Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2485
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Eu consum un sac de sare pe luna, ca suntem multi si ne place apa Posted Image, deci la 49 de lei sacul platesc vreo 600 de lei pe an. In aceste conditii ies mai bine cu acest sistem (duritatea apei este de 17-18 grade germane), totusi am 2 probleme cu el: debitul de 27 l/min care mi se pare mic si nu stiu cat de eficient este. Firma este una serioasa totusi. Am mai gasit un alt produs similar care asigura un debit de 4m cubi pe ora https://moleculah2o....e-purifica-apa/ si care la un pret similar nu am nevoie de consumabile, nu consuma curent, trebuie doar curatat din cand in cand. E prea frumos ca sa fie adevarat...

Edited by mihaimihai, 10 February 2015 - 21:11.


#2486
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Sa va zic...am avut o revelatie cu ocazia ultimelor interventii.
Folosim de 3luni un dedurizator BlueSoft K70-VR34 (impreuna cu un filtru de carbon si unul de sedimente)

Cat de des se schimba sarea si cum? Si cum imi dau seama cand trebuie schimbata?  Posted Image
Si de care...

Nici nu stiu cand isi face regenerarea.. a fost programat si pus in functiune si de atunci nu m-am mai interesat de el.
Mi s-a parut ca nu face fata cu bine... am aflat de ce Posted Image

Multumesc!

#2487
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
De ce?

Aia de l-au pus in functiune nu au explicat si ei acolo cateva lucruri?
Sarea nu se schimba, se completeaza ca e consumabila. Cat de des depinde de programare si consumul de apa.
Si manualul cred ca ajuta cu informatii.

#2488
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postdepp14, on 10 februarie 2015 - 22:35, said:

Sa va zic...am avut o revelatie cu ocazia ultimelor interventii.
Folosim de 3luni un dedurizator BlueSoft K70-VR34 (impreuna cu un filtru de carbon si unul de sedimente)

Cat de des se schimba sarea si cum? Si cum imi dau seama cand trebuie schimbata?  Posted Image
Si de care...

Nici nu stiu cand isi face regenerarea.. a fost programat si pus in functiune si de atunci nu m-am mai interesat de el.
Mi s-a parut ca nu face fata cu bine... am aflat de ce Posted Image

Multumesc!
Sarea se completeaza cand se termina, in functie de consumul de apa. Regenerarea este bine sa se faca noaptea cand nu exista consum, cu riscul de a o face mai devreme decat trebuie, depinde si de performantele statiei de epurare (cum se poate programa mai exact). Sarea tablete obtinuta prin cristalizare este mai buna dar si mai scumpa (undeva intre 40 si 50 de lei sacul de 25kg). De ce spui ca nu functioneaza bine?

#2489
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi de achizitie, v-as ruga. Am rasfoit putin threadul, citit una alta pe net, dar tot nu ma pot decide asupra unei firme si model.

Am nevoie de un sistem de filtrare pt apa din bucatarie, care sa poata fi montat sub chiuveta, cu robinet separat. Nu doresc cu osmoza inversa sau cu UV.

Stau in Rm Valcea, intr-o vila cu alte 6 apartamente, iar apa potabila e dubioasa, cel mai probabil din cauza instalatiilor vechi din zona. Are un anumit gust (mai ales daca las apa sa stea in cana o zi) si lasa in urma praf alb, pe oale sau pahare (apa dura?). Am incercat un filtru Brita Maxtra (cana), gustul s-a imbunatatit, dar parca tot mai avea ceva (interesant este ca la o cunostinta din alta parte a orasului, la bloc, gustul era mult mai bun cu acelasi filtru Brita). Nu am dus apa la testat, nu stiu unde si nu stiu cat m-ar costa.

Deci, ce imi recomandati, care sa nu depaseasca 600-650 lei (maxim) si cu filtre pe care sa le pot achizitiona din RO sau din EU (de unde e mai ieftin)? Doulton am vazut ca nu se gasesc la noi cu montare sub chiuveta, mai gasisem un Barrier cu triplu filtrare, dar nu stiu cat de bun este. La fel si Aquaphor. Mai era si un Hyundai HM9... Practic cam ce am gasit afisat pe la emag. :)

#2490
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007
A incercat careva filtrul pureaquafilter M4? As fi interesat de ceva pareri..

#2491
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,362
  • Înscris: 29.07.2013

View PostArgv, on 17 februarie 2015 - 18:25, said:

A incercat careva filtrul pureaquafilter M4? As fi interesat de ceva pareri..

Cauta si tu un filtru serios, de banii aia !

Edited by argonaut, 17 February 2015 - 18:58.


#2492
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007

View Postargonaut, on 17 februarie 2015 - 18:57, said:

Cauta si tu un filtru serios, de banii aia !
M-ar ajuta mult daca ai putea sa imi spui 2-3 nume, te rog..

#2493
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Si pe mine, daca se poate? :) Un sistem bun under the sink sub 650 lei, daca exista asa ceva....

#2494
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,362
  • Înscris: 29.07.2013
E greu cu Gogu'?!

uite aici un exemplu !

#2495
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007
Dupa cum zicea si DG: fara osmoza si fara UV-uri.. Banuesc ca are aceleasi nevoi ca si mine: filtru pentru apa de la retea. Eu singurul care l-am gasit este M4.. L-am comandat, o sa vedem.

Edited by Argv, 20 February 2015 - 19:19.


#2496
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,362
  • Înscris: 29.07.2013
Eu, cand caut ceva de calitate

View PostArgv, on 20 februarie 2015 - 19:18, said:

Eu singurul care l-am gasit este M4.. L-am comandat, o sa vedem.

Prietene, daca te interesa cu adevarat sa cauti un filtru serios era suficient sa "pureci" topicul de fata ca sa-ti rezolvi problema.
Mi se pare stupida afirmatia cum ca "singurul care l-am gasit este M4".

Daca dai pe Google "filtru apa potabila" ai instantaneu aproximativ 89.200 (de) rezultate !

Numai eu am comentat aici despre M4 de cateva ori ! Ca idee este interesant dar practic e un izvor de ... bani pentru cei care-l comercializeaza !

Daca citeai pe aici ai fi aflat ca exista, in afara de rau famata osmoza, si ultrafiltrare si nanofiltrare si filtre simple dar cu cantitati de medii filtrante suficiente ca sa poata fi folosite timp destul de lung, in asa fel incat sa existe si o economie in exploatare (un raport calitate/pret optim )

M4 asta o fi fost el o gaselnita dar asta a fost cu multi ani in urma. Ca si performante nu se compara cu un filtru cu ultrafiltrare sau unul cu nanofiltrare !
Asta numai comparand cantitatea de carbune activ si dimensiunile porilor, ca sa nu mai vorbim de pretul consumabilelor !

O sa ai surpriza neplacuta sa astepti un minut ca sa umpli un pahar cu apa la "celebrul" si "nemaipomenitul" M4 !

Tot pe Google, "filtru apa ultrafiltrare" iti da aproximativ 12.600 rezultate ... !

Succes !

#2497
kostelbucur

kostelbucur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.07.2007
Asa

Edited by kostelbucur, 20 February 2015 - 21:03.


#2498
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,362
  • Înscris: 29.07.2013

View Postkostelbucur, on 20 februarie 2015 - 21:01, said:

Sa nu te musti de limba... Chiar trebuie sa ii ții ditamai critica pentru o informație? Dacă vrei îl ajuți, dacă nu treci peste... Apreciez contribuția și cunoștințele, dar când vad aroganta, sunt dezamăgit...

Sa nu-ti prinzi degetele la tastatura, de atata dezamagire !
Ar trebui sa inteleaga userii ca threadul acesta nu e ghiseu de informatii ci sursa de informatii si trebuie utilizat ca atare !
E chiar atat de greu ?!

#2499
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007

View Postargonaut, on 20 februarie 2015 - 20:48, said:

Eu, cand caut ceva de calitate

Prietene, daca te interesa cu adevarat sa cauti un filtru serios era suficient sa "pureci" topicul de fata ca sa-ti rezolvi problema.
Mi se pare stupida afirmatia cum ca "singurul care l-am gasit este M4".

Daca dai pe Google "filtru apa potabila" ai instantaneu aproximativ 89.200 (de) rezultate !

Numai eu am comentat aici despre M4 de cateva ori ! Ca idee este interesant dar practic e un izvor de ... bani pentru cei care-l comercializeaza !

Daca citeai pe aici ai fi aflat ca exista, in afara de rau famata osmoza, si ultrafiltrare si nanofiltrare si filtre simple dar cu cantitati de medii filtrante suficiente ca sa poata fi folosite timp destul de lung, in asa fel incat sa existe si o economie in exploatare (un raport calitate/pret optim )

M4 asta o fi fost el o gaselnita dar asta a fost cu multi ani in urma. Ca si performante nu se compara cu un filtru cu ultrafiltrare sau unul cu nanofiltrare !
Asta numai comparand cantitatea de carbune activ si dimensiunile porilor, ca sa nu mai vorbim de pretul consumabilelor !

O sa ai surpriza neplacuta sa astepti un minut ca sa umpli un pahar cu apa la "celebrul" si "nemaipomenitul" M4 !

Tot pe Google, "filtru apa ultrafiltrare" iti da aproximativ 12.600 rezultate ... !

Succes !

Am citit mai multe pagini din acest topic fara sa vad o sugestie clara pe o anumita marca. Sigur ca la o cautare pe google gasesc 82000 de rezultate, asta consideri ca faciliteaza alegerea? Eu cautam un filtru testat deja, de persoane care nu au interese comerciale sau chiar daca sunt interese macar sa vad mai multe pareri care sustin un anumit filtru. Am apelat si la o firma locala si mi-au propus "osmoza inversa cu mineralizator". Nu e o problema sa astept 1 minut daca isi face filtrul treaba. Voi duce la analize apa inainte si dupa filtrare sa vad diferenta.
Bun, am facut o alegere gresita si mi-o asum. Dar, daca tot ai experienta in domeniu, poate te hotarasti totusi sa spui un nume de filtru cu ultra sau nanofiltare pentru cei interesati?

#2500
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,362
  • Înscris: 29.07.2013
Daca ai sa citesti Regulamentul, ai sa afli ca pe site este interzisa reclama ! Din acest motiv nu dau nume !

Consider ca e mai mult decat suficient sa indic o metoda de filtrare a apei, restul e ... Google !

Chiar si pe thread, daca dai cautare la "ultrafiltrare" ti se deschid 4 pagini cu informatii.

In cazul tau, despre M4 s-a vorbit destul pe aici. Este "urmasul" celebrelor filtre de apa de la Buzau, comercializate prin anii '90.

Ca idee este ok. Cantitatea de medii filtrante insa este prea mica ! Pretul catusului este mult prea mare !

Debitul de apa mult prea mic, (0,33 l/minut ) mai ales dupa cateva luni de utilizare ! Porii au 0,2 microni si o permeabilitate scazuta. Porii ultrafiltrarii au 0,05-0,001 microni dar permeabilitate ridicata. Nanofiltrarea este o metoda intre ultrafiltrare si osmoza deci cu porozitate mai mare decat osmoza dar mai mica decat ultrafiltrarea.

#2501
kostelbucur

kostelbucur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.07.2007
Tu sa fii sănătos... Și sa ne oferi în continuare informații pertinente pentru care îți mulțumim. Seara buna

#2502
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 25.10.2007
Suntem pe un forum, mi se pare aiurea ca o recomandare sa fie considerata reclama. Unii nu avem timp sa studiem domeniul cateva saptamani sa putem alege, din acest motiv apelam la forum si la persoane care cunosc deja.
Si te rog, daca tot esti dispus sa raspunzi, am pus mai demult o intrebare, dar nu am primit raspuns: cum se filtreaza aluminiul din apa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate