Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Tineri romanii recrutati pentru preoti pedofili si omosexuali

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
340 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 20:24, said:

Mataluta creata, de unde stii tu asa de bine in ce consta suspendarea in BC? Tu esti un habarnist notoriu DOVEDIT si in ceea ce priveste ortodoxia dar continui sa mimezi cultura.

Suspendarea consta exact in ceea ce se spune mai sus de caterisire:
Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.
Daca continu sa spui ca nu asta inseamna, ia te rog dovedeste in ce consta cu dreptul canonic catolic.
When a cleric has been suspended from the income of his benefice, it is not the Church's desire that he be reduced to actual want. Consequently sufficient support is to be given to him, provided he have no means of his own and be willing to amend. Even when he does not turn from his evil ways, the clerical dignity requires that he be not suffered to fall into extreme want or danger of starvation. The principal grounds on which suspension is incurred ipso facto in the present discipline of the Church are found in the Decrees of the Council of Trent and in the Constitution "Apostolicæ Sedis Moderationi", though a few others have been added. A cleric is relieved of suspension, if it was a censure, by the absolution of him to whom it was reserved in case of reservation. When it was inflicted for a definite time or under a certain condition, it ceases of itself when the limitation is fulfilled. If the suspension was perpetual and decreed on account of a former crime, it may be removed by mere dispensation of the proper authority.

Continua sa crezi ca este acelasi lucru cu caterisirea. Succes!

#38
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 26 iunie 2013 - 20:39, said:

When a cleric has been suspended from the income of his benefice, it is not the Church's desire that he be reduced to actual want. Consequently sufficient support is to be given to him, provided he have no means of his own and be willing to amend. Even when he does not turn from his evil ways, the clerical dignity requires that he be not suffered to fall into extreme want or danger of starvation. The principal grounds on which suspension is incurred ipso facto in the present discipline of the Church are found in the Decrees of the Council of Trent and in the Constitution "Apostolicæ Sedis Moderationi", though a few others have been added. A cleric is relieved of suspension, if it was a censure, by the absolution of him to whom it was reserved in case of reservation. When it was inflicted for a definite time or under a certain condition, it ceases of itself when the limitation is fulfilled. If the suspension was perpetual and decreed on account of a former crime, it may be removed by mere dispensation of the proper authority.

Continua sa crezi ca este acelasi lucru cu caterisirea. Succes!

Mataluta, tu nu ai fost inca educat ca atunci cand citezi bunul simt te obliga sa pui si sursa?
Ah, am uitat ca tie iti lipseste bunul simt.

Eu zic sa recitesti ceea ce am spus ca dai dovada ca nu esti in stare sa intelegi nici cele mai elementare propozitii.
Am spus :

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 18:30, said:

Si hai sa-ti dau exemplul chiar de pe site-ul pe care l-ai publicat

Pedeapsa cea mai grava pe care o poate primi clericul este caterisirea. Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.

Adica exact ceea ce a facut si BC.
Iar prin ceea ce a facut BC se intelege suspendarea dreptului de a invata, sfinti si pastori.
Asa cum s-a vazut si din cel de-al doilea citat pus de mine din link-ul tau, caterisirea in BOR are mai multe forme.
Caterisirea nu inseamna neaparat excluderea (excomunicarea) din Biserica decat atunci cand s-a facut pentru erezie.

Preotii aia homosexuali din BOR au fost caterisiti dar nu excomunicati. Acum pricepi mataluta? Ma indoiesc caci ai dovedit deseori ca nu ai cu ce sa pricepi.

Ah, enciclopedia catolica: http://www.newadvent...then/14345b.htm
Dovedesti ca esti un manipulator de cea mai joasa speta.
Uite ce scrie inca din primul paragraf:

Suspension, in canon law, is usually defined as a censure by which a cleric is deprived, entirely or partially of the use of the power of orders, office, or benefice.

Uite ce scrie in al doilea paragraf:

When a suspension is total, a cleric is deprived of the exercise of every function and of every ecclesiastical right. When it is partial, it may be only from the exercise of one's sacred orders, or from his office which includes deprivation of the use of orders and jurisdiction, or from his benefice which deprives him of both administration and income. When a suspension is decreed absolutely and without limitation, it is understood to be a total suspension. A partial suspension deprives a cleric of the use of that power only which is expressed in the sentence.


Dar tu ai ales al treile paragraf cu intentia vadita de a face manipulari jegoase. Inca o data dovedesti ca ai un caracter infect. Vezi paiul din ochiul altuia dar marna din ochiul tau nu o vezi, ipocrit si fatarnic sectar ca ortodox ai dovedit ca nu esti.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 21:24.


#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 21:18, said:

Mataluta, tu nu ai fost inca educat ca atunci cand citezi bunul simt te obliga sa pui si sursa?
Ah, am uitat ca tie iti lipseste bunul simt.

Eu zic sa recitesti ceea ce am spus ca dai dovada ca nu esti in stare sa intelegi nici cele mai elementare propozitii.
Am spus :


Iar prin ceea ce a facut BC se intelege suspendarea dreptului de a invata, sfinti si pastori.
Asa cum s-a vazut si din cel de-al doilea citat pus de mine din link-ul tau, caterisirea in BOR are mai multe forme.
Caterisirea nu inseamna neaparat excluderea (excomunicarea) din Biserica decat atunci cand s-a facut pentru erezie.

Preotii aia homosexuali din BOR au fost caterisiti dar nu excomunicati. Acum pricepi mataluta? Ma indoiesc caci ai dovedit deseori ca nu ai cu ce sa pricepi.

Ah, enciclopedia catolica: http://www.newadvent...then/14345b.htm
Dovedesti ca esti un manipulator de cea mai joasa speta.
Uite ce scrie inca din primul paragraf:

Suspension, in canon law, is usually defined as a censure by which a cleric is deprived, entirely or partially of the use of the power of orders, office, or benefice.

Uite ce scrie in al doilea paragraf:

When a suspension is total, a cleric is deprived of the exercise of every function and of every ecclesiastical right.
In primul rand ca suspendarea poate fi totala sau partiala, ori tu te-ai referit la una partiala, unde doar sacaramentele ii erau interzise, si apoi in ultimul citat  la care am facut referire si de care nu ai tinut cont, se arata clar ca este o masura temporara ce poate fi oricand ridicata. Multumesc ca ai inteles, desi faci pe nebuna in continuare.

#40
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 26 iunie 2013 - 21:23, said:

In primul rand ca suspendarea poate fi totala sau partiala, ori tu te-ai referit la una partiala, unde doar sacaramentele ii erau interzise, si apoi in ultimul citat  la care am facut referire si de care nu ai tinut cont, se arata clar ca este o masura temporara ce poate fi oricand ridicata. Multumesc ca ai inteles, desi faci pe nebuna in continuare.

Unde m-am referit la o suspendare partiala, mataluta?
Din moment ce nu mai poate administra sacramentele nu mai poate face absolut nimic ca preot. Tu ai impresia ca preotia catolica este ca cea ortodxa de duminica?

Ai dovedit ca ai un caracter infect si esti un manipulator de cea mai joasa speta.

Si ultimul paragraf este clar insa tu continu sa faci manipulari de cea mai joasa speta, asa te-a invatat popa pravoslavnic sa faci?

Ia uite fatarnicule ce scrie:
A cleric is relieved of suspension, if it was a censure, by the absolution of him to whom it was reserved in case of reservation.

Ti-am aratat clar articolul in care se scrie ca preotul a facut solicitare sa fie reprimit si i s-a spus sa ramana in afara usii.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 21:31.


#41
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 21:26, said:

Unde m-am referit la o suspendare partiala, mataluta?
Din moment ce nu mai poate administra sacramentele nu mai poate face absolut nimic ca preot. Tu ai impresia ca preotia catolica este ca cea ortodxa de duminica?

Ai dovedit ca ai un caracter infect si esti un manipulator de cea mai joasa speta.

Si ultimul paragraf este clar insa tu continu sa faci manipulari de cea mai joasa speta, asa te-a invatat popa pravoslavnic sa faci?

Ia uite fatarnicule ce scrie:
A cleric is relieved of suspension, if it was a censure, by the absolution of him to whom it was reserved in case of reservation.

Ti-am aratat clar articolul in care se scrie ca preotul a facut solicitare sa fie reprimit si i s-a spus sa ramana in afara usii.
Lasand la o parte limbajul tau colorat, de mahala, cu care esti obisnuita sa discuti, te informez urmatoarele:

When it is partial, it may be only from the exercise of one's sacred orders, or from his office which includes deprivation of the use of orders and jurisdiction, or from his benefice which deprives him of both administration and income.

Adica ceea ce ai afirmat mai sus. Reia lectura raspunsurilor date de tine.  Si faptul ca i s-a inchis usa in nas acum nu inseamna ca in viitor nu va fi reprimit. Intrucat este o masura temporara. Punct.

#42
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 26 iunie 2013 - 21:41, said:

Lasand la o parte limbajul tau colorat, de mahala, cu care esti obisnuita sa discuti, te informez urmatoarele:

When it is partial, it may be only from the exercise of one's sacred orders, or from his office which includes deprivation of the use of orders and jurisdiction, or from his benefice which deprives him of both administration and income.

Adica ceea ce ai afirmat mai sus. Reia lectura raspunsurilor date de tine.  Si faptul ca i s-a inchis usa in nas acum nu inseamna ca in viitor nu va fi reprimit. Intrucat este o masura temporara. Punct.

Sa-ti reiau pentru a treia ora caci iarasi dovedesti ca nu esti in stare sa compilezi.

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 18:30, said:

Si hai sa-ti dau exemplul chiar de pe site-ul pe care l-ai publicat

Pedeapsa cea mai grava pe care o poate primi clericul este caterisirea. Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.

Adica exact ceea ce a facut si BC.

Dar in ipocrizia ta continui sa spui ca nu e bine si ca trebuia excomunicat ca nu este bine ca au primit pedeapsa ca popii ortodocsi iubitori de gauaze pederastre.
Scoate-ti propriul jeg de sub pres ca pe ala il simti ca pute.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 21:55.


#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Bine Megara, continua sa sustii asta, daca te linisteste. Nu as vrea sa faci vreo criza de nervi din cauza mea. :icecream:

Edited by mario_bril, 26 June 2013 - 22:08.


#44
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postmario_bril, on 26 iunie 2013 - 22:08, said:

Bine Megara, continua sa sustii asta, daca te linisteste. Nu as vrea sa faci vreo criza de nervi din cauza mea. Posted Image
Mataluta, continui sa sustin exact ceea ce este spre deosebire de tine care faci manipulari jegoase si minti cu nerusinare.

Ba mai mult dovedesti ipocrizie crasa cerand excomunicarea pentru preotii catolici in schimb te multumesti cu caterisirea preotilor ortodocsi pederasti.
Adica unii sa fie scosi in afara bisericii in schimb ceilalti pot sa ramana. Pentru a mia oara dovedesti ipocrizie crasa.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 22:15.


#45
Khevlar

Khevlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 31.05.2013

View Postovidiu_ms, on 26 iunie 2013 - 02:15, said:

Probabil nici acei preoți nu au primit viză.
crestinopatismu in plina splendoare
ce asteptari sa avem de la crestinii de rind
cind preotii se comporta ca niste turbati
inspiratia invataturilor crestine

View PostHAL9000, on 26 iunie 2013 - 13:43, said:

adica, daca ar fi vorba de 10 baieti sau de 100 de baieti n-ar fi oare tot o problema?
cacatolicismul adaposteste o retea de pedofili
multi frati musulmani imi spuneau ca poate chiar papii sunt perversi sexuali
era un papa in evu mediu ce dorea sa transforme bazilica lu Petru in bordel
cardinalii faceau des vizite la prostituate
niste curvari crestinopati blestemati de Allah

#46
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhevlar, on 26 iunie 2013 - 23:35, said:

era un papa in evu mediu ce dorea sa transforme bazilica lu Petru in bordel
cardinalii faceau des vizite la prostituate
niste curvari crestinopati blestemati de Allah
e mort
sunt ayatolahi care au transformat un intreg stat in bordel
cred ca ar fi fost bun prieten cu papa Alexander VI insusi mohammad.
Binenteles diferenta fiind ca daca vorbesti astazi despre papa criminal, nu patesti nimic intre crestini.
Daca vorbesti insa despre infractoru mohammed intre musulmani nu mai ramai viu.

View PostMegs, on 26 iunie 2013 - 21:52, said:

Sa-ti reiau pentru a treia ora caci iarasi dovedesti ca nu esti in stare sa compilezi.
Ti-ai gasit cine sa fie in stare sa compileze
El nici propriile postari nu este in stare sa le compileze
Uite un exemplu

View Postmario_bril, on 19 iunie 2013 - 19:09, said:

Nu, Geneza sa stii ca e mult mai profunda

View Postmario_bril, on 19 iunie 2013 - 22:19, said:

Geneza nu e profunda deloc.

Edited by ThinkAbout, 27 June 2013 - 00:21.


#47
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostThinkAbout, on 27 iunie 2013 - 00:25, said:

Ti-ai gasit cine sa fie in stare sa compileze
El nici propriile postari nu este in stare sa le compileze
Uite un exemplu
Eu am zis ca nu e ortodox dar incep sa cred ca nu e nici macar crestin.

View PostKhevlar, on 26 iunie 2013 - 23:35, said:

era un papa in evu mediu ce dorea sa transforme bazilica lu Petru in bordel
cardinalii faceau des vizite la prostituate
niste curvari crestinopati blestemati de Allah
Poti sa ne dai si numele aluia?
Nu cumva l-ai confundat cu Mohamed?

#48
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMegs, on 27 iunie 2013 - 06:28, said:

Eu am zis ca nu e ortodox dar incep sa cred ca nu e nici macar crestin.
Oneiros a spus ca nu-i nici mai putin nici mai mult decat cel mai parsiv user de pe forum.

#49
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostKhevlar, on 26 iunie 2013 - 23:35, said:

cacatolicismul
niste curvari crestinopati blestemati de Allah

Bangladesh: Rajshahi, Muslim mayor: I want Christian schools for my city

Building Christian schools and institutions in Rajshahi and in all its districts: the official request made ​​by Mossaddeque Hossain Bulbul, the newly elected mayor of the city, to Msgr. Gervas Rozario, bishop of the diocese. "Catholics - said Bulbul, a Muslim - play an exemplary role in education, they have well known institutions around the country and are great centers for the formation of students."
Last week, the Diocese of Rajshahi organized a welcome ceremony in honor of the new mayor, in the presence of young Christians and government personalities. On that occasion, the bishop presented the situation in which Christians live in the area to Bulbul. Although in Bangladesh there are 302 Catholic elementary schools, four Catholic universities and 50 Catholic high schools, in the Rajshahi there is not even one.
Given this lack, Bulbul said: "With humility I ask the bishop to build formation facilities in my town. I will help you to build a school and a college that will be run by Catholics."

hihihi

pentru ceilalti combatanti: asteptam momentul in care si biserica ortodoxa romana va fi renumita pentru invatamant. trebuie totusi sa ne inarmam cu rabdare...


sursa: http://www.asianews....city-28284.html

Edited by nazdaq, 27 June 2013 - 07:59.


#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postnazdaq, on 27 iunie 2013 - 07:56, said:

pentru ceilalti combatanti: asteptam momentul in care si biserica ortodoxa romana va fi renumita pentru invatamant. trebuie totusi sa ne inarmam cu rabdare...
Stimabila, biserica nu are porunca de a construi scoli, spitale sau alte prostii, ci sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA.

Marcu 16
15Apoi le -a zis: ,,Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

Problema este ca ei propovaduiesc inavatura bisericii, nu Evanghelia, cu povesti gen "Maria fecioara DUPA :lol: :lol: nastere", liber arbitru si alte grozavii.

Mai mult, scrie clar si in parabola cu neghina, ca va fi atacata de satan congregatia, numai ca ei neaga cu vehementa si ignora ce scrie:

2 Corinteni 11
    13Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos.
    14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.
    15Nu este mare lucru dar, dacă şi slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfîrşitul lor va fi după faptele lor.

Iar negarea se datoreaza faptului ca ei se declara sfinti unii pe altii in urma a cine stie ce ritual si daca recunosc ca aia sunt niste vagabonzi, isi declara propria doctrina falsa. Simplu.

#51
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View Postzexelica, on 27 iunie 2013 - 10:28, said:

Stimabila, biserica nu are porunca de a construi scoli, spitale sau alte prostii, ci sa PROPOVADUIASCA EVANGHELIA.

eu zic ca la asta se descurca binisor. mai ales in detrimentul poruncii pe care n-o are. :P

stimabile

#52
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010

View Postzexelica, on 27 iunie 2013 - 10:28, said:

scoli, spitale sau alte prostii,
Esti un geniu.

#53
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhevlar, on 27 iunie 2013 - 17:02, said:

nu patesc nimic ca nu mai sinteti la putere
slava lui Allah
nu pateai nimic chiar in perioada respectiva
Borgia avea destula opozitie.
Ceea ce bineinteles nu se intampla in cazul izlamului.Pana si opozitia cand s-a fundamentat s-a canalizat strict pe ideologia vrem ciolanu` puterii invocand ce spusese profetu din adancu` haremului sau.
nimic progresist.

View PostKhevlar, on 27 iunie 2013 - 17:02, said:

@pacopaco1967 : nici nu te găndeşti că a apărut şi ştiinţa minciunii pe care mulţi oameni sinceri dar naivi au îmbrăţişat-o
paco nu a activat pe topicu asta de unde concluzionam ca esti beat turta.

View PostKhevlar, on 27 iunie 2013 - 17:02, said:

pina si perversii sexuali au standarde
bineinteles, doar exista o intreaga colectie hadith privind standardele perversului.

Edited by ThinkAbout, 27 June 2013 - 17:06.


#54
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostKhevlar, on 27 iunie 2013 - 17:02, said:

sixtus numero quatro
da nn-ai frica ca nu te-ar fi luat
pina si perversii sexuali au standarde
Si poti sa ne dai si sursele de unde stii ca a vrut sa transforme bazilica San Pietro in bordel?

Eu sustin ca astia sunt mici  copii pe langa pedofilul de Mahomed ce are pretentia ca fi si profet. Am zis, are pretentia ca nu a demonstrat ca ar fi altceva decat un pedofil.

Edited by Megs, 27 June 2013 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate