Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

WI-FI pe o raza mai mare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AziNU

AziNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.06.2013
Salut!
Am pe laptop un wi-fi adapter Atheros AR9285 si prind foare slab semnalul de la router, ce trebuie sa cumpar ca sa prind semnalul mai bine fata de laptop?
Si cum pot sa fac sa nu vada pe pc-ul cu router ca eu ma conectez, in coditiile in care am parola?
Multumesc anticipat!

#2
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
mai bine spus: furi wi-fi de la un vecin, semnalul e slab si nici sa vada ca te-ai conectat nu vrei..

Edited by shelder, 15 September 2013 - 15:31.


#3
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Cumparand un adaptor care are o arie mai mare de acoperire

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cum a scris si teapavoua, ai putea cumpara un adaptor, adica o placa de retea pe USB, cu antena externa de preferat. Spre exemplu TL-WN7200ND sau TL-WN8200ND
PC-ul conectat la router nu va "vedea" conexiunea ta, dar daca se intra pe pagina de adminstrare a router-ului te va "vedea". De asta nu ai cum sa "scapi".

Edited by Ciubex, 15 September 2013 - 15:45.


#5
AziNU

AziNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.06.2013

 shelder, on 15 septembrie 2013 - 15:31, said:

mai bine spus: furi wi-fi de la un vecin, semnalul e slab si nici sa vada ca te-ai conectat nu vrei..
Daca vroiam sa fur de unde aveam parola?

 Ciubex, on 15 septembrie 2013 - 15:43, said:

PC-ul conectat la router nu va "vedea" conexiunea ta, dar daca se intra pe pagina de adminstrare a router-ului te va "vedea". De asta nu ai cum sa "scapi".
Ce va vedea mai exact?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In functie de pagina de adminstrare a router-ului, se pot vedea ce calculatoare sau dispozitive sunt conectate la router wireless si / sau prin cablu.
Daca e mai performant router-ul se poate vedea si ce trafic faci si catre cine.
De fapt daca vrea, poate sa foloseasca (poti de asemenea si tu folosi) pe calculator personal programul Wireshark si poate sa vada mai bine ce trafic are loc prin reteaua voastra. (Download Wireshark)

Edited by Ciubex, 15 September 2013 - 16:05.


#7
AziNU

AziNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.06.2013

 Ciubex, on 15 septembrie 2013 - 16:03, said:

Daca e mai performant router-ul se poate vedea si ce trafic faci si catre cine.
In afara de faptul ca ma vede conectat si vede cat consum,poate vedea si sit-urile pe care intru si cu ce cont sunt intrat?

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Hehe... daca-i ceva network admin sau se pricepe in retelistica, da poate sa vada ce faci in retea, asa cum si tu poti vedea ce face el in retea.
Teoretic daca nevighezi pe site-urile care au protocolul https ar trebui sa nu poata vedea ce date transmiti tu (cum sunt user-ul si parola), doar adresele catre care transmiti, ca este un protocol ce cripteaza datele dintre tine si server. (vezi HTTP Secure)
Zic teoretic, pentru ca e posibil ca practic si acest protocol sa nu te protejeze daca-i guru in ale retelisticii vecinu' tau.
Instaleaza-ti si tu Wireshark si joaca-te sa vezi ce iti poate afisa programul ala. Exemplu, filtreaza traficul http Filtering the Packet List
Insa discutia noastra se indreapta catre alta directie.

Edited by Ciubex, 15 September 2013 - 16:28.


#9
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
cu ce program imi revizuiesc driverele pe laptop? cred ca unele sunt aiurea sau lipsa

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

 lacusta75, on 15 septembrie 2013 - 16:26, said:

cu ce program imi revizuiesc driverele pe laptop? cred ca unele sunt aiurea sau lipsa
Intri pe pagina web a fabricantului laptopului tau si vezi pe pagina lor de support ce drivere are disponibile pentru componentele tale. Nu-ti recomand programe care stiu sa faca multe, de pe site-uri de diverse, ca te trezesti cu spam-uri si alte chestii nedorite.
Asadar, trebuie sa stii cine-i fabricatul si ce model e laptopul. De obicei modelul e pe o hartie de pe spatele laptopului.

Edited by Ciubex, 15 September 2013 - 16:32.


#11
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
pe saitul producatorului nu este si modelul meu....adica exact litera cu litera si cifra cu cifra...am luat de acolo dar merge totul aiurea

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cere un sfat pe topicul destinat laptopului, modelului tau, uita-te in discutiile de aici: Forumul Softpedia > Professional Zone > Hardware > Laptop, pentru ca aici discutia e offtopic (nu are legatura cu cea a initiatorului).

Edited by Ciubex, 15 September 2013 - 16:41.


#13
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 AziNU, on 15 septembrie 2013 - 15:50, said:

Daca vroiam sa fur de unde aveam parola?
unde stau eu sunt vreo 3 firme ce au wi-fi. 1 nu are parola iar la 2 dintre ele am descoperit ca parola e chiar numele firmei.
probabil asta ai facut si tu: ai aflat parola.
daca nu e ca mine atunci de ce nu vrei sa vada ca te-ai conectat?

din cate stiu softpedia nu incurajeaza pirateria de nici un fel.. se pare ca in topicul asta se face o exceptie..

Edited by shelder, 15 September 2013 - 17:16.


#14
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Unde vezi tu piraterie?

#15
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
faptul ca il invatati cum sa fure wi-fi mai bine de la vecin? ce e drept nu e chiar piraterie dar totusi nici un lucru bun nu e.

#16
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Pai daca stie parola poate nu fura. Si daca fura asta e, e vina vecinului.

#17
AziNU

AziNU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.06.2013
Nu vreau sa fur, eu si cu doi colegi am decis sa platim un singur abonament la internet, toate bune, dar distanta dintre noi este de cateva blocuri, cel dintre noi are routerul la el, al doilea are 3 lini la semnal si eu doar una, cat sa se conecteze, dar nu merge netul si nu stiu la ce sa ma uit la specificatii la un adaptor wireless ca sa mearga pe o raza mai mare.Daca am placa  wiriless pe laptop, pot sa cumpar doar o antena? si cam ce frecventa ar fi buna ca sa imi mareasca semnalul mai mult?
PS:"nu vroiam sa afle parolele mele de la conturile mele, dar am vazut ca ei nu pot face asta"

Edited by AziNU, 29 September 2013 - 15:37.


#18
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 AziNU, on 29 septembrie 2013 - 15:20, said:

PS:"nu vroiam sa afle parolele mele de la conturile mele, dar am vazut ca ei nu pot face asta"
prostie mai mare nici nu puteai sa spui.
cum ar fi sa te duci intr-un parc/loc public ce are wi-fi gratis si sa furi parole de la cei conectati? wtf?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate