Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Neplata credit imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008

View Postnagyramo, on 24 februarie 2013 - 19:16, said:


Da, acum imi da de gandit si atunci de unde sa stiu ca se devalorizeaza atat?
Si inseamna ca sunt si eu bunica, am trait si eu vremea taierii zerourilor.


Gandeste-te ca in 25-30 de ani multe se pot intampla,e greu de anticipat ce va fi.
Multa lume isi planifica initial sa scape mai repede de credite decat scadentarul, din pacate nu se si tine de acest plan.


Asta e, socoteste ca ai pierdut niste bani si cu asta, basta.

#20
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Eu zic sa faceti cruce apartamentului. Pierdeti banii cheltuiti pana acum, timpul si stresul de pana acum, dar macar cosmarul se termina acum si nu dureaza toata viata. Nu stiu cum va evolua chf (nimeni nu stie), dar un lucru e clar: leul si economia romaneasca e praf, deci sansele sunt foarte mici ca sa vedem iarasi cursurile valutare de odinioara.
Una e sa dati lunar rata care o aveti, alta e sa vi se ia 1/3 din venituri si sa stati cu chirie, in plus veniturile se pot declara mult mai mici pe hartie astfel incat banca sa nu prea aiba de unde lua.
Sa nu va para rau de apartament. Nu a fost niciodata al vostru, a fost al bancii si va fi al bancii multi ani de aici incolo. Voi ati fost chiriasi in casa bancii, considerati acum ca nu va convine chiria si va mutati in alta parte unde e mult mai ieftin.

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
pai nu pui cruce. daca apartamentul nu acopera datoria, si in multe cazuri asta se intampla, ramai in continuare dator bancii, cu diferenta aia...

#22
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Asa si?

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
si tu nu vezi nici o problema? totul e roz si fercire?

#24
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostTipiric, on 24 februarie 2013 - 21:40, said:

Asa si?
Ramane si fara apartament si cu venituri reduse. Deci poate nu-i mai ajung banii pentru chirie si pentru intretinere.

#25
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Ai citit pe sarite topicul.
Deja e in situatia in care nu ii mai ajung banii pentru nimic.
Apartamentul nu il pierde caci nu are cum. Nu a fost niciodata al ei, banca e proprietar si va fi pana la plata ultimei rate. Ei sunt doar beneficiari, adica au acelasi statut ca niste chiriasi cu contract pe termen lung. Nu mai platesti rata, vine proprietarul si te da afara la fel ca atunci cand nu mai platesti chiria.
Veniturile nu au cum sa fie diminuate. Acum ei platesc o rata care le e imposibil de platit. In caz ca renunta sa mai plateasca rata, banca vine si ii da afara din casa ei si le retine din veniturile inregistrate, dar nu mai mult de 1/3. Deci una e sa platesti rata care e cam cat veniturile intregii familii, poate chiar mai mare (a zis ca la ora actuala ei fac fata cheltuielilor imprumutandu-se) si alta e sa ti se retina doar 1/3 din veniturile inregistrate, in plus se pot face manevre: inregistrezi pe cartea de munca salariul mai mic decat cel real, astfel banca nu poate lua decat o suma infima.

#26
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Acum nu mai platesc rata. Daca ar plati, nu ar avea probleme.

Si pierd apartamentul, adica banca ii poate da afara (acum sunt proprietari, ca nu e luat in leasing; apartamentul/ipoteca pe apartament e doar o garantie pentru cazul in care nu isi platesc creditul). Deci vor avea de platit chirie altundeva.

Iar daca dupa vanzarea apartamentului nu se acopera in intregime datoria la banca, li se pune poprire pe o parte din venituri (pana la o treime). Deci raman cu mai putini bani, din care vor avea cheltuieli mai mari decat acum (apare in plus chiria)

Edited by Seb, 24 February 2013 - 23:14.


#27
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 02.12.2007
Pai atunci sa plateasca rata!

#28
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009
Maine o sa incerc sa ma duc sa pun apartamentul de vanzare si ma duc la banca sa vad cum pot rezolva. Pana reusesc sa vand apartamentul sa pot plati cumva ratele. Chiar daca nu pot vinde apartamentul cu cat trebuie sa restituiesc tot mai mult as obtine decat ei daca l-ar scoate la licitatie. Si restul de bani o sa vedem cum facem rost de ei.
Alta idee nu am.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
Nu'l baga in seama pe ala, e din cei care au facut din "Sa moara capra vecinului" un sport national...

#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postslai, on 23 februarie 2013 - 20:05, said:

Actele de genul asta, din cate stiu se pot anula in instanta daca banca se dovedeste ca sunt facute intentionat.

Si cum demonstreaza banca acest lucru? "S-au vandut domnule pentru ca nu am salariu, sunt somer, si mor de foame, si desigur ca am vrut sa strang bani ca sa platesc rata la banca."

View Postnagyramo, on 25 februarie 2013 - 00:54, said:

Maine o sa incerc sa ma duc sa pun apartamentul de vanzare si ma duc la banca sa vad cum pot rezolva. Pana reusesc sa vand apartamentul sa pot plati cumva ratele. Chiar daca nu pot vinde apartamentul cu cat trebuie sa restituiesc tot mai mult as obtine decat ei daca l-ar scoate la licitatie. Si restul de bani o sa vedem cum facem rost de ei.
Alta idee nu am.

Nu poti sa  vinzi apartamentul daca este ipotecat, decat in moduri neortodoxe,si daca ai pile la banca probabil, pentru ca imi este greu sa cred ca banca va scapa din gheare "o familie de sclavi, care totusi ii dubleaza sau chiar tripleaza banii, practic banca are o generatie in fata, de trai pe vatrai, pe banii fraierilor", nu stiu daca intelegi ce spun, tu ai un credit ipotecar pe apartament, nu stiu mecanismele de stingere a ipotecii, pentru ca sa zicem ca tu l-ai cumparat cu 50K, daca tu il vinzi acum cu 50K si banca face pe nebuna, tot trebuie sa mai gasesti suma care o platesti in total pe toata perioada creditului.

#31
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Bunul se poate instraina chiar si fara acordul bancii conform noului cod civil : http://e-juridic.man...itate-8635.html
Indicat este insa, sa fie solicitat acordul de vanzare.In cazul de fata...vanzarea nu este insa o solutie intrucat pretul vanzarii nu va acoperi valoarea creditului...
Bancile nu manifesta reticenta in general in a elibera un acord de vanzare insa conditia esentiala este ca din pretul vanzarii + eventual aportul propriu suplimentar, sa fie lichidat cu prioritate creditul, urmand ca diferenta sa fie pusa la dispozitia vanzatorului, lucru foarte normal de altfel.
Modalitatea de executare a unui imobil ipotecat, o gasesti explicata aici : http://www.avocatnet...l#axzz2LtSLB4Uk
In situatia in care, in urma executarii/vanzarii bunului ipotecat nu se obtine o suma suficienta pentru lichidarea creditului, banca se poate indrepta asupra altor bunuri prezente si viitoare aflate in proprietatea debitorului/codebitorului.Gasesti un articol interesant si aici : http://www.ziare.com...-silita-1202093

#32
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postpierre_de_timp, on 24 februarie 2013 - 16:12, said:



Divortati, cel cu salariul mai mare plateste pensie alimentara, 1/3 din salariu, si asa mai ramane sa se refere banca la 1/3 din 2/3 .
Poate plati mai mult, daca doreste! Stiu un caz urmariti de banca, divortati expres pentru treaba asta, si a cerut sa dea pensie mai mare de 30 % dar nu stiu cat i-a aprobat!

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPlaton, on 25 februarie 2013 - 06:18, said:

Si cum demonstreaza banca acest lucru? "S-au vandut domnule pentru ca nu am salariu, sunt somer, si mor de foame, si desigur ca am vrut sa strang bani ca sa platesc rata la banca."

Nu prea are multe de demonstrat. cauta pe net despre actiunea pauliana. Pentru a incepe atacarea actului, trebuie doar sa demonstreze ca creanta sa este anterioara actului atacat.
Cat e de posibil si folosibil acest drept juridic, in instanta nu stiu, dar stiu ca cel putin la nivel teoretic este posibil.

#34
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postnagyramo, on 23 februarie 2013 - 19:04, said:

Imi e usor sa vorbesc de pe margine, sa stai sa privesti si sa-ti dai cu parerea e cel mai usor. Nu stiu ce as face eu in locul tau, nu stiu daca as putea urma sfaturile care le dau. In astfel de cazuri incearca sa limitezi pierderile. Orice vei face, vei pierde bani. Multi bani, incearca sa limitezi pierderile. Ce cred eu ca se va intampla (n-am sa detaliez de ce cred lucrurile astea, as putea sa scriu doua volume):

1. preturile la apartamente vor continua sa scada cu 3-10% anual, nu cred ca va mai fi vreun crah cum a fost in 2008(scaderi procentuale de 2 cifre) decat in cazuri extreme, cand pretul locuintei va fi ultimul lucru la care ne vom mai gandi.
2. francul elvetian se va deprecia in raport cu euro si chiar in raport cu leul.

Avand in vedere aceste doua ipoteze(nimeni nu stie ce se va intampla, viitorul nu e al nostru): nu cred ca ar fi bine sa incerci o refinantare(nu vei face decat sa marchezi o pierdere foarte mare). De vandut, nu cred ca vei reusi sa vinzi, chiar daca gasesti cumparator, nu vei putea stinge creditul. Sa ajungi la judecata, nu prea ai nicio sansa contra bancii, banca are contracte beton, bani cati vrea pentru avocati(pana la urma tot prostul dat in judecata va plati si acesti avocati, cand va pierde, banca nu se grabeste), in final cheltuilei mult mai mari pentru voi(penalizari, cheltuieli de judecata, scaderea preturilor la imobiliare).

Si atunci... cum limitezi pierderile? Pai, esti ca un soricel prins in capcana, n-ai cum sa scapi, ai avut visul de a avea locul tau, casa ta, iar acum s-a transformat intr-un cosmar. Poti sa-ti bagi picioarele in tot si sa fugi, efectiv sa fugi in alta tara, Canada, Noua Zeelanda, Australia... impreuna cu familia, incercand sa o luati acolo de la 0. Dar este ceva drastic de facut, eu nu cred ca as putea face.

Ati putea ramane si sa asteptati sa se produca inevitabilul: proces, pierdut proces, executare silita, proprire pe salariu, supravietuire pana la un moment in care guvernantii nostri vor aproba falimentul personal, pentru ca voi sunteti in faliment, nu e o rusine sa fii in faliment, nu ati vrut asta, pur si simplu se intampla si se poate intampla oricui indiferent de vointa aceluia. Dar sa stai cu speranta asta la ce clasa politica avem...

Ideal pentru voi ar fi sa vindeti apartamentul, iar apoi sa ramana sa platiti, esalonat, restul creditului. Acest lucru nu cred ca se va intampla, nu puteti ajunge la o astfel de intelegere cu banca, nu aveti ce bunuri sa ipotecati, sunteti intr-o situatie drastica.

Am avut Caritas si FNI, unde romanii au pierdut banii pe care i-au avut, am avut bula imobiliara in care romanii au pierdut si banii pe care nu i-au avut. Imi pare sincer rau de situatia in care va aflati si as fi vrut sa am suficienta putere incat sa pot sa ajut cu mai mult decat vorbe.

#35
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009
Am fost la agentie sa pun apartamentul de vanzare, dar nu am nici o sansa sa il vand nici macar cu o suma aproape de ceea pe care trebuie sa o dau. Ar mai trebui aproximativ sa dau de la mine 15 mii de euro ca sa scap de credit. Ceea ce este imposibil pentru mine. Asa ca o sa incerc sa dau in chirie apartamentul si ma mut cu ai mei. Si poate asa o sa am destul cat sa imi acopar rata , daca sunt de acord sa imi facao reesalonare. Am fost si la banca si acum asteptam ceva oferte din partea lor. Sa vedem ce solutii gasesc ei.

#36
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postnagyramo, on 25 februarie 2013 - 18:07, said:

Am fost la agentie sa pun apartamentul de vanzare, dar nu am nici o sansa sa il vand nici macar cu o suma aproape de ceea pe care trebuie sa o dau. Ar mai trebui aproximativ sa dau de la mine 15 mii de euro ca sa scap de credit. Ceea ce este imposibil pentru mine. Asa ca o sa incerc sa dau in chirie apartamentul si ma mut cu ai mei. Si poate asa o sa am destul cat sa imi acopar rata , daca sunt de acord sa imi facao reesalonare. Am fost si la banca si acum asteptam ceva oferte din partea lor. Sa vedem ce solutii gasesc ei.

Unde e apartamentul, in ce oras ?

View PostHeto, on 25 februarie 2013 - 12:00, said:



1. preturile la apartamente vor continua sa scada cu 3-10% anual, nu cred ca va mai fi vreun crah cum a fost in 2008(scaderi procentuale de 2 cifre) decat in cazuri extreme, cand pretul locuintei va fi ultimul lucru la care ne vom mai gandi.
2. francul elvetian se va deprecia in raport cu euro si chiar in raport cu leul.


Nu prea cred,
- criza euro e departe de a se fi incheiat, miscarile de strada din SP, BG si IT sunt doar inceputul unui nou val de revolte.
- in fucntie de oras, apartamentul isi va pierde din valoare intre 15-50% in urmatorii 2 ani, pt ca asa este in tenis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate