Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Emigrare AU medical-turist

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013
suntem o familie cu un copil si avem urmatoare situatie: Vrem sa aplicam pt o visa medicala pt cel mic sa faca niste tratamente pt o boala ,daca primim pe 3 luni am inteles ca ne putem prelungi pana la 12 luni .Intrebarea noastra e: putem in alea 12 luni sa cumparam un business?Un restaurant sau beauty salon?Noi nu am muncit niciodata oficial ,am lucrat la negru atat ,avem 30 de ani amandoi si peste 1 mil cash in cont.Ne am interesat daca ne incadram undeva ca investitori dar se pare ca cer tot felul de diplome si multa experienta.Noi nu avem asa ceva, nu avem nimic in afara de bani si diploma de bacalaureat.Nu vrem sa muncim la negru si stim ca daca vrem sa muncim trebuie sa aplicam pt vizele alea care sunt imposibile pt noi.Dar ce se intampla daca eu sunt acolo cu mult loz si vreau pur si simplu sa preiau o afacere cu tot cu angajati?E posibil???

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
La 1mil cred ca poti sa cumperi ceva si sa devii investitor

Nu gasesti tratamentul prin europa ?

Edited by petre69, 07 October 2013 - 19:42.


#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
1 mil ce?

#4
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013
Gasesc,Asta e doar o portita sa ma stabilesc acolo.Cat de sigur esti ca imi pot cumpara si sa devin investitor?.Stii pe cineva acolo sa ma sfatuiasca odata ce ajung?

View Postdanutz96, on 07 octombrie 2013 - 19:44, said:

1 mil ce?
EUR

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Daca transferi banii acolo poate te califici ca investitor
Vezi ce cere treaba asta

#6
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Execuse me, cum ati facut 1 mil din munca, nu afacere? Etc. Restul intrebarilor nu le mai pun.

#7
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013
Am primit o mostenire.

#8
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postjackiejackson, on 07 octombrie 2013 - 19:45, said:

Gasesc,Asta e doar o portita sa ma stabilesc acolo.Cat de sigur esti ca imi pot cumpara si sa devin investitor?.Stii pe cineva acolo sa ma sfatuiasca odata ce ajung?
EUR

In aproape orice tara din Commonwealth daca investesti--cumperi o faacere sau o faci de la zero iti dau viza business. Trebuie sa vezi pragul, 500,000 sau 1 milion.

Si aproape in orice tara, tarile din Ue de asemnea, daca esti administrator sau ai o afacere, ti se da "viza in alte scopuri" (poti sa ai si sub conditia sa fi investit o suma mica).

Consulta un avocat local.

Edited by GeorgeM, 07 October 2013 - 20:10.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostGeorgeM, on 07 octombrie 2013 - 19:47, said:

Execuse me, cum ati facut 1 mil din munca, nu afacere? Etc. Restul intrebarilor nu le mai pun.
30 de ani amandoi, inseamna 15/15?
Pai, a spus: la negru. nu cred ca se referea la munca, la varsta pe care a declarat-o,trebuia sa inceapa sa lucreze la negru de pe vremea cand bunicu-sau nu-l avea inca pe tatal sau.
Aaaaa, matusa Tamaraaaaa! YES!

Edited by myshyk, 07 October 2013 - 19:55.


#10
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View PostGeorgeM, on 07 octombrie 2013 - 19:51, said:



In aproape orice tara din Commonwealth daca investeti--cumperi o facere sau o faci de la zero iti dau viza business. Trebuie sa vezi pragul, 500,000 sau 1 milion.

Si aproape in orice tara, tarile din Ue de asemnea, daca esti administrator sau ai o afacere, ti se da "viza in alte scopuri" (poti sa ai si sub conditia sa fi investit o suma mica).

Consulta un avocat local.
zici sa ajung acolo prima oara si sa caut un avocat ?firma care se ocupa viza noatra medicala ne a zis ca nu se poate ce imi spui tu.Dar eu am impresia ca sunt ei prea fixisti ,sa faci totul ca la carte sa aplici din tara mama etc.dar noi nu ne incadram pt ca sunt prea multe
cerinte asa...

#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cu 1 milion de euro poti avea un trai linistit in Romania. Adica mult mai bine traiesti cu 1 milion euro in ro decat cu un milion euro in australia. Da mna', faci cum vrei.

#12
jackiejackson

jackiejackson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.10.2013

View Postmyshyk, on 07 octombrie 2013 - 19:53, said:


30 de ani amandoi, inseamna 15/15?
Pai, a spus: la negru. nu cred ca se referea la munca, la varsta pe care a declarat-o,trebuia sa inceapa sa lucreze la negru de pe vremea cand bunicu-sau nu-l avea inca pe tatal sau.
Aaaaa, matusa Tamaraaaaa! YES!
la negru si mostenire.

View Postpotae, on 07 octombrie 2013 - 20:00, said:

Cu 1 milion de euro poti avea un trai linistit in Romania. Adica mult mai bine traiesti cu 1 milion euro in ro decat cu un milion euro in australia. Da mna', faci cum vrei.
crede ma ,avem tot ce ne trebuie.ne am scarbit de societate,sistem de sanatate,invatamant etc

#13
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View Postjackiejackson, on 07 octombrie 2013 - 20:00, said:

zici sa ajung acolo prima oara si sa caut un avocat ?firma care se ocupa viza noatra medicala ne a zis ca nu se poate ce imi spui tu.Dar eu am impresia ca sunt ei prea fixisti ,sa faci totul ca la carte sa aplici din tara mama etc.dar noi nu ne incadram pt ca sunt prea multe
cerinte asa...

Nu, trebuie sa cauti de aici o firma de avocati de comercial (mai putin imigrari) din Australia, cei care sunt obisnuiti sa consulte manageri care nu sunt din Commonwealth sau Statele Unite, de exemplu japonezi din Australia, Turci, Greci (sunt ogramada), Italieni, etc.
Managerii au nevoie de acte, idem in Romnaia sau orice alta tara.
Trebuie sa contractezi o opinie juridica in care sa ti se explice posibilitatile de a deschide o mica afacere acolo ca cetatean UE 28. ( exceptie UK)

Edited by GeorgeM, 07 October 2013 - 20:06.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGeorgeM, on 07 octombrie 2013 - 19:51, said:

Consulta un avocat local.
Cel mai de bun simt sfat ce se poate da...

#15
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Stai sa-ti dau like....gata!:)

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postpotae, on 07 octombrie 2013 - 20:00, said:

Cu 1 milion de euro poti avea un trai linistit in Romania. Adica mult mai bine traiesti cu 1 milion euro in ro decat cu un milion euro in australia.
in tara gunoaielor cine vrea sa ramana daca poate alege ?

View Postjackiejackson, on 07 octombrie 2013 - 20:03, said:

crede ma ,avem tot ce ne trebuie.ne am scarbit de societate,sistem de sanatate,invatamant etc
plecati si nu va uitati inapoi
in romania nici peste 50 de ani nu va fi civilizatie

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postjackiejackson, on 07 octombrie 2013 - 20:03, said:

crede ma ,avem tot ce ne trebuie.ne am scarbit de societate,sistem de sanatate,invatamant etc
Pai nu va mai pune nimeni sa invatati, nu e obligatoriu sa frecventati societatea, iar sanatatea o tratati in Austria. Altceva?Gunoaie au si-n AU.

Edited by myshyk, 08 October 2013 - 03:04.


#18
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
In Austria au gunoaie subterane. Gand va veni vremea cand maidanezii si tiganii vor fi privati de scormonitul in tomberoane?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate