Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#3511
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010

View Postkolfleading, on 26 martie 2018 - 10:39, said:

Si ca sa fie 100% perfect, era bine daca centala ar fi acceptat un senzor de temperatura exterior, care sa fie montat pe turul secundar (plecarea din BEP) si sa moduleze puterea in functie de acel senzor.

Eu stiu doar de centralele Buderus care permit asa ceva, nu stiu sa mai fie la alte modele printre astea pentru "uz casnic".
Dar la Buderus problema nr. 1 este ca au schimbatorul de caldura principal din aliaj aluminiu - siliciu si nu-mi inspira la fel de multa incredere ca unul din inox. Problema nr. 2 este raportul de modulare, 1:6 la 24 kW.

Apropo de senzor de temperatura exterior, am aflat ca centrala mea Viesmann Vitodens 050 suporta astfel de senzor, insa nu prea inteleg cum se poate configura si ce beneficiu aduce.
In manualul centralei arata caracteristica de incalzire la functionare comandata de temperatura exterioara, insa neffind foarte inteligenta, nu sunt niste curbe ci doar niste functii liniare,
default este una cu 20 / 20 grade C exterior / apei in cazan, 0 / 53 si -15 / 70.
Ar fi una cu 20 C temp in cazan la peste 5 C exterior, apoi liniar 30 C la 0 C exterior si 50 C la -15 C exterior.
Insa la IPAT trebuie ceva limitat intre 30 si 45 de grade, ca sa functioneze optim in condensatie.
Nu exista nici o "curba de genul asta" pe grafic, deci nu prea vad cum m-ar ajuta senzorul exterior ?
Are cineva pe aici Aceasta centrala Vitodens 050 si IPAT ?
Sunt curios si daca merg termostatele ambientala cu protocol on/off cu centrala asta, ca am gasit pe net ca nu ar merge decat cu
cele cu protocol OpenTherm.
Multumesc.

#3512
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ca sa beneficieze si alti colegi de informatie prefer sa raspund public anumitor intrebari.

"Care e diferenta dintre vata bazaltica Isover PLE si PLU ?"

Eu am folosit de curand, la terasa, PLE iar la compartimentarea casei am folosit PLU, tavane in special.
PLE:
- e pufoasa,
- se decompune usor,
- curge praf de sticla din ea foarte usor, in consecinta e foarte iritabila,
- e comprimabila foarte usor; desi e cotata la 60cm se poate monta si sub 55cm fiind usor comprimabila.

PLU:
- e impregnata cu o "rasina", ceva, pentru ca e rigida (consistenta),
- nu se descompune chiar usor,
- nu curge praf de sticla decat daca rupi din ea,
- nu e mai deloc comprimabila,decat daca o presezi punctual. Ca sa o comprim intr-un spatiu ceva mai mic trebuia sa o presez pe margine ca sa-si piarda rigiditatea data de "rasina" cu care era impregnata (apretata :D)

PLE, evident, e buna numai de compartimentari intre profile de lemn sau metalice, ori peste ultimul tavan si peste care nu se circula.
PLU as risca sa zic ca se poate folosi la trafic numai daca e acoperita cu suprafete mari rigide de OSB, nu scanduri independente (flotante). Eu am pus o scandura lata peste si am pus tigla stiva, la rand. S-a comprimat ceva dar am ramas surprins ca nu s-a facut de 5cm :)

Recomandarea mea e sa folositi PLE numai la compartimentari inchise pe toate laturile.
PLU e bun si pentru compartimentari calculate la fix, dar si pentru confortul celui care instaleaza. Nu te scuteste de iritatiile prafului de sticla dar cel putin nu te omoara ca PLE.

#3513
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Anul trecut m-am saturat de udat prin curte la furtun. Ma apucasem saptamanile trecute de facut un sistem de irigatii pentru peluza de gazon. Ploaia din ultima luna mi-a incurcat planurile. Ce sapam in unele zile se infunda de la ploi imediat. In ultimele 2 zile am reusit sa avansez cu lucrarea.
Mare lucru nu am de povestit dar las scris cateva idei.

Am mers pe sistemul Rain Bird cu aspersoare 1804 si duze HE-VAN. As putea sa montez si cateva duze rotative R-VAN daca voi simti nevoia.
Din niste masuratori de anul trecut cu furtunul la galeata mi-a rezultat un necesar de 12 aspersoare. In practica am redus la 10 pentru ca ma astept debitul sa fie mai mic in momentul in care instalatia e sub presiune. Oricum preventiv am un robinet intr-o jardiniera care sa regleze hidraulic circuitul de aspersoare in cazul in care hidroforul va avea functionare intrerupta.
Am facut un plan de irigare cu pozitionarea simetrica a aspersoarelor. Sa vedem daca teoria se potriveste cu practica. Ma incurca niste trandafiri doriti de doamna.
Montajul e relativ simplu. Ori se monteaza un colier pe teava si cu conector 1/2 se poate amplasa la orice distanta un aspersor (teava flexibila HDPE) ori de la teava HDPE am folosit piese de racord de plastic cu reductie de la 32 la 3/4 si ulterior conectat aspersorul cu niplu redus 3/4-1/2. Montajul cu colier de la producator e mai flexibil pentru ca se poate repozitiona aspersorul. Prinderea aspersorului direct in fiting inseamna montaj fix atat pe verticala cat si in plan.

Daca tot am sapat santurile pentru irigatiile gazonului am mai tras inca o teava HDPE pentru irigarea jardinierelor cu flori, pomi, vie etc. Principiul de functionare pentru jardiniere va fi cu un robinet simplu pe cate un culoar care va iriga prin inundare. Ulterior as putea sa-l adaptez cu banda de picurare sau alte tevi de prelungire insa totul e sa obtin functionarea neintrerupta a hidroforului.

La tot sistemul am luat si ceasul programator si electrovanele de deschidere ca sa automatizez instalatia.

#3514
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postkpk1, on 31 mai 2018 - 12:37, said:

Ma incurca niste trandafiri doriti de doamna.
Nu cred ca ai scris asta.
Doamna orice ar face nu are cum sa te incurce. :D

Of.
Cind ajung si eu sa fac automatizari la irigatii pentru trandafiri... parca nu se mai termina odata....

#3515
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
IRIGATII

N-am terminat epopeea irigatiilor. Timpul ma ajuta de doua ori: ploua si nu e nevoie sa irig; ploua si nu ma lasa sa continui Posted Image
N-am imagini in detaliu cu troate etapele dar lucrarea e cat se poate de simpla si consumatoare de timp mai ales ca le fac de unul singur.
Cam asa arata tevile mele de apa prin pamant
Attached File  IMG_20180616_145148.jpg   168.42K   122 downloads
1 traseu este pentru aspersoarele de gazon
1 traseu este pentru irigarea jardinierelor
1 traseu este pentru robinet hidrofor
1 traseu cu teava de 20 este pentru a trece cablul de comanda electrovane.
1 traseu cu teava de 25 este pentru a trece un cablu de curent electric pentru o gradina de vara. Cablul desi e izolat si cu manta metalica ma simt eu mai bine daca-l trag printr-o teava de apa mai ales ca nu e la adancime in pamant. Pentru ca traseul este destul de lung, ~35m, am taiat la jumate teava de apa, am introdus cablul in ambele directii dupa care l-am mufat.
Attached File  IMG_20180616_145217.jpg   121.65K   110 downloads

Aspersor RainBird seria 1804
Attached File  IMG_20180616_145204.jpg   214.47K   96 downloadsAttached File  IMG_20180616_145515.jpg   118.67K   14 downloads

Piesele specifice sistemului de irigatii RainBird
Attached File  IMG_20180616_145459.jpg   126.14K   83 downloadsAttached File  IMG_20180616_145515.jpg   118.67K   14 downloadsAttached File  IMG_20180616_145530.jpg   105.93K   66 downloadsAttached File  IMG_20180616_145600.jpg   137.91K   59 downloadsAttached File  IMG_20180616_145713.jpg   131.11K   69 downloads
Am si piesa de distributie dar s-ar putea sa nu o mai folosesc.
Nu stiu daca electrovanele, din surubul de pe ele, pot deschide circuitul de apa in situatia in care ceva e defect si trebuie operat ceva manual.
Aspersoarele le-am legat ori cu niplu de 1/2 si mufa direct la teava PEHD ori le-am legat cu cele doua coturi de 1/2 si teava PEHD specifica irigatiilor.
Prinderile pe teava de apa de 1" am facut-o cu acele coliere specifice. Au iesirea pe 1/2
Recomand si eu la randul meu prinderea cu colier si cot cu teava flexibila. Pe viitor pot fi reamplasate aspersoarele daca se doreste. In cazul prinderii cu niplu direct pe teava de apa ai mai putine variante sa muti postul de irigare.

Un cap de irigare pentru jardiniere
Attached File  IMG_20180616_145722.jpg   134.95K   81 downloadsAttached File  IMG_20180616_145802.jpg   146.62K   124 downloads
Din robineti voi regla debitul fiecarei zone a.i. sa am o irigare cat de cat uniforma.

Am si ajutor dar nu ne potrivim programul prea bine
Attached File  IMG_20180616_132511.jpg   117.97K   120 downloads

Edited by kpk1, 16 June 2018 - 14:57.


#3516
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Azi am finalizat instalatia de irigatii.
Ieri am constatat ca aveam un stut de zinc impuscat, un solenoid de la o vana era defect. Le-am remediat si am dat drumul.
Cand am facut calculele mi-a rezultat o instalatie cu 12 aspersoare. Am eliminat 2 si am montat 10 pe considerentul ca in functiune instalatia sa aiba presiune mai mare.
Din primele probe totul e bine. Hidroforul sta in 2bar. Aspersoarele acopera o raza de 3m.
Dupa ce am montat Teu la fiecare robinet de irigat jardiniera totul e bine; nu mai sare jetul de apa in sus.
Urmeaza sa sap locul si sa pun gazonul.

#3517
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am sapat in topicul tau si am vazut ca prin 2015 ti-ai luat centrala Ariston Genus Premium Evo, Imi poti spune daca ai avut vreo problema cu ea si daca o poti reecomanda? Eu nu stiu ce sa aleg intre Ariston Genus Premium Evo de 24 kw si intre Artiston Genus One 24 kw. Pe foie ambele au aceleasi caracteristici tehnice, Genus One pare a fi noua revizie, aceeasi centrala doar rebrenduita.

Am gasit Genus Premium Evo la pret bun si ma gandesc daca e fiabila avand deja ani in spate decand e vanduta in schimb Genus One e noua si nu se stie nimic de fiabilitate. Pe deasupra centrala mai veche, Genus Premium Evo, pare mai dotata fata de modelul nou, are la caracteristici in plus fata de Genus One o pompa variabila si filtre pe retur de incalzire si intrarea de apa rece, dotarii care Genus One nu le are, sau daca le are nu sunt specificate.

Modelul vechi Genus Premium Evo pare mai bun si mai dotat ca modelul nou Genus One, mi se pare sau ma insel, pe care o recomanzi dintre cele doua?

#3518
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Centralele din clasa "One" sunt mai bune chiar si numai pentru faptul ca au schimbatorul de caldura facut din tub cu diametru mai mare.

#3519
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Si poate nu ajung sa faca ...asa (ca alea Evo), si apoi sa faci ...dezincrustare crentrala, la nici macar 2 luni de utilizare (in anumite conditii)

#3520
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postszg, on 07 iulie 2018 - 17:59, said:

Si poate nu ajung sa faca ...asa (ca alea Evo), si apoi sa faci ...dezincrustare crentrala, la nici macar 2 luni de utilizare (in anumite conditii)

Deci tu au Genus Premium Evo si ai avut probleme cu ea? Am citit postarile din link dar la tine problema nu era centrala ci instalatia plina cu impuritati, ai facut curatenie si s-a rezolvat. Ai mai avut probleme din 2015, esti multumit, recomanzi premium EVO?

#3521
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View PostMirel_85, on 08 iulie 2018 - 16:35, said:

Deci tu au Genus Premium Evo si ai avut probleme cu ea? Am citit postarile din link dar la tine problema nu era centrala ci instalatia plina cu impuritati, ai facut curatenie si s-a rezolvat. Ai mai avut probleme din 2015, esti multumit, recomanzi premium EVO?
n-ai citit atent, s-a spalat doar centrala, nimic altceva, aceeasi apa este in instalatie de 4 ani, iar ce vezi prin poze este acea parte pe care acidul nu a ...dizolvat-o (depunerile de calcar sunt dizolvate, fierul/"magnetita" nu, dar o retine filtrul)
da, merge bine de atunci, or fi fost impuritati prinse de aceasta centrala, poate si de la apa relativ dura, si odata curatate depunerile din centrala nu au mai aparut (or reaparea la urmatoarea incarcare a instalatiei; doar pt. acel moment am luat o statie de dedurizare)

despre Evo vs One, cand am cumparat Evo, parca nu era One
oricum ar fi, ia si un filtru antimagnetita, vad ca amandoua aristoanele sunt la em.g in configuratii si cu acest filtru

observ un alt filtru antimagnetita (pentru instalatii noi), mai usor de montat (nu trebuie facut bypass ca la mine, o fi in acel conector gros)

Edited by szg, 08 July 2018 - 18:09.


#3522
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Am aparut tarziu la "petrecere" ? Posted Image

Pana in prezent nu am nicio problema cu centrala mea.
Preventiv va trebui sa corectez candva o eroare. M-am ieftinit la o butelie de egalizare facuta din teava rectangulara si mi-e teama sa nu fie aceasta sursa problemelor pe viitor.
N-am stiut nici de acel filtru de magnetita asa ca trebuie sa-l consider la momentul respectiv.
Eu am tevi de cupru, 2-3 calorifere de aluminiu (al 3-lea nu intra in functiune mai niciodata), BEP de fier si IPAT cu PEX-A.

Apa dura mi-a aratat ce poate face recent.
La hidrofor folosesc doua butoaie de inox ca perna de aer. Butoaiele le-am cumparat gata facute, cu stut de fier sudat in gura butoiului. Dupa 2 veri de utilizat numai la udat gradina, astaiarna un stut s-a perforat de rugina. Am facut reparatia cu stut de inox si sudura cu electrozi de inox.

Despre centrala, o recomand. Am trecut cu ea 3 ierni si sper sa urmeze multe altele fara interventie.

Edited by kpk1, 08 July 2018 - 19:09.


#3523
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si eu vreau sa dau doar tinci peste tencuiala :) Pana la urma tinciul a fost de la Ceradez sau de la Ital Kol?

#3524
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Salutare tuturor si la multi ani !

Zic sa mai deszapezesc jurnalul ca iarna e din plin pe la mine.

Ninge si iar ninge asa cum stiu iarna din copilarie. Chiar nu-mi aduc aminte cand a fost ultimul an cu o iarna ca la carte, cu zapada, cu gheata si turturi, cu ger, cu sleauri pe drum, cu trotuare blocate de nameti. Multi se arata disperati de aceasta iarna; mie-mi place din plin.

[CONSUM GAZ] Tin si iarna asta o evidenta lunara a consumului de gaz. Nimic notabil, totul ok https://docs.google....dit?usp=sharing

@puisor Poti sa verifici in urma cu ce am dat. Parca Ceradez am incercat la demisol dar e prea zgrumturos si Ital Kol am dat in casa.

Edited by kpk1, 12 January 2019 - 11:06.


#3525
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
PURIFICATOR
Pentru ca de cateva saptamani trag de o tuse seaca si parca nu mai trece am zis sa iau masuri si in privinta umiditatii din casa.
Iarna la mine umiditatea sta mereu in zona 30-35%. Usc si rufele in casa dar nu e suficient. Coroborat cu praful care se strange saptamanal pe la unele colturi am zis sa rezolv problema 2 in 1.
Am achizitionat un purificator prin spalarea aerului. In acelasi timp purificarea prin spalare face si umidificarea aerului la rece. Aparatul e Trotec AW 20 S.
L-am pus pe hol la etaj ca sa am acoperire pe toate incaperile. Umiditatea a crescut la 50% si dintr-o data aerul pare mai "greu", nu mai e asa uscat. Consuma cam 5l de apa in 24h cu 1-2 aerisiri pe zi. Sper sa rezolv si problema prafului. In conditiile in care noi suntem doar 2 locatari si la etaj ajungem doar pentru schimbul de haine si somn praful mi se pare inacceptabil de mult intr-un timp scurt. In contralumina e de speriat ce particule se vad in suspans. Aspiram saptamanal si totusi se strange praf in special pe etaj. Am concluzionat ca nu aerisitul e cel care aduce praful cat hainele sunt cele mai mari purtatoare de praf.
Daca purificatorul va atenua din problema prafului am de gand sa mai iau unul si pentru parter dupa care sa adaug si un aspirator de intretinere, Xiaomi Roborock.

Edited by kpk1, 12 January 2019 - 12:37.


#3526
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postkpk1, on 12 ianuarie 2019 - 12:36, said:

PURIFICATOR
Te rog sa ne tii la curent pentru ca si eu sunt interesat.
Sunt intr-o zona cu multe santiere, in plina dezvoltare, si este mult praf.
Nimeni nu face curatenie pe asfalt dupa ce iese cifa plina de noroi, iar noroiul de pe asfalt, treptat, se usuca si devine praful pe care-l ridica masinile cand trec pe strada.

#3527
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Inainte sa fac achizitia am cercetat subiectul si din reviewuri am ramas la doua aparate in ceea ce priveste raportul pret/calitate: Trotec AW 10/20 S si Venta LW 15/25/45...
Ambele sunt "spalatoare" de aer si complementar umidificatoare.
Observ ca AW20S isi modifica debitul de aer pe auto in functie de indicatorul de umiditate. De 2 zile nu cred ca a trecut de treapta 2/4, doar in momentul in care deschis fereastra pentru aerisire simte imediat pierderea de umiditate si trece pe 4/4. La gabaritul pe care il are face fata unei suprafete de cel putin 50mp. Eu am 70mp pe etaj si face fata cu brio. Ramane sa ma pronunt si la capitolul filtrare praf dupa cateva zile/saptamani.
Am luat in calcul si Venta LW25 care e cu 400 lei mai ieftin dar nu are filtre HEPA, purificare plasma si acoperirea e mai mica. Probabil va fi potrivit pentru un dormitor un LW15.

#3528
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
unde l-ai montat ?
pe holul de la etaj ?
Pune si tu o poza cu el

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate