Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Statia radio CB auto dauneaza grav sanatatii ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
89 răspunsuri în acest subiect

#37
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.971
  • Înscris: 08.03.2007
Recomandam o camera anechoica Posted Image Acolo n-ai treaba. Sau o celula GTEM, e pe bani mai putini dar e mai inghesuita si o sa spuna vecinii ca ai gusturi ciudate in materie de arhitectura...

Editat de pisoiu2, 28 aprilie 2013 - 22:45.


#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Deci, timpul de expunere e f mic, frecventa putin periculoasa iar felul in care e conceputa antena, pt semnal cat mai bun are ca efect secumdar protectia celor de sub ea.

#39
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
Initiatorul, probabil ca avea acces la net prin 3G sau WiFi si a descoperit ca si astea sunt daunatoare sanatatii ( fata de statiile cb, astea chiar pot fi considerate "mai" daunatoare) si din acesta cauza nu mai da nici o replica pe aici :))

#40
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postyo9how, on 28 aprilie 2013 - 21:45, said:

@CorneliuRos Esti cel mai "naiv" user, asta ca sa nu spun atfel si cel mai dezimformat.... intalnit de mine pe un forum.....
Esti exemplul tipic din povestirile lui Creanga... chiar ... stii cine este "asta" ?!!! ... cele cu drobul de sare: sustii sus si tare ca nu-ti iei o statie de cb dar  in acelasi timp, " sa nu va luati nici voi , deoarece o sa crapati"... de cand te intereseaza binele omenirii?!!!
Orice corp, in functie de dimensiunile sale fizice are o frecventa de rezonanta; orice unda electromagnetica, numita EMF are, in functie de frecventa sa, o anumita adancime de penetrare ( aici ma refere la tesuturile moi, ca astea ne intereseaza), etc ( te las pe tine sa le descoperi );
Deci, deoarece imi este lene si mai ales sila sa stau sa-ti dau mura in gura, cei 4 w in cb nu au sa faca niciodata cat cei 0.5Win GSM/3G/Wifi...pana sa sustii ceva pune mana si documenteaza-te temeinic... in rest iti recomand si eu sa nu-ti iei niciodata o statie de emisie-receptie....
In  rest, toate cele bune.....
PS: cauta notiunile de S.A.R in functie de frecventa undelor, de greutatea corporala, de numarul de circumvolutiuni, etc ... ai sa ramai surprins sa vezi ca sustii o utopie, sau poate ca nu....

View Postpisoiu2, on 28 aprilie 2013 - 22:36, said:

@initiator, vezi ca grijile tale sunt similare cu urmatoarele:

-nu sta in fata cuptorului cu microunde ca te radiaza cand merge
-stai departe de orice aparat modern care are sursa in comutatie, ca si alea radiaza
-nu zbura cu avioanele, ca la aterizare esti bombardat cu radiatiile emise de ILS si nu-i crede pe prostii care iti zic ca daca esti intr-un tub de aluminiu n-ai nici pe dreq
-daca ai copii si folosesti vreun sistem dinala de monitorizare cand doarme, stai departe de el
-daca ai vreun termometru de exterior wireless, arunca-l ca te iradiaza
-cand treci prin mall pe langa vreun paznic ce vorbeste la statie, ocoleste-l larg
-nu te face radioamator, asta nu e greu ca o sa pici la proba de radiotehnica
-sa continui?

73,

View Postcalinkgb, on 28 aprilie 2013 - 22:41, said:

Pai daca tot ai inceput, zi-i si remediul in caz ca nu se poate feri de radiatii: sa se inveleasca in staniol si sa se lege la masa (ground) Posted Image
Asa sigur nu va fi afectat de undele radio Posted Image
Datoria mea de a incepe un subiect de acest fel s-a incheiat. Tot ce am avut de spus am spus. Poate nu radiaza deloc undele electromagnetice, sau poate sunt cele mai periculoase , important este sa va puneti un semn de intrebare inainte de a merge pe drum cu o antena de 1 jumate deasupra masinii.

Spuneti ca statia radio nu este periculoasa deoarece o folosesti pentru a rosti doar cateva cuvinte. Din nou spun ca s-a demonstrat ca undele electromagnetice a telefoanelor nu radiaza foarte mult pe parcursul convorbirii , precum radiaza atunci cand primesti primul bip si cand boxele radioului incep sa bazaie inaintea telefonului! Ei bine tunci voltii/metru se dubleaza !

Sau facut ograamada de teste privind efectele undelor electromagnetice generate de telefoane deoarece sunt foarte multe ca numar in lume si in tara ,dar statiile radio CB sunt mai putine ca numar decat telefoanele mobile, inca nu s-au luat in serios teste de acest fel. Romania este prima tara din EU care are 4G si statii radio pe masina cele mai multe , iar America este prima tara din lume care beneficiaza de cele mai multe telefoane publice cu fir.

Desteptati-va! Posted Image

Editat de CorneliuRos, 29 aprilie 2013 - 21:23.


#41
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004

View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Ei bine tunci voltii/metru se dubleaza !
din 5 se fac 10?!?!?
tot e putin fata de cit am eu pe 5cm patrati: 220V care mai si alterneaza Posted Image
poti calcula citi as avea pe un metru patrat????


View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Desteptati-va!
inca nu ne-am bagat la somn! Posted Image

Editat de Evergreen, 29 aprilie 2013 - 21:16.


#42
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 16.12.2010
ce nervos esti. se observa din numarul de greseli din post :))
romania este chiar prima tara care are statii CB pe masini ???? wow !

#43
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
Bai deci luati aminte la mine si faceti printscreen la ce va zic si apoi dupa ce il listati sa il puneti in cele mai sucare seifuri:
Daca auziti de atentate cu bomba la un post de radio sau televiziune, EU stiu CINE ESTE autorul....


Cred ca alea onlain au o sansa sa scape....

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.504
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCorneliuRos, on 28 aprilie 2013 - 10:39, said:

Penru prima oara in lume un tribunal a dat dreptate unui manager ca vorbitul la telefon timp de 5-6 ore pe zi poate produce tumoare in zona capului si sa fie recunoscuta cele intamplate lui ca invadilitate profesionala.
http://www.repubblic...ulare-44780091/

De asemenea s-a dovedit ca habitaclul  unei masini poate sa functioneze precum un concentrator de unde electromagnetice generate de telefon . Pe scurt : folosirea celularului in masina poate sa faca mai mult rau decat folosirea lui in afara masinei.

Inca nu s-au facut masuratori a undelor electromagnetice produse de statiile emisie-receptie amatoriale in interiorul masinei , dar presupun ca antena lunga 1 m precum si aparatul de emisie receptie alimentat in cele mai multe din cazuri la 13,8 V poate sa fie mai daunator decat un simplu telefon alimentat cu o baterie de 5 V.
Probabil ti s-a mai spus deja de catre altii, nu am citit tot topicul ci doar titlul fantasmagoric.... Dar te inseli. Grav. Cb-ul nu are legatura cu telefonia mobila. In primul rand ca frecventa e mica, lungimea de unda mare si deci radiatia nesemnificativa, in al doilea rand, pentru ca antena e in afara masinii, deci emisia e acolo.

#45
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 16.12.2010
parerea mea este sa nu ii mai dati atentie si sa nu va mai chinuiti sa ii bagati in cap informatii pe care nu este dispus sa le proceseze.
se pare ca este genul de om care "nu stie ca nu stie" si isi sustine prostiile pana in panzele albe.
lasati-l in fericirea lui ....

#46
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
Da, da..... caiti-va Isus este aproape.... si voi sunteti doar niste pacatosi, utilizatori ai statiilor de cb si, nu numai...Posted Image)
Ai facut un mega dus la cerebel.... Posted Image) tot confunzi GSM-ul cu Cb-ul.... si pe langa asta....ma abtin

Editat de yo9how, 29 aprilie 2013 - 22:25.


#47
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Datoria mea de a incepe un subiect de acest fel s-a incheiat. Tot ce am avut de spus am spus. Poate nu radiaza deloc undele electromagnetice, sau poate sunt cele mai periculoase , important este sa va puneti un semn de intrebare inainte de a merge pe drum cu o antena de 1 jumate deasupra masinii.

O sa ne punem.... Tu care stai in radiatia EM produsa de motorul electric al junghiului tau, sa nu-ti pui asemnenea intrebari....

View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Spuneti ca statia radio nu este periculoasa deoarece o folosesti pentru a rosti doar cateva cuvinte. Din nou spun ca s-a demonstrat ca undele electromagnetice a telefoanelor nu radiaza foarte mult pe parcursul convorbirii , precum radiaza atunci cand primesti primul bip si cand boxele radioului incep sa bazaie inaintea telefonului! Ei bine tunci voltii/metru se dubleaza !

Ma, tu citesti macar ce ti s-a explicat pe aici????
Ca vad ca sustii in continuare aceeasi aberatie. Ceea ce ma face sa cred ca de fapt vrei doar sa aberezi, nu sa te informezi.
Cat despre volti/metru ai dreptate - doar ca nu se dubleaza, devin de-a dreptul PATRATI.
FUUUUUUUGI sa nu te prinda!!!!!!!!!!
Io in locul tau, nici nu as avea curaj sa trec pe langa o masina cu antena pe ea :o


View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Sau facut ograamada de teste privind efectele undelor electromagnetice generate de telefoane deoarece sunt foarte multe ca numar in lume si in tara ,dar statiile radio CB sunt mai putine ca numar decat telefoanele mobile, inca nu s-au luat in serios teste de acest fel. Romania este prima tara din EU care are 4G si statii radio pe masina cele mai multe , iar America este prima tara din lume care beneficiaza de cele mai multe telefoane publice cu fir.

Aberezi din nou. Ti-am mai spus ca suntem muult in urma pe langa broastele tale, si pe langa polonezi, la numarul de statii...
Si apropo cine a facut testele alea?? Cercetatorii englezi cumva? :roflmaofast:
Ia pune un link aici cu teste referitoare la ceea ce sustii tu - ATENTIE - strict referitor la CB nu la telefoane mobile!
Astept, sau ai report!

View PostCorneliuRos, on 29 aprilie 2013 - 21:10, said:

Desteptati-va! Posted Image

Vai a dormire!

#48
m_a_e

m_a_e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 17.06.2012
somnul ratiunii naste monstri...
draga initiator al acestui topic, salut incercarea colegilor forumisti de a te lumina, dar tu continui sa te afunzi in intunericul absolut al necunoscutului , argumentandu-ti teoriile pe baza unor studii si cercetari oarecare
problema , din punctul meu de vedere, e ca oamenii astia au incercat sa-ti explice CLAR si TEHNIC de ce nu se sustin aberatiile din primul post, insa continui sa-ti fundamentezi teoriile pe o baza gresita, aceea a nu stiu caror studii si cercetari...nu ti-ai pus vreodata problema de ce in ultima decada au tot aparut in media (de toate felurile) tot felul de rezultate ale unor studii si teste, elaborate de mari universitati in general, cu renume mondial, dar a caror veridictate nu o poti, tu, personal, testa?...nu contest aici doar veridictatea lor, ci si banala lor existenta...oare chiar s-au facut aceste studii? unii chiar nu au oare ce sa faca?
ei bine, se pare ca nu...pt ca din pacate asta este nivelul de cultura si de la banalul "ati mintit poporul cu televizorul", prin extrapolare, ajugem la ce se intampla acum...doar ca oile merg incolonate frumos, si behaie la comanda...

si ca sa revin o data la titlul subiectului, cauta dracului o carte de fizica  din ciclul gimnazial, nu de  acum ca nu stiu ce o mai scrie prin ele, din alea mai vechi, editate de vreo 12-13 ani...si acolo o sa gasesti explicatia , bineinteles mult mai academic expusa...dar daca nu ti-o fost bun cum ti-au expus-o oamenii binevoitori mai sus...apai atunci...reciteste offtopicul din paragraful de mai sus...si "reflecteaza"...precum antena

my 2 cents

offtopic 2-nd edition
sunt un tip curajos din fire, sa sti, de asta se intampla ca pe una din masini sa circul chiar si cu 5 (cinci) antene concomitent...din motive pe care nu le expun, depasind sfera discutiei
e drept, nu emit cu toate deodata, ca-s doar curajos si nu tampit, dar am curajul extrem de a conduce aceasta masina...si aia de cb, sa sti ca nu are 1m jumate, are chiar 2m si jumatate...si mai am inca una, SI mai lunga, chiar 3 m...ce-i drept, nu-s asa curajos si aia o tin pliata, ca se dovedesc copacii MULT mai curajosi si se dau la ea, daca ma intelegi

si cum de radiatii nu ma tem, ca ele doar nu exista ca nu le vedem, asa-i? uite ca nici de trasnet nu ma tem ... ma intreb daca sti de ce...

#49
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 159
  • Înscris: 16.12.2010
noi ii spunem ca este popa dar el nu si nu : batman, batman ...

#50
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu v-am zis ca e greu in strainezia, dar voi nimic, o trageti ca e usor.
Asa-i in pribegie...

#51
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
"America este prima tara din lume care beneficiaza de cele mai multe telefoane publice cu fir."
Asta demonstreaza doar ca sunt mai putini vandali pe strazi inclusiv in Bronx, la noi nici in fata Cotrocenilor nu au supravietuit telefoanele publice. :)

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.504
  • Înscris: 04.05.2006
Oricum nu le mai folosea nimeni ;). Era lor a apus...

#53
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.497
  • Înscris: 04.12.2012
Asa se spunea si de antenele gsm montate pe blocuri:"aoleeuu, vai de locatarii etajelor superioare..".. vax.. lumea se arunca de buna-voie de pe acoperis, nicidecum din cauza radiatiilor. Poate mai degraba pentru ca nu mai au unde munci, unde locui sau ce pune in farfuria copiilor.
Tot romanul are minim 2 telefoane mobile in buzunar si nu moare.. ar muri mai repede fara ele.. sa fim seriosi

#54
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.561
  • Înscris: 16.12.2011
Si inca o intamplare tot atat de credibila ca si iradierile CB:
Într-o unitate de tancuri, unei grupe de proaspeti recruti li se prezinta pentru prima oara un tanc. Plutonierul comandant de grupa începe sa le explice:
- Tancul este de tip T-34, fabricat în URSS. Are cineva vreo întrebare?
Nimeni nu întreaba nimic.
- Pe tanc, se afla instalat un aruncator de grenade calibrul 120. Are cineva vreo întrebare?
Nimeni nu întreaba nimic.
- Tot pe tanc avem o statie de comunicatii radio. Are cineva vreo întrebare?
Un soldat ridica mana timid.
- Da, soldat, spune!
- Tovarase plutonier, statia radio e pe lampi sau pe tranzistori?
- Bai, pentru tîmpiti ca tine o sa repet: este pe tanc!

Oare doar eu cred ca locul acestui ,, subiect"  era, de fapt si de drept, aici ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate