Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce fac cu parcarea din fata magazinului meu

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Eligo

Eligo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2013

 Michidoo, on 07 septembrie 2013 - 15:14, said:

cei care parcheaza pun masinile pe trotuar sau pe carosabil? Daca sunt pe trotuar, legea prevede sa lase minim 1 m pentru trecerea pietonilor, altfel se ridica. Acum, nu stiu daca la tine in sector astia cu ridicarile actioneaza si la sesizari, dar nu strica sa incerci. Repet, in situatia in care sunt parcate pe trotuar si nu au lasat 1 m. Altfel, mai studiaza si tu legislatia cu ridicarile de masini (hotararile consiliilor locale) si vezi daca masinile alea se afla in situatia in care sa fie ridicate (mai putin blocarea drumului de acces la proprietate, pentru ca tu nu ai...drum. Se aplica de exemplu in cazul unui garaj, unde e o panta pe care merge masina. Dar cum la tine nu ar trebui sa mearga nicio masina pe trotuar, pentru ca e trotuar, nu drum, atunci se considera ca nu e drum de acces). Oricum, nu strica sa vorbesti cu un avocat (50 lei consultatia) si sa gaseasca niste chichite. Poate ii sperie cu niste notificari bine scrise Posted Image

bafta!

Multumesc pentru sfatul cu privire la avocat, chiar asa am sa fac, sunt programat joi, 11 septembrie la o discutie cu cineva care cunoaste legea. O sa revin cu toate detalile dupa intalnirea cu avocatul. Stiu ca legea prevede 1 m distanta pentru trecerea pietonilor, dar acela este un text de lege iar textul de care ma leg eu, este altul. Problema pe care o am acum este daca textul de lege este interpretabil. De exemplu un politist poate sa aplice legea asa cum o intelege el sau e obligat sa o aplice cum este ea scrisa, cuvant cu cuvant.

Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumului public (si atat).

Eu cred ca daca se aplica regula spatiului liber de 1 m, textul acesta trebuia sa aiba o continuare care suna cam asa: exceptie facand cazurile in care vehiculul a lasat o distanta de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor.

Dar aceasta continuare nu exista, ea poate fi cel mult dedusa. Sunt legile scrise pe principiul deductiei ? Cam asta e intrebarea mea. Dupa cum se poate observa, in acest text de lege nu este specificata nicio distanta, nu e specificat tipul proprietatilor, si spun asta deoarece multi au spus ca se refera strict la curti si garaje. Eu am citit doar proprietati. Consider ca mi se ingradeste accesul in momentul in care eu nu am unde sa ma opresc cu masina pentru a efectua aprovizionarea magazinului.

Nu stiu cati dintre voi cunosc acest aspect, dar proprietarul unui spatiu comercial este raspunzator pentru spatiul public din fata firmei / magazinului / punctului de lucru. Eu daca nu dau zapada din fata magazinului pe timp de iarna si o persoana care trece absolut intamplator, aluneca si cade, vina cade asupra mea. Nu vreau sa vorbesc despre cat de corect sau incorect mi se pare acest lucru, dar pe cale de consecinta logica, statul trebuie sa ma ajute intr-un fel, printr-o lege, in situatiile in care eu am de facut aprovizionarea iar oprirea masinii personale sau a furnizorilor nu este posibila.

Cat de normal e ca eu sa raspund de spatiul public din fata magazinului dar sa nu am nici un drept asupra lui ?

#56
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu ti se ingradeste accesul pe proprietate.
Ti se ingradeste accesul pe spatiul public din fata proprietatii deci nimic.
Asta nu vrei tu sa pricepi.

Tu nu vrei sa intri si sa iesi pe/de pe prop cu masina si nu poti ci vrei un loc de parcare rezervat in fata proprietatii.

Edited by undercoverbrother, 09 September 2013 - 14:33.


#57
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Corupt, on 06 septembrie 2013 - 16:07, said:


Nick Center Complex Comercial, World Of Bread Posted Image

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 September 2013 - 20:27.


#58
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Daca eu stau la vila, si NU am garaj, prin metoda ta de a vedea legea, inseamna ca nimeni nu ar avea voie sa parcheze in dreptul portii mele ca nu imi lasa loc sa parchez masina fix in poarta sa pot cara baxurile cu apa cand vin de la cora.

Ti se pare ok treaba asta de mai sus?

#59
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De fapt in dreptul usii ai vrut sa zici, nu portii.

#60
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Daca ai poarta si ai loc de bagat masina, atunci este interzisa parcarea in dreptul portii. Aceea este o cale de acces auto, in curte.

#61
Eligo

Eligo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2013
Mie mi s-ar parea normal sa nu ai voie sa parchezi in dreptul portii / usii, indiferent daca pe-acolo iese o masina sau nu. Daca usa sau poarta ta se deschide in exterior si lovesti masina parcata de pe partea cealalta, iar soferul iti cere despagubiri ? E vina ta sau a lui ? Poate-mi spui ca el este obligat sa pastreze distanta de un metru, dar poate tu ai o poarta care atunci cand se deschide, depaseste 1m. Eu unul cred ca o sa tipi ca din gura de sarpe ca e vina lui pt ca si-a parcat masina in fata portii tale si n-o sa vrei sa-i platesti nimic. E doar o situatie ipotetica !

#62
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Din pacate partea asta e una iar ce prevede legea e alta.
Am scris in idea in care vrei sa gasesti o solutie sa-ti rezolvi problema.
Legal, nu te opreste nimeni sa deschizi un proces civil pt a cere despagubiri pt pierderile provocate de cei care parcheaza.
De obicei se caca pe ei cand vad sume gen 100 milioane.
Dar asta e un proces civil. Tu vrei sa le dea amenda pt contraventie dar nu exista contraventie.

Poate nici nu e nevoie sa le vina citatie acasa.
Sa-ti faca un avocat un fel de somatie. Le-o inmanezi personal sau le-o lasi in posta.

#63
Eligo

Eligo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2013
Am luat deja legatura cu un avocat, ii platesc consulatia juridica si ii dau toate datele problemei. Din cauza subiectivitatii oamenilor si a parerilor pro si contra, dar si a mesajelor private pe care le-am primit de la oameni care au fost mai mult sau mai putin in aceeasi situatie, am luat aceasta decizie. O sa revin pe forum si o sa scriu cuvant cu cuvant ce informatii primesc de la avocat, ce drepturi am eu in calitate de comerciant, cine greseste, cine are dreptate, ce fel de solutii de rezolvare exista.

Ar mai fi ceva de adaugat. Sesizez o anumita ura pe care eu unul o numesc "ura gratuita" fata de comercianti. E aceeasi ura pe care doamna din supermarket o are atunci cand iti tranteste bucata de carne pe tejghea, aceeasi ura pe care vanzatorul o are atunci cand ii ceri sa-ti restituie restul intreg, aceeasi ura pe care o au angajatii unui magazin atunci cand ceri sa ti se inlocuiasca sau sa ti se repare un produs defect, aceeasi ura pe care pietonii o au fata de soferi, aceeasi ura pe care o are doamna de la Circa Financiara cand ii ceri sa-ti dea semnatura aia mai repede pentru ca si timpul tau este important si exemplele pot continua.

Am facut prea multe sacrificii sa-mi deschid un magazin de cativa metri patrati, motivul fiind acela ca nu reuseam sa-mi gasesc un loc de munca. Dar, dupa cum banuiesc ca stii si tu, atunci cand un vecin isi cumpara o masina noua, nu poti sa vezi sau sa stii cate zile s-a abtinut acel om de la mancare pt a strange bani, sau ce rata are la banca. Ii vezi doar masina si multi gandesc "Al naibii, ce-si cumpara unii masini noi, o duc bine astia si pe urma se plang ca le este greu !".

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 Eligo, on 09 septembrie 2013 - 13:23, said:

........................
Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumului public (si atat).
...........................
Consider ca mi se ingradeste accesul in momentul in care eu nu am unde sa ma opresc cu masina pentru a efectua aprovizionarea magazinului.
...........................

daca in magazinul tau accesul se face cu masina (tip drive-through) ai dreptate, n-ar trebui sa parcheze nimeni acolo. daca accesul este pietonal, atunci cat timp pietonii pot intra in magazin nu poti spune ca ti se ingradeste accesul.


inca ceva: tu fluturi pe aici un paragraf dintr-o lege si practic te plangi ca nu esti lasat sa incalci acel paragraf :). nu de alta, dar daca nu ar mai parca nimeni masinile acolo, ai parca tu masina cu care aprovizionezi magazinul.

#65
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

 Eligo, on 11 septembrie 2013 - 09:40, said:

Ar mai fi ceva de adaugat. Sesizez o anumita ura pe care eu unul o numesc "ura gratuita" fata de comercianti.
cred ca interpretezi gresit. nu este nici ura, si nu este nici fata de comercianti - este doar scarba fata de perceptul asta, la mine in fata proprietatii pot sa parchez numai eu sau eventual vecinii, chiar daca este domeniu public. si scarba asta apare doar din faptul ca se intampla prea des ca unii sa creada domeniul public mai public pentru ei si mai putin pentru altii.

#66
Eligo

Eligo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2013
@ _Smiley_

Accesul pietonal exista, este adevarat, dar eu consider ca tot de partea de acces tine si descarcarea masinii care imi aduce produsele. Descarc in fata magazinului sau la 30 de m mai departe ? Nu e chiar acelasi lucru pentru mine. Daca cineva este parcat in fata magazinului si eu doresc deasemenea sa ma opresc in dreptul intrarii, inseamna ca eu stationez pe partea carosabila, si implicit incurc circulatia.

Daca as fi fost un Dorel cu 4 clase, ii spuneam agentului care venea cu dubita sa opreasca in mijlocul drumului si nu mai circula nimeni pana cand nu-mi descarcam eu marfa. Dar ca sa evit o situatie de genul acesta, ma straduiesc din rasputeri sa imi pastrez libera acea bucatica de trotuar pentru ca totul sa functioneze corespunzator.

Locuiesc destul de aproape si nu vin de fiecare data cu masina. Masina mea personala stationeaza extrem de rar in fata intrarii magazinului, dar chiar daca as parca in fiecare zi acolo, e masina mea si pot s-o mut oricand am nevoie de acel spatiu liber. Daca o parcheaza vecinul, de unde-l iau eu sa vina sa-mi faca loc ? Consider ca eu desfasor o activitate in perioada zilei, activitate din care papa si statul un procent, pe cand vecinul parcheaza masina si se duce sa doarma. Si poate nu o mai muta de-acolo trei zile consecutive. Ca nu mai vrea omul sa mearga cu masina sau poate nu mai are bani de combustibil.

Daca tu prin acces intelegi doar acces pietonal, atunci ceea ce spui e corect. La mine, in categoria aceasta intra si alt tip de acces, si la acest alt tip de acces ma refer atunci cand spun ca imi este ingradit. In paragraful respectiv nu se face referire in nici un punct la accesul pietonal sau locatii tip drive-through. E pur si simplu adaugat de tine in urma rationamentului personal.

In cursul zilei de maine ma voi intalni cu un avocat apoi revin pe forum si va spun ce si cum. Daca imi spune ca nu e nimic de facut, ma las pagubas, daca dreptatea e de partea mea, atunci voi merge pana in panzele albe. Multumesc pentru raspuns !

@ born2lose

As fi la fel de multumit daca n-ar mai parca nimeni, nici macar eu pe acel loc. Nu vreau locul din fata magazinului pentru a-mi parca masina personala, nu pentru asta ma lupt eu. Vreau acel spatiu pentru a-mi putea descarca marfa indiferent de zi sau ora.

Pot sa parchez masina personala si la o distanta mai mare de locatie si sa merg pe jos, nu e asta o problema pentru mine. In schimb atunci cand trebuie sa descarc, nu pot sa mut magazinul intr-un loc mai convenabil.

Edited by Eligo, 11 September 2013 - 10:20.


#67
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
De facut e dar cum ti-am zis nu pe partea de contraventie.
Daca vrei sa implici legea, cam singura sansa e sa-i sperii cu un proces civil pt daunele materiale provocate. Teoretic tu pierzi niste bani pt ca de ex ai pierdut niste furnizori. Chiar daca e vb doar de un leu, poti sa ceri si 1.000.

Culmea e ca poti sa-i si castigi daca aranjezi o situatie in prealabil.

#68
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 Eligo, on 11 septembrie 2013 - 10:20, said:

.............................As fi la fel de multumit daca n-ar mai parca nimeni, nici macar eu pe acel loc. Nu vreau locul din fata magazinului pentru a-mi parca masina personala, nu pentru asta ma lupt eu. Vreau acel spatiu pentru a-mi putea descarca marfa indiferent de zi sau ora...............

deci tu vrei sa poata stationa oricand (si oricat) masina care-ti aduce marfa, dar sa nu mai stationeze nimeni altcineva acolo.....

#69
Eligo

Eligo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.09.2013

 _Smiley_, on 11 septembrie 2013 - 10:49, said:


deci tu vrei sa poata stationa oricand (si oricat) masina care-ti aduce marfa, dar sa nu mai stationeze nimeni altcineva acolo.....

Nu !

#70
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006
"Nu" ce ? :)
nu vrei sa poata stationa acolo masina care-ti aduce marfa pentru magazin?

#71
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Mai exact, vrea sa nu poata stationa nimeni altcineva acolo ca sa-i ramana deschisa posibilitatea de a stationa masina de aprovizionare, *daca* binevoieste a avea nevoie de ea, altfel sa nu poata fi folosit acel spatiu care nu-i apartine nici lui de catre terti.

#72
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Tu n-ar trebui sa-ti faci probleme de genul asta. Firma de distributie, daca vrea sa lucreze cu tine, va gasi unde sa parcheze chiar daca pentru asta trebuie sa blocheze o banda de mers. Tu esti clientul lor, nu ai ce cauta sa mergi sa-i ajuti sa descarce.
Eu am lucrat si pe distributie si ca agent de vanzari, iar din punctul asta de vedere tu esti un fraier. Te agiti pe-aici, discuti cu vecinii, platesti avocat, iti toci nervii. Daca te crezi chiar atat de dependent de acei distribuitori, fa o vizita prin METRO, Kaufland, Real, sa vezi ca multe produse le iei mai ieftin. Cunosc patron de lant de magazine non-stop care are om angajat in fiecare dimineata sa mearga cu duba prin supermarketuri si sa faca stocul. Lucreaza si cu agenti, dar sa vezi cum ii stau aia la usa... ca niste mielusei. Asta e relatia normala, nu ce faci tu acum.

Am recitit postarea initiala si vad ca aduci si tu marfa. In conditiile astea blochezi drumul, cat sa lasi macar o banda libera pe contrasens, pui avariile si descarci. Asa face toata lumea, nu e stres. Eu ca sofer probabil ca o sa te injur cand vad ca blochezi drumul, dar asa se practica.
Sau iti cumperi loc de parcare in fata si pui stalp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate