Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Vecinul si-a luat gaini. Miros neplacut.Ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008
Buna ziua,

Acum 2 luni vecinul meu si-a luat vre-o 10-15 gaini. Ce ma deranjeaza este mirosul de gainat. Cotetul este undeva la 7m de gard insa cand le da drumul se plimba pe langa gardul meu fara nici o problema (este practic un culoar intre gardul meu si garajul respectivului), si de la un timp evident ca facandu-si treaba acolo a in inceput sa miroasa la mine in curte, intr-un loc in care intentionam sa fac un foisor (cam la 3m de casa).
Exista metoda legala prin sa il fac sa isi mute ferma in alta parte, mai departe de gardul meu?
Mentionez ca locuiesc intr-o comuna undeva la periferia Bucurestiului.

Multumesc anticipat!

#2
ValiumAlert

ValiumAlert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.05.2013
Eu zic ca pana la metode legale sa incerci sa vorbesti frumos cu el sa nu le mai dea drumul sau sa le limiteze cumva accesul in partea aia, eu stiu..:) Dupa ce ca e viata fututa e de cacat sa-l dai in judecata pentru niste gaini sau sa-l arzi cu o amenda, incearca sa vorbesti frumos cu el, toti va ganditi ca-l ard legal ca fac ca nu stiu ce dar nu  incercati sa vorbiti frumos cu omul..

#3
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008

View PostValiumAlert, on 15 iulie 2013 - 09:31, said:

Eu zic ca pana la metode legale sa incerci sa vorbesti frumos cu el sa nu le mai dea drumul sau sa le limiteze cumva accesul in partea aia, eu stiu..Posted Image Dupa ce ca e viata fututa e de cacat sa-l dai in judecata pentru niste gaini sau sa-l arzi cu o amenda, incearca sa vorbesti frumos cu el, toti va ganditi ca-l ard legal ca fac ca nu stiu ce dar nu  incercati sa vorbiti frumos cu omul..

Incearca ce a zis colegul mai sus. Vorba buna mult aduce. Explica-i punctul tau de vedere, si incercati sa ajungeti la un consens. Daca nu merge treaba asta si e neserios, cumpara-ti si tu vreo 10 porci si fa-le tarc langa gard... asa vre-o luna, doua.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Legal nimic.
Pt metode mai putin legale, PM-me :P

#5
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012
cu toate procedurile... pormo urmeaza apel... pormo recurs .... hmmm pe cale legala in 7 ani esti cat de cat la o solutie viabila :)

View Post-Diana-, on 15 iulie 2013 - 09:34, said:

Legal nimic.
Pt metode mai putin legale, PM-me Posted Image
a da mai merge si solutia data de domnisoara :D

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
antigel

#7
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Incearca sa discuti cu el omeneste. Din cate povestesti, tipul e cam marlan - in mod normal, daca ai gaini le confectionezi si o imprejmuire, o curte, nu le lasi sa umble libere prin toata curtea: iti distrug tot ce-i verde (iarba, flori, legume, etc. ) si se gainateaza peste tot - iar vara gainatul proaspat fermenteaza vesel si pute de te nauceste.

Sper sa te intelegi - le poate limita accesul in zona respectiva cu o bucata de plasa. Dar, la fel de bine, e posibil sa primesti un raspuns de genul "e curtea mea, fac ce vreau". In acest caz, cauti un avocat si te lamureste.

#8
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Ii dai de inteles ca daca nu si le muta le omori.

#9
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View PostKabul01, on 15 iulie 2013 - 09:39, said:

Ii dai de inteles ca daca nu si le muta le omori.

Nu ii dai asa ceva de inteles!
Daca nu merge cu vorba buna, il lasi vre-o luna in pace apoi cate una incepe sa ciugule grausor de sobolani!

#10
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
De ce nu-i faci o mica gaura in gard si care gaina trece la tine in curte,jap jap gatul taiat si repede la o ciulama cu mamaliguta,un gratarel ori o ciorbita de gaina cu bors.Daca intreaba unde-s gainile....ii spui c-au fugit in lumePosted Image
Varianta blanda:ii faci cadou vecinului tau,pampersi pentru gaini cum are gaina Iuliei Albu.Posted Image

Edited by Adi blondu, 15 July 2013 - 09:50.


#11
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Ar trebuie sa ii zici ca, tie nu iti place mirosul ... si sa le mute de langa gardul tau ...
Daca nu vrea, cumpara graunte pentru sobolani si arunca la gaini sa le manance!
Bafta !

#12
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
cea mai simpla solutie....vrei sa ti-o zic?? sigura 100%...

porumb solat.....arunca-i peste gard daca nu intelege de vorba buna...

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
in orase nu are voie lumea sa detina animale de genul enumerate de tine.conteaza foarte mult ce inseamna periferia bucurestiului. e bucuresti sau e sat?daca e sat e posibil sa nu ai ce face.daca e bucuresti atunci suni la primarie si vin si ii dau amenda

#14
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008
MUltumesc,! Toate solutiile sunt luate in considerare!
Am impresia ca a facut special, deci sa vorbesc cu el cred ca nu rezolv nimic. Ma feresc  sa apelez la solutii "intunecate" , insa vedem cum decurg lucrurile :(

#15
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Tre' sa te gandesti dinainte cum procedezi. Daca intai vorbesti si apoi le otravesti, va sti cine-i autorul si s-ar putea sa declansezi un conflict de durata cu marlanu. Adica, sa ajungeti la topoare si furci.

Mi se pare geniala ideea cu porciiPosted Image

La fel de geniala e cu pampersii pentru gaini, dar mi-a luat-o inainte Adi Blondu.

Mai e o varianta.... sa-ti instalezi o buda langa gardul lui.... sau, daca esti dur, fa la olita si vars-o zilnic de-a lungul gardului.  Daca esti frate cu Chuck Norris, poti sa te usurezi direct la gard astfel incat sa-ti poata admira partile anatomice - n-are ce sa zica, doar faci ce vrei in curtea taPosted Image
Daca se plange, ii explici ca renunti la insamantarea terenului cu produse bio cand renunta si el la playgroundu pentru facatoarele de uao.

Edited by mymothman69, 15 July 2013 - 10:08.


#16
SeNcE

SeNcE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.09.2008
Ma gandeam.. exista vre-o metoda sa stresez puicutele sa nu mai faca oua :D ? Gen ultrasunete.. sau un spay cum se da la caini sa nu faca in casa.  La ce sunt sensibile gainile?

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 21.08.2008
Stai linistit, este unul la noi in oras care creste pasari pentru consumul propriu la 10 metri in spatele blocurilor turn care incadreaza cel mai mare bulevard al orasului. Nu stiu cum de suporta oamenii aia care au geamurile in spate mirosul dar na, poate le place.

#18
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
mah, ti-am zis sa iti iei si tu porci, macar pana la Craciun. Face scandal? Ii zici ca muti porcii cand muta el gainile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate