Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Tractoras PASQUALI

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3284 replies to this topic

#2935
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
pompa inca nu o am achizitionata ,sunt mai multe modele

Edited by ady49, 23 January 2018 - 20:38.


#2936
SDan70

SDan70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2016
cred ca ai vrea sa folosesti o pompa cara are priza universala de tractor. Altfel nu ai cum in afara faptului caci ai mentionat sa nu fie pe fulie. Este ok .nu stiu exact daca conteaza sensul de rotatie si rpm/min .Dar cel mai probabil  dupa ce achizitionez pompa trebuie confectionat un adaptor [ aici este un pic mai dificil  dar realizabil ] .Motorul  ar trebui sa nu intimpine probleme la o pompa  mica sau medie [ studiaza un pic pompele ] vezi debitul .pun niste poze

Attached Files



#2937
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
stiti ce modele sunt pompele astea ,,,denumire

#2938
Agricultorul01

Agricultorul01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.11.2015
pompa hidraulica pe priza de putere asa se numesc.
cauta pe bizoo sunt cateva oferte

Attached Files


Edited by Agricultorul01, 24 January 2018 - 17:27.


#2939
TradeSniper

TradeSniper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2018
Buna dimineata, un necunoscator aici....as avea si eu o intrebare daca vrea cineva sa ma ajute: As dorii sa cumpar un motor de tractor U445 pentru generare curent electric de inalta tensiune; imi spune si mie cineva:
1) Ce turatie are un motor u445 la relanti - (rpm).
2) Ce turatie MAXIMA are (rpm);
3) Care este consumul unui motor de U445 la relanti/h?
Imi trebuiesc aceste date pentru a stii ce alternator sa cumpar si sa-i atasez.
Va multumesc foarte mult.

#2940
SDan70

SDan70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2016
Treaba buna cu generatorul si cu motoru de tractor .Motoarele diesel care functioneaza pe generatoare au blocata pompa de injectie de un actuator ,un fel de servomotor controlat de automatizare.Ca sa pastreze frecventa de 50hz motorul are 1500 rpm/min iar la 1450 rpm/min are 49hz .Dar sunt si generatoare care merg si la 3000 rotatii [ cele sub 14 kva] .Cauta generator in turatii mici  iti recomand....

Attached Files



#2941
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Imi trebuie o freza pentru un carraro tigre RS sa aibe latimea de peste 1,2 m . Stiti pe cineva care sa aiba de vanzare ?

#2942
TradeSniper

TradeSniper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2018

View PostSDan70, on 26 ianuarie 2018 - 15:28, said:

Treaba buna cu generatorul si cu motoru de tractor .Motoarele diesel care functioneaza pe generatoare au blocata pompa de injectie de un actuator ,un fel de servomotor controlat de automatizare.Ca sa pastreze frecventa de 50hz motorul are 1500 rpm/min iar la 1450 rpm/min are 49hz .Dar sunt si generatoare care merg si la 3000 rotatii [ cele sub 14 kva] .Cauta generator in turatii mici  iti recomand....
500
Iti multumesc mult pentru raspuns si pont. Eu trebuie sa conectez motorul la un alternator de 500kva la 1500rpm trifazic PMG (pe magneti permanenti hiper-eficient). Este cu 20.000% mai eficient decat sa iti cumperi un generator gata fabricat pentru o productie de 500kva. Un de-ala ar consuma 24-25L/h pe cand un motor D115 de tractor U445 ar consuma CAT?? 1-1.5L/h, nu? Pentru aceeasi productie de curent, si aliementat cu ULEI MENAJER + Diesel Kit Double Tank de conversie pentru ulei vegetal reciclat. Un nou mod de a ne uita la "Biomasa" si a produce energie verde! Ar trebuii sa se incadreze la "feed-in-tarrif/certificate verzi".

Edited by TradeSniper, 29 January 2018 - 00:25.


#2943
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
``Este cu 20.000% mai eficient decat sa iti cumperi un generator gata fabricat pentru o productie de 500kva.``
Chiar cu 20 000% nu  cred....sau  ati  scris  asa  generic?

Trebuie avut  in  vedere  ca  acel  motor de  U650  nu  v-a  duce  in  spate  generatorul de 500 KVA .
Sau  , il va  duce  pana  la  un  moment  dat  , dupa  care  daca  cresc  consumatorii  se  va  oprii .
Asa  cu  titlu informativ....existau  ( mai  rare deja acum) acele generatoare  tractabile  facute  de  UMEB  ( Bucuresti) cu  motor  de  tractor  .....38KVA .
Apoi  le-au  impins pana la  40 KVA
Cu  timpul  a  iesit  si motorul  de  RABA   si  au  scos  generatoare  de  45 KWA.....

Va  sfatuiesc  ......sa  va  documentati  pe  net  .......cam  ce  motor  au  in  spate  cele  de  500 kva.......tractorul  nu-l  va  duce decat  la  inceput( sau  ati  gresit  exprimarea -500 kva)
In  ceea  ce  priveste  consumul.......1-1,5L/h ???? poate  in relanti  fara  sarcina  vreti  sa  spuneti.....desi  si  asa  suntem  la  limita.....( INFO ...un  motor  de  Dacia  papuc  1,9D  super  electronizat pe pompa  consuma 0,45 L/H.......Doar daca  aplicam  o  regula  de  3  simpla   cel  de  tractor  ~5L  atinge   valorile astea)
In plus o sa vedeti ca la astfel de generatoare consumul se da in L /ora / kw produs...ceea  ce  este  normal  pentru ca si  tractorul  una  este  consumul  la  deal  cu  remorca  incarcata  si alta  este  consumul  la  asfalt  singur fara  exemplu.

#2944
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Motor tractor 445 la irigat cu pompa apa, deci in sarcina consum 3 l pe ora.

#2945
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostTradeSniper, on 26 ianuarie 2018 - 13:40, said:

Buna dimineata, un necunoscator aici...
Clar, trebuia doar să citim puțin mai departe:

View PostTradeSniper, on 26 ianuarie 2018 - 13:40, said:

...generare curent electric de inalta tensiune...
Ai aici un topic cu ceva informații, dacă nu găsești ce te interesează, deschizi topic nou.
Legătura a ce vrei tu cu subiectul de față este nu.
Ți-am șters flood-ul de pe celelalte topicuri, ochii mari la ce și unde scrii.

@sile:
Mai citește odată ce a scris arjolino.
Vei înțelege de ce aduce în discuție consumul pe unitatea de energie produsă, iar exprimarea acestuia se face în g/kWh.
Ce zici tu despre irigatul cu cine știe ce pompiță este irelevant.

ps: dacă doriți continuarea discuției pe tema asta, dați un semn și îi fac topic separat.
Dacă nu, reveniți la subiect; tractorașul Pasquali.

#2946
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
salutare ,stie cineva cate rotatii pe minut are motoarele Lombardini  LDA 100 in relanti  si in acceleratie ,am un pasquali 910 lda 100,  18,5 cai,,

#2947
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
cum aleg o pompa hidraulica pt un motor de 18,5 cai ,, 13.8 kW   ,,,,cu 3000rpm?

#2948
TradeSniper

TradeSniper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2018

View Postarjolino, on 29 ianuarie 2018 - 05:19, said:

``Este cu 20.000% mai eficient decat sa iti cumperi un generator gata fabricat pentru o productie de 500kva.``
Chiar cu 20 000% nu  cred....sau  ati  scris  asa  generic?

Trebuie avut  in  vedere  ca  acel  motor de  U650  nu  v-a  duce  in  spate  generatorul de 500 KVA .
Sau  , il va  duce  pana  la  un  moment  dat  , dupa  care  daca  cresc  consumatorii  se  va  oprii .
Asa  cu  titlu informativ....existau  ( mai  rare deja acum) acele generatoare  tractabile  facute  de  UMEB  ( Bucuresti) cu  motor  de  tractor  .....38KVA .
Apoi  le-au  impins pana la  40 KVA
Cu  timpul  a  iesit  si motorul  de  RABA   si  au  scos  generatoare  de  45 KWA.....

Va  sfatuiesc  ......sa  va  documentati  pe  net  .......cam  ce  motor  au  in  spate  cele  de  500 kva.......tractorul  nu-l  va  duce decat  la  inceput( sau  ati  gresit  exprimarea -500 kva)
In  ceea  ce  priveste  consumul.......1-1,5L/h ???? poate  in relanti  fara  sarcina  vreti  sa  spuneti.....desi  si  asa  suntem  la  limita.....( INFO ...un  motor  de  Dacia  papuc  1,9D  super  electronizat pe pompa  consuma 0,45 L/H.......Doar daca  aplicam  o  regula  de  3  simpla   cel  de  tractor  ~5L  atinge   valorile astea)
In plus o sa vedeti ca la astfel de generatoare consumul se da in L /ora / kw produs...ceea  ce  este  normal  pentru ca si  tractorul  una  este  consumul  la  deal  cu  remorca  incarcata  si alta  este  consumul  la  asfalt  singur fara  exemplu.

Da, am scris generic 20.000%, aparent, in primul rand, nici nu stiam consumul in sarcina, de-aia am si intrebat, dar totusi mult mai eficient decat unul gata cumparat, stati sa explic detaliat.
Vroiam sa scriu 500 KW (KiloWATI) nu (KiloVOLTI). Si da, exista niste generatoare super-eficiente, compacte si mult mai mici numite PMG (cu magneti permanenti din metale rare - neodym).
Stiu si am vazut ca acele generatoare gata cumparate CLASICE care scot 500KW sunt mari cat o camioneta si consuma peste 25l/h!  Acesta  ( http://www.xindaener...c/big/440_0.jpg ) este relativ micut, are o lungime de 1.5m si la o turatie de doar 1500rpm scoate 450kw, destul pentru a alimenta un sat mic DAR costa in jur 17-19.000 de Euro. Eu zic ca un motor D115 de tractor U445 il poate sustine foarte bine, ce spuneti? Multumesc de raspuns!

View Postsilesax, on 29 ianuarie 2018 - 06:10, said:

Motor tractor 445 la irigat cu pompa apa, deci in sarcina consum 3 l pe ora.
Multumesc!

#2949
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
Daca  scriati 500 KW  .....chiar  ca  greseati....
Cand  vorbim de  generatoare  vorbim  de  KVA ( kilovoltamper) , o  alta  marime  care  depinde  de alti multi factori...foarte  apropiata  de  KW  in  sine.
Motorul de  U445  SIGUR  SIGUR  nu-l  va  duce..... daca  cu 45 HP  , adica cu 33KW  putem sa  producem  500KW  ....de  maine  am  da  cu caciula  de  pamant.......s-ar duce  ``D `` randamentul care  atinge  valoarea incredibila de  1515%

Asta  ca  sa  nu  mai  vorbim  de  faptul  ca  cel  de  U445  are  45 cai  pe  la  vreo  2200 rpm....asa ca  la  1500  rpm ( pentru un generator cu 4 poli) nu  mai  are tot  atatia...trebuie  vazuta  curba  de  putere a  lui.

Daca e vorba de un sat mic ( dar sat )  va este suficient un 38KVA de UMEB , hai  sa  zic  un 45 KVA( groso-modo , 45 de case a  cate  un  KW.....adica  suficient pentru consumul casnic......exceptand masina de spalat automata)

#2950
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Restarurarea lui Pasquali 995 - partea 1 - Schimbarea trompei cu planetara defecta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lBXzTZN9k5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bogdanhbc, 01 February 2018 - 13:51.


#2951
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Pasquali 995| partea a doua - schimbare rulment pinion de atac si semeringuri cutie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P0TSZ6_mGYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2952
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mer-t2QUTMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate