Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Oppo Find 5

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013

View Postflorinchelsoi, on 16 august 2013 - 14:53, said:

Salut !
In primul rand, cerb, felicitari pentru alegerea facuta !
Sunt interesat si eu de respectivul terminal !
Sunt curios, cum e , cum se simte in mana, intr-un cuvant , care e feelingul !?
Cand ai timp, te rog , mai spune-ne despre el !
Multumesc !

Mersi!

In mana se simte bine. Se simte ca ii de calitate cu exceptia butonelor power si de volum care se simt ca si cum ar fi niste chinezarii.
Celularul arata fain. Dupa mine arata mai fain decat un iPhone (cu exceptia butoanelor). Dupa mai multe zile cu el pot sa spun ca desi se simte foarte bine in mana ii un pic prea alunecos (si cu mana umeda si cu mana uscata). Ii asa de alunecos ca l-am scapat de cateva ori din cauza asta. Deci neaparat trebuie sa-i pui ceva cover numai ca ii problema ca nu-l gasesti peste tot cover pentru el si gama de selectie ii foarte redusa. Mie personal nu imi plac cover-urile ce vand ei asa asa ca probabil voi cumpara mai incolo ceva banda adeziva transparenta ca sa o pun pe spatele celularului ca sa nu mai fie asa de alunecos (ceva de genul asta http://www.amazon.co...im/B000KNIOP0/2 ).

Intr-adevar faptul ca ii lipseste 3G la 900 MHz ii naspha pentru ca in multe parti din multe orase care nu pot fi acoperite cu 3g la 2100 MHz sunt acoperite cu 3G la 900 MHz. Asta inseamna in practica s-ar putea sa fii in ceva parte a unui oras unde tu esti pe EDGE care ii incet rau de tot iar prietenul tau care ii alaturi de tine cu un celular mai nashpa sa aiba 3G bine mersi.

Aici am gasit un exemplu super fain (pentru Finlanda) unde se vede diferentele in zonele de acoperire cu 3G la 900 MHz (UMTS 900 in culoare albastra) si 3G la 2100 MHz (=UMTS 2100 in culoare portocalie)
http://www.elisa.fi/kuuluvuus/
Pentru Romania nu am reusit sa gasesc o astfel de harta asa de faina (daca stiti una va rog posta-ti aici sa o vedem si noi).

Se pare ca 3G la 900 MHz se gaseste de la Vodafone pentru zonele Vama Veche, Sulina, Cabana Balea, Salina Praid, Varful Semenic, partia de schi Parang, Agapia, Cheile Bicazului, Paltinis, Transfagarasan si multe alte atractii turistice. Cel putin asta am inteles eu de aici http://blog.itbox.ro...ua-3g-umts-900/ care ii cam vag.

View PostMembruAnonim, on 17 august 2013 - 18:58, said:

Si eu sunt inca interesat, dar deja mi-a cam scazut din avant, pentru ca desi telefonul imi place, lipsa acelui 3G e totusi o problema capitala. Si ca sa stau pe viteze 2G cand am un telefon scump iese din discutie. Pe de alta prte exista varianta indoneziana, dar pe langa ca costa mai mult, nici nu foloseste acelasi software pe care il are varianta internationala, ci trebuie cautat cel ptr var. indoneziana, ceea ce implica sa il cauti pe forumurile asiatice, deci pas. Deci dezamagit, pt ca altfel telefonul chiar imi place. L-am tinut in mana si m-am jucat cu el in Brasov la firma care o sa aduca in Romania Oppo. E foarte frumos si merita cumparat, dar fara pacatele de mai sus. Ecranul bestial, in mana sta bine, nu e prea mare. Se misca frumos, dar pe mine nu ma intereseaza jocuri, ci fluiditate, browser si chestii office, atat.

Din pacate domnul de la firma zicea ca mai dureaza minim 3 luni pana sa aduca in Romania telefonul, deci eu cred ca nu il mai apuc si ma indrept catre alt telefon. Inca nu stiu sigur ce fac, poate iau totusi variantaindoneziana, insa imi displace ca nu are unul din avantajele Oppo: update soft la 2 saptamani.

Peste 3 luni de acum Oppo va lansa noul Oppo Find 7! :-) :-) :-)
http://www.phonearen...battery_id45615

Edited by cerb, 18 August 2013 - 09:36.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Peste 3 luni eu o sa am telefon nou de 2 luni, asa ca oricum nu ma intereseaza. Chiar daca il lanseaza arunci, pana ajunge in Europa mai pui 2 luni si uite asa ajungem la 6 luni diferenta. Asta e, acum incerc pe Oppo forums sa ma lamuresc cum e cu varianta indoneziana, daca nu, ramane sa ma hotarasc intre HTC One, Optimus G si Huawei P6...

Edited by MembruAnonim, 18 August 2013 - 17:31.


#57
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012

View PostMembruAnonim, on 18 august 2013 - 17:30, said:

Peste 3 luni eu o sa am telefon nou de 2 luni, asa ca oricum nu ma intereseaza. Chiar daca il lanseaza arunci, pana ajunge in Europa mai pui 2 luni si uite asa ajungem la 6 luni diferenta. Asta e, acum incerc pe Oppo forums sa ma lamuresc cum e cu varianta indoneziana, daca nu, ramane sa ma hotarasc intre HTC One, Optimus G si Huawei P6...
Alege OG si o sa fi multumit!  (One deocamdatã e cam mult) :-)

#58
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013

View PostMembruAnonim, on 18 august 2013 - 17:30, said:

Peste 3 luni eu o sa am telefon nou de 2 luni, asa ca oricum nu ma intereseaza. Chiar daca il lanseaza arunci, pana ajunge in Europa mai pui 2 luni si uite asa ajungem la 6 luni diferenta. Asta e, acum incerc pe Oppo forums sa ma lamuresc cum e cu varianta indoneziana, daca nu, ramane sa ma hotarasc intre HTC One, Optimus G si Huawei P6...

Eu acum am Oppo Find 5 International dar din cauza unei greseli ce au facut-o cei de la Oppo (povestea ii lunga si nu intru in detalii aici pentru ca inca nu m-am hotarat daca cei de la Oppo sunt buni de injurat sau de laudat) mi-l vor schimba cu Oppo Find 5 Indonesia. Cei de la Oppo au aranjat ca DHL sa vina sa-mi ridice actualul meu Oppo Find 5 zilele astea (din cauza cum am scris mai sus ca nu am reusit sa trimit pe celularul meu inapoi din cauza ca Posta imi returna pachetul din cauza bateriei de Lithium din celular). Deci daca totul merge bine in cateva zile voi avea in mana Oppo Find 5 Indonesia si sa vedem daca imi place si cum merge.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne ajuti cu informatii atunci Cerb. Daca totul e ok, F5 ramane in top, dar m-ar deranja sa nu pot schimba varianta software. Oricum am butonat azi One si G unul langa altul... Nu simt diferenta de 9 milioane intre ele... Adica tot One mi-ar placea daca nu ar fi problema de bani, dar totusi sa dau 9 milioane, cand G arata atat de bine... e exagerat. Pe Oppo F5 Indonesia as da aia 440€ pe care ii cer baietii aia, dar doar cu conditia sa fie ce trebuie, adica cu software updatabil rapid, insa momentan nu mi-am dat seama de unde poti sa iei asa ceva :)

Deci pentru mine, Oppo F5 atarna de un fir de par pe locul 1. Imi place cum arata, l-am tinut in mana, il vreau. Pe locul 2, Optimus G. Diferenta de pret il face extrem de atractiv. La 1500 nu are competitie.

#60
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013
Acum ce scriu ii inca despre Oppo Find 5 International.

Pot sa confirm ca Oppo Find 5 International are niste probleme cu bateria din cauza software-ul Android cu care vine din magazin. Pe scurt microprocessorul ce il are Oppo Find 5 are o problema cu "hsic" care ii bine cunoscuta. Acum chestia ii ca si alte celulare au microprocessorul asta (ca de exemplu Nexus 4) dar toata lumea a reusit sa repare cu niste patch-uri soft in Android problema asta cu exceptia celor de la Oppo!!! Pana in ziua de azi desi cei de la Oppo nu au integrat in Android-ul lor pentru Oppo Find 5 aceste patch-uri soft (desi deja sunt la a cincea versiune)!!! Deci pot sa confirm ca atunci cand nu sunt cu Oppo Find 5 intr-o zona cu Wifi bateria se consuma accelerat. De exemplu din greseala seara am inchis Wifi cand celularul arata 100% la baterie iar dimineata deja bateria arata 80% fara sa fi facut nimic cu el. In principiu trebuie sa stai conectat la Wifi tot timpul ca bateria sa nu se consume accelerat (de exemplu bateria se consuma in mod accelerat de asemenea si cand il pui in airplane mode). O solutie ar fi sa nu se foloseasca Android-ul de la Oppo si sa se instaleze CyanogenMod 10.1 care foloseste Android 4.2.2 care la randul lui a rezolvat problema asta la mod general.

Aici sunt mai mult detalii: http://www.oppoforum...ge-2#post-73931

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
No, cand imi luasem gandul de la Oppo Find 5, mi se raspunde in privat de la un product manager pe oppoforums ca intr-o luna se lanseaza sistemul de operare bazat pe Android 4.2 si ca a tunci vor functiona toate frecventele pe Indonesian F5 lucru imposibil panaacum cand daca instalai ultimele lor ROM-uri, pierdeai frecventa de 900MHz. Cica acum va functiona. Deci F5 iar e de luat in calcul. 'Ra-ti ai dracu cu telefonul vostru, eram deja setat pe Optimus G, acum iar sunt incurcat :D

#62
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012

View PostMembruAnonim, on 24 august 2013 - 07:32, said:

No, cand imi luasem gandul de la Oppo Find 5, mi se raspunde in privat de la un product manager pe oppoforums ca intr-o luna se lanseaza sistemul de operare bazat pe Android 4.2 si ca a tunci vor functiona toate frecventele pe Indonesian F5 lucru imposibil panaacum cand daca instalai ultimele lor ROM-uri, pierdeai frecventa de 900MHz. Cica acum va functiona. Deci F5 iar e de luat in calcul. 'Ra-ti ai dracu cu telefonul vostru, eram deja setat pe Optimus G, acum iar sunt incurcat Posted Image
Si mai astepti o luna, sa vezi daca 4.2 rezolva problema cu 3g-ul ??Posted Image

Edited by rocada, 24 August 2013 - 13:23.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze, m-am exprimat gresit

Quote

I have good news for you. We are going to release the latest Color ROM based on Android 4.2 at the end of this month. It can support any frequency band of 3G, including 900MHz. You can go and get one Indonesian Find 5 and flash Color ROM 4.2!

Deci la sfarsitul lunii, adica peste o saptamana, cand lanseaza noul ROM. Pana acum erau pe 4.1 deci iar o veste bun. Oricum nu apucam sa cumpar nici un telefon pana atunci, inca nu am ajuns acasa :)

Edited by MembruAnonim, 24 August 2013 - 14:59.


#64
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013

View PostMembruAnonim, on 24 august 2013 - 14:58, said:

Scuze, m-am exprimat gresit


Deci la sfarsitul lunii, adica peste o saptamana, cand lanseaza noul ROM. Pana acum erau pe 4.1 deci iar o veste bun. Oricum nu apucam sa cumpar nici un telefon pana atunci, inca nu am ajuns acasa :)

Poti sa-l intrebi daca ii Android 4.2 sau 4.2.1 sau 4.2.2?

Daca ii Android 4.2.2 sau mai nou atunci problema cu bateria ii rezolvata.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea pot pt ca a raspuns f greu, a durat peste o saptamana si oricum saptamana viitoare apare update-ul si vedem atunci :)

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Tot la ei in forum am gasit un user care sustine ca va veni cu 4.2.2 ;)

#67
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
In concluzie, cu cat l-ai lua mai ieftin fata de HTC One sau a doua optiune a ta?
Poti sa ti asumi toate riscurile pentru aceasta diferenta de bani? Si aici ma gandesc la probleme hard sau soft, la suport post vanzare, orice inseamna garantie sau post garantie. Ce faci cu bateria de schimb? Sau husa protectie?

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai
One    - ~2500
Find 5       - 1950
Optimus G  - 1500

Cu husa de protectie e simplu, vine cu una gratis de la ei, care separat e vanduta cu 25€. Cu restul nu fac nimic, in 3 luni se deschide teoretic si Oppo Romania si atunci tot ce inseamna garantie, baterie, ma duc la ei. Preturile le-am dat de pe teltau, un magazin gri, ca sa zic asa, cu garantie la ei in service. Daca mergeam la oficial, preturile pentru Optimus si One erau mai mari. Oppo macar imi asigura garantia la firma mama, in caz de probleme la cumparare, si apoi la reprezentanta Oppo Romania, desi sper sa nu am probleme de gen. Oricum, in ca nu stiu 100% ce voi cumpara, dar One a sarit din schema pentru ca Find 5 e indeajuns de frumos in persoana, m-am convins cand am avut ocazia sa il tin in mana si sa ma joc cu el. Mai astept sa vad acel update 4.2 ca apare si atunci ma voi hotara.

Edited by MembruAnonim, 26 August 2013 - 19:43.


#69
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013
Inca si in ziua de azi tot astept sa vina sa-mi ia Oppo Find 5 International ce il am si sa imi dea altul Oppo Find 5 Indonesia. Is nesimtiti si ma tot duc cu vorba.

Dupa cateva saptamani cu Oppo Find 5 International pot sa recomand calduros la toata lumea sa-si ia gandul de la Oppo Find 5 (International sau Indonesia).

Pararea mea personala ii ca Oppo Find 5 are prea multe probleme software care eu personal nu cred ca sa vor rezolva anul asta din cauza incompententie programatorilor de la Oppo. Pe cand le vor rezolva (in doi ani de acuma?) deja vor fi pe piata alte celulare mult mai bune si mai ieftine. Pe deasupra programatori lor deja se concentreaza pe Oppo Find 7 si Oppo N1.

Acum cateva zile Oppo a venit cu cu Android 4.2.2 pentru Oppo Find 5 si toata lumea se plange pe foruri ca are probleme foarte mari cu bateria iar cei de la Oppo se pare ca fac tot felul de smenuri (aplicatia lor ce arata nivelul bateriei "nu arata corect" cat ii de incarcata bateria in asa fel incat sa arate mai bine de este; limiteaza in mod artificial conexiunile radio la internet ca sa "mai salveze din baterie" => exemplu ii ca mesaje pe WhatsApp si emailuri vin cu intarziere mare). Aici sunt mai multe informatii:
http://www.oppoforum...-2.5494/page-18

Software-ul lor pe Oppo ii plin de bug-uri si de asemenea textul in engleza lasa foarte mul de dorit (de multe ori pur si simplu nu inteleg descrierile lor in engleza => cu iPhone nu am avut nici o problema sa-l citesc; de exemplu multe emailuri ce le primesc au literele latine inlocuite cu caracter chinezesti, spatiile sunt sterse din diferite texte/emailuri, etc,).
O alta buba care pentru mine ii foarte mare ii ca Oppo Find 5 inregistreaza video foarte foarte prost cand lumina  ii putina (de exemplu in casa, seara, pe balcon, etc.). Asa de prost inregistraza video ca il scoate la 15fps!!!! Asta am vazut-o pe pielea mea. Aici sunt mai multe informatii despre asta:
http://www.oppoforum...low-light.5510/
De asemenea si pozele de multe ori sunt de o calitate mai proasta (in comparatie cu alte smartphone-uri). Deci se pare din nou ca ii problema cu calitatea foarte proasta a driver-ul (care ii software din nou) pentru camera photo/video a lui Oppo Find 5 pentru ca aceasi camera se gaseste si pe alte celulare si acolo merge foarte bine.

Parerea mea este ca lumea sa se fereasca ca de dracu de Oppo Find 5!

Edited by cerb, 30 August 2013 - 15:31.


#70
florinchelsoi

florinchelsoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 11.12.2009
Ok ! multumim cerb, pentru " incurajari " !
Imi pare rau, arata bine si parea un best-buy...dar...

#71
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.03.2007
salut!

Daca e cineva interesat, eu imi vand OPPO Find 5-ul. Detalii pe privat.
Pot sa spun ca intradevar cu ROM-ul oficial sunt probleme in general cu durata bateriei si cateva buguri pe langa.
Exista totusi alternativa de a instala un Android curat similar cu ce este pe Nexus (AOSP 4.2.2) care ruleaza foarte bine si nu mai are probleme cu bateria. Eu il rulez  de cateva zile si sunt multumit de cum se misca (in testele sintetice inregistreaza punctaj mai mare decat Nexus 4 cu JB 4.3)

#72
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Si atunci de ce-l vinzi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate