Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Oppo Find 5

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Se pare ca N1 e un phablet de 5,9". Nu se bate cu F 5, ci cu Note2, G Pro si Z Ultra.

#92
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.03.2007
vad ca partea cu obiectivele detasabile au luat-o de la sony.
ramane de vazut daca au implementat ceva in softul lor pentru a merita cumparat acest phablet (un gen de adnotations sau rularea programelor in ferestre)

#93
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013
Dupa o luna si ceva am primit in sfarsit Oppo Find 5 Indonesia. Da, le-a luat celor de la oppo o luna si ceva ca sa-mi trimita un nou Oppo!!!! Ii super jenant ca ia atata timp. Ii doare fix undeva dupa ce ti-au luat banii. In sfarsit am primit  noul Oppo Find 5 Indonesia si imediat descopar ca are defectiune la camera. Are patru pete mari negre care apar in toate pozele si filmuletele se se fac cu mobilul!!!!!! Deci iarasi trebuie sa mai astept o luna de zile ca sa-mi trimita altul.... Le-am scris ca uitati camera ii defecta si mi-au scris ca sa astept 20 de zile ca poate se repara singura!!!! Mi-au trimis doua Oppo si de fiecare data erau defecte!!!! Oppo ii de cacat! *#¤%¤#***"**"*" (pune-ti aici injuraturile de rigoare)

Acum ca am Oppo Find 5 Indonesia pot sa zic ca nu ii mare branza pentru ca cel putin eu personal nu pot folosi 3G la 900 MHz desi celularul il suporta. Asta din cauza ca numai ultimele doua ROM-uri (care sunt bazate pe Android 4.2) au suport software pentru 3G la 900 de MHz iar asta ultimele doua ROM-uri au probleme foarte foarte mari cu bateria (plus multe altele..). Daca cineva vrea sa puna un ROM mai stabil trebuie sa puna un ROM mai vechi de 4.2 iar alea nu au suport software pentru 3G la 900 MHz!!! De asemenea custom ROM-urile ca CyanogenMod, AOSP ,AOKP, MUIU se bazeaza pe vechile driverele de la Oppo ce nu au suport software 3G la 900 MHz. Deci cu alte cuvinte orice ati face si ati instala, daca vreti ca Oppo Find 5 Indonesia sa aiba 3G la 900 MHz trebuie instalate unul dintre ultimele doua ROM-uri de la Oppo iar astea sunt cele mai nasoale ROM-uri ce le-a lansat vreodata Oppo.

Acum trebuie facute niste precizari:
- "Oppo Find 5 International" ii diferit fata de "Oppo Find 5 Indonesia"
- Oppo Find 5 International nu suporta din punct de vedere hardware 3G la 900 MHz (frecventa de 900 MHZ pentru 3G ii folosita si in Romania iar in viitor va fi folosita si mai mult pentru ca penetreaza mai bine cladirile si are acoperire mai buna); faptul ca nu are 3G la 900 MHz nu se poate corecta in nici un fel prin software si cei de la Oppo au recunoscut asta oficial (pur si simplu celularul nu are amplificatorul eletronic pentru 3G la 900 MHz desi chip-ul Qualcomm ar sti sa o proceseze la o adica)
- "Oppo Find 5 Indonesia" ii defapt Oppo Find 5 pentru piata din Indonesia asa ROM-ul cu care vina el in cutie suporta limba engleza prost (deci se poate seta pe limba engleza) si bine inteles ca nu are limba romana; de asemenea ROM-ul ala ii plin de bube si nu ii stabil de deloc

Am avut si niste chat-uri private cu cei de la Oppo si aici sunt cateva dintre lucrurile ce mi le-au spus ei:
- planul lui Oppo ii ca "Oppo Find 5" ii pentru developeri si cei care vor sa invete despre Android => deci neoficial cei de la Oppo recunosc ca inca Oppo Find 5 nu se adreseaza oamenilor normali
- planul celor de la Oppo ii ca intr-un an sau doi ani sa aiba lanseze un celular decent (astea ce le lanseaza is tot felul de incercari ca sa invete)
- Oppo Find 5 nu a avut nici un ROM stabil!!!! => aia de la Oppo mi-au zis asta ca stiu ca nici absolut nici un ROM nu ii stabil!
- patronul de la Oppo nu ii place cum arata interfata (sau UI) la Opoo Find 5 si de aia  o tot schimba => de aia ultimele ROM-uri arata total diferit fata de primele => ca atare programatori de la Oppo au o gramada de lucru si se concentreaza exclusiv pe interfete grafice si pur si simplu nu au timp sa corectez bug-uri (din cate am auzit eu asta ii scuza favorita a programatorilor "ca seful/patronul le spune sa faca asta si asta desi ei ar vrea sa faca aia si cealalta" asa ca ii greu sa-mi dau seama cat la suta ii adevarat); cica patronul vrea ca interfata grafice pe Opo Find 5 sa arata ca si MIUI
- toate ROM-urile de la Oppo au probleme cu bateria care se consuma mult mai repede decat ii normal (ii legat de faptul ca nici dupa aproape un an de zile nu au reusit sa corecteze bug-ul cu hsic ce se poate corecta prin software patch) si mi-au recomant ca daca vreau ca bateria sa nu se consume repede sa tin tot timpul inchis 3G-ul!!!! ==>> is nesimtit rau daca vand un celular de ~400 euro si dupa aia iti spun tin 3g-ul tot timpul inchis ca sa nu ti se consume bateria!
- majoritatea resurselor celor de la Oppo cu programarea merg acuma sper noul lor celular N1 ce va fi lansat in 3 zile iar asta va fi asa pentru ca N1 va fi noul lor "erou" => Oppo Find 5 ii deja vechi
- pentru cunoscatori => cei de la Oppo inca folosesc SVN care ii vechi si orice companie moderna ce se ocupa de software nu il mai foloseste

Deci Oppo Find 5 au hardware bunisor (ecran mare, baterie mare, chip ca lumea, etc.) si astea toate arata foarte bine pe hartie dar partea proasta ii software-ul. Pur si simplu software-ul si driverele pentru Oppo Find 5 sunt dezastru. Va dati seama daca si cei de la Opo au recunoscut neoficial ca nici pana in ziua de azi nu au nici un singur ROM stabil!!!! De asemenea driver-ele cu care vine Oppo Find 5 sunt foarte foarte proaste (driver-ul de modem-ul radio nu ii optimzat de loc si testat si ca atare consuma bateria, driver-ul pentru camera foto ii jenant iar video-urile ce le inregistreaza sunt jenante rau de tot, etc.).

Deci senzatia ii ca si cum te duci azi intr-un magazin de PC-uri si iti cumperi un PC tare cu placa grafica tare, cu ecran LCD mare si iti vine instalat cu Windows 95 si cu driverele generice (care nu sunt optimzate sau testate absolut de loc). Ce poti face cu un astfel de PC? (pentru Oppo Find 5 nu gasesti pe internet de la altii alte drivere pentru ca Oppo ii singurul care le face; nu poti sa iei driverele de camera foto de la un alt celular si sa le pui la Oppo Find 5 chiar daca din punct de vedere tehnic au exact aceeasi camera foto).

De asemenea senzatia mea ca Oppo ca si companie sunt jenanti. Pur si simplu am senzatia ca am de a face cu o firma de apartament ce s-a apucat sa face celulare si care nu are absolut nici o experienta! Va dati seama daca le ia mai mult de o luna sa schimbe un celular defect iar al doilea il trimti tot defect. Si mai ales defect-ul ala cu camera l-ar fi putut si ei detecta imediat daca se oboseau sa faca cel putin o poza cu celularul. Ii clar ca dupa ce construiesc mecanic celularele si le ansambleaza nu se omoara ei cu verificatul sa vada daca au defecte.

Deci concluzia ii, ca eu nu recomand la nimeni sa cumpere absolut nici un celular de la Oppo!!! Trebuie sa va feriti de ele ca dracu de tamaie!

Edited by cerb, 20 September 2013 - 08:30.


#94
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 06.01.2008
Pe la inceputul anului era o alegere viabila pentru cine dorea un smartphone FullHD cu hardware destul de capabil, dar daca asta e de fapt suportul lor software atunci au pierdut multi posibili clienti.
Deja a scazut pretul pentru Optimus G Pro asa mult incat nu mai merita bataia de cap cu Find5.

Edited by Hider141, 20 September 2013 - 08:43.


#95
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 14.10.2004

View Postxymzar, on 31 august 2013 - 09:55, said:

In final este o chinezarie mai spalata dar tot o chinezarie ramane. Am sperat sa fie acel altceva pe care il astepta foarte multi. Pacat ca tare frumos este.  
Pe mine era cat pe ce sa ma pacaleasca cu suportul Xda dar totusi cati cumparatori stiu de xda, cati sunt dispusi sa instaleze un rom pe saptamana?

Ramane sa asteptam cu adevarat marii producatori chinezi gen Huawei, Zte, Lenovo sa mai miste ceva in piata.
Din pacate se pare ca am avut dreptate. :(

#96
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013

View Postxymzar, on 21 septembrie 2013 - 14:39, said:

Din pacate se pare ca am avut dreptate. Posted Image

Da, ai avut dreptate!

#97
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 22.11.2011
Superb!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Whb2PRU3m-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Interesanta camera aia, dar aparatul are 17cm... cu 2 mai mult decat Note3. Mare al dracu'

#99
Abellone

Abellone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.03.2013
Hands on:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i_XzQfKNmgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#100
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcerb, on 20 septembrie 2013 - 08:16, said:

Deci concluzia ii, ca eu nu recomand la nimeni sa cumpere absolut nici un celular de la Oppo!!! Trebuie sa va feriti de ele ca dracu de tamaie!

Pe mine ma batea gandul la un R819 dar pe xda era un comentariu - ca daca programatorii lui OPPO nu au timp nici de flagshipul Find 5 nu vor avea nici de R819 .  Colaborat cu concluziile tale Posted Image ...... caut alt dual sim .

#101
chelu83

chelu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 30.03.2007

View Postggelu, on 24 septembrie 2013 - 10:05, said:

Pe mine ma batea gandul la un R819 dar pe xda era un comentariu - ca daca programatorii lui OPPO nu au timp nici de flagshipul Find 5 nu vor avea nici de R819 .  Colaborat cu concluziile tale Posted Image ...... caut alt dual sim .


de ce nu incerci un v1 viper de la allview?

#102
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009
Cred ca am o bariera mentala cu pretul / calitatea   lui.   Se pot gasi la acelasi pret telefoane mai performante - Zopo C2 / 980  sau Jiayu G4 Adv. sunt doar doua exemple . Si au suport tehnic decent .  Imi placea R819 ( la fel ca Huawei P6 daca gaseam varianta dual sim ) pentru dizain - l-ar fi folosit  viitorul proprietar doar pentru telefon , mesaje si net .  In sfarsit, nu e un capat de tara ; e doar un telefon si nimic mai mult.

#103
cerb

cerb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2013

View Postggelu, on 24 septembrie 2013 - 10:05, said:

Pe mine ma batea gandul la un R819 dar pe xda era un comentariu - ca daca programatorii lui OPPO nu au timp nici de flagshipul Find 5 nu vor avea nici de R819 .  Colaborat cu concluziile tale Posted Image ...... caut alt dual sim .

Flagship-ul celor de la Oppo ii Oppo N1. Toate resursele lor merg la Oppo N1 asa ca nu ai timp nici de Oppo Find 5 sau de R819! De exemplu CyanogenMod (ca si companie comerciala) colaboreaza cu Oppo numai la Oppo N1 si nu la Oppo Find 5. CyanogenMod ca comunitate open-source (care ii diferita de partea comerciala) nu mai lucreaza la Oppo Find 5 (pur si simplu nu mai este nimeni care lucreze la el). La sfarsitul lunii asteia se va lansa LG Nexus 5 care sigur va impinge preturile in jos la smartphoneurile care sunt deja pe piata.

#104
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Da, din pacate situatia nu e foarte roza la ei, de aia am si renuntat la a mai cumpara Find5. Hardware excelent, software in teorie foarte bun, in realitate cu probleme majore care omoara bateria

#105
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Fratilor, visam si eu la el (mai ales ca acum e la 300 de EUR - varianta alba). Noroc ca am citit putin pe aici...
Oricum imi pare rau, pentru ca ca design e super si ca hardware...
Totusi multi spun ca au un staff super ok si se ocupa de client foarte prompt -asa cum spune si Fereirra...:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lv-Dx78M3ec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e. Raman banii in portofel :lol:

#106
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,899
  • Înscris: 06.01.2008
O alternativa la Find5 ar fi Sony Xperia Z atat din punctul de vedere al specificatiilor, cat si al "prieteniei" producatorului cu consumatorii.
Il poti gasi pe la 1300-1400RON pe piata second hand in versiunea fara 4G sau cu 4G, iar nou costa ~1800RON (versiunea C6602-fara 4G) si ~2000RON (versiunea C6603-cu 4G), la magazine cat de cat cu vechime pe piata.

Pe mine m-a deranjat cel mai mult la Find5 faptul ca au (sau au avut) nevoie de cateva luni pentru a repara un amarat de bug din partea de radio a telefonului, bug ce a fost reparat de ceilalti producatori aproape imediat ce a fost descoperit.

Edited by Hider141, 29 November 2013 - 08:37.


#107
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Sa vedem OPPO România cum va fi. Vad ca se cacaie sa îl lanseze de cam mult timp.
Rămân la Acer s500 deocamdată  :)

Acum revin cu o remarca...
Daca sunteti mulți nemulțumiți aici, de ce nu spuneți în secțiunea "customer reviews" de pe oppostyle?
Acolo vad numai review-uri bune...

#108
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
A incercat cineva Omnirom? http://omnirom.org/ Sunt curios care sunt diferentele fata de AOSP si CM. Nu atat de curios incat sa cumpar telefonul doar pentru asta.

Edited by neur0, 13 December 2013 - 21:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate