Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2971
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Mi-a zis un consultant ca nu are timp de pauza. Cica laserul e alta mancare de peste contine insecticide derivate din metaboliti ai organismelor vii. Asa o fi. Ma bate gandul sa il testez la anul. La cati bani cheltui pe tot felul de insecticide ..... macar asta e bio. Daca Terminatorul ala a dat rezultate atunci nu vad de ce nu ar merge si asta mai ales ca pare sa aiba mai multe soiuri de bacili d-astia

#2972
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
În ideea asta, v-am spus de Terminator. Merită încercat produsul respectiv.

#2973
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Terminatorul pare acelasi drac cu Bactospeine, de care s-a mai vorbit pe aici.
Gresesc?

Edited by Taxon, 03 November 2022 - 14:55.


#2974
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Asa pare. Tot cu bacili de-aia

#2975
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 Solar-1, on 02 noiembrie 2022 - 19:33, said:

Laser-ul, nu stă extraordinar de bine în baza de date a pesticidelor, la nivel de toxicitate. Să nu amestecăm lucrurile. Una-i Laser-ul, alta Terminatorul.

toxicitate pentru daunatori sau pentru oameni?

Terminatorul acela are o compozitie pe pagina de prezentare si alta in catalog; daca are compozitia din catalog (Bacillus thuringiensis) nu are cum sa fie activ pe ce scrie in prezentare; ne hotaram si noi? Posted Image

In prezentare contine:
Bacillus thuringiensis
Mycorrhizae
Trichoderma
Bacterial organisms
Amino acids

in catalog contine
   Bacillus thuringiensis

restul componentelor apar in alt produs, numit Athos

#2976
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Are cineva experienta relevanta in folosirea ratelor indiene alergatoare in gradina pentru combaterea ecologica a limacsilor?
Merita efortul de a baga alergaretele in curte?

#2977
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ratele indiene necesita neaparat iaz sau se descurca si fara?

#2978
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Da, curata tot.  Si iar da, au nevoie de apa.
Nu am experimental eu dar stiu cateva persoane serioase si cu capu pe umeri care au apelat la solutia asta. Am o prietena care deja o lua razna din cauza limacsilor, la un moment dat i-a aparut si specia spaniola sau ce drac e, aia rosii, nu mai stia ce sa faca. Si-a luat o familie 1 plus 2 de alergatoare si nu-i venea sa creada cat de eficiente sunt, i-au curatat rapid.

#2979
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Mai am o singura neliniste, cum vor putea convietui cu pisicile vecinei ce obisnuiesc sa faca incursiuni prin gradina mea!

#2980
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Si la mine au curatat. Insa nu cred ca e permanent, daca renunt la rate sigur apar din nou. Eu le-am pus o piscina pentru caini de 160cm diametru si 30cm adancime. A trebuit sa le pun trepte pentru ca le era greu sa urce. Iarna au doar o cadita de bebelusi si doua galeti de 10 litri. Cu pisicile mele (8 bucati 😁 ) se inteleg bine, in general se ignora. Mai jumulesc diverse plante, sapa gropi pe unde gasesc vreo balta, cand ploua de-abia le bag in cotet, dar mi-s tare dragi. Si e dragut ca in general fac toate lucrurile impreuna si se sfatuiesc pentru toate cele, mai ales cand sunt mici.

#2981
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Despre afide si combaterea lor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oX-vggEAAzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2982
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Apropos de asta. Eu am avut o experienta foarte neplacuta cu musculita alba. Am avut acu 2 ani in gradina, in special am remarcat-o pe tomate inspre toamna, mergeam printre rosii si se formau norisori de musculite de-astea. Nu am stropit cu nimic era prea tarziu sa mai fac tratamente. Cumva le-am adus acasa, probabil cu rosii sau cine stie cum. Cert e ca in iarna am observat ca trandafirii japonezi pe care ii am acasa erau plini de musculite de-astea. Si de aici a inceput circul. Am stropit cu toate substantele pe care le-am avut la indemana. Si cu insecticide si cu acaricide la o saptamana. Ziceam ca le-am omorat si iar apareau. De-abia acum pot zice ca le-am starpit din casa dar dupa cat chin. Solutia a fost sa le scot in balconul mare in frig. Le-am dat cu o soluutie de apa ulei si sapun lichid dar am gresit concentratia de ulei. Am pus de vreo 3-4 ori mai mult decat trebuia. Si am repetat de vreo 3 ori la o saptamana. Intre timp au scazut si temperaturile dimineata uneori la 0 sau chiar -1. Daca dupa primele incercari la 4-5 zile mai apareau cateva musculite dupa ultima aplicare nu mai erau deloc. Solutia am pastrat-o in vermorelul de 1 litru asa ca uleiul se rancezise si mirosea chiar urat. In final acum dupa circa 3 saptamani pot sa spun ca am scapat de ele. Dar din 6 trandafiri 2 au murit ( erau mai mici ce e drept ).
Culmea e ca la gradina anul trecut nu am vazut picior de musculita tot sezonul. Cam asta e povestea mea si va pot spune cu mana pe inima ca e greu de tot sa scapi de musculita asta in sera, solar sau in casa atata timp cat ai temperaturi pozitive. S-ar putea sa fie chiar imposibil cu mijloacele actuale. In schimb frigul le vine de hac cu siguranta. Important e sa reziste plantele la frig

#2983
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
Cu ce credeti ca se poate inlocui Topsinul( si Novadim progress la 7-10 zile dupa plantare rasaduri?Daca sunt bio ar fi ideal dar,nu de genul Elise(Condor/Tifi Max sau cum s-ar mai numi el).Nu este accesibil.

#2984
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@fane52
Cred ca Serenade Aso de la Bayer poate inlocui Topsinul. Novadim se foloseste ca inlocuitor al Reldanului, impotriva coropisnitelor (100% efect). Anul trecut am luat pentru colegii de la serviciu Daskor 440, tot pentru coropisnite si a functionat (reteta cu uruiala de cereale) foarte bine. Uitasem sa va zic ca am primit adresa de la nepot.

Edited by yoaca70, 11 January 2023 - 16:57.


#2985
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
Multumesc.CT au fost comandate la furnizorul englez?

#2986
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@fane52
Country Taste au fost luate de aici si mai am primite de la o nepoata care lucreaza in Anglia. tot de la Mr. Fothergills. De fapt, acestea au aparut prima oara pe piata de la noi (la 10 sem). Dupa aceea au aparut cele de la Hild si de la Kiepenkerl. Acum vad ca sint si de la Grained Voltz, la 250 seminte. Daca doriti si alte seminte de legume, se pot cumpara de la Vivasem, microambalate.

#2987
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
yoaca70
Serenade Aso acopera putregaiul cenusiu iar la semintoase focul bacterian.Este biologic si  este valabil cu declansarea rezistentei sistemice a plantei.Nu prea merge afara.
Topsinul,pe de alta,parte,este testat si folosit de majoritate forumistilor si se incadreaza si in schema serrifului.
dingradina
Am sa plantez si eu marar, craite  busuioc,lavanda samd pentru mamarute.Nu agreez nici eu toxicitatea plantelor insa voi ave permanent rezerve soc si nu va lipsi Coragen:protectie14-21 zile,pauza o zi, laudat de multi si utilizat si de mine) pe legume,pomi.

#2988
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Buburuzele sunt foarte eficiente dar actioneaza cu intarziere, abia atunci cand au ce manca din abundenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate