Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Parerea mea despre Nokia...

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Mda, eu m-am apucat mai tarziu de nokia...

N-am apucat sa folosesc un 3310 desi am unul luat din targul local nou-noutz, nefolosit (mai am si un 3410 pe care-l consider mai bun ca 3310). Din pacate, este decodat de la Amena (nu are limba romana), ii tine putin bateria deci nu-l folosesc.

Pe mine m-au incantat fioarte mult seriile 1110 si 1200. 1110 are voice leakage, insa se poate corecta usor. Pentru mine aceste aparate sunt niste "echipamente profesionale de telecomunicatii". Cu alte cuvinte, mi-am mai luat jucarele de-atunci, insa pe cartela principala majoritar a stat un "telefon pur sange" din familiile 1110 sau 1200.

Ca telefoane mai complexe mi-au placut enorm cele din clasa expres music, incepand cu "varful de lance" 5310 si terminand cu revolutionarul 5800. Nu am folosit aceste telefoane decat pe post de i-pod sau navigare.

Asa cum am mai scris si cu alte ocazii, Nokia ramane pentru mine "o alegere de suflet, irationala". Am in vedere in viitorul departat un nokia asha 311. Ramane sa vad ce-mi voi asculta la vremea cand voi strange banii: inima, sa iau in paguba acest nokia asha 311 sau ratiunea luandu-mi un samsung mai ieftin si mai destept.

#20
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Eu raman fan nokia in continuare. Nu imi plac telefoanele cu touch, folosesc in continuare cu butoane. Doar apel si sms imi sunt utile la un telefon, din pacate toate companiile se concentreaza pe productia de smartphonuri cu ecrane rezistive.

#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Ai vrut sa zici smartphone-uri cu ecrane capacitive.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
>crull
Tehnologia evolueaza. Eu am avut nevoie de ecran mai mare si cum tastatura plus ecran mare inseamna dimensiuni mai mari, am ramas la touch. Dar imi lipseste tastatura fizica de cincizeci de ori pe zi, insa am fost obligat sa fac compromisuri.

View Postcap_tepos, on 26 ianuarie 2013 - 10:45, said:

Pe mine m-au incantat fioarte mult seriile 1110 si 1200. 1110 are voice leakage, insa se poate corecta usor. Pentru mine aceste aparate sunt niste "echipamente profesionale de telecomunicatii". Cu alte cuvinte, mi-am mai luat jucarele de-atunci, insa pe cartela principala majoritar a stat un "telefon pur sange" din familiile 1110 sau 1200.
Si caruta, mijlocul suprem de transport. Nu ma intelege gresit te rog, dar aparatele enumerate mai sus sunt mijloace rudimentare de transmitere a vocii, insa in 2012, cu telefonul mobil comunicam. A comunica inseamna mult mai mult decat a efectua un apel telefonic sau a trimite mesaje.
Iti poti face reclama afacerii pe Facebook sau Hi5, tii legatura cu ce este nou cu Twitter, faci o poza si o urci pe net, preiei un document si ti-l pui in cloud, filmezi HD ori cand esti la un party, sau daca vezi ceva ce trebuie vizualizat ulterior. Astazi vorbim despre comunicare on the go, ori aparatele de mai sus nu pot comunica.

#23
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postbogdan_39, on 25 ianuarie 2013 - 23:13, said:

La vremea respectiva, Nokia a avut ca replica a primului iPhone modelul N97.
De fapt primul model aruncat pe piata ca sa concureze cu iPhone, a fost Nokia 5800 XM. Dar e totuna, si asta e la fel de petarda ca N97.

View PostVladPaul74, on 25 ianuarie 2013 - 23:30, said:

Cam asta va aduna si Apple, pentru ca au niste preturi arogante, prea arogante pentru ceea ce ofera.
iPhone-urile se vor vinde bine oricum, indiferent ce pret au, firma Apple are deja publicul ei format, care an de an isi cumpara urmatorul model de iPhone, indiferent de pret.

View PostD3an, on 25 ianuarie 2013 - 23:47, said:

8310......foai...nu imi aminti...cel mai bun telefon pe care l-am avut.
am vrut sa mi`l cumpar anu trecut dar tzin bine de pret.
Da, e maxim pretul, ce sa zic... Eu acum 2 sapt am cumparat inca unul SH (zic inca unul, pt ca deja aveam modelul asta) in stare perfecta la 80 de lei.  Ca sa vezi cum tzin de pret.

View Postdjl, on 26 ianuarie 2013 - 03:54, said:

Făceţi Faceti voi comparaţie între cele produse înainte de 2002-2003 şi cele ulterioare. La <<Comminicator>> 9000 şi 9110i erau de calitate, la 9210 şi 9210i erau acceptabile, însă finisajele la 9300, 9300i şi 9500 Posted Image (da' vreau un 9300 sau un 9500).
Ai tinut vreodata un 9500 in mana? Ala are finisaje Posted Image ??? Habar n-ai despre ce vorbesti, dar cat timp ai un post in plus, nu-i stres.

Quote

Da, foarte super, cel mai super.... Atata de super incat, daca vrei sa-l folosesti afara, chiar daca nu e soare, iti trebuie sa cari o umbrela cu tine, ca sa faci umbra, altfel nu vezi nimic pe ecran.

Chiar asa, ma intreb cum de nu au fabricat Nokia si niste umbrele sa le vanda ca accesoriu impreuna cu modelele astea?Posted Image Cred ca nu le-a trecut prin cap ideea, ca erau in stare.

#24
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postbogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 00:49, said:

pai cumpara-ti!

ce sa fac cu el?? e depasit ca performanta...

+ ca nu mai duce mult datorita vechimii...

#25
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postcephalophodes, on 26 ianuarie 2013 - 00:43, said:

orice marca are o curba a evolutiei......deci stai linistit...mie mi-e dor de nokia 6100...(la aspect ma refer)
ok, atunci ia-l! Posted Image

Edited by bogdan_z, 26 January 2013 - 14:29.


#26
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcephalophodes, on 26 ianuarie 2013 - 00:43, said:

orice marca are o curba a evolutiei......deci stai linistit...mie mi-e dor de nokia 6100...(la aspect ma refer)

View Postbogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 00:49, said:

pai cumpara-ti!

View Postcephalophodes, on 26 ianuarie 2013 - 14:08, said:

ce sa fac cu el?? e depasit ca performanta... + ca nu mai duce mult datorita vechimii...

View Postbogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 14:26, said:

ok, atunci ia-l! Posted Image
Bogdanele, lipsa femeilor te afecteaza grav, prietene.Posted Image

#27
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
De-as vrea eu ceva si sa imi si permit..
mi l-as lua in secunda 2.

#28
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ti-am zis eu care-i problema ta !

#29
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postbogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 14:38, said:

De-as vrea eu ceva si sa imi si permit..
mi l-as lua in secunda 2.

asa gandesc toti politicienii si vampele de lux care si-o ard aiurea in lumea mondena....

View Postbogdan_z, on 26 ianuarie 2013 - 14:26, said:

ok, atunci ia-l! Posted Image

am zis ca-mi place la aspect...mie-mi trebuie telefonul si practic.....functiile telefonului nu-s pentru 2013....aici ma refer la rezolutia telefonului si la functii minime de telefon al sec 21..gen o camera foto medie..

acele telefoane sunt numai pentru colectie...chiar daca mai se gasesc de vanzare..

Edited by cephalophodes, 26 January 2013 - 15:10.


#30
Papliceanu

Papliceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 22.10.2011
Parerea mea este ca nokia care nu avea camera sau radio a fost un telefon bun si care tinea bateria peste 8 zile.
Acum m-am invatat cu cele cu touch si cu camera, binenteles stand uneori cu incarcatorul in telefon.

#31
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postcephalophodes, on 26 ianuarie 2013 - 15:10, said:

asa gandesc toti politicienii si vampele de lux care si-o ard aiurea in lumea mondena....



am zis ca-mi place la aspect...mie-mi trebuie telefonul si practic.....functiile telefonului nu-s pentru 2013....aici ma refer la rezolutia telefonului si la functii minime de telefon al sec 21..gen o camera foto medie..

acele telefoane sunt numai pentru colectie...chiar daca mai se gasesc de vanzare..


dumneata nu pricepi un lucru: DACA ITI PLACE-chiar si ca aspect, DE CE NU IL IEI ???

Edited by bogdan_z, 26 January 2013 - 16:32.


#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,909
  • Înscris: 14.11.2004
9500, 9300, 9300i si E90 au fost horror dpdv. al fiabilitatii si calitatii, cel putin de E90 m-am despartit usor, mai ales ca nu presta exact cum a fost descris.

Un telefon bun nu inseamna ieftin, adica 1100 si altele, doar la un telefon mai scump, cele peste 1000 lei ai o calitate buna a transmisiei si recpetiei si implicit este mai comod de vorbit la el.

Nici nu vreau sa ma gandesc la Asha, mi se par foarte ieftin facute si slabe, probabil o Lumia mid-range va fi, dar ramane de vazut ce ne rezerva viitorul.

#33
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Folosesc un 6630 inca din 2005. N-are nici o problema telefonul. De departe, la capitolul terminale mobile, sunt mai mult decat ok
Legat de preturi corecte (cat tot o da Bogdan inainte vesnic pururea), daca tu nu esti dispus sa platesti..nu inseamna ca acel pret nu e corect pentru altcineva
Apropo de preturi...apple a vandut vreo 130 mil de iPhone-uri anu' trecut. N-as zice ca toti aia au fost niste prosti care au considerat ca nu e corect pretul.
Faptul ca Nokia nu au venit cu modelele noi in Ro, este irelevant. Noi nu contam ca si piata.

#34
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcosx, on 26 ianuarie 2013 - 18:34, said:

Faptul ca Nokia nu au venit cu modelele noi in Ro, este irelevant. Noi nu contam ca si piata.
Dar cine conteaza ca piata, Finlanda cu 5 milioane de locuitori???

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,724
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi cred că contează şi nivelul de trai al populaţiei şi mentalitatea consumatorului. Aşa pot să existe ţări cu o populaţie mai mică decât a României, dar unde nivelul de trai e mai mare şi oamenii îşi schimbă mai des telefoanele.

Un avantaj pe care l-a avut "Nokia" până la apariţia încărcătoarelor cu mufă U.S.B. a fost acela că nu au existat decât 2 tipuri de mufă: groasă şi subţire, deci aveai mai multe şanse să-ţi înarci telefonul dacă îţi uitai încărcătorul pe undeva. Alte companii aveau o multitudine de încărcătoare şi dacă îţi uitai încărcătorul... aveai slabe şanse să-ţi încarci acumulatorul.

#36
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

View Post0101010, on 27 ianuarie 2013 - 13:33, said:

Dar cine conteaza ca piata, Finlanda cu 5 milioane de locuitori???

Da (ceva de genu'). Tinand cont ca telefonul s-a lansat in locatii ca Singapore / Chile / Egipt si alte locatii mai "exotice" , populatia tarii este irelevanta. Criteriile sunt altele
Tind sa cred ca tine si de operatorii din tara respectiva. Momentan nu cred ca se inghesuie nici unul (Orange pare ca se chinuie sa scape de stocurile vechi. Am fost in cateva magazine Cosmote / Germanos si angajatii imi recomandau sa evit windows phone si bagau la inaintare Samsung si Android).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate