Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Geanta / Rucsac foto

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#163
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Sarbatori fericite tuturor!

Caut un rucsac foto in care sa-mi intre D7200 cu 200-500mm atasat. Deocamdata il duc intr-un rucsac de drumetie de 35 litri, nu e cea mai fericita varianta...

Am gasit http://www.f64.ro/lo...#details_second

Daca scot separatorul orizontal din mijloc si reorganizez pare (dupa dimensiunile interioare date) ca ar intra. Body +obiectiv = 34-35 cm. interior rucsac zice 38cm deci ar fi si o mica marja.

In rest rucsacul are tot ce-i trebuie, singura problema este ca nu mai e pe stoc si parca vad ca apare in 2 sapt. la 900 lei in loc de 500 lei cat a fost pana s-au dat toate.

Nu sunt fixata pe Lowepro, asta mi s-a parut ca este potrivit. Orice alta sugestie/comentariu este de mare ajutor.

Multumesc. Sa aveti un an mai bun decat asta care se termina. Sa avem!

#164
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
cred că ar trebui să verifici la fața locului. eu alesesem (mai demult) un rucsac mai mic iar la probă s-a dovedit că-mi trebuia fratele mai mare, în cazul meu 400aw. ține cont că 200-500 are diametru mare și s-ar putea să nu mai încapă alte obiective alături de acesta în 350aw. dacă nici nu dorești acest lucru atunci poate fi ok, cu toate că poate un rucsac mai slim ar putea fi mai adecvat. altfel... deci proba la fața locului e de luat în seamă.

lowepro  și tamrac fac rucsaci buni. am avut diverse modele din 2005 (cred) și n-am reușit să rup vreunul sau să-i stric fermoarele. folosite în condiții grele.

în ian-feb apar de regulă reduceri la marfa din stoc.

Edited by calexe, 29 December 2017 - 21:46.


#165
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@calexe:
flor77 nu a inceput un topic recent punand niste intrebari ca mai apoi sa ne faca cu ou si cu otet ca am dat sfaturi?

@flor77:
Mai sus glumeam, nu ne certa:P

Legat de rucsacul de mai sus, ProTactic 350, cred ca iti va incapea aparatul cu 200-500 dar la limita rau de tot.
Iti recomand cu foarte mare caldura varianta noua a rucsacului pe care il folosesc si eu si calexe: http://www.f64.ro/lo...w-ii-negru.html .
Cu siguranta intra un 200-500mm cu D7200 (am carat obiective mai mari cu el cu aparatul montat plus cateva suplimentare, fara sa se deformeze). Si este super-rezistent (al meu a fost tarat prin pesterile din Apuseni, prin aeroporturi, jungle, pe saua unei motociclete de teren samd si se tine foarte bine).

Alte alternative in care iti incap cu siguranta D7200 cu 200-500 ar fi:
http://www.fotohobby...hs00006597.html
http://www.f64.ro/ma...foto-video.html
Dar nu stiu nimic despre ele.

#166
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostStefanSC, on 29 decembrie 2017 - 23:20, said:

@calexe:
flor77 nu a inceput un topic recent punand niste intrebari ca mai apoi sa ne faca cu ou si cu otet ca am dat sfaturi?
...
Eu am apreciat simțul umorului la acea postare. În rest, nu e neapărat nevoie să fie cineva de acord cu altcineva.

#167
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcalexe, on 29 decembrie 2017 - 21:42, said:

eu alesesem (mai demult) un rucsac mai mic iar la probă s-a dovedit că-mi trebuia fratele mai mare, în cazul meu 400aw
Interesant, am patit acelasi lucru - initial am ales un Flipside 300 (modelul vechi), dar pana la urma Flipside 400 AW a fost alegerea corecta. Hotaratoare a fost si lipsa vreunui compartiment de "diverse", rezolvata la Flipside 300 AW II (la modelul vechi era ceva, insa absolut de forma).

Revenind la problema de fata, impartasesc scepticismul lui StefanSC.
K-1 cu 150-450 atasat intra la limita in Flipside 300, impingand un pic in compartimentul interior detasabil (e o mica "punga" cu fermoar acolo).
Pe de-o parte, 250-500-le este o idee mai mare, iar Protactic 350, o idee mai mic.

In Flipside 400AW intra fara grija. N-o sa pui obiective de ambele parti, dar cine are atat de mult de carat?

Edited by TS030, 30 December 2017 - 02:50.


#168
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Obiectivele si aparatele nu se tin in geanta... ;)

#169
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017

View PostStefanSC, on 29 decembrie 2017 - 23:20, said:

@calexe:
flor77 nu a inceput un topic recent punand niste intrebari ca mai apoi sa ne faca cu ou si cu otet ca am dat sfaturi?

Ba da.
Intrebam acolo despre un strap (BlackRapid sau SunSniper) si am aflat ca imi trebuie de fapt monopied/trepied, imi trebuie Gimbal, am aflat ca nici obiectivul nu e bun (300mm f4 era ce trebuie). Am mai aflat ca nu este acceptabil sa merg intruna pe mal dupa pasari, trebuie sa fac panda. Am primit si o recomandare catre un bridge.

Si topicul acela mi-am adus aminte de bancul asta:

Prima zi a unui vanzator la Mall. Se termina programul si seful il intreaba ce a vandut:

Un carlig de pescuit. Apoi i-am vandut o lanseta si o mulineta. I-am vandut momeala, haine de pescuit si o barca. Daca a luat barca i-am vandut si Jeep-ul ala mare ca sa o duca la apa. Cu peridoc cu tot.

Extraordinar exclama seful: a venit un om sa cumpere un carlig de pescuit si tu ai vandut de 1 milion $!

Nu sefu, omul venise sa cumpere tampoane pt. sotie dar m-am gandit ca tot n-are ce face si i-am propus sa mearga la pescuit...

Cam asa a fost cu intrebarea mea despre strap. Intrebam despre tampoane si primeam recomandari despre pescuitul oceanic.

View PostStefanSC, on 29 decembrie 2017 - 23:20, said:



Iti recomand cu foarte mare caldura varianta noua a rucsacului pe care il folosesc si eu si calexe: http://www.f64.ro/lo...w-ii-negru.html .

Alte alternative
http://www.fotohobby...hs00006597.html
http://www.f64.ro/ma...foto-video.html
Dar nu stiu nimic despre ele.

Multumesc frumos, cred ca http://www.f64.ro/lo...w-ii-negru.html este alegerea mea.

Astept sa scada un pic in februarie

#170
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Multumesc Stefan SC pentru recomandare.

Am primit astazi rucsacul Flipside AW II. Este ceea ce cautam, intra D7200 cu 200-500mm montat si D7100 cu Tamron 70-300mm montat.

Ramane si loc iar in ce ramane cred ca intra 2 obiective gen 35/50mm f1.8 sau un zoom scurt f2.8. Daca asez mai atenta despartitoarele cred ca-mi intra acolo un binoclu 10X50.

Sunt tare multumita de rucsacul asta, multumesc tuturor ca m-ati ajutat cu alegerea.

#171
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Vezi că are o șmecherie referitoare la prinderea trepiedului. Eu nu m-am prins din prima, dar după ce am realizat chestia - mi-a plăcut. Sunt curios dacă tu te prinzi din prima :)

#172
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Daca-i vorba de buzunarul acela ca un ciorap care-i ascuns la baza rucsacului l-am gasit. Am gasit si curelusa din partea de sus.
Daca nu este acolo smecheria o sa mai studiez Posted Image

Degeaba deocamdata, n-am trepied.

O sa va cer sfatul cand mai strang ceva bani. La Gimbal o sa merg pe recomandarea ta cu gimbal-ul chinezesc, Q45.

#173
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
La cele 2 curelușe de sus mă refeream. Acelea țin trepiedul lipit de rucsac. Nu mă prinsesem din prima, le tot căutăm, dar ele erau acolo.

#174
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Astazi am comis-o.

https://www.f64.ro/r...0ec051cf0420ebc

Vechiului Tamrac au inceput sa-i iasa cate o sarma, apoi cheita de la fermoarul cu acces la compartimentul foto a abosit nemainchizand-ul bine. Riscam sa imprastii sticlele si borcanele pe jos. M-am uitat si la Lowepro pro runner 350 si 450 , dar tamracul parca este mai subtire decat ele. La cel de 400 este ciudat pozitionat fermoarul in zona bretelelor, nu mi s-a parut ergonimic deloc.
Daca va tine cat precedentul ma voi declara multumit.

#175
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
LoewePro 400:
Are un schepsis fermoarul pe spate. Treaba funcționează. Și mai are unele șmecherii care nu se văd din prima (eu le-am descoperit după ce l-am luat)
Attached File  camera-backpacks-flipside-400-awii-on-body-sq-lp37129-config.jpg   37.08K   5 downloads
Plus că modul cum e plasat accesul la interior e mai protejat față de eventuali "curioși" interesați de obiectele de acolo. Posted Image

Dar bănui că și Tamrac-ul are tot felul de șmecherii. Să te bucuri de el!

Edited by calexe, 30 August 2018 - 15:48.


#176
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@sil200:

Sunt curios daca poti baga/scoate obiective mai mari din el fara sa il culci pe spate.

Eu am avut o experienta cu un ruscsac (muuult mai mic ce-i drept) care se deschidea spre fata si, cum trag dimineata devreme cand e roua pe iarba, ajungeam sa il pun ud in spate :(. Asa ca am luat un Lowepro Flipside 400AW (ca cel aratat de calexe) si sunt foarte multumit (deschiderea prin spate inseamna ca pot sa il las cu fata in iarba cat eu trag si il iau uscat in spate :D).

#177
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acu' și noi, parcă suntem în Titanic Vals, scena cu pălăria lui Spirache. :)

#178
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Hahahahahah :) buna comparatia!

#179
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am priceput, sa-l folositi cu placere!
Primul lucru pe care l-am facut a fost sa-i dau jos prinderea pe solduri, nu ma ajuta deloc. Pentru munte am un Deuter care si-a dovedit excelenta in ture lungi.
Faptul ca bretelele au fermoarul principal langa ele nu mi-a inspirat incredere si mi-a fost greu si sa-l deschid.

Dimineata pe racoare il asez vertical jos si-l deschid inclinindu-l usor pe una din tibii. Asa il foloseam si pe raposatul.
https://www.google.r...r0oViQ8q52FTiM:

Apropo, are si husa de ploaie, detasabila, asa ca o pot aseza pe care parte vreau eu ( asta ca sa fiu si un pic carcotas).

Edited by sil200, 30 August 2018 - 20:23.


#180
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postsil200, on 30 august 2018 - 20:17, said:

Pentru munte am un Deuter care si-a dovedit excelenta in ture lungi.

Aici am ciulit eu urechile! Detalii, te rog?
Eu am un Solitaire caruia ii atasez tocuri de centura.
E bine, dar poate se poate si ma bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate