Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Facebook, subiect general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#55
JuneJulia

JuneJulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.07.2011
Salut,

am o nelamurire legata de Facebook: cum poate cineva sa isi dea seama ca sunt pe Facebook din moment ce nu am activat optiunea chat si nici nu am postat nimic recent. Este vreo optiune in setari pe care nu am activat-o si in felul acesta isi poate da seama cineva ca sunt online daca, de exemplu, dau like la ceva? Multumesc.

#56
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View PostJuneJulia, on 13 iulie 2015 - 11:37, said:

Salut,

am o nelamurire legata de Facebook: cum poate cineva sa isi dea seama ca sunt pe Facebook din moment ce nu am activat optiunea chat si nici nu am postat nimic recent. Este vreo optiune in setari pe care nu am activat-o si in felul acesta isi poate da seama cineva ca sunt online daca, de exemplu, dau like la ceva? Multumesc.
Daca respectivul care tu vrei sa nu te vada te are la prieteni, vede orice miscare faci tu.

#57
JuneJulia

JuneJulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.07.2011
Multumesc pentru raspuns. Adica, te poate detecta cineva ca esti pe Facebook imediat ce ai intrat in cont? Pot sa modific ceva in setarile de securitate? Multumesc.

#58
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015

View PostJuneJulia, on 14 iulie 2015 - 11:37, said:

Multumesc pentru raspuns. Adica, te poate detecta cineva ca esti pe Facebook imediat ce ai intrat in cont? Pot sa modific ceva in setarile de securitate? Multumesc.

La FB exista multe lucruri ce nu toti le cunosc.NU stiu cum este pagina ta aranjata si cum e scris dar banuiesc ca e-n Romaneste?Eu pt ca am fff putini prieteni din RO am pagina in Engleza si pt asta toate paginile prietenilor mei apar scrise in Engleza indiferent de tara unde ei locuiesc.
Banuiesc insa ca nu poate fi diferita decat la limba.
Daca vrei sa ai un prieten pe FB insa NU vrei sa-i vezi postarile niciodata,mergi sus acolo unde este imaginea ta ce ai pe pagina(unde e si profilul tau ca poza) si la dreapta scrie: friends,following,message.
Click pe following si o sa-ti apara un box unde jos de tot scrie"unfollow" cutare=numele prietenului tau.Click pe el(in the box)si atunci prietenul tau va fi ignorat de tine si deci NU vei mai vedea niciodata postarile lui dar el totusi iti va ramane ca prieten!

Daca vrei ca cineva anume din prietenii tai sa nu-ti vada postarile atunci mergi la "settings" si dupa ce deschizi pagina ai sa vezi in stanga printre altele scris"manage bloccking"click acolo si se va deschide alta pagina unde ai sa vezi un loc unde scrie "block users"si acolo scrii numele persoanei care vrei sa nu-ti vada postarile .dai OK si gata ai rezolvat problema.

In fiecare din cazurile de mai sus esti invizibil amicului respectiv si totusi el nu stie asta si continua sa creada ca voi 2 sunteti inca prieteni :)

#59
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mai are cineva probleme cu facebook? De cateva ore nu se mai incarca paginile complet nici pe computer, nici pe telefon cu windows, nici chatul nu este activ.

Pe telefon afiseaza mesajul: "Avem probleme la preluarea datelor".

#60
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Same here

#61
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, am si eu o problema, defapt nu eu ci o ruda are, are cont pe facebook si este conectata de pe telefon, nu mai stie parola si nici mail-ul cu care a facut contul si ar vrea sa isi schimbe parola, cum poate face asta?

#62
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
AJUTOOOOOR: de ieri de la prânz Facebookul nu se mai deschide (tot siteul nu doar pagina), am Internet de 100 de la UPC. Ieri dimineaţă am dat LIKE & SHARE, am jucat Fruit Planet şi-am citit notificările. Dar de la prânz cică: "This webpage is not available
ERR_CONNECTION_CLOSED" şi în rest NIMIC. Fratele meu are net de la acelaşi modem şi router şi lui îi merge Facebookul. Am încercat cu Chrome, Mozilla şi I.E. şi degeaba, TOATE celelalte siteuri "securizate" (Yahoo, Twitter, Google, Pay Pal, Linkedin, etc.), merg bine numai Facebookul NU.


Pe paşi mărunţi şi precişi ce am de făcut ???????


MULŢUMESC FRUMOS de ajutor !!!Posted Image

#63
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Am și eu o problemă cu această aplicație. La un moment dat, cei de la Facebook mi-au cerut să pun o fotografie. Am pus eu una (nu neapărat reprezentativă) și după un timp, când mă loghez îmi apare mesajul din foto atașată. Mă gândesc că ei ar vrea să atașez una reală (pusesem o fotografie cu o jucărie). OK, să zicem că vreau să-mi pun o fotografie reală (cum mi se dă de înțeles), dar nu mai am cum.
Am scris de pe contul fiului meu în ideea că, fie îmi vor da soluția prin intermediul acestui cont, fie vor rezolva ei problema și la următoarea logare totul va fi OK. Nu s-a rezolvat nimic. Situația este la fel.
Ce sugestii aveți pentru rezolvarea problemei (în afara celei de a face alt cont).

#64
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Nu inteleg, ce "mesaj din foto atasata"? Care foto atasata?
Iar cei de la Facebook, conform termenilor si conditiilor site-ului, cer ca orice cont personal sa fie real, cu nume si poza reala.
Daca ai primit vreun report si ei ti-au cerut sa pui poza reala, trebuie sa pui poza reala. Dar nu stiu la ce mesaj te referi ca n-ai scris/atasat nimic aici.

#65
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Acesta este mesajul. Pe de altă parte, știu cazuri când nu se respectă această cerință  (de exemplu, acesta, acesta, acesta)și nu au o fotografie reprezentativă, deci mi se pare aiurea. Oricum, și dacă aș vrea să atașez acum o fotografie care să respecte cerințele astea, NU AM CUM. E un cerc vicios.

Attached Files


Edited by Otineu, 12 October 2015 - 08:59.


#66
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Persoanele alea nu au poza reprezentativa, altii nu au nume real, dar Facebook nu verifica manual la fiecare user asta.
In schimb daca un profil primeste cateva raporturi cum ca ar fi cont fals/nume fals/etc, Facebook va verifica manual si vor cere copie CI/permis/ceva legal sa vada daca pe tine chiar te cheama asa si arati in felul ala.
Contul iti va fi deblocat de ei dupa ce le trimiti copie CI si o vor analiza. Se intampla destul de des, nu e ceva in particular la tine.

Ai primit un mail de la ei sau ceva, scrie si-n acel mesaj postat, si trebuie sa trimiti o copie dupa CI (poti sa-ti stergi CNP/serie/numar, desi nu-i intereseaza pe ei asta).
Vezi mai multe informatii aici: https://www.facebook...182439941814828

Dar repet, e OK, adica nu au ceva cu tine si asta se intampla mereu cand anumite profile sunt raportate, etc.

#67
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Chestia cu fotografia reală este numai o bănuială de-a mea. Ei mi-au cerut să pun o fotografie (fără alte detalii). După ce am pus fotografia cu jucăria nu am primit vreun alt mesaj decât cel afișat. Deci, e bănuiala mea că ar fi vrut poate să fie una reprezentativă. Nu am de unde ști exact. Eu aș fi vrut să o schimb, dar nu mai am cum. Nu s-a pus problema unei solicitări de copie de CI șamd. Și, chiar dacă aș vrea să trimit copie CI, unde și cum s-o trimit atâta timp cât după logare îmi apare acel mesaj?
Deci, nu vreau să scot în evidență faptul că ar avea ceva cu mine, ci care ar fi soluția de rezolvare a problemei. Sau, dacă nu există o astfel de soluție, atunci renunț la cont și cu asta basta. Dar este aberant să nu pot folosi contul de Facebook, dar să primesc emailuri de la ei că x și-a actualizat starea, iar eu să nu pot vedea această schimbare pentru că nu-mi permit să fac nimic după logare. Pentru că, dacă dau click pe anulare abonare primesc în continuare emailuri de notificare.

Edited by Otineu, 12 October 2015 - 11:42.


#68
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Asa cum am mai zis, daca citeai mesajul lor, scrie clar ca ei asteapta sa confirme cele reale dupa ce le trimiti o copie CI (sa vada poza/nume).
Da, e normal sa fie blocat intre timp contul. N-ai primit niciun mail de la ei, pe adresa pe care ai facut contul? Sa nu fie in spam undeva.
Apoi eu ti-am dat un link, asta https://www.facebook...182439941814828 , unde gasesti mai multe informatii.

Sau ai avut deja ecranul asta https://journomel.fi...book_verify.jpg si ai uploadat ceva, si ei verifica (dureaza ceva)?
P.S: Vezi si asta: https://www.facebook...163505360434692

#69
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Nu știu engleza prea bine, dar traducerea cu Google Translate spune cam așa: Vom arunca o privire la documentele pe care le prezentate și mă întorc la tine. Dacă avem nevoie de mai mult ajutor de confirmare numele, vom ajunge pentru documentație suplimentară.
Cu alte cuvinte, ei se vor uita pe fotografia pe care am atașat-o (cea cu jucăria) și vor reveni. Dacă vor avea nevoie de confirmare se va ajunge la documentație suplimentară.
Practic, eu le-am trimis fotografia și ar fi trebuit să dea un răspuns: ori că-i laie, ori bălaie. Nu am primit niciun răspuns (m-am uitat în toată perioada în spam). Pasul următor pentru confirmare cu copie CI nu a fost făcut de ei, deci au rămas la pasul cu fotografia.

M-am uitat la legături, dar nu m-ajută. N-am primit nicio solicitare cu privire la identitate, să încarc vreo copie după vreun document de identitate sau să mi se ceară numărul de telefon. Exclus.
Ideea este că ACUM sunt hotărât să renunț la cont pentru că primesc nejustificat notificări dacă nu am acces la cont în condițiile în care am dat de mai multe ori anulare abonare. Practic, primesc spam.

#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Cum pot să ajung rapid la notificările primite atunci când mi-am făcut fb-ul. Vreau să mă uit la nişte notificări primite în primele 1-4 luni de creearea contului. Am dat în jos la notificări şi cele mai vechi pe care le afişa erau din august anul ăsta   :(

#71
ruxandra1226

ruxandra1226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2015
Nu.mi pot vedea toate pozele de pe facebook.
Imi apare ca se incarca..sunt negre si in stanga sus apare un patratel taiat. Am incercat de pe mai multe telefoane, windows.uri si nimic.
Plus ca...nici pozele prietenilor mei in care sunt etichetata nu e vad.

Ce este de facut?? Va multumesc.

#72
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Reciteam o conversatie in inbox si intre timp a aparut anuntul ''Aveti un mesaj nou'' in dreptul spatiului dedicat scrierii. Cand am dat scroll paginii pentru a ajunge sa citesc mesajul nu am gasit decat un triunghi galben de atentionare cu semnul exclamarii rosu in interior, precum si in dreptul sau, ora la care as fi primit presupusul mesaj. Am reincarcat pagina crezand ca astfel voi putea citi mesajul, insa atat triunghiul cat si ora au disparut ca si cand nu ar fi fost niciodata. Vreau sa stiu macar daca a existat tentativa de a fi trimis, chiar daca mesajul nu a ajuns. De specificat este ca persoanea de la care se presupune ca am primit mesajul (repet, in timp ce citem in inbox exact o conversatie comuna mai veche ) nu apare sa fi fost online la acel moment si nici de atunci. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca mesajul sa fi fost trimis dar, din motive tehnice sau de proasta conexiune, mesajul sa nu fi ajuns si totodata facebook sa nu fi detectat prezenta online.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate