Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#16399
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 21.08.2008
Da, placa este used insa am cateva chesti de punctat.

La placa originala din greseala s-a scris o alta versiune de BIOS si anume 111 in loc de 112 si la fel, nu-mi recunostea bateria si placa de retea wireless. Dupa ce s-a rescris corect a mers tot.
Aici scrie 112 dar e o versiune de BIOS veche/initiala, de atunci au aparut altele.
Din pacate in RO nu am gasit asa ceva decat la pret de laptop intreg, cca 800 de lei, in Europa nu asa ca am apelat la China, am mai luat in trecut dar chestii noi.
Acum ati vazut ce scrie chinezul, am de ales intre varianta 1 de refund partial (naiba stie cat si mai ales ce reprezinta) SAU trimiterea inapoi si primirea banilor (iarasi cat, doar produsul sau si transportul catre mine). Asta ca sa imi dau seama ce merita sa fac.

Dar daca aleg sa deschid disputa pentru rambursare si păstrare si nu îmi convine suma propusa, oare pot sa aleg dupa aceea varianta cealaltă, de a trimite produsul si rambursare completa?

Edited by danghetau, 13 November 2018 - 08:00.


#16400
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007

 danghetau, on 13 noiembrie 2018 - 07:42, said:

Da, placa este used insa am cateva chesti de punctat.

La placa originala din greseala s-a scris o alta versiune de BIOS si anume 111 in loc de 112 si la fel, nu-mi recunostea bateria si placa de retea wireless. Dupa ce s-a rescris corect a mers tot.
Aici scrie 112 dar e o versiune de BIOS veche/initiala, de atunci au aparut altele.
Din pacate in RO nu am gasit asa ceva decat la pret de laptop intreg, cca 800 de lei, in Europa nu asa ca am apelat la China, am mai luat in trecut dar chestii noi.
Acum ati vazut ce scrie chinezul, am de ales intre varianta 1 de refund partial (naiba stie cat si mai ales ce reprezinta) SAU trimiterea inapoi si primirea banilor (iarasi cat, doar produsul sau si transportul catre mine). Asta ca sa imi dau seama ce merita sa fac.

Dar daca aleg sa deschid disputa pentru rambursare si păstrare si nu îmi convine suma propusa, oare pot sa aleg dupa aceea varianta cealaltă, de a trimite produsul si rambursare completa?

Bios-ul se poate rescrie si acuma daca aveti pe cineva cu programator si ceva cunostinte. Pe chinez nu prea il mai intereseaza cat dai tu pe transport, eu am fost patit, m-am rugat de el si mi-a dat doar jumatate din suma platita si aia cu greu, m-am ciondanit cu el 15 pagini si stia ca am dreptate ca i se intorceau camerele inapoi dar se plangea ca pierde bani.  Pana la urma i-am lasat cadou o stea si review ca mi-a tinut banii blocati o luna jumate si nu a venit cu variante ca sa ma ajute. Am mai vazut o schema frumoasa la alt chinez, cumparat pcb pentru un hdd, pcb facut praf cu smd-uri lipsa, chinezul s-a jurat pe orezul lui ca e new si daca vreau banii inapoi sa-i trimit placa, am ales sa nu o trimit si mi-a dat jumatate din suma.  Dupa 3 saptamani ii vad taraba inchisa din cauza reclamatiilor aduse, era pus pe tepe bine de tot si toate placile trimise de el erau folosite si cu piese lipsa, eu mai destept am cautat placa dupa vreo 2 luni si am gasit-o la alt store, cand i-am dat mesaj mi-a raspuns instant, am stat putin si m-am gandit ca un boland de unde il stiu eu pe asta. Cand m-am apucat sa caut in mesaje am vazut ca era acelasi vanzator cu alt store dar cu alt nume la el, el avea la nume schimbata o litera doar, am reclamat la aliexpress si-a mi-a zis tanti Eva ca vanzatorul a mai fost exclus de pe aliexpress din cauza fraudelor si ca e monitorizat acuma. Cu ce m-am ales eu, cu niciun ban in plus de la chinezoi, el a dat tepele ca pe olx si a deschis alt store.

#16401
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 21.08.2008
De asta imi este: mai dau 50-100 pe transport dar nu sunt sigur ca este un mediator (de genul PayPal) care sa gestioneze corect situatia. Daca mi-ar da toti banii pe produs (fara transport) ar fi ceva dar tare ma tem ca dau 100 de lei si obtin jumatate din pretul produsului (vreo 200 de lei) si in concluzie stau vreo 2 luni cu nervii pe chinez pentru 100 de lei.

Nu e prima data cand cumpar/vand dar acum a fost un caz special, produsul nu se gaseste in RO iar daca il luam mai scump nu renta.

#16402
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Daca comand un produs (tv) care costa 800 de lei si il trec drept cadou, mai platesc ceva la vama?

#16403
XseZ

XseZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2007

 opsy091, on 13 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Daca comand un produs (tv) care costa 800 de lei si il trec drept cadou, mai platesc ceva la vama?
Daca e din afara UE, poti declara ce vrei tu - Platesti taxe

#16404
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 opsy091, on 13 noiembrie 2018 - 15:19, said:

Daca comand un produs (tv) care costa 800 de lei si il trec drept cadou, mai platesc ceva la vama?
De ce ai comanda un TV din China? N-ai vazut pe net destule filmari, cum se arunca coletele? Crezi ca ai sanse mai mari de 0,01% sa ajunga intreg? Sa nu mai zic de garantie.

#16405
XseZ

XseZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2007
Chinezu zice ca mai vrea 5$ sau sa dau cancel la comanda Posted Image))

Care e optiunea ce mai defavorabila pentru el?
1. Sa las timpu sa curga pana processing time expira.
2. Sa dau cancel cu reason "seller has changed the price"

[ http://i63.tinypic.com/29bbsj9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by XseZ, 13 November 2018 - 16:33.


#16406
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012

 XseZ, on 13 noiembrie 2018 - 15:32, said:

Daca e din afara UE, poti declara ce vrei tu - Platesti taxe
Am mai comandat si vanzatorul a pus valoarea coletului mult mai mica. Undeva cu 70% mai mica. Alteori era trecut "gift".

 rumegus, on 13 noiembrie 2018 - 16:11, said:

De ce ai comanda un TV din China? N-ai vazut pe net destule filmari, cum se arunca coletele? Crezi ca ai sanse mai mari de 0,01% sa ajunga intreg? Sa nu mai zic de garantie.
Adevarat si asta. Credeam ca returneaza banii daca iti ajunge asa. N-am auzit asa lucruri negative despre ei. Mereu au fost foarte deschisi si erau in stare sa faca orice numai sa nu le dai o stea

#16407
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007

 opsy091, on 13 noiembrie 2018 - 18:22, said:

Am mai comandat si vanzatorul a pus valoarea coletului mult mai mica. Undeva cu 70% mai mica. Alteori era trecut "gift".


Adevarat si asta. Credeam ca returneaza banii daca iti ajunge asa. N-am auzit asa lucruri negative despre ei. Mereu au fost foarte deschisi si erau in stare sa faca orice numai sa nu le dai o stea



Ti-l pune la 10.01$ chinezul si cand se duce vamesa in spate la OP5 si vine cu tv-ul o sa-si ceara scuze ca nu a putut sa ti-l aduca personal la usa si iti comanda si un Uber.

#16408
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
tv-urile se trimit cu dhl. slabe sanse sa ajunga spart. si oricum poti sa il verifici de fata cu curierul si sa il refuzi daca e vreo prob

#16409
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 21.08.2008
Pe mine m-a f***t DHL o saptamana pana si-au dat acceptul sa vamuiasca pachetul, o banala placa de baza de 70 de dolari.
Aveam cod EORI si asta i-a inversunat sa-mi gaseasca tot felul de motive: ba nu e factura tradusa (din engleza!), ba nu e greutatea, ba nu e valoarea defalcata (produs si transport) ba nu e trecuta conditia de livrare. La un moment dat le-am spus clar ca daca nu iau in calcul ce le-am trimis eu pot sa dea coletul retur, altceva nu mai trimit.
Deci nici DHL nu cred ca mai inghit chestia cu gift. Inca de acum vreo 6-7 ani au inceput sa ceara dovada platii pe internet, in baza ei se calculau taxele. Acum e si mai strict dar sunt si exceptii, depinde peste cine dai.

#16410
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
M-am speriat un pic dupa ce am citit pe forum ce termene de livrare exista. La mine a fost asa:
RB640972460SG

Delivered (8 Days)

Ś

Destination : Romania
2018-11-14 14:33
Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh, Predat la destinatar

2018-11-14 12:15
Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh, Avizat

2018-11-14 12:11
Timisoara 4 - Ghiseu 1 gh, In prelucrare

2018-11-11 09:08
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare

2018-11-11 09:06
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare

2018-11-10 09:53
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare

2018-11-10 09:53
Bucuresti BSI (c, m, e), In prelucrare

2018-11-10 09:47
Bucuresti BSI (c, m, e), Primit de la expeditor

2018-11-09 14:49
Bucuresti BSI (c, m, e), Sosit in Romania

Origin : Singapore
2018-11-09 11:19
Arrival at Destination Post (Country: RO)

2018-11-06 23:44
Despatched to overseas (Country code: RO).


Comanda data in 25.10, ridicat de mine in 14.11. Ei imi estimasera ca ajunge intre 21.11-13.12.

Cu toate ca valoarea a fost 360 Lei, vameșul a fost de treaba si a zis ca e valoare mica si nu am platit nimic. Nu a fost coada, in 5 minute am intrat si am iesit cu coletul in mana.

Peste toate, prima mea experienta a fost chiar OK. Ma gandeac sa mai comand, desi am inteles ca e de evitat perioada sărbătorilor.

#16411
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
tine de noroc, am primit colet in 11 zile, am primit si in 5 luni.

#16412
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu e chiar noroc.
ala e tracking de SG post.
alea sunt preluate imediat dupa ce ajung in tara, fara exceptie.

dar tot ce vine cu posta chineza este pus in asteptare 2-4 saptamani, cateodata si mai mult. foarte rar am intalnit cate unul care e prelucrat mai repede.
practic posta romana / bsi fac selectie, tot ce e china post au regim "special"

incercati sa le scrieti la vanzatori sa nu le mai trimita prin china post. la valori de peste 5$ aveti sanse sa fie de acord.

#16413
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Am o problema cu o comanda.
Ideea pe scurt e asa... un magazin care vinde produse electronice care are si depozit in europa - Spania.

In data de 11.11 am dat comanda de un produs (TV box) la 43$... cu livrare din Spania catre Romania. M-a lasat, si acum te lasa sa faci comanda tot asa..

Acum statusul comenzii e:
Status: The supplier is processing your order
Reminder: Your order will be automatically cancelled if the seller fail to ship your order in 0days 23hours 39minutes 57seconds  .



Astazi sunt anuntat ca: "Dear friend.
so sorry to bother you,we just upload the order.but the shipping company shows "can not ship your order to your address,the zip code is without service .
Can you ship the parcel from China? if not ,pls open a cancellation,select the reason "other",you can get back your money quickly, thanks
"

Eu am initiat inchiderea comenzii cu adevaratul motiv: "The seller is unable to ship my order by the selected shipping method"

Apare... Your order cancellation request is pending the supplier's approval. (El trebuie sa aprobe ceva aici, daca e de acord?)
Reason for Cancellation: The seller is unable to ship my order by the selected shipping method

Si i-am si zis... "I'm upset. I  cancel the order.
Reason for Cancellation: The seller is unable to ship my order by the selected shipping method"

Acum asta tot insista ca sa dau la motivul anularii: Other reasons!  - Chiar ma ameninta ca nu mai primesc niciun ban daca nu fac asta...

"Dear friend.
if you want your money back ,you need to select the reason "other",or you will get nothing
"

Sa las ca el??... Sau sa insist pe adevaratul motiv? Lui ii scade rating-ul de tot vrea "other"?
Ce sanse am sa primesc banii inapoi daca merg pe adevaratul motiv?

Attached Files


Edited by musicallro, 14 November 2018 - 20:57.


#16414
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Banii ii da Aliexpress, nu chinezul. Asa ca din partea asta nu ai probleme.

#16415
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Al naibii vames, 360lei valoare mica... si pe mine baba aia m-a pus sa platesc la  aproape 11 euro Posted Image

Edited by TruculMagic, 14 November 2018 - 21:35.


#16416
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 TruculMagic, on 14 noiembrie 2018 - 21:34, said:

Al naibii vames, 360lei valoare mica... si pe mine baba aia m-a pus sa platesc la  aproape 11 euro Posted Image

Cred ca a contat mult si abordarea. Am dat pe afara de politete (nu ploconire).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate