Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Oppo Find 5

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
109 răspunsuri în acest subiect

#73
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 11.08.2013

 florinchelsoi, on 30 august 2013 - 17:19, said:

Ok ! multumim cerb, pentru " incurajari " !
Imi pare rau, arata bine si parea un best-buy...dar...

Cu placere!

Aici mai fac niste precizari. Din punct de vedere hardware Oppo Find 5 ii bun (in sensul ca nu are deftecte pe care alte smartphonuri nu le au ca de exemplu problema cu hsic sau 3g la 900 mhz). De asemenea Android merge bine in  general si ar trebui sa mearga bine si pe Oppo Find 5. Problema ii cu driver-ele pentru Oppo Find 5 si cum Android-ul ii adaptat la Oppo Find 5. Multe driverele nu vin cu Android (in sensul ca multe versiuni de Android "iau" driverele direct de la Oppo si nu vin cu drivere noi). Asta inseamna ca orice Android (stock, CyanogenMod, etc.) se pune pe el tot nu va merge prea bine (de exemplu driver-ul de modem si driver-ul pentru camera foto/video sunt foarte proaste). Astea toate s-ar putea rezolva cu o echipa mare si buna de programatori. Cei de la Oppo sunt foarte inceti cu "programatul" ceea ce ma face sa cred ca 1) nu au destui programatori, 2) sunt imcompetenti, 3) sau amandoua. Pe deasupra mi se pare ca deja nu se mai concetreaza prea tare pe Find 5 ci mai mult se concentreaza cu Find 7 si N1.

Inca imi mention recomandarea de a sta cat mai departe de Oppo Find 5!

Editat de cerb, 31 august 2013 - 08:57.


#74
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.666
  • Înscris: 14.10.2004
In final este o chinezarie mai spalata dar tot o chinezarie ramane. Am sperat sa fie acel altceva pe care il astepta foarte multi. Pacat ca tare frumos este.  
Pe mine era cat pe ce sa ma pacaleasca cu suportul Xda dar totusi cati cumparatori stiu de xda, cati sunt dispusi sa instaleze un rom pe saptamana?

Ramane sa asteptam cu adevarat marii producatori chinezi gen Huawei, Zte, Lenovo sa mai miste ceva in piata.

Editat de xymzar, 31 august 2013 - 10:10.


#75
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007

 JayBird, on 31 august 2013 - 07:19, said:

Si atunci de ce-l vinzi?

pentru ca vreau sa ma orientez spre un telefon cu dimensiuni mai mici. unul care sa poata fi folosit cu o singura mana.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu m-as grabi cu evaluarea de chinezarie mai spalata. Momentan 4.2.2 e la prima iteratie, tot pe oppoforums au recunoscut ca lucreaza la modemul nou pentru ca radio consuma prea mult. Personal, asta mi se pare cea mai proasta parte a noului ROM. Eu astept in continuare sa vad ce se intampla cu urmatoarele versiuni, daca apar imbunatatiri sau nu. Oricum sunt plecat inca si nu pot avea acces la niciun telefon, asa ca pe mine inca ma intereseaza developmentul Find5. Cat despre Find 7 si/sau N1, abia vor fi anuntate, nu cred ca inca se va taia din nr programatori de la Find 5 pentru ele. Plus ca fiind o firma noua pe piata asta, daca isi pierde increderea oamenilor, pot sa faca pipi pe Nx si pe Findx pentru ca acum multa lume e cu ochii pe ei. Si apropo de chinezarie, Oppo se claseaza pe primul loc la satisfactia clientilor pe un studio efectuat de androidauthority. Ciudat, nu? Posted Image Oricum, ramane de vazut daca peste 2 saptamani si apoi 4,6,etc o sa apara in sfarsit multdoritul fix pentru modem ca sa tina bateria pe cat de mare e pe hartie

http://www.androidau...acturer-257582/

Apropo, N1 se pare ca nu va fi un cameraphone, ci unul tot slim, dar cu acces la o lentila externa, cum are si Honami de la Sony. Ramane de vazut daca asa e peste cateva ore, cand il lanseaza

Editat de MembruAnonim, 31 august 2013 - 15:27.


#77
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.511
  • Înscris: 15.09.2009

 chelu83, on 31 august 2013 - 11:37, said:

pentru ca vreau sa ma orientez spre un telefon cu dimensiuni mai mici. unul care sa poata fi folosit cu o singura mana.

Si pe asta cu cate maini il folosesti? E drujba?

#78
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.879
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca se refera la faptul ca nu poti folosi telefonul cu o singura mana si sa ajungi cu degetul mare la bara de notificari sau la iconitele din partea superioara a ecranului. Asta-i problema la telefoanele cu ecrane asa de mari.

#79
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007

 JayBird, on 01 septembrie 2013 - 16:15, said:



Si pe asta cu cate maini il folosesti? E drujba?

nu trebuie sa fii troll. poti intreba si civilizat.
la navigare pe net sau intr-o aplicatie nu ai acces la toate butoanele (in cazul unei maini de marime medie) din cauza dimensiunii mari a telefonului cat si a ecranului. la un telefon cu ecran pana la 4.3 nu prea ai problema asta. ca exemplu as putea da motorola razr i. e adevarat ca nici performantele nu sunt aceleasi, dar este mult mai usor de folosit cu o singura mana

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Asta cu folosirea cu o mana mi se pare o non-problema generata/popularizata de Apple in momentul in care Jobs considera 3,7 dimensiunea perfecta pentru a folosi un telefon. Asa este, am acum un telefon de 3,7 si pt telefonie e perfecta dimensiunea. Ca smartphone? Zero barat. Cand revin de pe tableta sa scriu ceva SMS ma oboseste, e extrem de mic si inghesuit. Sa nu mai zic de imagini sau browsing.

Deci parerea mea e ca daca vrei suprafata mare, sa citesti relaxat, sa vezi tot ce vrei fara stress, atunci nu iti mai faci probleme de folosirea cu o mana.

Editat de MembruAnonim, 01 septembrie 2013 - 17:18.


#81
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007
ai dreptate referitor la continutul care intra pe un ecran mai mare. pe principiul asta am ajuns si eu la oppo. dar sincer sa fiu per total cel putin pentru mine e mai important sa fie usor de manevrat cand nu sunt acasa de exemplu, sa il pot folosi intr-o mana, iar cand am mai mult de citit sa folosesc tableta.
pentru asta era ideal nokia n9 cu ecranul lui de 3.9 si interfata swipe, dar din pacate aplicatiile pentru el nu erau suficient de bine puse la punct.

#82
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Sincer, singurul telefon chinezărie pe care l-aș lua din China direct ar fi ceva de la XiaoMI, ăia care fac rom-ul pt MIUI. La ăia ai update săptămânal. Merge ceva prost: nu tre să aștepți decât 1-2 spătămâni dacă se raportează. Iar prețul e char ok mai ales că lansează acum ceva sum 200€ care arată super ok. Te aștepți ca aparatele lor să aib update-uri aproape 2 ani. Primul lor model e dovada vie. Și e destul de actua și acum.

Oppo suna bine dar e cam ca povestea cu oaia vopsită sau ce animal e. :)

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Tot problema cu 3G in EU au si aia. Si la mine nu e problema de bani, pana la urma chinezaria asta costa aproape 2000 de lei. Dar mie chiar imi place designul si ecranul, il vreau. Insa vreau sa ma asigur ca dau banii pe ceva bun. Momentan inca mai astept rezolvarea in urmatoarele 2-3 updateuri, care vin odata la 2 saptamani.

Daca nu rezolva pana atunci, o sa ma decid la alt telefon, probabil Optimus G.

#84
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007
am vazut pe undeva ca scria addel ca ar fi rezolvat problema cu 3g-ul, dar nu sunt 100% sigur.
dar si asa ar ramane inca problema cu bateria care nu tine foarte mult. eu nu am mai incercat ultimele versiuni de color rom asa ca nu as putea sa ma pronunt cat de bine sau rau sta la capitolul baterie. pe aosp ma tine bateria cat pe nexus 4 cu acelasi tip de utilizare (pe testate).

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai Nexus4 are ecran mai mic si pixeli mai putini, tinand cont ca cel mai mare consumator e ecranul, mi se pare ok sa tina cat N4 cu o baterie usor mai mare. Addel nu am vazut unde scria ca au reparat 3G-ul, in afara de faptul ca acum versiunea Indoneziana (cea cu 900MHz) functioneaza incepand cu 4.2.2 cu acelasi ROM cu versiunea internationala. Momenta fiind primul 4.2.2 au inca o problema destul de mare cu consumul de baterie, cauzat in principal de modulul radio. De aia zic ca astept urmatoarele update-uri sa vad daca il refac. Pana la urma mie imi ajunge daca ma tine pana seara cu consum moderat spre mare si 2 zile daca sta in buzunar si il folosesc doar pe post de telefon. Oricum faza cea mai buna mi se pare cea cu adusul de functiuni dorite de utilizatori. Adica daca o sugestie este votata pe forum la ei de mai mult de 30 de useri, atunci ei o iau in considerare, si daca e posibil, se regaseste in urmatorul update. Adica... f tare.

Edit: la inceputul lui octombrie voi reusi si eu sa dau comanda daca se repara, sper sa apara N1 si sa mai scada pretul la F5, ar fi superb :)

Editat de MembruAnonim, 02 septembrie 2013 - 10:23.


#86
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007
pai despre versiunea indoneziana era vb. la modelul international nu au ce sa faca pt ca e vorba de limitare hardware.
au intradevar niste functii ok integrate in color rom-ul lor, dar trebuie sa rezolve bug-urile majore cu sincronizarea diferitelor conturi si cu consumul bateriei.
cat despre pret nu stiu daca il vor mai scadea. totusi materialele folosite sunt chiar de calitate. eu am ramas placut impresionat de constructia telefonului.

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai de ce sa nu scada? Daca apare N1 mai nou, cu specificatii mai bune, nu au cum sa ridice pretul prea mult pentru ca ajung deja la nivel de Samsung HTC si restul. Si nu au renumele lor ca sa poata cere banii aia. Si asa la noi in tara diferenta intre F5 si Z sau S4 e indeajuns de mica incat sa nu merite pentru unii riscul. Plus ca vechile generatii se ieftinesc sa faca loc noilor generatii. Optimus g era 2200, acum il iei la 1500. S3 era 2400 acum il iei la 1600. Nu poti tine pretul sus pt ca nu mai vinzi nimic. De aia astept oarecum anuntul N1, pentru ca daca il scot la pret similar cu F5, teoretic ar trebui sa faca o ieftinire pt asta. Vom vedea...

#88
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007
eu am auzit ceva zvonuri ca or sa scoata un telefon mai scump. acuma nu stiu daca e vorba de n1 sau de f7

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Pai asta zic. Mai scump daca e intra peste Samsung & co. Cine da banii pe Oppo cand la aceiasi bani ia un LG G2? sau ce urmeaza? Iti zic eu, nimeni. Ei trebuie sa castige market in primul rand, dupa aia sa se ia la tranta in preturi cu ei. Deci parerea mea e ca daca scot ceva nou o fac tot la 400-450€, si F5 scade un minim de 20€. Cel putin asa vad eu lucrurile, dar e posibil sa le vad in favoarea mea :D

#90
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 30.03.2007
si sa nu uitam de noul nexus care trebuie sa apara prin octombrie-noiembrie si care, ca si anul trecut, s-ar putea sa fie lansat la un pret imbatabil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate