Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Tineri romanii recrutati pentru preoti pedofili si omosexuali

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
340 replies to this topic

#73
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai pacatosule,
regii lui Israel & Iuda, ma refer la regii care-l cunosteau pe Dumnezeu, scoteau afara sodomitii din tara lor; biserica crestina trebuie sa excluda pacatosul nepenitent, mai ales un sodomit (sunt versete biblice pe care un lumesc si pacatos ca tine, le ignora cu buna stiinta !).

acum, conducatorul, chipurile, al Crestinatatii, adica papa de la Roma, invata ca homosexualii nu trebuie deranjati cu ceva de biserica, ci lasati in pace si sa nu ne amestecam, nici macar el, papa, in viata lor !

pai asa ceva e contra spiritului Scripturilor ! papa, daca e conducatorul crestinilor, are o anumita responsabilitate.

dar ce sa intelegi tu astea...tu care esti un fumator pacatos inrait si vandut satanei.

tolerezi pacatul, ce crezi ca se va intampla? care crezi ca iti va fi rasplata? daca iubesti pacatul?

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 11:39, said:

mai pacatosule,
regii lui Israel & Iuda, ma refer la regii care-l cunosteau pe Dumnezeu, scoteau afara sodomitii din tara lor; biserica crestina trebuie sa excluda pacatosul nepenitent, mai ales un sodomit (sunt versete biblice pe care un lumesc si pacatos ca tine, le ignora cu buna stiinta !).

acum, conducatorul, chipurile, al Crestinatatii, adica papa de la Roma, invata ca homosexualii nu trebuie deranjati cu ceva de biserica, ci lasati in pace si sa nu ne amestecam, nici macar el, papa, in viata lor !

pai asa ceva e contra spiritului Scripturilor ! papa, daca e conducatorul crestinilor, are o anumita responsabilitate.

dar ce sa intelegi tu astea...tu care esti un fumator pacatos inrait si vandut satanei.

tolerezi pacatul, ce crezi ca se va intampla? care crezi ca iti va fi rasplata? daca iubesti pacatul?
Nu ai înțeles nimic din ceea ce ți-am spus, dar îi dai înainte...
Brain_try to use it.jpg

Edited by mario_bril, 06 October 2013 - 11:52.


#75
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai mario_brill, poti sa te speli pe cap cu papa ala al tau, Francisc sau cum l-o mai fi chemand pe acel homosexual, dar tine minte ca in Scripturi, scrie, fara dubiu, care e rolul bisericii:

Nu este datoria voastra sa judecati pe cei dinauntru? (1Cor.5:12)


iar papa ala al vostru spune: cum sa judec eu pe homosexuali? cum sa ma leg eu de practicile lor? cum sa ...indraznesc sa zic ceva?

dar cine apartine de Biserica, se situeaza automat sub judecata acesteia, incat orice pacatos nepenitent este in cele din urma, indepartat:

Dati afara, dar, din mijlocul vostru pe raul acela. (1Cor.5:13)

#76
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostThinkAbout, on 05 octombrie 2013 - 14:25, said:

Dear God,
Let it rain brain!
Thx
Mă alătur ţie în această rugă adresată divinului...dar tare mi-e teamă că şi pe asta o va ignora.

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 09:21, said:

exact, ai pus punctul pe i, papa francisc e diavolul incarnat,
Iar tu eşti o creştină talibană...  Posted Image

"Catehismul condamnă actele homosexuale, dar spune spune că homosexualii şi lesbianele trebuie să fie acceptaţi cu respect, compasiune şi sensibilitate", a explicat Papa.
"Religia are dreptul de a-şi exprima opiniile în serviciul oamenilor, dar Dumnezeu ne-a dat libertate: nu este posibil să te amesteci spiritual în viaţa unei persoane", a mai spus acesta. Papa Francisc a povestit în interviu că a fost întrebat dacă este de acord cu homosexualitatea. "Am răspuns cu o altă întrebare. "Spune-mi, când Dumnezeu se uită la un homosexual, aprobă existenţa acestei persoane cu dragoste sau o respinge şi o condamnă?"

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 11:28, said:

sau tu nu citesti Scripturile???? atat in Vechiul cat si in Noul, nu trebuie permisa SODOMIA in biserica.
1/3 din cuplurile heterosexuale se estimează că practică sodomia. Acum ceva vreme, până şi sexul oral era considerat un act sodomic.
Şi apropos, n-am văzut pe nimeni să practice sodomia ÎN biserică. Poate e cazul să schimbi biserica, Blue. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 06 October 2013 - 15:14.


#77
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 14:32, said:

iar papa ala al vostru spune: cum sa judec eu pe homosexuali?
pentru ca papa spre deosebire de mataluta cunoaste biblia
matale arunci citate trunchiate de faci o varza din tot
uite, ce spune  papa, se afla in biblie
Iar pe cei din afară îi va judeca Dumnezeu.
papa nefiind dumnezeu a stiut ce raspunde.
si a raspuns chiar frumos avand in vedere transformarile BC.
de la excomunicari si arderi pe rug[ practicii pe care le contestati si le criticati-pentru duritatea lor] la un crestinism al sufletelor si al iubirii[ pe care tot il criticati]
cu alte cuvinte nu va pasa de papa, crestinism ori whatever
singurul lucru care va enerveaza este ca atat timp cat bisericile traditionale vor exista, fanatismul vostru religios de tip taliban nu are cum sa castige teren
si nu o sa castige pentru ca asta nu-i crestinism, ci cretinism

Edited by ThinkAbout, 06 October 2013 - 16:06.


#78
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostTinkerbelle, on 06 octombrie 2013 - 15:13, said:

homosexualii şi lesbianele trebuie să fie acceptaţi cu respect, compasiune şi sensibilitate", a explicat Papa.
"

acceptati unde? la sfanta impartasanie cu Trupul si Sangele Domnului? ma indoiesc !

homosexualii practicanti, nu au cum sa fie crestini si nu au ce cauta in adunarea fratilor, asta daca mai cititi si de prin Sfintele Scripturi.

View PostTinkerbelle, on 06 octombrie 2013 - 15:13, said:

Acum ceva vreme, până şi sexul oral era considerat un act sodomic.



si acum este considerat act sodomic, nenatural; chiar asa si este.

View PostTinkerbelle, on 06 octombrie 2013 - 15:13, said:


Şi apropos, n-am văzut pe nimeni să practice sodomia ÎN biserică.

asta ar fi chiar culmea, dar orice e posibil la catolici.

#79
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 17:04, said:

acceptati unde? la sfanta impartasanie cu Trupul si Sangele Domnului? ma indoiesc !
homosexualii practicanti, nu au cum sa fie crestini si nu au ce cauta in adunarea fratilor, asta daca mai cititi si de prin Sfintele Scripturi
si acum este considerat act sodomic, nenatural; chiar asa si este.
asta ar fi chiar culmea, dar orice e posibil la catolici.
Ţi-ai scos raţiunea din priză, iar asta duce la atitudinea pe care o vedem cu toţii...
Regula de bază e să crezi în Dumnezeu şi să-ţi iubeşti aproapele ca pe tine însuţi. Adevărat, aşa a poruncit Hristos, nu Scriptura. :rolleyes:

#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostTinkerbelle, on 06 octombrie 2013 - 15:13, said:

"Catehismul condamnă actele homosexuale, dar spune spune că homosexualii şi lesbianele trebuie să fie acceptaţi cu respect, compasiune şi sensibilitate", a explicat Papa.
"Religia are dreptul de a-şi exprima opiniile în serviciul oamenilor, dar Dumnezeu ne-a dat libertate: nu este posibil să te amesteci spiritual în viaţa unei persoane", a mai spus acesta. Papa Francisc a povestit în interviu că a fost întrebat dacă este de acord cu homosexualitatea. "Am răspuns cu o altă întrebare. "Spune-mi, când Dumnezeu se uită la un homosexual, aprobă existenţa acestei persoane cu dragoste sau o respinge şi o condamnă?"

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 17:04, said:

acceptati unde? la sfanta impartasanie cu Trupul si Sangele Domnului? ma indoiesc !
homosexualii practicanti, nu au cum sa fie crestini si nu au ce cauta in adunarea fratilor, asta daca mai cititi si de prin Sfintele Scripturi.


Desi suntem pe topic despre catolicism problema este mai generala si se extinde si peste iudaism si peste islam, si peste Crestinism

Papa, da, a avut curajul si puterea sa afirme clar si raspicat ca toti suntem egali in fata lui Dumnezeu.
Este de admirat.
Nu o sa auziti un rabin (poate conservator) sau un iman spunand asa ceva si mai putin un pastor sau un mitropolit sau ce o mai fi el..

Si da, pentru ca este placut in fata lui Dumnezeu,sa fie partas la impartasanie, la spovedanie si la tinerea slujbei.

Daca Hristos s-a deranjat pana la a veni pe pamant sa ne mantuiasca si sa ne ierte greselile...uite, venim noi oamenii, pacatosii de zi cu zi, sa judecam si sa aratam cu degetul ceea ce a creeat Dumenzeu?
Cata trufie....
Cata lipsa de credinta...
Cata fatarnicie....!!
Numai firea urata a asa zisului crestin sau religios evreu sau mulsuman a scos din afar comunitatii ceea ce Dumnezeu spune sa fie pastrat inauntru

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 14:32, said:


Nu este datoria voastra sa judecati pe cei dinauntru? (1Cor.5:12)
iar papa ala al vostru spune: cum sa judec eu pe homosexuali? cum sa ma leg eu de practicile lor? cum sa ...indraznesc sa zic ceva?


exact asta spune si Papa.NU JUDEC EU pe aceia.
dar tu o crestina sub semnul intrebarii inca, caci nu ai trecut judecata de sus,,de ce judeci ???
Cine iti da permisiunea ?
Pastorul? Predicatorul ?
Cine sunt ei in fata lui Dumnezeu ....pref si pulberea de pe talpile lui

Edited by vio69a, 06 October 2013 - 17:49.


#81
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postmario_bril, on 06 octombrie 2013 - 11:52, said:

Nu ai înțeles nimic din ceea ce ți-am spus, dar îi dai înainte...

nu omule, tu ar trebui sa intelegi care este invatatura biblica.

ia uite, special pentru tine:

1 Corinteni cap. 5:9. V-am scris in epistola mea sa n-aveti nicio legatura cu curvarii.
10. Insa n-am inteles cu curvarii lumii acesteia, sau cu cei lacomi de bani, sau cu cei hrapareti, sau cu cei ce se inchina la idoli, fiindca atunci ar trebui sa iesiti din lume.
11. Ci v-am scris sa n-aveti niciun fel de legaturi cu vreunul care, macar ca isi zice "frate", totusi este curvar, sau lacom de bani, sau inchinator la idoli, sau defaimator, sau betiv, sau hraparet; cu un astfel de om nu trebuie nici sa mancati.
12. In adevar, ce am eu sa judec pe cei de afara? Nu este datoria voastra sa judecati pe cei dinauntru?
13. Cat despre cei de afara, ii judeca Dumnezeu. Dati afara, dar, din mijlocul vostru pe raul acela !



deci Pavel spune ca un curvar trebuie:
- dat afara din biserica (adica sa nu fie considerat frate); nimeni nu trebuie sa aiba legaturi stranse, de genul:  a servi masa impreuna, cu astfel de pacatos nepenitent ;
- judecat de biserica (curvarii bisericii se judeca de catre biserica, cei din lume de Dumnezeu), este chiar datoria bisericii sa judece pe curvar;

acum, in loc de curvar, pune catamit/sodomit/pederast, cum vrei tu, pacat mai grav precum curvia (macar curvarul se impreuna normal, cu cineva care nu-i este sotie, pe cand homosexualul se impreuna contra naturii, deci mult mai agravant).

daca cineva are tendinte homosexuale, insa le tine sub control, nesavarsind fapta, nu se considera pacatos, insa in momentul cand comite astfel de acte anormale si nu se caieste pentru ele, el trebuie:
- judecat de biserica;
- inlaturat din comunitatea celor credinciosi.

--------------------
asta spune Biblia.

acum vezi ce declaratii a facut conducatorul (!!!!) Bisericii lui Cristos (chipurile), ca el nu are de gand sa judece pe homosexuali, nici macar nu vrea sa se amestece in  "treburile" lor, cu toate ca sunt membrii botezati ai BC !!!

Mai vrei referinte scripturale?

iata ce (mai) spune Pavel:

Cat despre mine, macar ca n-am fost la voi cu trupul, dar fiind de fata cu duhul, am si judecat, ca si cand as fi fost de fata, pe cel ce a facut o astfel de fapta. (1Cor.5:3)

Biserica judeca pacatul si aplica pedepse (in sensul de excomunicare) pentru pacatosul nepenitent:

Daca nu vrea sa asculte de ei, spune-l bisericii; si, daca nu vrea sa asculte nici de biserica, sa fie pentru tine ca un pagan si ca un vames. (Mat.18:17)

astea sunt cuvintele Domnului Isus, despre care spui ca e Domnul tau.

Papa a spus ca, citez: nu este posibil sa te amesteci in treburile spirituale ale unei persoane (catolice).

oare? dar nu de aceea il onorati ca si papa, pentru ca va ghideaza in viata de credinta? tu daca vezi un pacatos, nu e datoria ta sa-i spui ca pacatuieste? oare Papa nu are cea mai mare datorie sa spuna cuiva: "omule, iata ce pacat faci"?
dar el ...nu se baga in chestiunile astea!!!
este chiar...culmea.

dar in fine,
cred ca mi-am pierdut timpul destul cu tot felul de anticristi.

#82
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
blueday,

Trebuie să înţelegi că Pavel e, în mare măsură, desuet, atunci când vorbeşte despre societate şi regulile de conduită ale acesteia.

#83
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Pavel....cine e Pavel ???
De ce trebuie ascultat si urmat ?
Macar de am stii ca a ajuns in rai.


sa n-aveti nicio legatura cu curvarii

Ok sa nu aveti legatura , de ce tragi concluzi ca sunt Paria  ?
Exista si ei, existi si tu,la judecata fiecare pentru el,

Edited by vio69a, 06 October 2013 - 18:25.


#84
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 18:12, said:

deci Pavel spune ca un curvar trebuie:
- dat afara din biserica (adica sa nu fie considerat frate); nimeni nu trebuie sa aiba legaturi stranse, de genul:  a servi masa impreuna, cu astfel de pacatos nepenitent ;
- judecat de biserica (curvarii bisericii se judeca de catre biserica, cei din lume de Dumnezeu), este chiar datoria bisericii sa judece pe curvar;
Pana la Pavel a fost Isus
care intr-o zi a fost invitat in casa unui fariseu la un brunch.
in asezarea respectiva era o femeie pacatoasa.
Fariseul la fel ca si tine a abordat chestiunea cam la fel in sinea lui cand si-a spus
Acesta, de-ar fi prooroc, ar şti cine e şi ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.
Ofensa mare, o pacatoasa sa-l caute pe Isus ba sa vina dupa el pana la masa in casa fariseului
Iar Isus, sa vezi belea, in loc sa o judece, sa o dea afara i-a spus fariselui vreo cateva de le-a tinut respectivul minte si pentru posteritate ca altfel nu le consemna luca in evanghelie
Şi întorcându-se către femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat în casa ta şi apă pe picioare nu Mi-ai dat; ea însă, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele şi le-a şters cu părul ei.
Sărutare nu Mi-ai dat; ea însă de când am intrat, n-a încetat să-Mi sărute picioarele.
Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea însă cu mir Mi-a uns picioarele.
De aceea îţi zic: Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puţin, puţin iubeşte.
Şi a zis ei: Iertate îţi sunt păcatele.

Antiteza din evanghelie este vadita
Simon reprezinta omul care vrea doar sa primeasca fara sa ofere nimic in schimb, iar femeia pacatoasa este cea care daruieste ce are mai bun
iubirea
asta-i calea crestinismului
nu rugul, nu excomunicarile, nu bata, nu marginalizarea sociala
Pentru ca lui Isus i-a pasat si asta ne spune noua ca lui Dumnezeu sigur-i pasa de noi toti.
Biserica nu poate judeca cu masurile care nu le are ci numai cu cele aflate in capul ei.
Ori capul ei este Isus.
peace

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 18:12, said:

oare? dar nu de aceea il onorati ca si papa, pentru ca va ghideaza in viata de credinta? tu daca vezi un pacatos, nu e datoria ta sa-i spui ca pacatuieste? oare Papa nu are cea mai mare datorie sa spuna cuiva: "omule, iata ce pacat faci"?
dar el ...nu se baga in chestiunile astea!!!
este chiar...culmea.
este chiar bine
ar fi fost culmea daca edicta o bula papala si declara ca incepand de azi, toti pacatosii au fost judecati, gasiti vinovati si condamnati la moarte prin: lapidare[curvarii, adulterinii], spanzuratoare[homosexualii], ardere pe rug[ateii si cei ce carcoteau impotriva bulei Posted Image ]
ca intoarcerea in evul mediu intunecat se poate face instant, nu trebuie parcursa minut cu minut calatoria timpuluiPosted Image

Edited by ThinkAbout, 06 October 2013 - 19:30.


#85
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostFumatorul, on 06 octombrie 2013 - 18:18, said:

blueday,

Trebuie să înţelegi că Pavel e, în mare măsură, desuet, atunci când vorbeşte despre societate şi regulile de conduită ale acesteia.

din punctul tau de vedere poate fi OK, insa oamenii acestia se considera crestini, si zic ca Biblia este cartea lor de capatai : nu numai ca nu o cunosc, dar si cand li se arata negru pe alb, se dezic de acele porunci atat de explicite, acceptand duhul lumii si se comporta exact ca lumea, ei crezand ca sunt scosi din lume insa in realitate, parte componenta a ei, plini de pacate.

#86
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 19:47, said:


din punctul tau de vedere poate fi OK, insa oamenii acestia se considera crestini, si zic ca Biblia este cartea lor de capatai : nu numai ca nu o cunosc, dar si cand li se arata negru pe alb, se dezic de acele porunci atat de explicite, acceptand duhul lumii si se comporta exact ca lumea, ei crezand ca sunt scosi din lume insa in realitate, parte componenta a ei, plini de pacate.

Să ştii că şi eu mă consider creştin, chiar dacă nu unul practicant.
Însă eu cred că un creştin ar trebui să distingă între adevărurile de credinţă, imuabile şi sfaturile pentru organizarea comunităţilor creştine, care trebuie să ţină pasul cu vremurile. Mare parte dintre epistolele pauline se ocupă de acestă organizare, fiind deci desuete.

#87
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostFumatorul, on 06 octombrie 2013 - 19:54, said:


Să ştii că şi eu mă consider creştin, chiar dacă nu unul practicant.
Însă eu cred că un creştin ar trebui să distingă între adevărurile de credinţă, imuabile şi sfaturile pentru organizarea comunităţilor creştine, care trebuie să ţină pasul cu vremurile. Mare parte dintre epistolele pauline se ocupă de acestă organizare, fiind deci desuete.

atunci orice principiu crestin este desuet si putem crede/face exact ce dorim.

#88
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postblueday, on 06 octombrie 2013 - 20:08, said:


atunci orice principiu crestin este desuet si putem crede/face exact ce dorim.

Nu.
Trebuie să distingem, cum am spus, adevărurile de credinţă de restul.

#89
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostFumatorul, on 06 octombrie 2013 - 20:14, said:

Trebuie să distingem, cum am spus, adevărurile de credinţă de restul.
si cum prevenim ca "aceasta distingere" sa se faca "arbitrar si personal", in functie de interpretari mai mult sau mai putin autorizate la care poti avea acces sau nu?

Edited by nazdaq, 06 October 2013 - 20:17.


#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postnazdaq, on 06 octombrie 2013 - 20:16, said:

si cum prevenim ca distinctia sa se faca "arbitrar si personal", in functie de interpretari mai mult sau mai putin autorizate la care poti avea acces sau nu?
Citind și căutând să înțelegi. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate