Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#3547
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
@alex1vasile, ai PM
@horean,
https://www.vonmag.ro
La fiecare 500 lei aplica o reducere si pretul devine competitiv cu onlineul.
2 camere si o mufa RJ45 fac din 2000 lei 1920 lei ;)

#3548
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Mersi, caut si eu o camera ip poe, crezi ca merita diferenta de pret pentru zoom-ul motorizat?

#3549
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Poate ca nu merita. Cel mai probabil eu o voi tine pe wide maxim deschis. Daca ai anumite unghiuri si nu vrei sa cada vederea la vecini atunci poate e util zoom. Oricum zoom daca nu e imperecheat cu pan tilt nu prea e mare minune.
Mostra
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RYXeHu0Irg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n9BZb8cHChg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Neavand experienta ramane sa vad pe buzunarul meu ce merita si ce nu.

Edited by kpk1, 03 March 2019 - 20:05.


#3550
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Vezi ca te pacalesti cu camere de mare rezolutie.Eu am luat camere de 5Mp dar din pacate dvr-ul nu trage cu mai mult de 10240kbs si calitate inregistrarilor  nu e cine stie ce.
Nu merita zoom-ul motorizat, de banii pe camera aia iei tot sistemul

#3551
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Salut KPK1!
Esti multumit de beciul de 4x4 din punct de vedere al spatiului?
Intreb pt. ca beciul meu va fi de 4x3 dar va fi flosit doar pt depozitare alimente, gemuri, dulceturi, muraturi, vin, tuica si alte chestii de genul.

#3552
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Livyu, pt ce ai tu nevoie sunt suficienti si 9 mp.

#3553
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Livyu, pt ce ai tu nevoie sunt suficienti si 9 mp.

#3554
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, tocmai am observat ca un cap termostatic de la un circuit IPAT nu mi se mai deschide, e marca Purmo.
L-am testat si in alt port de pe panoul de comanda, are tensiune, dar nu vrea sa mai miste, a ramas inchis.
Chiar aveam functia de anti-lock braking activata pe toate termostatele.
Stiti vreo metoda de a-l debloca ? M-am uitat si nu pare ca se poate desface fara sa il stric.
A mai patit cineva ? Multumesc.

#3555
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Masoara-i rezistenta cu un ohmetru.
S-ar putea sa se fi ars, caz in care nu mai ai ce sa-i faci.

#3556
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010

View Postkolfleading, on 16 martie 2019 - 07:26, said:

Masoara-i rezistenta cu un ohmetru.
S-ar putea sa se fi ars, caz in care nu mai ai ce sa-i faci.
L-am masurat, arata 1.15 KOhmi, pe cand celelalte fara probleme arata 2.3 KOhmi.
Deci asta care nu se deschide are rezistenta mai mica, nu mai mare, chiar jumatate.
Credeam ca daca era ars ar fi trebui sa fie intrerupt, adica rezistenta foarte mare, infinita.
Are vreun sens ?

#3557
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postlivyu_s, on 15 martie 2019 - 09:41, said:

Salut KPK1!
Esti multumit de beciul de 4x4 din punct de vedere al spatiului?
Intreb pt. ca beciul meu va fi de 4x3 dar va fi flosit doar pt depozitare alimente, gemuri, dulceturi, muraturi, vin, tuica si alte chestii de genul.
In beciul cu pricina am doua rafturi de 2m lungime la care se adauga cateva damigeni si vase de plastic. Spatiul este suficient. Chiar daca beciul e ceva mai mare de 4x4 practic avand scara inclusa si suprafata e mai mica si perimetrul util e mai mic, dar repet e suficient.

#3558
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postenrique24, on 18 martie 2019 - 23:46, said:

daca era ars ar fi trebui sa fie intrerupt, adica rezistenta foarte mare, infinita.
Corect.

#3559
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Supraveghere video
In cele din urma am luat o camera de supraveghere HikVision DS-2CD2685FWD-IZS.
Nu am prea avut timp de ea dar mi-am facut o parere.
Am instalat-o PoE pe un switch tot HikVision 10/100 PoE.

Primele impresii:
+plusuri+
+ Calitatea imaginii e buna in conditii de noapte. Cu o mica bruma de lumina se poate vedea ceva.
+ E versatila, robusta

-minusuri-
- Cel mai enervant este ca functioneaza ca o "chinezarie" de supraveghere. Pentru a vizualiza si salva inregistrarile de pe card ai nevoie ori de Internet Explorer + un plug-in ActiveX "chinezesc" ori de telefonul mobil. Nu tu aplicatie dedicata, nu tu compatibilitate cu alte browsere, nimic altceva. Spre exemplu eu folosesc si Linux si niciun browser nu are suport pentru posibilitatea de a vizualiza sau salva inregistrarile.
Daca folosesc IE apar 4 taburi intre care unul pentru vizualizarea si salvarea inregistrarilor. Mai pot folosi si Chrome cu o extensie IE Tab si in Windows functioneaza ok dar in Linux nu pot instala plug-inul ActiveX pentru ca e executabil (.exe)
In toate celelalte broewsere si pe alte SO am numai tabul LiveView si si configurare.
- De pe calculator chiar si asa nu am reusit sa salvez o inregistrare. N-am avut timp dar banuiesc ca trebuie sa fiu mai permisiv din setari cu plug-in-ul ActiveX.
- Unele inregistrari genereaza artefacte de compresie. Uneori e enervant.
- Vizualizarea la distanta a inregistrarilor 4K e un chin, mai mult sta decat sa funcitoneze macar sacadat.
- Daca fac noaptea zoom camera nu mai focalizeaza automat. Ajustez eu manual focusul. Daca revin pe wide focalizarea se face destul de repede.
- Ledurile IR sunt prea concentrate in mijloc si deloc pe extremitati.
- Setarile si configurarea nu sunt tocmai logice. La Schedule am ales sa inregistreze miscarea - n-a inregistrat nimic. Dupa ce am bifat la "Event" miscarea a inceput sa inregistreze desi la schedule nu am selectat deloc "Event". Cu alte cuvinte schedule e degeaba acolo.
- Ma patimesc sa o "forward-ez" pentru vizualizare din exterior si nu-mi reuseste. Am activat UPnP, NAT pe camera, port forwarding pe router sau DMZ si nimic. Ori am probleme cu routerul ori RDS ma filtreaza ori ceva e in neregula. Chiar si asa din aplicatia de pe mobil a mers in orice circumstante.

Ma declar putin dezamagit.
Ma intreb daca asa stau lucrurile si cu un NVR tot de la ei.

Ma gandesc daca Dahua au aceleasi probleme, sa fac schimbul.

Edited by kpk1, 19 March 2019 - 09:32.


#3560
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Attached File  hikvision-ie.jpg   26.79K   40 downloads
Pe IE aveti cele 4 taburi
Pe orice alta platforma sau browser lipsesc cele 2 din mijloc, playback si picture, adica biblioteca cu inregistrari - nu aveti posibilitatea sa vedeti arhiva de inregistrari.

#3561
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Si am mai gasit...
Daca vrei sa descarci filmul de pe camera trebuie sa rulezi IE ca admin altfel ai download failed.

#3562
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Si la Dahua este numai cu IE si ActiveX.
Dahua are aplcatie dedicata pentru dvr sau nvr, atat pentru pc (smartPSS), cat si pentru telefon (Idmss). La Dahua mi se pare totul mai usor de configurat, iar aplicatiile mai intuitive. Update-urile sunt dese si bune.
Am dvr si camere analogice Dahua. O singura camera este ip, de la Hikvision. Dvr-ul o vede si pe aceasta in retea si inregistreaza si de la ea. Confirm partea cu ledurile, care genereaza efectul de lanterna. La Dahua, pe trei tipuri diferite de camere, nu am asa ceva. La hikvision, parca e imaginea mai sharp.
Eu am ramas la camere de 2MP din mai multe motive: dvr-ul nu-mi permite mai mult, spatiu de stocare mai mic, fps de 25, fara probleme cu viteza de internet, calitate imagine ok.

#3563
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Supraveghere video

Am mai adaugat la supravegherea video inca 2 camere de data aceasta cu focala fixa de 2,8mm - HikVision DS-2CD2T85FWD-I5.
Acestea aveau talpa normala asa ca am chizitionat si o doza de montaj Hikvision DS-1280ZJ-S . O recomand din toate punctele de vedere: e solida - din aluminiu, e ok ca aspect, e functionala. Practic la primul model de camera aveam acest gen de doza incorporata. Acum am achizitionat-o separat ca sa fac acelasi tip de montaj cu firele si legaturile complet ascunse.
Fata de modelul anterior (DS-2CD2685FWD-IZS) deschiderea este cu putin mai ingusta.

Am gasit si un software, tot pe Windows, de la Hikvision cu care am acces la toate setarile avansate ale camerei si arhiva video - IVMS 4200.
Daca si la Dahua situatia e similara cu plugin-urile ActiveX numai pe IE atunci sunt mai linistit.

Un punct slab l-am avut din start pentru ca switchul meu de 24 port se comporta ciudat. Cu laptopul via acces point vedeam camerele montate dar cu orice alt calculator conectat pe fir nu vedeam camerele. Am schimba porturi, am incercat resetari - nimic. Am incercat un switch mai mic, de rezerva. Cu acesta le vedeam pe toate in aceleasi conditii. Singura banuiala e ca switchul meu D-Link de 24port nu comunica bine cu switchul PoE de la Hikvision.
Mai departe router-ul Asus mi-a pus si el piedici. Desi facea port forward la alt device din LAN, camera video n-o vedeam de nicio culoare din exterior. In cele din urma am incercat un alt router TP-Link si totul a mers din prima. Va trebui sa-i dau o resetare router-ului Asus sa vad daca isi revine. Firmware era la zi.

Acum sunt mai linistit ca am rezolvat aproape toate problemele. Singura faza ciudata ramane imposibilitatea de a-mi vedea camerele de pe PC in LAN. Culmea e ca le vad de pe extern.

In perioada urmatoare va trebui sa mai adaug un proiector IR intr-o zona periferica unde nu am lumina de la nicio sursa si noaptea practic nu se vede nimic.

#3564
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
La Dahua ai niste pluginuri pentru Mac.
Pentru camera ip, banuiesc ca ai facut portforwarding pe un anume port. Daca bagi din lan adresa camerei, 192.168.0.xxx:port, nu merge?

Edited by ficus, 25 March 2019 - 09:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate