Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3228 replies to this topic

#2989
hadres

hadres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 07.11.2005
@ fane52

Serenade ASO in ce doze se aplica?
Multumesc!

#2990
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
4-8 l/ha.Asta inseamna 4000 respectiv 8000ml/1000l apa.Doza de 40,respectiv 80ml,corepunde la doza de 10l apa.1000 ml Serenade impartit la 40 respectiv 80ml,rezulta 25 sau 16 doze.100lei impartit la 25 sau 16,rezulta 4 sau 6 lei/doza(preventiv,respectiv curativ.Sa precizeze cineva daca asta inseamna 4-8l/ha.

#2991
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 05.12.2022
Tratament cu înflăcărare!Posted Image
https://www.youtube....rts/eJiGENJV7uQ

#2992
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Napalm Death Posted Image

#2993
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda. Iar moșii si stramoșii cică erau tîmpiți ca ardeau miriștea.

#2994
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Pentru ca in primavara asta timpul acordat gradinii va fi limitat,voi acorda mai multa atentie preventiei. Plasata la baza unei pante,gradina este expusa unui exces de umiditate iar la aceasta  data solul este aproape suprasaturat.Voi planta pe biloane de 25-30 cm,iarba cosita ca mulci impotriva buruienilor combinat cu folie in masura in care rezolv fertirigarea.Plantez in mocirla si astept 7,mai degraba 10 zile pt fortificare radacini.Din ce am inteles eu,in aceasta perioada nu se intervine cu nimic.La 7-10 zile dupa plantare,presiunea fiind pe boli(in jur de 20-22 grade si cca 80% umiditate chiar daca doar conjuctural),voi folosi Scudo(mana si bacterioze) in ziua I a saptamanii si Phosphit one si Taegro in ziua II si III((fusarium si verticilium respectiv putregai).A doua saptamana este rezervata lighioanelor,pe care le voi onora cu Hunter,Boundary si Trainer.Nu voi respecta cele 4 intrari dar voi asigura o perdea de protectie bisaptamanala, pana catre sfarsit de iunie(gogonele pe etajele 4 si 5).Bineinteles ca,monitorizand conditiile atmosferice-temperatura si umiditatea-,voi stopa funguicidele sau insecticidele dupa caz.In afara cadrului general vor fi sigur alte interventii ca preventie si la nevoie bomba atomica,dar ma voi documenta si sper sa le discutam pe forum la vremea respectiva.Nu va lipsi cred, laser si coragen.
Astept deciziile Inaltelor Curti.

#2995
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Am mers taras-grapis 2-3 ani.La sfarsit de 2021 am intrat pe forum si am inceput sa inteleg distanta si diferenta intre a pune ceva in pamant si a manca rosii cu gust.Am facut si greseala de a nu lua de la inceput notite.Mergand in paralel cu pomi,vita de vie si tomate,cu o memorie cu care nu m-am laudat niciodata,in capul meu se innstalase o bulibasie totala mai ales ca,asa cum am stiut din ce mai  si citisem,m-am ocupat de gradina,80 de pomi si 360 de vite de vie.Si bolile si daunatorii nu m-au slabit cam deloc.Am inteles si acum sunt convins ca planta trebuie ingrijita cu dragoste:hrana buna(imunitate),conditii bune si asigurate la timp(semanat,repicat,calit,plantat,aerisit,copilit,palisat,prasit,recoltat),tratamente preventive.Acum,cand musai sa cred in ceva si s-a mai limpezit abureala,am hotarat sa merg pe mana celor dela Klastorf.Unii nu credeti in ei sau aveti rezerve mari in ceea ce vreau eu sa fac.Sunteti cativa insa,care lucrati cu produsele lor.Reusite dar si unele probleme in aplicarea produselor respective.Aveti sfaturi,solutii si idei benefice.Treceti la cotonogeala,nu ma iertati,tin la tavaleala.Am conturat si modul de aplicare la pomi si vie si am sa le pun si pe acelea pe hartie(daca ma suporta hartia).Urmeaza sa comand dupa ce o sa fac si o proba de sol si definitivez aceasta asa zisa strategie.
Va astept cu sufletul la gura.

#2996
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mi-a atras atentia acest produs. L-a incercat careva? Merita banii?
https://www.agropata..._eid=3462c18165

#2997
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cu ce e diferit fata de orgevit și italpolina?

#2998
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asta astept sa-mi spuneti voi!

#2999
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cu nimic... Chiar dacă ar pretinde ei ceva special, sigur nu e la banii aia, e chiar mai ieftin decât cele doua..

Un "rahat" de găină făcut granule.

#3000
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Multumesc Padre pentru lamuriri.

#3001
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

 parintele, on 06 februarie 2023 - 18:49, said:

Cu ce e diferit fata de orgevit și italpolina?
e mai ieftin.
pare mai ieftin decat unii fertilizatori chimici la cum s-au scumpit astia

#3002
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Asta ar fi o discutie chiar buna. Un sector, zic eu, insuficient dezvoltat, cel al industrializarii ingrasamintelor organice. Multa mancare (si nu numai), mult "rahat" si mult prea putine ingrasaminte organice cu compozitie controlata.

#3003
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am mai luat lucruri de la ungurenii satmareni si am fost multumit, au fost mereu oameni seriosi.

Edited by subway_guru, 07 February 2023 - 12:04.


#3004
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
ar fi interesant de analizat compozitia acestor ingrasaminte

avand in vedere ca 80% din cantitatea de antibiotice produse in toata lumea este administrata animalelor din crescatorii
avand in vedere hormonii si restul substantelor chimice administrate in fiecare zi

chiar ar fi important sa stim cat de "curate" chimic sunt ingrasemintele obtinute din dejectiile animalelor din crescatoriii

#3005
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Când aud asta cu hormonii... În mare parte și cu antibioticele...


#3006
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Aceasta problema are doua aspecte: producatorul si consumatorul

Evident ca in aria producatorului de materii prime si finite, "profitul" este argumentul fundamental care pune in miscare intentia si inovatia iar in cea a consumatorului, institutiile guvernamentale reglementeaza ce este permis si ce nu. Singura problema reala apare atunci cand sistemele de productie majore (industria food, farmacologica, petrochimica) ajung in mana investitorilor de capital (corporatii), care creaza "lobby" pentru implementare de "solutii" noi. De obicei solutiile eficientizeaza mecanismul de afaceri iar lobyul devine un mecanism corupt. Eficienta produsului final nu se mai afla intrun raport optim cu interesele consumatorului: alimentatie sigura. Asadar cee ce mancam este atat de sanatos pe cat de rentabil este pe piata de capital. sau mai bine spus, pe "stock market".

Din nou gandesc cu mana pe tastatura, fara intentia de a ofensa. Spun si eu ce se vede sin mansarda mea.

"Trateaza ce mananci ca pe un medicament sau vei ajunge sa tratezi ceea ce ai mancat cu medicamente", este culmea - vorba unui mare capitalist: Steve Jobs

Edited by VertixTM, 07 February 2023 - 18:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate