Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Ce fac cu parcarea din fata magazinului meu

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Alt proprietar al trotuarului. ai 16 mp inchiriati dar pretentii de 100.
Sa fim seriosi. Adu si tu marfa noaptea cand nu incurci circulatia daca lasi masina de aprovizionare in mijlocul strazii. Nu forta pe altii sa intreprinda anumite actiuni, in loc sa pui tu osul la treaba.

#74
evatryme

evatryme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 31.08.2012

Quote

Nu stiu cati dintre voi cunosc acest aspect, dar proprietarul unui spatiu comercial este raspunzator pentru spatiul public din fata firmei / magazinului / punctului de lucru. Eu daca nu dau zapada din fata magazinului pe timp de iarna si o persoana care trece absolut intamplator, aluneca si cade, vina cade asupra mea. Nu vreau sa vorbesc despre cat de corect sau incorect mi se pare acest lucru, dar pe cale de consecinta logica, statul trebuie sa ma ajute intr-un fel, printr-o lege, in situatiile in care eu am de facut aprovizionarea iar oprirea masinii personale sau a furnizorilor nu este posibila.
Cat de normal e ca eu sa raspund de spatiul public din fata magazinului dar sa nu am nici un drept asupra lui ?

este o situatie ilogica dar foarte prezenta in romania.
politicienii au creat-o din sete de voturi.
tu ca intreprinzator-angajator ai toate obligatiile si sanctiunile din lume dar nici un drept.
si inca n-ai patit destule... ia sa vezi tu cand vei angaja pe cineva cate obligatii iti vor reveni si nici un drept... dar si nici o posibilitate de a sanctiona legal pe cel vinovat.

calea aleasa de tine e dreapta dar scumpa si fara multe sanse de castig... legea nu tine cu tine iar avocatii sunt hoti si nepriceputi dar lacomi. (marea majoritate).

dupa ce vei cheltui indeajuns de mult timp/nervi/bani vei ajunge singur la concluzia ca trebuia sa procedezi altfel (traind in romania).

#75
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
E valabila pt orice imobil chestia cu zapada, nu doar pt firme.

#76
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
So, ce a zis avocatul?

#77
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Mie o solutie ingenioasa mi se pare sa cumperi un autovehicul darapanat, sau o mica remorca, sau rulota veche, pe care s-o "plantezi" acolo, o vopsesti frumos cu ceva reclame specifice afacerii, ii pui si-un "coif" sau ceva asemanator sa "scoata capul" din multimea de automobile, si s-o vada lumea de la distanta, si ai facut rost de o unealta de marketing, pe langa rezolvarea problemei.

Alta "solutie" ar fi una pe care am mai vazut-o si in alta parte, adica afisarea unui panou gen "Atentie! Se manipuleaza bare metalice lungi! Rugam nu parcati!". Si evident din cand in cand sa mai transporti neglijent cate ceva printre masini.

#78
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 07.11.2006

View Postretele, on 16 septembrie 2013 - 11:37, said:


Si evident din cand in cand sa mai transporti neglijent cate ceva printre masini.


Una dintre acele masini poate sa fie a ta,nu-i asa?Banuiesc ca nu ai avea nimic impotriva unor "santuri" in caroserie,care se inmultesc zilnic.

ps.Din pacate capitalismul ne-a facut salbatici.Am uitat cum e sa traim in grup,si mai ales sa ne respectam reciproc.Nimic n-are importanta,interesul personal primeaza.

#79
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu daca vad un afis cu "Parcarea interzisa", sau "Va rugam nu parcati", sau ceva asemanator, pur si simplu nu parchez acolo, prin asta inteleg eu un prim gest de respect.
Ca sa fiu respectat, trebuie la randul meu s-o fac.

#80
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Cred ca inca e la avocet, ca nu a mai revenit sa ne zica daca il jegmaneste avocatul si ii ia degeaba banii sau a gasit un avocat correct si I-a zis sa se linisteasca

#81
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postretele, on 16 septembrie 2013 - 11:37, said:

Mie o solutie ingenioasa mi se pare sa cumperi un autovehicul darapanat, sau o mica remorca, sau rulota veche, pe care s-o "plantezi" acolo

Rablele sunt ridicate de primarie daca reclama cineva.

#82
va_cristi

va_cristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 02.01.2011

View Postretele, on 17 septembrie 2013 - 08:55, said:

Eu daca vad un afis cu "Parcarea interzisa", sau "Va rugam nu parcati", sau ceva asemanator, pur si simplu nu parchez acolo, prin asta inteleg eu un prim gest de respect.
Ca sa fiu respectat, trebuie la randul meu s-o fac.


Cam tarziu: din cate stiu orice semn tebuie completat in partea de jos sau sus cu specificatia conform legii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate