Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tractoras PASQUALI

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3284 replies to this topic

#3277
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
Buna   dimineata  tuturor  celor  care  .......ati  mai  ramas  pe  acest  grup........putem  sa-i  spunem  grup, nu?  ca  suntem  putini......

Ma  poate  ajuta  cineva   cu   ceva  documentatie  tehnica   despre  remorcile  CU  tractiune  de  la  PASQUALI?? ( MOD  450)

Ma  intereseaza    in  special  greutatea  ei  GOALA,  si  dimensiunile de  gabarit.....daca  are  cineva  ceva  manual  de  la  ea, ar  fi    super.....

Ca  sa  nu  fie  un  secret  ....am gasit    de  cumparat  una  si  vreau  sa  vad  greutatea si dimensiunile  ca sa  stiu   cu  ce  pot  sa  o  aduc.......dar ar  fi  bun  si  un  manual  al  ei......daca are  cineva...

Multumesc   anticipat

#3278
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Buna dimineata, eu nu am vazut manualul acela, cred ca un raspuns privind dimensiunile poate sa il dea un posesor de motoagricola sau remorca cu tractiune.

Chiar grupa ca am ramas doar 21 de urmaritori.......

#3279
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil bena are cam 1,5 x 2 m , la care se adauga protapul, sa fie si el vreun metru. Dar protapul nu te incurca, il suprapui pe protapul remorcii cu care o transporti, sau il lasi sa fluture in spate, cu niste chestii reflectorizante pe el.

Despre greutate, ma gandesc ca ar fi la fel de grea ca remorca pe care mi-am facut-o eu, fara tractiune, dar mai mare, cu basculare pe vinci manual. Vreo 650kg, bena de 3x1,85 m
Cea de Pasquali basculeaza?

#3280
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
Da, basculeaza manual.
Proprietarul  spune  ca  are  cca  850 kg....mie  mi  se  pare enorm....Ca  dimensiuni  cica  ar  avea lungimea de  3m cu protap (2,2 m doar bena) si  latimea  de 1,5m
Oricat de  grea  ar  fi  puntea  cu  grup  in  ea ,  si  protapul cu  cardan.....dar   parca  tot  nu  s-ar  putea  strange   850kg......

Nici eu  nu  stiu sa  existe  manual  pentru   remorca, dar   eu  unul  am  gasit  manual  pentru   toate  tipurile  de  freze  Pasquali ,  si pentru  toate  tipurile  de  antrenari cu  cardan  pentru  freze....si ma  gandeam  ca  poate  o  fi  si  asa  ceva....

#3281
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
N-ar fi exclus sa aiba 850kg. Puntea remorcii mele e asa:
- doi rulmenti auto - roata fata BMW
- o simpla teava rotunda de 10cm diametru si doar 3 mm 'carne'
- doua discuri frana, ca distantieri, ca nu am pus etrieri sau altceva pentru franare
- jante aliaj 15 inch

Deci e mult mai usoara decat puntea de la remorcuta aia veche cu tractiune.

#3282
deejay_mihaita

deejay_mihaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.11.2006
Salutare tututor posesorilor de Pasquali.

Aș avea și eu nevoie de ajutorul vostru pentru a fi sigur că voi pune în motocultorul meu uleiurile corecte la revizie.
Așadar, pentru un Pasquali 917 cu un motor de 14 cai (înțeleg că Lombardini 3LD510), am nevoie
- pentru motor, de 15W-40 semi-sintetic. Aveți vreo recomandare?
- pentru cutia de viteze, SAE 80W/90?
- pentru freză... Habar nu am. SAE 85W140?

Multumesc!

Edited by deejay_mihaita, 18 February 2023 - 21:25.


#3283
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Sunt bune tipurile de ulei. Pentru motor eu folosesc ulei pentru motoare răcite cu aer. Pe bușoane nu este trecut tipul uleiului?

Edited by ciocaionflorin, 10 March 2023 - 15:40.


#3284
arjolino

arjolino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 02.01.2010
Buna   dimineata  grup,

  As  fi  interesat  sa  cumpar  la  un  pret  rezonabil  o  caseta de  directie DEFECTA( si goala la interior)  pentru  Pasquali  articulat cu   coloana  de  volan  inclinata . Nu vreau  modelul  cu  1  cardan,  vreau  modelul  cu  2  cardane  !( deci  inclinata catre  scaun)
Spun  rezonabil  in  sensul  ca,  daca  o  iau  DEFECTA  pentru  a  extirpa  din  ea  coloana  insasi, nu  se poate  oferii  o  suma  colosala......vreau sa retez  coloana   pentru  a  face  loc  servodirectiei  Danfus.....deci  am  nevoie de  ea  ca sa o folosesc  pe  post  de  suport ,sa  nu  stau  sa  mai  alerg  dupa  table  groase pe  care  sa  le  gauresc, si  apoi  sa  le  sudez.....
Daca  are  cineva, astept    cuminte aici......
Multumesc  anticipat

#3285
ciocaionflorin

ciocaionflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 23.03.2008
Hristos a înviat! Mai este cineva aici? S-au mutat toți pe fb?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate