Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Tractoras PASQUALI

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3284 replies to this topic

#2449
FermaSana

FermaSana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.02.2016
Buna ziua
Suntem interesati sa cumparam un tractoras (articulat) Pasquali 4*4, 18-21 CP, cu freza si plug.
Avem un motocultor Pasquali de 14 CP (940), cu freza, plug si carucior tip scaun, dar este prea mic pentru noi. Lucram 10 ha de livada cu el si avem nevoie de ceva mai mare (i-am schimbat si ambreiajul- cu piese noi).
Putem sa facem si schimb + diferenta.
Acceptam variante.

#2450
nelusolovastru

nelusolovastru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
mda BOGDANE si terenu e afanat  bine si eu am plug de bilonat dar nu reusesc sa astup cum trebe

Edited by nelusolovastru, 26 March 2017 - 19:55.


#2451
MotocultorWeima

MotocultorWeima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.12.2015
FermaSana.Pasquali nu prea face fata la 10 ha,adica ca timp o sa dureze prea mult si nu renteaza,tinand cont ca trebuie si transport si frezat si arat eu zic sa iei un tractor ceva mai rapid ca sa ai eficienta.Daca zici ca vrei sa te apropii foarte mult de pomi atunci e bun pasquali,goldoni,pgs etc insa un tractr mai puternic si mai mare putin gen UTB 445 viticol e mai eficient si poti merge lejer cu brazda de la plug pana sub coroana pomilor deoarece are ecartamentul mic.Acum vedem ce mai zic si baietii de aici mult mai experimentati.

Edited by MotocultorWeima, 26 March 2017 - 21:48.


#2452
Alextoth034

Alextoth034

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.02.2015
Buna ziua tuturor..Caut electromotor Femsa MTL 12-6   12 v.   1,8 cv.Ramân dator ptr un pont.Sau ceva compatibil  ptr un LDA. 675

Edited by Alextoth034, 27 March 2017 - 09:00.


#2453
nelusolovastru

nelusolovastru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2017
ferma sana cred ca un pasquali valpadana goldoni agria  de 33- 45 cv cred ca o sa faceti fata asta daca nu e zona cu deraluri mari

Edited by nelusolovastru, 27 March 2017 - 19:56.


#2454
FermaSana

FermaSana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.02.2016

 MotocultorWeima, on 26 martie 2017 - 21:46, said:

FermaSana.Pasquali nu prea face fata la 10 ha,adica ca timp o sa dureze prea mult si nu renteaza,tinand cont ca trebuie si transport si frezat si arat eu zic sa iei un tractor ceva mai rapid ca sa ai eficienta.Daca zici ca vrei sa te apropii foarte mult de pomi atunci e bun pasquali,goldoni,pgs etc insa un tractr mai puternic si mai mare putin gen UTB 445 viticol e mai eficient si poti merge lejer cu brazda de la plug pana sub coroana pomilor deoarece are ecartamentul mic.Acum vedem ce mai zic si baietii de aici mult mai experimentati.
Avem un tractor mare. Un Belarus 820. Ne trebuie insa si unul mai micut pentru a ajunge mai aproape de pomi si pentru a nu tasa pamantul trecand cu tractorul mare pentru toate lucrarile.
Suntem foarte multumiti cu motocultorul pasquali, in special pentru frezat ( nu mai vorbim de consum),  dar ne-ar trebui unul mai stabil, cu 4 roti .
Avem si un teren cam cu pante si e mai dificil de stat pe caruciorul care il avem noi la motocultor.

#2455
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011
eu am livada , nu conteaza ca e mare sau mica , pomii au de la 3 la 6 ani , coroanele ies deja in afara tulpinei de la 40 cm la 1,5m . Nu ai cum sa te aproprii de trunchiul pomului cu un utb445 viticol , nici macar cu plugul dezaxabil care poate sa are mult mai spre marginea tractorului iesind din diametrul lui . nici cu pasquali cele mai maricele seria 990 cu aripi nu ma pot apropria mai aproape de 30 40 cm.
Va recomand la livada , aratura+ maruntit , tractoare articulate iindiferent de model ,DAR ,fara aripi de protectie, si cu roti de 6.00/16 cele mai subtiri si cu garda la sol mai joasa , fac o treaba minunata si poti trece pe sub coroana chiar si la 15cm/20 de trunchi.  
Atentie aproprierea de tulpina reprezi ta riscuri , daca la plantare nu ati facut groapa de 40cm/40  sau 60/60 , veti lovii cu plugul si cu freza radacinile care nu sau directionat in pamantul afanat din groapa si au plecat pe deasupra la mica adancime .

#2456
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
M-am cam saturat de zdruncinat de la motosapa motiv pt care ma bate gandul sa cumpar un tractoras pe care sa il folosesc pentru vie , livada, o mica aratura toamna, etc. Am o motosapa BSR 1000,  e buna la frezat, i-am luat si o cositoare rotativă, dar de arat nici vorba sau poate nu ma pricep eu. De asta zic ca m-ar ajuta mai mult un tractoras.Am un prieten care si-a luat un motocultor de la cineva adus de prin Italia si are de vanzare si un tractoras din asta articulat. Treaba e ca la via mea daca la un capat pot sa intorc fara probleme, la celalalt capat am doar cam 2 m spatiu de manevra.
Nu e distanta mare  , as putea sa dau cu spatele daca nu pot intoarce. Attached File  IMG-20170324-WA0002.jpg   40.4K   41 downloadsAttached File  IMG-20170324-WA0001.jpg   40.44K   41 downloadsAttached File  IMG-20170324-WA0000.jpg   41.24K   40 downloads

Scrie pe el Pasquali 986 sau 985 , ce caracteristi are modelul asta, cp, distanta intre roti, etc
cel mai mult ma intereseaza sa stiu latimea lui sa vad daca intra prin vie unde am randuri si de 1.10 dar cred sunt si mai inguste cam 95 cm .
Multumesc

Edited by gigi72, 28 March 2017 - 10:38.


#2457
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011
Acum are rotile la 90, daca le pui invers 110, 986 are 2 prize de putere cu rotatii opuse, 4x4 decuplabil, motor de 18cp (in cazul meu). Lasa.ne un link sa il studiem sa vedem daca are posibilitate de prindere in tiranti, ce utilaje are si ce pret are.

#2458
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Momentan nu am decat acele 3 poze. O sa merg zilele urmatoare sa il vad , ii fac si mai multe foto si mai culeg ceva informatii de la vanzator.
Cum adica sa ii pui rotile invers ?

#2459
zombiman

zombiman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2017
va multumesc tuturor pentru sfaturi!!!
imi pare rau ca nu am avut timp sa fac poze la operatiune ....dar va povestesc!!!
am desfacut cele 2 suruburi si  a iesit partea de sus de la freza......la imbinare nu era nici o garnitira.......am facut o garnitura pentru  imbinare din clingherit de 2mm......   partea de sus de la freza a iesit cu tot cu rulment si cu o bucata de 30 cm de ax...... acel ax intra intr-o inbinare de la un alt ax care duce in freza.......la imbinarea dintre cele 2 axuri este vaselina (mai moale).
am pus garnitura si am strans suruburile la loc. Acum cand ajung la tara si o voi trsta sa vad daca mai curge.....(dar nu cred  ca mai are cum)

o poza cu cateva descrieri pentru exemplificare....(scuzati schema rudimentara)

Attached Files



#2460
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011
gigi72, scuze acum am vazut pe calculator , acum are 90 , daca le intorci invers jantele il faci de 110

#2461
haituc

haituc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2017
Salutare, tot urmaresc acest topic, am tot citit, dar nu am gasit nimic de cablu de ambreiaj sau de cauciucuri. Am un Pasquali 993 (daca nu ma insel) mi s-a rupt cablul de ambreiaj, am pus unul dar nu prea-mi place, as vrea sa-i pun original sau ceva sa se potrivesca mai bine decat ce i-am facut eu pe camp. Stie cineva de la ce s-ar potrivi sau de unde pot achizitiona unul. Referitor la anvelope, cele de pe spate sunt uzate rau, si e musai sa le schimb. Sunt 7.5/16 pe spate cat si pe fata. Am gasit doua cauciucuri noi de 9.5/16. Din cate stiu eu acest Pasquali e 4x4 permanent si nu e ok sa-i pun alt tip de anvelope. Din experienta voastra ar fi ok sa le pun pe astea de 9.6/16 caci diferentele parca nu-s tare mari. Oare afecteaza grupul?
Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau idei ar fi perfect.
Multumesc anticipat.

#2462
covrigvasile

covrigvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.05.2016
salut HAIDUC! rapoartele  diferentialelor sunt 1 / 1 . clar nu poti monta roti diferite pe axe.o  axa se va roti mai incet ca cealalta si se va sparge ceva la un moment dat. ori le schimbi toate ori nu. toate 4. poti pune 650/16.750/16....9.6/16 etc ,,,,cu cat roata e mai mare tractorasul va fugi mai tare dar va vira mai greu ,unghiul de virare va fi mai mare adica iti va trebui o suprafata mai mare ptr o intoarcere dintr-o manevra.(rotile fiind mai mari ,pe viraj,se vor apropia una de cealalta mai repede si astfel va vira mai putin). pune ceea ce cere constructorul. Bafta !!

toate 4 ,spuneam , aceeasi dimensiune.

#2463
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
daca ai 7.50/16, pai asa pune!

cat despre cablu de ambreiaj, poate e mai gros sau mai subtire decat cel dinainte, cauta unul pe acelasi diametru.

#2464
MotocultorWeima

MotocultorWeima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 29.12.2015
COVRIGVASILE.Nu te contrazic ca nu e bine sa pui toate patru anvelopele egale pentru ca asa e raportul 1/1.Insa cum explici ca dupa munca multa cu el la arat,patinat etc dar si din cauza greutati care apasa pe spate ajungi sa ai cauciucurile aproape noi pe fata si pe spate coala de hartie.In acest caz mergi asa cu ele mult timp dc nu pocneste grupul sau vre un pinion din cauza anvelopei mai mika pe spate cu celbputin 2cm?Probabil din cauza ca nu trage decat o roata pe drum?si maxim doua cand patineaza?

#2465
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

 MotocultorWeima, on 30 martie 2017 - 08:29, said:

COVRIGVASILE.Nu te contrazic ca nu e bine sa pui toate patru anvelopele egale pentru ca asa e raportul 1/1.Insa cum explici ca dupa munca multa cu el la arat,patinat etc dar si din cauza greutati care apasa pe spate ajungi sa ai cauciucurile aproape noi pe fata si pe spate coala de hartie.In acest caz mergi asa cu ele mult timp dc nu pocneste grupul sau vre un pinion din cauza anvelopei mai mika pe spate cu celbputin 2cm?Probabil din cauza ca nu trage decat o roata pe drum?si maxim doua cand patineaza?

diferentialul?

#2466
haituc

haituc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2017
Multumesc de informatii, dupa cum spune Covrigvasile in postul anterior, la mine este aceeasi situatie. Pe fata sunt aprope noi, iar pe spate sunt opinca. Asa l-amcumparat in toamna anului trecut.
Multa bafta. Ma pun pe cautat anvelope. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate