Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 

Romania vs Ungaria - dreptul istoric asupra Ardealului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3833 răspunsuri în acest subiect

#91
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.844
  • Înscris: 11.02.2013
Romanii vor sa manance prajitura dar sa si sa ramana intreaga?  Daca vreti UE, a venit timpul sa intelegeti ca UE este primul pas in directia ca toate tarile europene membre la UE sa se prefaca intr-o unica tara.
Nu teritoare si nu razboaie intre tarile UE. Deja azi fiecare poate trece in alta tara din UE si nimeni nu-i poate oprii sa faca asa.
Romanilor  "nationalisti" trebuie  sa li se gaseasca alt subiect ca sa se afereze si sa arunce cu pietre in unguri.
Daca in Ardeal sunt romani care se cred unguri ,ce le pasa romanilor ? In curand, in cateva zeci de ani, cand cineva va zice ca este roman sau ungur, se va refera numai la teritoriul unde s-a nascut. Romnia si Ungaria ca stat nu vor mai exista.
Asta bineinteles daca Romania va implini toate ce li se cere de UE  si o sa se prefaca in membra deplina.

#92
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.057
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEdgaroropsitul, on 20 februarie 2013 - 17:34, said:

  Daca vreti UE, a venit timpul sa intelegeti ca UE este primul pas in directia ca toate tarile europene membre la UE sa se prefaca intr-o unica tara.

Nu, nu este.

Quote

Romanilor  "nationalisti" trebuie  sa li se gaseasca alt subiect ca sa se afereze si sa arunce cu pietre in unguri.
Daca in Ardeal sunt romani care se cred unguri ,ce le pasa romanilor ?

Nu prea urmaresti stirile de pe aici, asa-i?

#93
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca ne referim la aspectul politic al subiectului si dam crezare extremistilor sau ultra-nationalistilor maghiari, atunci solutia este transanta:
1. Slovacia ar trebui sa dispara cu totul, Croatia se restrange la Dalmatia, Ucraina subcarpatica (Rutenia istorica) si Voivodina revin Ungariei
2. peste 15 mil. romani, slovaci, croati, sarbi, ucraineni si altii, insumand mai mult decat toti maghiarii din Europa, vor avea de ales intre maghiarizare si exod. Ipoteza Ungariei multinationale, cu respectarea drepturilor minoritatilor etnice, este contrazisa de realitatea istorica sau prezenta.
Am facut aceasta succinta analiza pentru a exclude din discutia noastra orice abordare extremista, inclusiv cele de genul "dreptului istoric" al romanilor asupra Panoniei, chiar si spuse in gluma.

Subiectul este "dreptul istoric" asupra Ardealului si voi face o scurta retrospectiva. Inaintea venirii ungurilor in aceasta zona, teritoriul era indiscutabil populat. Istoria anterioara si structura etnica ulterioara sustin ca populatia fusese si ramasese predominant latinofona. In imprejurari obscure si controversate, teritoriul intra sub dominatia Ungariei; obscuritatea imprejurarilor este pusa si pe seama distrugerii izvoarelor istorice in invazia mongola (1241). Transilvania este atestata ca Voievodat din secolul al XII-lea, mentinandu-si pe toata durata existentei sale un statut de autonomie. Numele de Voievodat, precum si numele unora dintre primii voievozi, sugereaza ca autonomia era impusa de structura etnica diferita de cea din Ungaria panonica. Intre 1541 si 1661/1711 a fost principat cvasi-independent, cu un statut net superior asa-numitului regat al Ungariei. Apoi principii Transilvaniei au fost inlocuiti de guvernatori, reprezentanti ai habsburgilor, unii nefiind nici macar ardeleni. Intre 1867 si 1918 a fost parte componenta a regatului Ungariei din cadrul Imp.dualist, apoi a devenit parte componenta a Romaniei.

Asadar, Ardealul a avut propria identitate, distincta de cea a Ungariei (careia i-a supravietuit), pierzandu-si statutul in jurul anului 1700, dupa care a intrat, pe rand, in componenta Imp.habsburgic, a Imp.dualist si a Romaniei. Dreptul istoric asupra Ardealului este o disputa intre romani si maghiari. In acest context dezbaterea a ajuns la chestiunea "relevantei istorice" a celor doua popoare (Alexandru H.#36:"istoric e clar ca Ungaria a avut mai multa relevanta decat au avut romanii cu principatele si regatul lor"), pe care eu am inceput sa o comentez din #39.

Editat de moftware, 20 februarie 2013 - 17:51.


#94
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.809
  • Înscris: 05.02.2008
edgaroropsitul,iete, noi nu vrem să pricepm asta.Cind am aderat la mUE nu a fost vorba de asta. Regulile nu se schimbă în timpul jocului.Clar?

Editat de florincroitoru, 20 februarie 2013 - 17:49.


#95
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postmoftware, on 20 februarie 2013 - 17:45, said:

Am facut aceasta succinta analiza pentru a exclude din discutia noastra orice abordare extremista, inclusiv cele de genul "dreptului istoric" al romanilor asupra Panoniei, chiar si spuse in gluma.
tot ce scoti tu pe gura denota diletantism.
In primul rand esti un extremist.
Ai venit cu teza:
Ungaria a fost intotdeauna inferioara Romaniei,
Ungaria a fost intotdeauna jalnica,
Romania a fost intotdeauna prima,
etc. etc.

Cineva care face astfel de afirmatii in necunostinta de cauza
si propune o discutie pe tema: "cum vor ungurii sa ne fure Ardealul"
este un individ extremist.

View Postmoftware, on 20 februarie 2013 - 17:45, said:

Subiectul este "dreptul istoric" asupra Ardealului si voi face o scurta retrospectiva. Inaintea venirii ungurilor in aceasta zona, teritoriul era indiscutabil populat. Istoria anterioara si structura etnica ulterioara sustin ca populatia fusese si ramasese predominant latinofona.
total aberant,
total ignorant,
total propagandistic.

Pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii habarniste?

View Postmoftware, on 20 februarie 2013 - 17:45, said:

Transilvania este atestata ca Voievodat din secolul al XII-lea, mentinandu-si pe toata durata existentei sale un statut de autonomie. Numele de Voievodat, precum si numele unora dintre primii voievozi, sugereaza ca autonomia era impusa de structura etnica diferita de cea din Ungaria panonica
Voievodatul este o institutie tipica slava.
O gasim la polonezi (actuala diviziune administrativa in Polonia este voievodatul),
o gasim in istoria tuturor popoarelor slave,
apare in foarte multe documente din Dalmatia
unde sunt pomeniti voievozii vlahi.

Apropo, Dalmatia a fost incorporata de Ungaria in anul 1100.
Structura etnica a Panoniei la venirea ungurilor era slava.
Structura etnica a Transilvaniei la venirea ungurilor era slava.

adica aceeasi structura etnica care sta la baza natiunii maghiare.

dovedesti ca esti un diletant care folosesti incultura sa propagi extremismul.

Editat de iaricamari, 20 februarie 2013 - 18:06.


#96
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postmoftware, on 20 februarie 2013 - 17:45, said:

..., sugereaza ca autonomia era impusa de structura etnica diferita de cea din Ungaria panonica. ...
Simplu si logic.Daca ar fi fost invers cele doua tarisoare s-ar fi unit demult prin vointa amandorora asa cum au facut principatele romane .

#97
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postiaricamari, on 20 februarie 2013 - 18:04, said:

Cineva care face astfel de afirmatii in necunostinta de cauza
si propune o discutie pe tema: "cum vor ungurii sa ne fure Ardealul"
este un individ extremist.
Aaaa...și boz domnii unguri nu mai vor ardealu?Posted Image  Ce glumă bună!

#98
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.675
  • Înscris: 15.12.2012

View Postflorincroitoru, on 20 februarie 2013 - 18:51, said:

Aaaa...și boz domnii unguri nu mai vor ardealu?Posted Image  Ce glumă bună!
exista niste politicieni tampiti la Bucuresti care au incurajat porcaria cu UDMR_ul.
Basescu este ultimul in acest lung sir de idioti care s-au folosit de UDMR (fosta sectie maghiara a PCR-ului)
sa creeze disensiuni in electoratul transilvanean.

Regionalizarea administrativa a Romaniei bazata pe cele 8 regiuni de dezvoltare
este solutia problemei. Motiv ca PDL-ul lui Basescu si UDMR-ul s-au opus acestei impartiri administrative.

Este singura solutie acceptabila.
Prin aceasta regionalizare UDMR-ul va disparea din peisajul politic romanesc.
Pentru totdeauna.

Si tototata idiotii diletanti care fac aici propaganda de doi lei pe tema ungurilor.

#99
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 10.02.2013
@edgaroropsitul
Daca matale locuiesti in tinuturile biblice, vezi-ti de biblia ta. Nu ne zici noua cum se mananca la masa cu furculita si cutitul.
Uniunea Europeana ca Uniunea Europeana......dar si vorba romaneasca veche inca e perfect valabila: "fiecare cu pasarica ma-sii". Sa nu amestecam afacerile cu placerile. Posted Image
Cat priveste propaganda maghiara......numai cand ii aud cu accentul ala in romana......si mi se face sila.

PS: Macar ungurii au femei valabile si perverse. Este singurul lucru pe care-l apreciez la ei. Posted Image

#100
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostCenturion, on 20 februarie 2013 - 19:18, said:

"fiecare cu pasarica ma-sii". Sa nu amestecam afacerile cu placerile. Posted Image

PS: Macar ungurii au femei valabile si perverse. Este singurul lucru pe care-l apreciez la ei. Posted Image
te contrazici: pasarelele ma-sii cu unguroaicele. Le apreciezi.
Care ti-a buba?

esti obsedat sexual?

#101
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postiaricamari, on 20 februarie 2013 - 19:01, said:



Prin aceasta regionalizare UDMR-ul va disparea din peisajul politic romanesc.
Pentru totdeauna.


Ne explici şi cum se va-ntâmpla acest lucru?

#102
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 275
  • Înscris: 10.02.2013
@iaricamari
"fiecare cu pasarica ma-sii".......in sensul ca una este conceptul de uniune europeana, alta e conceptul de stat national. E ca la bloc, daca vrei matale, sa-ti explic mai pe romaneste.........sunt mai multe familii pe scara, trebuie sa convietuiasca impreuna linistiti, sa aiba respect unii fata de altii, sa fie constructivi cand e vorba de intretinerea scarii........... dar pentru mine inainte de toate conteaza familia mea si nu scara intreaga........pentru ca nu scara imi da sa mananc, sa ma imbrac, sa platesc facturile, etc.

Nu sunt obsedat sexual, am afirmat doar ca unguroaicele sunt femei frumoase in general..........gurile rele afirma ca sunt curve desavarsite care merita incercate  Posted Image

#103
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostFumatorul, on 20 februarie 2013 - 19:40, said:

Ne explici şi cum se va-ntâmpla acest lucru?
Pai obiectul muncii va disparea, asa ca UDMR-ul lipsit de obiectul muncii nu-si va mai avea rostul.

Editat de iaricamari, 20 februarie 2013 - 19:47.


#104
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postiaricamari, on 20 februarie 2013 - 19:47, said:

Pai obiectul muncii va disparea, asa ca UDMR-ul lipsit de obiectul muncii nu-si va mai avea rostul.

Păi obiectu' muncii este lupta contra discriminării maghiarilor din România. Cum adică va dispărea?

#105
legionarul2

legionarul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 200
  • Înscris: 22.02.2012

View Postflorincroitoru, on 20 februarie 2013 - 14:03, said:

legionarul2, iaricamari  e ardelean. A mai avut și legionari în neam.E nepotul lui Moța sau al lui Marin, nu am reținut.Poți să îl întrebi.Jur că nu glumesc.

Aiurea.Daca ar fi avut legionari in familie ar fi evitat sa scape asemenea perle.

#106
iaricamari

iaricamari

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.675
  • Înscris: 15.12.2012

View PostCenturion, on 20 februarie 2013 - 19:40, said:

am afirmat doar ca unguroaicele sunt femei frumoase in general.........
.gurile rele afirma ca sunt curve desavarsite care merita incercate  Posted Image
nu sunt curve.
iti spun eu care am supt ca bebelus tata de unguroaica (imi era doica).
iti spun eu care m-am dezvirginat cu o unguroaica,
iti spun eu care am avut zeci de prietene/amante unguroaice.

nu sunt curve.
ba din contra, sunt gospodine, fac mancare excelenta si stiu sa aiba grija de tine.

View PostFumatorul, on 20 februarie 2013 - 19:55, said:


Păi obiectu' muncii este lupta contra discriminării maghiarilor din România. Cum adică va dispărea?
care discriminare?
despre ce vorbesti?


discriminarea de care vorbesti tu se numeste politica de auto-segregare
cunoscutaa la Juden,
cunoscuta la negri,
cunoscuta la tigani, samd.

Prin ea politicienii Juden, negri, tigani etc isi asigura un electorat fidel.
Au demonstrat-o sionistii,
au demonstrat-o negri,
a demonstrat-o UDMR-ul,
incearca s-o demonstreze astazi tiganii.

De exemplu in SUA un politician precum Jessie Jackson are acelasi limbaj folosit de tine: negri sunt discriminati.
Peste tot el face caz de discriminarea negrilor si cere ca negrii sa fie subsidiati de guvern.
El cere discriminare pozitiva.
blahblahblah.....

In felul acesta, Jessie Jackson a devenit multimilionar, iar negrii aia prosti care l-au ascultat traiesc intr-un ghetou.
Traiesc marginalizati si auto-segregati.
Ceea ce lui Jessie Jackson ii convine.
Fiindca astfel are un electorat fidel.

Numai ca viata de multe ori te plateste din plin.
Fiul lui Jessie Jackson s-a dovedit un politician excroc, motiv ca va face impreuna cu nevasta-sa inchisoare,
fiindca au furat din banii campaniilor lor electorale.

Cam asa si cu UDMR-ul si politicienii sai.
Vor ajunge la zdup.
Fiindca sunt escroci.

#107
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postiaricamari, on 20 februarie 2013 - 20:10, said:

    blahblahblah.....


Ai dreptate, bla, bla, bla...
Şi azi există, din păcate, diverse forme de discriminare la care sunt supuşi ungurii.

#108
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlegionarul2, on 20 februarie 2013 - 19:58, said:

Aiurea.Daca ar fi avut legionari in familie ar fi evitat sa scape asemenea perle.
Nu știi cu cine vorbești.Ia legătura cu el prin PM si iti spune el.Cred că e nepotul lui Moța; fără vrăjeală.

View PostFumatorul, on 20 februarie 2013 - 20:21, said:


Ai dreptate, bla, bla, bla...
Și azi există, din păcate, diverse forme de discriminare la care sunt supuși ungurii.
Săracii! La ce forme de discriminare sînt supuși boz ungurii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate