. Cu buldo, am intins movila de pamant rezultata in urma excavarii pentru beci. Pamantul nu e bun pentru gradina dar mai e mult pana atunci si oricum eram cam la limita cu nivelul strazii.

2.1. E o senzatie placuta sa vezi ca au loc sa se-ntoarca pe toate partile in curtea ta doua utilaje asa de mari. Se cunoaste asta si la impozit.Posted Image

3. M-am uitat cu atentie in baie si acum am realizat ca s-a facut o greseala. Robinetii de la "termic" parter-etaj trebuiau sa fie in camera tehnica, nu in baie in spatele vasului de toaleta. Ce idiot.......

2h de buldo + bascula de 9mc = 300 lei. + 40 lei pentru soferi (ca de obicei) nici nu mai trec "cinstea" in catastif ca d-aia s-a ajuns unde s-a ajuns.......Posted Image


Rusalii fericite ! Posted Image

Attached Files



#1826
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce idiot.......   a gresi e omeneste.....
Un proverb zice ca "Cine nu munceste nu GRESESTE"!

#1827
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Idiotul sunt eu ca nu i-am spus pe unde sa le traga......:(

#1828
mariana_1981

mariana_1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 06.04.2015

 manuko, on 29 mai 2015 - 21:15, said:

Idiotul sunt eu ca nu i-am spus pe unde sa le traga......Posted Image

Dar in proiect nu tr sa fie specificat unde ar tr robinetii ?

#1829
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Uffff. Am lucrat cu o firma de 3 lei si am avut un proiect pe masura. Pe aici, prima oara se construieste casa si apoi se obtine AC-ul......   :(

Data viitoare nu ma mai uit la 1500 e in plus pentru proiectare si in mod sigur o sa am toate detaliile.



#1830
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stiu pe cine apelai asa.....doar ca am uitat sa pun ghilimele de rigoare!

#1831
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
despre robinetii respectivi, cum iti este/ti.ar fi fost mai usor sa ii accesezi ? acolo in baie sau in CT?
si eu ii am in baie, si oricum am o ghena acolo si o usita de vizitare, daca mi-i punea in CT atunci aveam ceva de alergat, plus ca daca schimbi un robinet parca vrei sa testezi rapid daca-ti curge, avand acces rapid la coloana ...zic si io

totusi o problemuta ar fi ca sunt nitel prea jos, mai vine xps, sapa, finisajul si ...te pui pe burta sa umbli la ei ?

Edited by szg, 01 June 2015 - 07:44.


#1832
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Pana la robineti mie nu imi place ppr-ul ala alb (si fara izolatie).

Edited by Sean_John, 01 June 2015 - 15:36.


#1833
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

 szg, on 01 iunie 2015 - 07:42, said:

despre robinetii respectivi, cum iti este/ti.ar fi fost mai usor sa ii accesezi ? acolo in baie sau in CT?
si eu ii am in baie, si oricum am o ghena acolo si o usita de vizitare, daca mi-i punea in CT atunci aveam ceva de alergat, plus ca daca schimbi un robinet parca vrei sa testezi rapid daca-ti curge, avand acces rapid la coloana ...zic si io

totusi o problemuta ar fi ca sunt nitel prea jos, mai vine xps, sapa, finisajul si ...te pui pe burta sa umbli la ei ?

cred ca imi placeau mai mult in CT. o sa masor distanta dintre cota 0 zi robineti. sper sa nu fie chiar asa jos....

 Sean_John, on 01 iunie 2015 - 15:35, said:

Pana la robineti mie nu imi place ppr-ul ala alb (si fara izolatie).

un motiv in plus sa demontez totul si s-o iau de la inceput. Posted Image

#1834
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image

#1835
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
La casa e totul ok. Posted Image  Ne axam pe alte aspecte deocamdata Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_TjGQbUz36Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#1836
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Alea asa cresc pe langa mal sau scot si ceva pesti? :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate