Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Scop in viațã? Pentru?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Având in vedere cã nu sunt dovezi cã dupã moarte conștiința noastrã va mai exista, ar trebui sã am un scop in viațã?

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Când simți că nu mai ai niciun scop e semn că trebuie să-ți pui ștreangul de gât.

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:40, said:

Având in vedere că nu sunt dovezi că după moarte conștiința noastră va mai exista, ar trebui să am un scop in viață?

Întrebi niște necunoscuți dacă tu trebuie să ai un scop în viață? Asta e cam 100% decizia ta. Dacă vrei să ”plutești în derivă” toată viața ta, fără niciun țel, e strict problema ta. Dar te asigur că vei avea o viață extrem de plictisitoare.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,397
  • Înscris: 13.01.2011
Nu obligatoriu, de fapt scopul este sa gasesti fericirea, daca tu o gasesti asa este ok...

#5
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
gandeste`te cum ar fi sa umblii toata viata fara nici un scop. ca acul fara fir.
dovezi sa zicem "solide" nu sunt ca dupa moarte ne asteapta ceva.
un crestin gandeste alfel.
daca viata aceasta o traiesc oricum, nu stiu ce va fi dupa moarte. asa ca is 2 situatii.
traiesc, ma petrec, beau, injur, le fac pe toate, nu exista nimic dupa moarte..ce am castigat ? distractie, eventual cateva milioane de neuroni minus si poate o boala BTS.
dar si daca dupa viata mai exista ceva, asa numitul RAI de care ne vorbeste biblia, care dureaza o eternitate, si tu ai trait oricum aici pe pamant, gandeste`te ca ai pierdut TOTUL.
deci ce preferi ? 50 de ani traiti bine si o eternitate in chinurile iadului sau 50 de ani traiti tot bine doar ca facand abstract de la cateva chestii si restul, o vesnicie fericit ?
cu 50 de ani am dat un exemplu.
cati nu mor la varsta de 25 de ani, sau mai repede.

Edited by D3an, 09 June 2013 - 23:50.


#6
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Si dumnezeu e prost sa nu stie ca tu nu injuri, petreci etc ca tie frica ca ajungi in iad si nu din propie dorinta.

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,685
  • Înscris: 05.02.2012

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:40, said:

ar trebui să am un scop in viață?

Asta numa tu sti :) .

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View Postalexcrist, on 09 iunie 2013 - 23:47, said:


Întrebi niște necunoscuți dacă tu trebuie să ai un scop în viață? Asta e cam 100% decizia ta. Dacă vrei să ”plutești în derivă” toată viața ta, fără niciun țel, e strict problema ta. Dar te asigur că vei avea o viață extrem de plictisitoare.
Scopul tau care e ?

#9
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:40, said:

ar trebui să am un scop in viață?

mai multe
infinite

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006

View Postjeffy86able, on 10 iunie 2013 - 00:02, said:

Scopul tau care e ?
Contează? :) Am mai multe și sunt ale mele, nu-i nevoie să le explic nimănui.

A avea un scop în viață nu înseamnă neapărat să țintești cine știe ce obiectiv, vreun premiu Nobel, vreo mare descoperire, vreo nu-știu-ce. Orice vis pe care îl ai, oricât de mic, oricât de insignifiant sau banal l-ar putea considera alții, atâta timp cât tu îți dorești să îl atingi în felul tău și prin propriile mijloace, este un scop în viață.

#11
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Scrie pe o foaie ca titlu: "chestii care imi plac" apoi insira ca o lista. Apoi taie titlu si scrie in loc "Scop". Gata ai rezolvat intrebarea existentiala :)

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012

View Postalexcrist, on 10 iunie 2013 - 00:11, said:

Contează? Posted Image Am mai multe și sunt ale mele, nu-i nevoie să le explic nimănui.

A avea un scop în viață nu înseamnă neapărat să țintești cine știe ce obiectiv, vreun premiu Nobel, vreo mare descoperire, vreo nu-știu-ce. Orice vis pe care îl ai, oricât de mic, oricât de insignifiant sau banal l-ar putea considera alții, atâta timp cât tu îți dorești să îl atingi în felul tău și prin propriile mijloace, este un scop în viață.
Cum sa nu conteze ?
Nu e vorba de lucruri mici aici , e vorba de lucrurile cu adevarat importante care te motiveaza in viata , care te imping inainte . Care sunt ?

Edited by jeffy86able, 10 June 2013 - 00:52.


#13
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006
Contează, evident. Dar contează pentru mine și pentru fiecare în parte.

Și nu trebuie să fie un lucru mare ca să fie cu adevărat important pentru tine.

#14
sylkyella21

sylkyella21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.01.2012
depinde ce intelegi prin scop. eu cred ca in viata avem un scop pe care vrem sa il indeplinim pana murim, de exemplu sa avem o familie si, mai avem mai multe scopuri mai mici cum ar fi: scfoala, servici, vacante.... tu alegi daca vrei sa iti irosesti viata sau sa te simti implinit... dar ai doar o viata... una singura...
important e sa ai mereu un scop pe care doresti sa il indeplinesti
intr-adevar, suntem oameni si mai pierdem scopul uneori dar il regasim...

Edited by sylkyella21, 10 June 2013 - 07:30.


#15
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostDromichaetes, on 09 iunie 2013 - 23:40, said:

Având in vedere că nu sunt dovezi că după moarte conștiința noastră va mai exista, ar trebui să am un scop in viață?
Esti tu sigur de-asta?
Scopul il gasesti singur. Nimeni n-o sa vina sa-ti zica: scopul tau e acolo, ba dincolo, uite-l aici, uite-l acolo. TU esti propriul tau scop.

#16
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Scopul implica o proiectie in viitor a gandurilor. Oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca cca. 47% din timpul constient il petrecem gandindu-ne la trecut sau viitor. De asemenea, tot ei spun, dupa ce au facut mii de teste, ca suntem mai fericiti daca traim in prezent atat cu gandurile, cat si cu faptele. Oare nu este de ajuns sa "traim clipa" dupa o etica universala?

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005
uite aici un scop
Spoiler


#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Dromichaetes: Concluzia oamenilor de stiinta se cunoaste dintotdeauna. Trairea in prezent (AICI si ACUM) ar trebui sa fie scopul intregii omeniri. Posted Image

Edited by SOCRATE_MMXII, 10 June 2013 - 08:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate