Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

Where Is The Love?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1525 replies to this topic

#1495
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu-i asa.

#1496
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 11:28, said:

Primul a fost Bayes.

Posibil, Topcat, numai că nu contează Bayes.
Brevetul l-a luat Marx.

#1497
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu vad legatura. Probabil vorbim despre lucruri diferite.

#1498
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 11:39, said:

Nu vad legatura. Probabil vorbim despre lucruri diferite.

Nu, nu vorbim despre lucruri diferite.
Tu eşti un Marx în miniatură.
În miniatură, fiindcă el a scris mult mai mult decât tine.
Însă ideea e aceeaşi şi la tine şi la Marx. Amestecul matematicii în chestiuni în care n-are ce căuta.

#1499
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Repet ideea, poate nu ai inteles: Veridicitatea unei ipoteze (adevarul ei, mai pe romaneste) se calculeaza folosind o formula matematica, si ea a fost gasita inca de acum de mai bine de 250 de ani. Ce nu ti-e clar din aceasta afirmatie?

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Bayes%27_Theorem_MMB_01.jpg/220px-Bayes%27_Theorem_MMB_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1500
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostFumatorul, on 20 septembrie 2013 - 11:13, said:

tu scrii pe aria asta de ani de zile şi nici măcar acum nu te-ai prins că sunt domenii în care matematica e inutilă.
mai ales cand domeniile alea folosesc carti (sau forumuri) ale caror pagini sunt numerotate de la 1,2,3...si nicidecum altfel.

#1501
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostFumatorul, on 19 septembrie 2013 - 12:43, said:

S-o crezi tu! Ne-ar permite lejer. Repet, cca 25 miliarde de oameni. Lejer.

View Postcirus6, on 19 septembrie 2013 - 12:33, said:

daca am administra corect resursele ce ni le da mama natura nici nu s-ar pune in discutie problema spatiului altor specii.

dragii mei cirus si fumatorul...iata un documentar pe care l-ati putea numi ofensiv, pragmatic, rasist, fara frica de dumnezeu sau alarmist. dar asta nu il face mai putin fundamentat stiintific.
de aceea, va rog, sacrificati 45 de minute din viata si renuntati la idealismele de 25 de miliarde de oameni pe pamant. pentru ca n-o sa va placa.

si pentru tine, pacopaco. pentru ca o tara de realism nu strica nimanui, nici macar copiilor domnului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dN06tLRE4WE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nazdaq, 20 September 2013 - 20:35.


#1502
blankaver_tmg

blankaver_tmg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 08.06.2013
"S-o crezi tu! Ne-ar permite lejer. Repet, cca 25 miliarde de oameni. Lejer." ca-n india sau cum? n-o da la-ntors cu mine ca nu tine.

nu-ti cer exemple, nu-ti cer statistici, nu-ti cer nimic in sensul asta doar iti spun ca e imposibil ca si traiul actual de viata dintr-o tara de mana a 4-a sa fie tangibil pt 70-80% din populime..... zic eu. si asta intr-un context calculat; acolo unde matematica ia locu slujbei de duminica iar propaganda tv are o cu totul alta forma(si vezi-ti de treaba ca omu si-a dat in cap pt mult mai putin decat pt o bucata de pamant). de acolo pana la a spune " Însă ideea e aceeaşi şi la tine şi la Marx. Amestecul matematicii în chestiuni în care n-are ce căuta." vad eu ca e cale foarte scurta pt tine(aici ar mere un ex cu situatia din china ca e cel mai palpabil si felul in care au evoluat si evolueaza lucrurile acolo de la inceputul comunismului si cauzele care au stat la baza comunismului in china). totul e matematica, stai linistit(cum stau si eu :)))), o matematica care nu va atinge o cine stie cata profunzime prea curand sa nu vb de perfectiune, nu degeaba se zice ca matematica e un limbaj universal. totusi pana la urma un adevarat limbaj universal ar avea la baza geometria 3d, ceea ce e foarte greu ca doar ca un prim pas ar trebui sa avansam din punct de vedere biologic cel putin la nivel celebral; sa se dezvolte o super-retea neuronala care sa aibe ca obiect al muncii simtu tactil si cel vizual. un simt tactil a dracu de avansat. care trece granitele imaginatiei prezente unde cand "sudezi" ceva "simti" fiecare electron despre a carui cunostinta o ai ca si cum ar face parte din propria mana. faza-i ca pan sa simti electronu ala iti ciocnesti juma din atomii mainii... ca altfel n-ai cum fratica. deci in concluzie 25 de miliarde? prietene get real n-ai sa vezi asa ceva soto. ti-o garantez. uitandu-ma lejer la lume azi ti-=o spun ca nu! ca sa depasesti momentumul si sa-ti pastrezi efectu inainte de toate trebe luate in considerare comparatiile reale ca altfel ramai efectiv cu scopu-n prun si cu prunu-n aer.

#1503
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postnazdaq, on 20 septembrie 2013 - 20:33, said:

dragii mei cirus si fumatorul...iata un documentar pe care l-ati putea numi ofensiv, pragmatic, rasist, fara frica de dumnezeu sau alarmist. dar asta nu il face mai putin fundamentat stiintific.
prea putin impresionat de filmulet. situatia nu e chiar asa grava, problema e ca sintem noi prea prosti.

#1504
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

View PostBilly, on 09 septembrie 2013 - 12:24, said:

...

Va invit sa raspundeti care stiti, care puteti ...

"Where Is The Love?"

love o sa fie tot timpul, intrebarea e alta
cine mai are oki pentru "ea"?
ca suntem cu treburi mai toti

#1505
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 09:19, said:

Da, am vazut ca nu e scumpa, daca amsa dau peste ea o voi citi.
M-as mira insa sa nu fie prezente aceleasi erori despre naturalism cu care m-am intalnit de n-spe ori pana acum.

ma faci curios; ai o sansa sa-i dai peste nas unui erudit crestin

#1506
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 09:19, said:

fizica ne spune ca o descriere completa a realitatii nu ne permite sa obtinem raspuns la orice intrebare si ca realitatea fundamentala nu este formata din obiecte bine localizate intr-un spatiu clasic determinat in mod unic.
Ele nu au absolut nicio legatura cu dzei, isusi si alte fiinte imaginare.
Folosesti mereu acelasi argument. "Dumnezeu nu exista pentru ca stiinta nu poate demonstra asta".
De ce nu ai rabdare, Topcat?Posted Image

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 09:19, said:

Tot ii dai cu "adevarul ne depaseste". Ai facut ceva in acest sens, pentru a nu te mai depasi adevarul?
Sa nu cumva sa imi spui ca pe tine "nu te mai depaseste adevarul".Posted Image

#1507
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 23 septembrie 2013 - 09:50, said:

Folosesti mereu acelasi argument. "Dumnezeu nu exista pentru ca stiinta nu poate demonstra asta".
De ce nu ai rabdare, Topcat?Posted Image
Arata si forma in care l-am folosit, sa inteleg si eu despre ce e vorba.

View Postjohnnickelby, on 23 septembrie 2013 - 09:50, said:

Sa nu cumva sa imi spui ca pe tine "nu te mai depaseste adevarul".Posted Image
Era vorba de resemnarea intelectuala exprimata prin acea sintagma.

#1508
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 23 septembrie 2013 - 09:58, said:

Arata si forma in care l-am folosit, sa inteleg si eu despre ce e vorba.
De aici:

View PostTOPCATBV, on 20 septembrie 2013 - 09:19, said:

Pentru asta ar trebui studiate mecanica cuantica sau teoria stringurilor. Masura este data de domeniul in care fenomene pur cuantice incep sa fie puse in evidenta. In acest domeniu, fizica ne spune ca o descriere completa a realitatii nu ne permite sa obtinem raspuns la orice intrebare si ca realitatea fundamentala nu este formata din obiecte bine localizate intr-un spatiu clasic determinat in mod unic.
Ele nu au absolut nicio legatura cu dzei, isusi si alte fiinte imaginare.
Ultima propozitie nu are nici o legatura cu restul postului. Doar ca tu tragi concluzia asta, folosindu-te de acel text.

#1509
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Are legatura cu un post de mai inainte. In care TA justifica o anumita viziune, ce include zei, isusi si alte fiinte imaginare, aducand ca argument lipsa determinismului absolut.

#1510
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

View PostTOPCATBV, on 23 septembrie 2013 - 10:45, said:

Are legatura cu un post de mai inainte. In care TA justifica o anumita viziune, ce include zei, isusi si alte fiinte imaginare, aducand ca argument lipsa determinismului absolut.
imaginar
top
cand eu imi imaginez un electron cum se cheama
ca cred
e mai multi care zic si tre sa-i cred?
ca de probat...
stii ca nu mai e la moda teoria big-bangului?

Edited by Takumi, 23 September 2013 - 10:48.


#1511
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostTakumi, on 23 septembrie 2013 - 10:47, said:

imaginar
top
cand eu imi imaginez un electron cum se cheama
ca cred
e mai multi care zic si tre sa-i cred?
ca de probat...

stii ca nu mai e la moda teoria big-bangului?
O ipoteza, ca cea a electronului, se probeaza prin concordanta intre observatiile noastre si predictiile generate de acea ipoteza.
Ipoteza si probarea ei este complet transparenta si, in pricipiu, accesibila oricui, calculele matematice si observatiile sunt reproductibile. Imaginarea electronului e doar o urmare a faptului ca simtul vazului are multe in comun cu modul in care rationam.

Printre prosti? Dar a fost vreodata la moda?

#1512
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
ma rog, un motiv pentru atei, cand zicem despre bing-bang nu poti sa fii prost, tre sa ai o anumita pregatire
cat despre: se probeaza prin concordanta intre observatiile noastre si predictiile generate de acea ipoteza.
inrebarea e: se aplica si la nivel de individ independent de referatele stiintifice?
ca sa stim cum sa credem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate