Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Ofensiva ateilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2204 replies to this topic

#19
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postpisoiu2, on 07 septembrie 2013 - 19:38, said:


Pai uite, unii sunt educati de mici sa fure, sa dea in cap, etc. Oare ce treaba o sa am eu cand aia o sa ajunga mari? Nici una....
Imi place ca ai stat sa te gandesti mult la exemplul pe care mi l-ai dat. :yes:

#20
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postnazdaq, on 07 septembrie 2013 - 19:48, said:

dar asa crezi, este?

Nu, deloc.

Fiecare sa fie sanatos si sa faca ce vrea el cu viata lui.

Eu nu stiu daca aceasta cale, calea credintei, e cea buna. Dar asta e calea pe care am ales-o eu.

Edited by Kabul01, 07 September 2013 - 19:49.


#21
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostOriginalCopy, on 07 septembrie 2013 - 19:47, said:

Te naşti ateu.
Este cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Te nasti "om". Dar si tu se pare ca ai un grad mare din ceea ce reprosezi celorlalti.

#22
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postnuda, on 07 septembrie 2013 - 19:45, said:

Bine ca recunosti, coane. Cu alte cuvinte, daca noi n-am exista voi nici macar nu v-ati putea defini...mici, mici, mici...

Nici n-am avea de ce sa ne definim. Din punctul nostru de vedere asta ar fi cazul ideal.

#23
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:49, said:

Eu nu stiu daca aceasta cale, calea credintei, e cea buna. Dar asta e calea pe care am ales-o eu.
ok, ai ales-o tu. deosebit (mai degraba nu) si felicitari.
dar de ce s-o impui altora, prin institutionalizarea ei si alimentarea cu bani publici, care nu sunt doar ai credinciosilor mainstream, ci si ai altora?

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:49, said:

Nu, deloc.

Fiecare sa fie sanatos si sa faca ce vrea el cu viata lui.

Eu nu stiu daca aceasta cale, calea credintei, e cea buna. Dar asta e calea pe care am ales-o eu.

Şi copilul tău, el ce a ales? Chiar a ales el, sau i-ai inoculat tu idei de mic?

Să nu-mi spui că l-ai întrebat dacă vrea să se ducă la ora de religie, şi dacă a zis că nu, i-ai semnat cererea de a nu mai face ora respectivă.

Şi să nu-mi spui că nu i-ai spus ce şi cum să creadă, că dzeu există, şi toate bălăriile, ci i-ai spus că va creşte, va învăţa despre religii, şi atunci va putea decide în cunoştinţă de cauză, ca individ, ce şi cum vrea să creadă.

Întrebările sunt valabile pentru orice părinte, nu pentru tine, că poate tu nici n-ai copii încă.

Iar o dată ce ţi-au fost inoculate nişte idei de mic, e foarte foarte foarte greu să te desprinzi de ele. Aici e adevărata problemă, de aceea îndobitocirea religioasă e periculoasă.

#25
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDjMx, on 07 septembrie 2013 - 19:51, said:

Nici n-am avea de ce sa ne definim. Din punctul nostru de vedere asta ar fi cazul ideal.
Nici macar nu v-ati da seama ca sunteti oameni. Chiar, sunt curios ce ati crede ca sunteti.  V-ati uita undeva inapoi pe scara evolutiei?Posted Image

#26
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013

View Postnazdaq, on 07 septembrie 2013 - 19:53, said:


dar de ce s-o impui altora, prin institutionalizarea ei si alimentarea cu bani publici, care nu sunt doar ai credinciosilor mainstream, ci si ai altora?

Bun, nu -ti convine ce face guvernul, autoritatea locala, parlamentul & shit

Dar de ce sa ataci Biserica si credinciosii?

Ataca autoritatile daca politicile lor te deranjeaza

View PostOriginalCopy, on 07 septembrie 2013 - 19:54, said:

toate bălăriile.

balarii in opinia ta, poate opinia mea e alta

eu imi educ copilul cum vreau eu

daca vreau ii pun AK-ul in mana si-i spun ca Uncle Sam e naspa

Tu educa-ti copilul cum vrei. Copilul meu si educatia lui nu e problema ta.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:55, said:

Dar de ce sa ataci Biserica si credinciosii?
Tocmai ţi-am explicat. Ateii fac parte din societatea îndobitocită de religii, şi încearcă să o îmbunătăţească, din raţiuni democratice.

Religiile numai dreptul la opinie şi individualitate nu-l respectă, terorizându-te încă de când eşti bebeluş cu "botezul".

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:56, said:

Tu educa-ti copilul cum vrei. Copilul meu si educatia lui nu e problema ta.
Îndobitocirea unei societăţi la scală mare e problema tuturor membrilor societăţii respective.

#28
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View Postjohnnickelby, on 07 septembrie 2013 - 19:54, said:

Nici macar nu v-ati da seama ca sunteti oameni. Chiar, sunt curios ce ati crede ca sunteti.  V-ati uita undeva inapoi pe scara evolutiei?Posted Image


Am cerceta si am ajunge la o concluzie bazata pe dovezi, nu pe credinta.

#29
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostOriginalCopy, on 07 septembrie 2013 - 19:32, said:

Deoarece nici religioşii/credincioşii nu o fac, ci îşi îndobitocesc odraslele de mici, prin spălarea lor la creier.

De ce iei un caz aparte si il aplici tuturor? Asta e manipulare.
Ai stat tu la kuru religiosului sa vezi cum isi educa odrasla?
De ce te crezi un etalon universal valabil? Iata eu nu as vrea un copil ca tine.
Care educatie e buna, cea cu consola, counter strike si ochii in televizor nonstop?
Tu nu intelegi pentru ca generalizezi spunand „religie”, fenomenul este complex,
sunt si religii pe drum gresit, secte si alte chestii, dar nu e normal sa aplici acelasi tipar pentru toti.
Concluzia: te faci de râs de mult, dar eu iti sunt prieten si iti atrag atentia cu drag...Posted Image

Edited by Jo_Malbun, 07 September 2013 - 20:04.


#30
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
@ Jo

Tu ce religie consideri a fi religia corecta ?

#31
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:55, said:

Dar de ce sa ataci Biserica si credinciosii?
accepta biserica TA mariajul interconfesional fara botez prealabil?
daca nu, e discriminare.

percepe biserica TA taxe pentru serviciile de botez, inmormantare, cununie, desi primeste bani de la buget?
asta-i parazitism

santajeaza biserica ta cu influentarea electoratelor de fiecare data cand se aduce in discutie problema minoritatilor sexuale, religioase sau si mai spinoasa problema cu fondurile de la buget? a refuzat biserica ta sa restituie proprietati ale altor culte?
asta-i extorcare de fonduri.

efectueaza biserica TA botezul persoanelor incapabile sa-si decida singure credinta? isi face biserica propaganda in scoli in timpul orelor de religie, de care greu poti scapa, fie parinte sau copil?
asta-i abuz de minori.

a incercat vreodata biserica sa impiedice publicarea unor carti sau filme critice la adresa ei sau a teismului in general? si-a ascuns biserica ta scandalurile si coruptia interna? a facut presiuni biserica ta ca dosarele securistilor comunisti din randul ei sa nu fie publicate?
daca da, asta-i cenzura.

de-aia atacam biserica. pe credinciosi nu vad de ce i-as ataca. pentru ca nu oile, ci pastorul conduce. si cand o ia pe aratura, nu discutia cu oile rezolva problema.

#32
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View PostDjMx, on 07 septembrie 2013 - 20:01, said:

Am cerceta si am ajunge la o concluzie bazata pe dovezi, nu pe credinta.
Da, poate ai dreptate, poate nici nu suntem oameni, doar asa credem noi. Se pare ca pana acum ne-am amagit doar ca am fi oameni si au venit ateii misionari sa ne destupe la minte, dar cred ca ei nici atat nu stiu ce suntem.

#33
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:22, said:

Am observat in ultima vreme o adevarata ofensiva a ateilor impotriva Bisericii si credinciosilor. Atat aici pe forum cat si in viata de zi cu zi, in media, spatiul virtual general etc.

Apar tot mai multe persoane si materiale care pur si simplu ataca Biserica, preotii, credinciosii cu argumente mai mult sau mai putin viabile.

unde probabil vad toata ziua la televizor soboare de preoti in vesminte aurite,bine hraniti,fara grija zilei de maine ...in timp cel el,privitorul la tv
se gandeste ce sa cumpere din ultimii 5 lei pana la venirea pensiei,2 kg de cartofi sau 3 paini

#34
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostKabul01, on 07 septembrie 2013 - 19:22, said:


Oare de ce ateii nu-si tin ateismul pentru ei insisi, de ce simt nevoia sa arunce cu noroi in bla bla bla ?

Bla Bla Bla



Iti raspund la  intrebare cu o alta intrebare . De ce credinciosii ataca ateii si nu isi tin credinta pentru ei ?

#35
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostFriskey, on 07 septembrie 2013 - 19:37, said:

El e victima vreunui habotnic din familie si acum refuleaza/se razbuna.
Acum ma prind de unde izvoraste frustrarea lui.

Am mai spus si eu mai demult, probabil a fost victima vreunui abuz.

#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostJo_Malbun, on 07 septembrie 2013 - 20:03, said:

De ce iei un caz aparte si il aplici tuturor? Asta e manipulare.
Ai stat tu la kuru religiosului sa vezi cum isi educa odrasla?
De ce te crezi un etalon universal valabil? Iata eu nu as vrea un copil ca tine.
Care educatie e buna, cea cu consola, counter strike si ochii in televizor nonstop?
Tu nu intelegi pentru ca generalizezi spunand „religie”, fenomenul este complex,
sunt si religii pe drum gresit, secte si alte chestii, dar nu e normal sa aplici acelasi tipar pentru toti.
Concluzia: te faci de râs de mult, dar eu iti sunt prieten si iti atrag atentia cu drag...Posted Image
ce mai cu drag i-ai atras atentia :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate