Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia SP

- - - - -
  • Please log in to reply
1220 replies to this topic

#1207
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa ce iti salvezi toate datele personale, backup agenda, etc... Descarci programul, il instalezi si e mura'n gura, stii cum se zice.
http://www-support-d...mpanion_Web.exe

Spunea cineva mai cu experienta pe una din paginile anterioare ca a incercat diverse custom rom-uri si tot cel oficial e cel mai stabil si mai ok.

Aici ai pasii de urmat:
http://webcazine.com...g-pc-companion/

Edited by s_cristi, 22 October 2015 - 13:23.


#1208
turkmeister

turkmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.10.2009
deci daca fac asta,pot sa imi recuperez tot ce aveam? mesaje,contacte,aplicatii?in principiu ar trebui sa lucreze ca o reinstalare a windows`ului pe calculatoare,nu?
si...e mai bun rom`ul original decat,de exemplu,Cyanogenmod 12.1 ?
Scuze da` nu sunt chiar asa informat,orice informatie ma ajuta...ideea e ca imi place super mult telefonu` meu si n`as vrea sa`mi iau altu`,doar sa`l fac pe asta mai bun...cel putin pana fac pasu` spre OnePlus Posted Image
Multumesc anticipat!

Edited by turkmeister, 27 October 2015 - 12:54.


#1209
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
1-2 pagini mai in urma daca citeai

http://forum.softped...2#entry16738362

http://forum.softped...0#entry16952968

#1210
turkmeister

turkmeister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.10.2009
Buuun...merci de info,deci fac ce mi`ai zis tu prin PC Companion si dup`aia ar trebui sa`l root`ez si sa instalez CWM?
De ex as vrea sa scot urmatoarele : Sociallife,Hangouts,Play Books,Play Newsstand si multe alte chestii de la Sony sau Google pe care nu le folosesc.E posibil?

#1211
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
Chiar pe Google nu stiu daca e bine sa-l dezactivezi dar pe restul cred ca le poti dezactiva din Settings-Apps-All Apps fara root si CWM.
Nici eu nu am experienta (am una dar nu una placuta...Posted Image ) cu root si custom rom-uri.
Ia la citit posturile din urma si o sa aflii multe chestii importante, nu stiu si cat de utile.

#1212
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ii rescrii firmware-ul cu PC Companion si apoi cauti o metoda sa-l root-ezi, fara a debloca bootloader-ul si fara a instala vreun CWM.
Odata root-at poti instala aplicatii precum ES File Explorer File Manager, cu ajutorul carora poti dezinstala ce aplicatie doresti.

Edited by Ciubex, 27 October 2015 - 14:49.


#1213
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
Tocmai am făcut root cu aplicația de pe www.towelroot.com (dai click pe  semnul lambda și instalezi aplicatia). Apoi din meniul ES File Manager bifezi Root Explorer pe on.

#1214
Bimm3r

Bimm3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.04.2005
Mi-am luat și eu un xperia sp, cam târziu,  dar mai bine decât niciodată :)

Primul bug enervant găsit de mine este ca touch ul nu mai merge corect când telefonul sta la orizontală. Pentru asta am găsit un fix pe xda, pentru cei cu root,  bineînțeles :D

Rezolvare:

if u are rooted go to system/usr/idc/clearpad.idc

touch.pressure.scale 1.0 [instead of 0.0074]
touch.size.scale= 20.00 [ instead of 16.91]
touch.size.bias= 70.00 [instead of 67.65]

Restart și merge. La mine merge may bine după modificarea asta.



O alta chestie ce nu îmi place la sp este managementul ram ului, care e cam la limită se pare. Voi ce recomandați stock 4.3 ori unlock bootloader și custom rom 5.1.1? Parcă mi e cam lene sa l modez ca sa vad ca e aproape la fel după și tot prea puțin ram are :))

#1215
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate orice ROM custom vei pune, telefonul s-ar putea sa nu-ti mai mearga la fel de bine.
Pe un Xperia Neo (MT15) am incercat sa-mi pun ROM-uri custom, cel mai stabil si acceptabil mi s-a parut CyanogenMod, dar chiar si cu asta mi se intampla sa crape ba una, ba alta, camera neavand driverele originale facea poze execrabile, modulul Radio FM nu functiona, daca ascultam o melodie din memoria interna si eram sunat nu mi se intrerupea melodia si astfel auzeam in casca atat muzica cat si apelantul.
Am renuntat la experimente dupa vreo 3 luni.
Cel mai bun a fost firmware-ul stock in care am dezactivat orice actualizare de sofware, am dezinstalat ce nu ma interesa si asta a fost.

Legat de RAM, nu ai ce-i face, nu RAM-ul e de vina, procesorul e vinovat pentru incetineala. RAM-ul este tinut de sitemul de operare permanent plin, RAM-ul liber este un RAM irosit. Sistemul incearca sa-ti pastreze in RAM cele mai des utilizate aplicatii, pentru a fi mai usor accesate si sa se evite initializarea lor repetata.

Asadar, daca ti se pare ca se misca incet poate fi de la procesor in primul rand, vezi ce aplicatii ai active si mai renunta din ele. Sa stii ca aplicatii de messaging, precum Facebook, Skype, Yahoo sunt foarte mari consumatoare de resurse.

Edited by Ciubex, 26 January 2016 - 18:36.


#1216
Bimm3r

Bimm3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.04.2005
Am stock 4.3 cu root pe instalat Adaway. E lent,  dar îl mai suport o vreme ;)

#1217
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
In aproape doi ani telefonul asta mi-a scos peri albi. Am instalat toate ROM-urile oficiale aparute, insa degeaba, tot nu mergea cum as fi vrut. Am trecut apoi la cele custom, de regula bazate pe Android 5.1, insa tot nu ma reusit sa gasesc ceva stabil. Toate mergeau bine cateva zile si atat. In final am gasit totusi ceva care sa nu ma determine sa dau cu telefonul de pereti. E vorba de http://forum.xda-dev...d-yuga-t3122753. L-am folosit cateva luni si se comporta excelent, parca aveam cu totul alt telefon. Intre timp am renuntat la SP, dar, dac-ar fi sa-l folosesc din nou n-as face-o decat cu acest soft.

#1218
Racila_Alexandru

Racila_Alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 22.05.2008
Salut! Am si eu un Xperia SP si in ultimul timp sticla de la camera s-a cam zgariat pe margini. Evident pozele nu mai ies clare ca inainte ( bine, nici nu are o camera grozava ) si pe marginile fotografiilor tot timpul apare un efect de blur. Va intreb pe voi, sunt care au mai patit asta? Daca il trimit la garantie imi schimba lentila sau ma trezesc ca-mi spun ca asta nu face face parte din garantie, cum ar fi un touch screen spart? E mai convenabil sa o cumpar si sa o schimb eu?

#1219
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Nu cred că o repară. Vezi că nu e scumpă treaba aia. O găsești detul de ieftin. Ori pe olx, ori de pe afară gen Ebay

http://olx.ro/oferta...html#dc0bf331f4

sau

http://www.ebay.com/...1kAAOSwwbdWNkZc

Eu îți recomand Ebay

#1220
elkosta

elkosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.01.2013
Pe voi cat va tine bateria?

#1221
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
detin un xperia SP de 3 ani de zile. inca de la inceput am experimentat mici neplaceri (bluetooth, ecran) care - pe parcursul timpului - s-au dezvoltat in mari neplaceri, legate in principal de blocarea aparatului (uzual la miezul noptii, sau dimineata, dupa ce incepea sa sune alarma). am povestit de citeva ori pe forum despre acestea.
incepind de prin vara a inceput nu se mai blocheze, ci sa se reseteze de la sine - initial cam o data pe saptamana, apoi si de citeva ori pe zi. in ultima perioada se reseta fix cind se conecta apelul, motiv pentru care - suspectind cartela SIM - am inceput sa o folosesc intr-un alt aparat Sony (unde bineinteles ca merge OK). am profitat de prilej si acum vre-o doua saptamani i-am facut un reset la setarile de fabrica, l-am incarcat, i-am bagat o cartela orange si l-am lasat pe noptiera. surpriza cea mare este autonomia - astazi are 15 zile de cind l-am incarcat ultima data si bateria este la 35%Posted Image , iar conform indicatiei din power management ar mai avea inca 6 zile... inainte - folosit cu o cartela vodafone numar dual - ma tinea uzual 2-3 zile, maxim 5 cind nu vorbeam.
astept sa se descarce de tot apoi ii pun din nou cartela vodafone si-l iau la purtat, sa vedem cum se manifesta.

Edited by suri, 04 December 2016 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate