Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Geanta / Rucsac foto

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#127
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cel de pe okazii, desi nu iti recomand rucsac pentru laptop si foto. In situatia ta am fost si eu acum cativa ani si am renuntat. Mi-am dat seama ca iau laptopul foarte putin cu mine, cand il iau imi ingreuneaza foarte mult rucsacul si asa plin cu scule. Am preferat un Tamrac foarte bun, in care sa imi incapa toate sculele de acum si cele ce or sa urmeze, si laptopul intr-o geanta separata in care nu o sa ma tem ca il stric atunci cand imi arcuiesc coloana, si asa mai departe.

#128
jumid1

jumid1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.08.2011

View Postnicolaie, on 15th August 2011, 17:25, said:

Cel de pe okazii, desi nu iti recomand rucsac pentru laptop si foto. In situatia ta am fost si eu acum cativa ani si am renuntat. Mi-am dat seama ca iau laptopul foarte putin cu mine, cand il iau imi ingreuneaza foarte mult rucsacul si asa plin cu scule. Am preferat un Tamrac foarte bun, in care sa imi incapa toate sculele de acum si cele ce or sa urmeze, si laptopul intr-o geanta separata in care nu o sa ma tem ca il stric atunci cand imi arcuiesc coloana, si asa mai departe.
mie nu imi place sa car mai multe bagaje de aia vreau si pentru  laptop. pana acum am avut doar unul pentru laptop si puneam si obiectivele si aparatul in rucsac dar stateau aiurea acolo. pentru mine cred ca mi-ar fi bun 2 in 1.
ce zici de cel de pe okazii crezi ca se poate customiza ?
un alt rusac gen cel de pe okazii cu husa si suport trepied in jurul pretului asta mai stii?

#129
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu ti-as recomanda doar Tamrac sau Lowepro, astea doua firme mi se par foarte bune, insa la banii tai nu prea te incadrezi. Sunt convins ca acel Cullman se poate personaliza, ca doar are bureti cu scai. Uite o oferta buna:

Lowepro

#130
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
am si eu nevoie de un sfat...

As vrea o geanta (mai degraba geamantan) in care sa pot pune absolut tot ce am foto pentru cazurile in care plec cu masina. In momentul asta am un lowepro flipside 400aw. In geanta de care vorbesc ar trebui sa intre rucsacul sau macar continutul lui (acum are un aparat + 80-200 2.8, 3 obiective mai mici - un 12-24 si doua fixe, un sb600 si doua gentute de filtre, una pentru cokinuri si una pentru diferite accesorii gen acumulatori, carduri, etc), plus urmatoarele:

- laptop minimum 15.4 preferabil 17 cu incarcator si mouse (laptopul pe care il am acum are un alimentator foarte mare)
- vreo 6-7 flasgun-uri
- inca vreo 3 obiective (poate vreodata mi le voi cumpara :) )
- un body
- un incarcator mare gen MH-800s
- alte prostioare gen spydercube, acumulatori de rezerva, declansatoare radio...

Ideea e ca nu ma intereseaza aspectul si prea mult nici confortul la carat, il duc in principiu din casa in masina si din masina in pensiunea in care ma cazez sau locul in care fac pozele care am grija sa nu fie prea departe de masina. Niste roti n-ar strica dar nu e obligatoriu. Ce ma intereseaza e sa intre lucrurile de care spuneam in el, sa le ofere ceva protectie si sa fie ieftin

Pana acum am gasit asa:

1. un troller din abs, asemanator cu gentile pelican dimensiuni interioare ~60x45x20cm si avea in interior un burete deja taiat in cubulete asa incat se putea configura dupa forma obiectelor ce urmeaza a fi puse in el. pret 380 de lei, n-as psune ca e un pret rau avand in vedere ca e un ambalaj dur dar e cam la limita superioara a cat as vrea eu sa dau pe asemenea geanta. Ce nu mi-a placut:
- cred ca e putin cam mic, 80x55 in loc de 60x40 ar fi fost mai ok...
- cantareste 10kg. Nu-l car eu prea mult dar totusi...

2. o geanta pentru lumini de studio. Pereti captusiti cu spuma pentru protectie, pret foarte ok, 150 de lei. Ce nu mi-a placut:
- nu era compartimentata
- prea mare: Lxlxh ~ 100x35x45cm. Foarte inalta, nu pot pune lucrurile unul peste altul in ea si foarte lunga (ar avea cu greu loc in portbagaj)

Astfel ajung la concluzia ca s-ar putea sa fiu nevoit sa imi fac eu una fie dintr-o lasa de scule din plastic (nu cred insa sa gasesc ceva cu inaltime mica) fie dintr-o geanta/troller normal(a) de voiaj la care insa nu prea stiu cum sa fac compartimentarile si captusirea peretilor.

In concluzie, multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca tot si daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi de executie a compartimentarilor sau cu un exemplu de geanta dedicata dar totusi ieftina (poate fi si sh, nu-i bai), raman recunoscator.

#131
trica22

trica22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 13.02.2011
Uite aici, cica este special si pentru aparatura foto.

#132
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
multumesc mult, pare interesant. o sa incerc sa iau legatura cu tipul ala.

presimt insa ca nu au compartimentari asa ca ramane intrebarea din ce le-as putea face

#133
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
mda, deci nenea ala n-a cadadicsit sa-mi raspunda si acum vad ca oricum nu mai are decat mici... asa ca daca cineva are si alte idei va rog, exprimati-le.

#134
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 16.09.2007
N-are nimeni nici o idee?! Sunt singurul care are atat de multe prostioare ce nu incap in rucsacul principal?

#135
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Oscilez intre Lowepro Fastpack 350 si Tamrac Aero Speed Pack 85.
Am un Canon 600D, 28/2.8, 35/2.8, 50/2, 85-205/3.8 si 300/4.5 (as vrea daca se poate sa incapa in unul din cele 2 variante, dar nu neaparat), un LCD viewfinder (cam cat un 50/1.8). As vrea sa imi mai iau si un microfon cu patina si un blitz extern.
Nu am laptop personal, dar vreau si compartimentul respectiv pentru 2-3 caiete, dosare poate, o agenda ceva, eventual si un laptop imprumutat.
In compartimentul de accesorii vreau sa pun o jacheta sau un tricou de schimb, ceva de mancare si alte accesorii.

La inceput vroiam Tamracul pentru ca am o geanta foto de la ei si nu am avut nicio problema cu ea insa din cauza pretului am cautat si altceva iar Lowepro-ul mi-a atras atentia (are mai mult loc in compartimentul de accesorii). Acum am gasit o oferta la Tamrac incat este la acelasi pret cu Lowepro si nu stiu ce sa cumpar...
Am citit pe internet un lucru ingrijorator si anume ca, iarna, la temperaturi scazute, fermoarele de la accesul rapid si de la laptop se deschid foarte greu (pentru ca sunt acoperite de un cauciuc impotriva ploii). Eu iarna nu as vrea sa renunt la fotografiat asa ca asta e un mare minus, insa nu stiu daca este adevarat...
Cum se comporta fiecare rucsac in ploaie? (nu torentiala, furtuna) Aveti experiente cu ele? Sunt incapatoare? Cumva Lowepro 350 e prea mare pt body-ul meu?
Multumesc :)

#136
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Am renuntat la cele doua variante, mi-am dat seama ca sunt cam mici pt ce imi trebuie. Am ajuns la Tamrac Adventure 75 (nou, 5 ani garantie) si Lowepro Computrekker AW (2 ani vechime deja).
Care este mai rezistent la ploaie puternica?
Eu nu am laptop acum, dar as avea ocazia, mai rar ce-i drept, sa am unul si sa fie nevoie sa il car si sa fotografiez cu el. In rest l-as folosi pt haine, mancare la munte (pe langa buzunarul din fata pt umbrela, apa etc). Devine prea greu un astfel de rucsac pt plimbari si foto? Lowepro-ul are in plus husa de ploaie, Tamracul se uda rau?
Merita cei 5 ani garantie si eventual, o revanzare mai usoara sau 2 ani vechime nu sunt asa gravi?
Scuze pt mesajul lung dar caut de o luna incontinuu iar acum am gasit o oferta care expira in curand. Sper sa raspunda cineva repede, multumesc anticipat :)

#137
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postmihaibrrrr, on 26th May 2012, 19:17, said:

Oscilez intre Lowepro Fastpack 350 ...
Cum se comporta fiecare rucsac in ploaie? (nu torentiala, furtuna) Aveti experiente cu ele? Sunt incapatoare? Cumva Lowepro 350 e prea mare pt body-ul meu?
Eu am un Lowepro fastpack 350 si l-am folosit foarte mult in ultimul an - foarte bun si rezistent, waterproof, incape un laptop de 17". L-am folosit si pe munte la -20grC fara probleme la fermoare.

Dezavantaje - cum are spatiu superior de depozitare diverse (fâș, mancare, sticla apa, acte..), pentru aparatura foto nu ramane foarte mult loc - oricum am putut inghesui un Nikon D7000 cu grip si obiectiv 17-50/2/8 pe el, un obiectiv fix de 90mm si unul de 50mm, un card reader, pompiță de cauciuc, un HDD mobil, sticluta cu solutie de curatare si alte chestii minuscule (filtre, baterie, carduri etc)..

Probabil daca aveam si un zoom tele mai mare sau un flash extern nu ar mai fi incaput.
Alt mic dezavantaj: o idee prea lat (1-2 cm in plus) pentru dimensiunile maxime admise de unele companii aeriene - am avut noroc ca toti au trecut cu vederea.
In plus, nu se poate atasa un tripod, ceea ce ar fi fost util.

Nu e un rucsac chiar mic, deci pentru plimbari de scurta durata e cam overkill - cu aparatura in el nu e chiar usor, dar daca e fixat corect pe spate nu e o problema.
Poate fi folosit oarecum si ca un slingshot, cum accesul se face din lateral, dar nu e chiar naturala operatia de scoatere a aparatului in felul asta.

#138
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 08.01.2010
Daca se vrea doar pentru plimbare atunci e ok, dar daca vrei sa mergi in conditii mai dificile de teren si vreme renunta la rucsaci foto si ia unul de munte mai rezistent si mai comod.
Niciun rucsac nu ramane uscat in conditii de ploaie indelungata.

#139
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Normal ca astfel de rucsaci nu sunt pentru mers pe munte cu cortul, alimente, haine pentru mai multe zile..
Pentru o tura de o zi sunt ok.

#140
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Pana la urma am ales Tamrac Adventure 75 (5375). In spatiul pt foto imi incape tot ce am nevoie ca aparat si obiective (buzunarele transparente sunt un pic cam inguste pt incarcator sau pt pompita de suflat). In fata pot pun o umbrela mica sau o sticla de 0,5 l in buzunarul exterior iar in cel cu fermoar intra o geaca subtire sau un hanorac, insa fara nimic altceva din pacate. In rest, pare solid si sper sa ma tina cat mai multi ani de acum incolo.

#141
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Sunt in cautarea unei genti foto ieftine pentru un dSLR Nikon D5100 in   care sa incapa cu obiectivul lung atasat. Ca obiectiv am momentan   55-200, dar as vrea sa incapa pe cat posibil si unul gen 70-300 (in   locul 55-200) si inca 1-2 separat (18-55, 35 - micute). Incarcatorul,   1-2 carduri, o telecomanda si cablul de date si cam atat. Altceva nu   prea ma intereseaza.

Problema este bugetul, voiam ceva sub 100lei   insa nu stiu daca ar incapea in ele D5100 cu 55-200 sau 70-300 atasat,   pentru ca uitandu-ma la ce gasesc in conditiile astea, sunt cam mici.   Zic de DSLR cu obiectivele alea atasate ca sa nu fiu nevoit sa le   schimb/scot cand pun aparatul in geanta.
As vrea pe cat posibil sa   fie si rezistenta, groasa, incat sa nu fie o problema daca se loveste   usor de ceva - am grija pe cat posibil de lucruri dar cine stie. Daca la   ploaie rezista, este excelent.

Ce am gasit dar nu stiu sigur daca e ok si daca este incapatoare pentru cele dorite postez aici:
Fancier Alpha 40 si Fancier Alpha 50. Nu m-ar deranja ceva SH daca e in stare buna si se potriveste, dar nici n-am prea gasit.
Aveti idee ce altceva pot sa gasesc, ce merge mai bine?

Ca tot ziceam, am mai vazut SH cate ceva dar cum nu stiu modelele, pun linkurile, poate poate.
Pe   deoparte as vrea sa fie mai mica - daca ies afara la pozat sa nu iau   totul dupa mine, pe de alta parte as vrea sa incapa toate cele   prezentate mai sus in cazul in care cand le-as avea, as pleca in X loc   si am nevoie de ele. Din pacate bugetul este problema, ca altfel o rezolvam cu 2 genti serioase, una mica si una incapatoare si asta era treaba. [ http://forum.nikonisti.ro/images/smilies/icon_e_smile.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.okazii.ro...marc-a115503043
http://www.okazii.ro...mente-a65897353
http://www.okazii.ro...nite-a112049656
http://www.okazii.ro...-slr-a113077203
http://www.okazii.ro...-hama-a65941141
http://www.efoto.ro/...20605221537.php   - asta stiu ca-i mica, dar ar fi mers asa, doar pentru aparat si un   obiectiv - desi nu stiu daca intra 55-200.

#142
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Multumesc pentru raspunsuri! :OK:

Am cumparat un toc SH Tamron, macar sa am in ce sa duc aparatul ici colo, chiar de incape doar el.
Cand oi avea si altele o sa cumpar un rucsac/geanta mai serioasa.

#143
StefanV

StefanV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 19.12.2003
Care ar fi cea mai mica si mai usoara geanta foto pentru un Nikon D3100 cu un singur obiectiv (18-55 sau 55-200) ?

#144
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 08.01.2010
La cat de mic si usor e ansamblul body+obiectiv il poti tine la gat toata ziua sau il pui intr-un rucsac sau oriunde altundeva. Eu asa procedez cu obiectivele scurte. Cu ala mai lung procedez in acelasi mod, insa aleg intotdeauna un rucsac mai mare, dar il tin aproape intotdeauna in mana, am ratat cadre cand il aveam in rucsac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate