Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Sony Xperia SP

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1220 răspunsuri în acest subiect

#1135
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.894
  • Înscris: 03.02.2005
mishuseby2014, verifica telefonul cu un SIM care are activat serviciul de date 4G.

Stiu de la cineva care are Orange, ca telefonul trece pe 4G doar cand se face trafic de date sustinut, altfel, daca telefonul sta in standby, trece pe 3G automat, vezi sa nu fie si la tine ceva asemanator.

Poti incerca sa fortezi telefonul sa "stea" doar pe LTE, doar pentru un test, formand codul: *#*#4636#*#*, codul e simplu de retinut, vine de la: *#*#INFO#*#*. Apoi din Phone information, mai jos, se poate alege LTE only. Aceasta optiune nu este disponibila in setari, in mod normal.

Fișiere atașate



#1136
mishuseby2014

mishuseby2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 28.02.2014

 Ciubex, on 04 octombrie 2014 - 16:50, said:

mishuseby2014, verifica telefonul cu un SIM care are activat serviciul de date 4G.

Stiu de la cineva care are Orange, ca telefonul trece pe 4G doar cand se face trafic de date sustinut, altfel, daca telefonul sta in standby, trece pe 3G automat, vezi sa nu fie si la tine ceva asemanator.

Poti incerca sa fortezi telefonul sa "stea" doar pe LTE, doar pentru un test, formand codul: *#*#4636#*#*, codul e simplu de retinut, vine de la: *#*#INFO#*#*. Apoi din Phone information, mai jos, se poate alege LTE only. Aceasta optiune nu este disponibila in setari, in mod normal.
Ciubex, am rezolvat problema ieri prin chat cu cei de la Vodafone. Chiar daca eu am bifat in setari ca si retea Lte preferata, in momentul in care am intrat in meniul #*#*INFO*#*#, acolo era implicit setata Wcdma. Cu ceva chin am reusit sa-l facem sa mearga 4g.

Editat de mishuseby2014, 05 octombrie 2014 - 08:20.


#1137
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Am cumparat telefonul asta, vreau sa il fac cadou. Ce ma deranjeaza: greutatea lui (am omis aspectul asta cand m-am uitat de reviewuri) si durata de incarcare. Se incarca foarte greu! Trebuie sa ii fac ceva sau asta e durata lui normala de incarcare (undeva la vreo 3 ore) ?

#1138
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.894
  • Înscris: 03.02.2005
Timpul de incarcare e in functie de curentul maxim pe care-l poate furniza incarcatorul.
Nu mi se pare mult, 3 ore pentru o incarcare completa de la 0% sau sub 10% pana la 100%.

Citeste pe incarcator si vezi ce curent maxim poate oferi, este acea valoare a carei unitati de masura este mA (mili Amperi).
Din cate vad pe GSMArena telefonul are o baterie de 2370 mAh.

Nu stiu ce incarcator ai, insa ai putea sa te joci pe urmatorul calculator: Battery Charge Time Calculator, pentru a determina ce fel de incarcator ai avea nevoie pentru incarcarea mai rapida a bateriei telefonului.
Eu spre exemplu m-am jucat pentru a determina ce incarcator ai nevoie pentru o incarcare in doua ore, rezultatul este cel atasat, adica ai avea nevoie de un incarcator ce poate oferi cel putin 1500mA (1,5A).

Evident, astea sunt calcule ideale si se refera la incarcatoare ce pot oferi acei curenti maximi notati.

Daca se incarcarca in 3 ore, inseamna ca ai un incarcator ce poate oferi maxim 950mA. Atentie, se poate ca telefonul sa aiba limitat curentul de incarcare la aceasta valoarea, ceea ce inseamna ca degeaba ai sa folosesti un incarcator ce poate oferi un curent de 1,5A, pentru ca telefonul tot 950mA va "trage".
Asemenea limitari se fac pentru ca pe masura ce curentii sunt mai mari apare un fonomen termic in cirucitele de incarcare, inclusiv bateria se poate incalzi mai tare. Bateria telefonului, se incalzeste oricum la incarcare, dar circuitul de incarcare incearca sa controleze atat incarcarea propriu-zisa cat si temperatura bateriei, de aceea se poate ca fabricantul sa fi limitat curentul de incarcare la o valoare optima.

Asadar, recomand studierea curentilor de incarcare al telefonului, daca s-a scris pe undeva despre acestia.

Recomand sa folosesti incarcatoare originale, de la producatori consacrati/cunoscuti.

Fișiere atașate


Editat de Ciubex, 11 octombrie 2014 - 20:05.


#1139
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.519
  • Înscris: 04.03.2009

 bethlen, on 11 octombrie 2014 - 16:58, said:

Am cumparat telefonul asta, vreau sa il fac cadou. Ce ma deranjeaza: greutatea lui (am omis aspectul asta cand m-am uitat de reviewuri) si durata de incarcare. Se incarca foarte greu! Trebuie sa ii fac ceva sau asta e durata lui normala de incarcare (undeva la vreo 3 ore) ?

nu stiu de ce zici ca se incarca greu. te referi probabil conectat la calculator? la priza se incarca in maxim 2 ore la mine cu incarcator original de la mama lui

#1140
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Prima incarcare a durat o vesnicie. Apoi si-a revenit iar timpul e de vreo 2 ore acum. Evident ca vorbeam de incarcarea la priza. Nu am incarcat niciodata telefonul la usb. Aia e un fel de picatura chinezeasca.

Editat de bethlen, 22 octombrie 2014 - 15:41.


#1141
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010
al meu Xperia a luat-o razna. A inceput sa se blocheze si mai nou nici  nu este recunoscut de calculator. Sta 2-3 secunde conectat dupa care se deconecteaza singur. Parca ar avea un contact imperfect la mufa de incarcare sau poate cablul are un fir intrerupt si mai face contact din cind in cind.
Partea cu cablul am verificat-o deoarece am mai multe cabluri acasa si cu toate face la fel. In mufa iar nu cred sa aibe nimic deoarece de incarcat se incarca
Asi tinde sa cred ca ar putea fi ceva din soft. A mai patit cineva asa ceva?

#1142
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.783
  • Înscris: 25.02.2011

 titilev, on 24 octombrie 2014 - 16:10, said:

al meu Xperia a luat-o razna. A inceput sa se blocheze si mai nou nici  nu este recunoscut de calculator. Sta 2-3 secunde conectat dupa care se deconecteaza singur. Parca ar avea un contact imperfect la mufa de incarcare sau poate cablul are un fir intrerupt si mai face contact din cind in cind.
Partea cu cablul am verificat-o deoarece am mai multe cabluri acasa si cu toate face la fel. In mufa iar nu cred sa aibe nimic deoarece de incarcat se incarca
Asi tinde sa cred ca ar putea fi ceva din soft. A mai patit cineva asa ceva?
Nasol..eu nu am probleme de genul..singura problema e ca se ingalbeneste ecranul..se face precum un ziar din 1700..

#1143
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010
La mine a aparut problema instant si sa agravat treptat.Prima data nu mi sa mai incarcat.Arebuit sa dau restart la telefon ca sa imi recunoasca incarcatorul.Apoi mi-a facut la fel la calculator. Cred ca voi reinstala softul.

#1144
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010

 titilev, on 25 octombrie 2014 - 15:38, said:

La mine a aparut problema instant si sa agravat treptat.Prima data nu mi sa mai incarcat.Arebuit sa dau restart la telefon ca sa imi recunoasca incarcatorul.Apoi mi-a facut la fel la calculator. Cred ca voi reinstala softul.
Am avut instalat pe telefon  softul de grecia al lui 'Dipesh' de la XDA.Cred ca el a cauzat problema care am avut-o la telefon. culmea este ca am dat 'repair' cu PCCompanion si problema sa pastrat. Abia dupa ce am reinstalat softul cu Flashtool problema a diparut. Binenteles am pus softul de CE1 care este cel mai stabil din toate.

#1145
icb

icb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.02.2014
Salutare,de ieri sunt si eu posesorul unui sony sp toate bune si frumoase dar lentila de la camera este cam zgariata si nu face poze si video-uri prea reusite.Ce ma sfatuti ?Eu ma gandeam sa-l duc la service pt a schimba lentila.Multumesc anticipat

#1146
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010
si eu am zgariat geamul care protejeaza lentila si am lustruit cu ''Displex''
cauta pe net si ai sa vezi despre ce e vorba.  daca nu gasesti poti sa revi aici cu intrebari
displex

#1147
icb

icb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.02.2014
Si nu afecteaza cu nimic?Citisem undeva ca afecteaza filtrul anti uv al camerei sau ceva de genu....

#1148
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Eu am folosit aceasta pasta cu succes.
Nu mi-a afectat cu nimic telefonul. De fapt mi la afectat ''nu mai face pozele in ceata''. Atunci cind s-a intimplat am crezut ca am umblat eu in ceva setari din telefon si de aceea facea acele poze blurate. Noapte cind faceam poze chiar erau simpatice pozele cu acele luminite imprastiate (era de Craciun si erau beculete pe toate strazile). A durat vreo citeva zile pina sa imi dau seama(am folosit o lupa) ca de fapt geamul de la camera era zgariat.

#1149
icb

icb

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.02.2014
Multumesc pentru informatie,am sa dau comanda si o sa revin cu pareri.

#1150
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 07.09.2007
Intrebare, voi la ce service il duceti? Al meu a suferit o mica problema, nu se mai aude deloc difuzorul. Desi e in garantie inca, firma de unde a fost cumparat nu mai exista, iar Germanos mi l-a dat inapoi ca vezi doamne, e modelul de Hong Kong si nu e suportat in EU. E un SP C5302 (aka fara 4G). Ma gandeam sa-l duc aici http://www.sfinxtelecom.ro/

Editat de Klamatiel, 30 ianuarie 2015 - 19:53.


#1151
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.147
  • Înscris: 13.01.2013
Vreau sa partajez toate fisierele din albumele sony intr-o aplicatie de cloud. Intru in album si dau selectare la o poza, apoi imi apare sus bifa de partajare. Ok. Daca dau insa selectare totala, nu mai am acea optiune de partajare. Cum naiba fac sa uploadez toate fisierele?

#1152
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 725
  • Înscris: 09.05.2010

 Klamatiel, on 30 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Intrebare, voi la ce service il duceti? Al meu a suferit o mica problema, nu se mai aude deloc difuzorul. Desi e in garantie inca, firma de unde a fost cumparat nu mai exista, iar Germanos mi l-a dat inapoi ca vezi doamne, e modelul de Hong Kong si nu e suportat in EU. E un SP C5302 (aka fara 4G). Ma gandeam sa-l duc aici http://www.sfinxtelecom.ro/
Eu nu am avut nici-o problema cu al meu si nu stiu exact cum ar trebui procedat.
Dar daca asi fi in situatia ta asi da un telefon inainte la acea firma as intreba in ce conditii beneficiez de garantie si daca repara produse sony in garantie si in functie de raspuns asi proceda mai departe....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate