Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

recomandare boxe 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
RMS=root mean square.
root mean square (abbreviated RMS or rms), also known as the quadratic mean, is a statistical measure of the magnitude of a varying quantity. It can be calculated for a series of discrete values or for a continuously varying function. The name comes from the fact that it is the square root of the mean of the squares of the values.
Va certati aiurea pentru niste sisteme de doi bani de citiva wati, daca doriti opinii competente de ce nu cautati reviewsuri pe site-uri de specialitate, chestii ca am eu acasa si se aud belea nu au nici o relevanta.

#56
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

View PostFC72, on Feb 16 2006, 08:56, said:

RMS=root mean square.
root mean square (abbreviated RMS or rms), also known as the quadratic mean, is a statistical measure of the magnitude of a varying quantity. It can be calculated for a series of discrete values or for a continuously varying function. The name comes from the fact that it is the square root of the mean of the squares of the values.
Va certati aiurea pentru niste sisteme de doi bani de citiva wati, daca doriti opinii competente de ce nu cautati reviewsuri pe site-uri de specialitate, chestii ca am eu acasa si se aud belea nu au nici o relevanta.


pana acum singurul cu chef de cearta de pe threadul asta esti tu! omul a intrebat ceva si am incercat sa-i raspund. multumim pentru lamuririle aduse in "cazul" RMS. eu am preferat sa dau o explicatie mai usor de digerat ca la faza cu "square root of the mean of the squares of the values" m-ai lasat mult in spate.

review-urile alea de care vorbesti tu sunt la fel de irelevante cu exceptia unor aspecte. cel care face review-ul poate fi la fel de subiectiv ca oricare dintre noi si nu cred ca urechea lui este un punct de referinta.

si inca ceva: crede-ma pe cuvant ca sistemele despre care am vorbit nu sunt de doi bani chiar daca nu costa o caruta de bani si nu au mai mult de 31 (vorba snicãrului :D ) de watti.

#57
tof73

tof73

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.06.2004
Initial am cumparat un sistem 2.1 Manta MM1400 pe care a doua zi l-am dus inapoi ca nu suna prea bine la inalte (sunet metalic cam deranjant).

L-am schimbat cu Manta MM1800.  Pe asta l-am tinut cam o saptamana si ceva  :P . Nu mi-a placut ca nu avea basul asa de puternic ca si primul si, nu asta ar fi cel mai mare bai, (ca doar la pretul asta 110 RON cica nu ar trebui sa ai pretentii) dar la anumite melodii, pe unele portiuni, un satelit scartaia ca naiba.
Culmea e ca mergea bine pe majoritatea melodiilor. Cel de la service a verificat cu ce muzica avea pe acolo si pana nu a pus o bucata muzicala adusa de mine, la care  stiam ca satelitul cedeaza  :naughty: , nu si-a dat seama care e defect.

Dupa experienta asta m-am lecuit de produsele MANTA  :D.  Le-am zis ca vreau sa iau un sistem Antec Lansing si am ales VS2221. Baietii de la firma au fost foarte amabili (mai rar asa ceva la firmele din romania) si mi le-au schimbat.  Desi am mai platit in plus 60 RON sunt foarte multumit de sistemul asta. Il recomand cu caldura  :) .

CONCLUZIE:  
Aveti grija pe ce dati banii sa nu aruncati un milion pe fereastra  :D.

#58
sfera96

sfera96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.02.2007

View Postbchendran, on Jan 13 2006, 15:00, said:

Mersi de sfat. Oricum, nici asa nu e deranjant. Boxele sunt ceva demential.

in volumul din dreapta jos (in windows) ai grija sa fie pus pe mute tot in afara de primele 2 (volume control si wave) deoarece sunetul de fond apara cand nu e pe mute microfonul , cd-playerul (care deseori nu e folosit) , phone (care nu stiu ce face) dar pt siguranta punele toate pe mute in afara de cele 2 ,
cheers

#59
jolyto

jolyto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2008
As dori si eu o recomandare de boxe 2.1 sau 5.1 pentru a le folosi ca boxe de televizor (deci pentru filme in principiu)
Am cumparat un monitor samsung T220HD care il folosesc ca televizor iar boxele lui integrate sunt f.slabe.
Din ce m-am documentat as avea urmatoarele variante in jurul sumei de 150 RON:

sisteme 2.1:

Microlab M-820 in jur de 130 RON
Altec ATP 3 in jur de 175 RON
Altec VS2421 in jur de 175 RON
Creative T3100 in jur de 150 RON
Creative I-Trigue 3220 in jur de 190 RON
Logitech X-240 in jur de 115 RON
Logitech X-230 in jur de 165 RON
Philips SPA3300 in jur de 130 RON
Philips SPA7300 in jur de 140 RON

Sisteme 5.1:

Philips SPA2600 in jur de 160 RON
Altec 151i in jur de 165 RON

#60
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

View Postjolyto, on Dec 12 2008, 10:29, said:

As dori si eu o recomandare de boxe 2.1 sau 5.1 pentru a le folosi ca boxe de televizor (deci pentru filme in principiu)
Am cumparat un monitor samsung T220HD care il folosesc ca televizor iar boxele lui integrate sunt f.slabe.
Din ce m-am documentat as avea urmatoarele variante in jurul sumei de 150 RON:

sisteme 2.1:

Microlab M-820 in jur de 130 RON
Altec ATP 3 in jur de 175 RON
Altec VS2421 in jur de 175 RON
Creative T3100 in jur de 150 RON
Creative I-Trigue 3220 in jur de 190 RON
Logitech X-240 in jur de 115 RON
Logitech X-230 in jur de 165 RON
Philips SPA3300 in jur de 130 RON
Philips SPA7300 in jur de 140 RON

Unul dintre Altec Si Creative daca vrei fideliatate, daca vrei bass Logitech X-230  :D. Recomandarea mea ar fi Creative I-Trigue 3220  :)

#61
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

View Postjolyto, on Dec 12 2008, 10:29, said:

Din ce m-am documentat as avea urmatoarele variante in jurul sumei de 150 RON:

Sisteme 5.1:

Philips SPA2600 in jur de 160 RON
Altec 151i in jur de 165 RON
În jurul sumei de 150 de lei e preferabil să te orientezi la un 2.0 sau 2.1, pe care să îl alegi ascultând comparativ mai multe sisteme, astea se găsesc prin magazine, nu e chiar dificil să le asculți cu urechile tale :)

#62
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Microlab M-820  sau Logitech X-230

Logitech-ul ala are un bass puternic si inalte si medii bunicele iar despre microlab am auzit numai lucruri bune.

In banii astia ti-as recomanda sa mergi pe microlab. ;)

#63
jolyto

jolyto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc pentru sfaturi, dar inca nu sunt hotarat.
Cu siguranta voi merge pe un sistem 2.1 am citit destul de mult pe forumuri si am auzit foarte multe lucruri bune despre Microlab M 820, la fel ca si despre Altec si Logitech (diverse versiuni) in schimb mai nimic despre philips seria SPA.
M-ar putea cineva ajuta cu informatii despre philips seria SPA, sunt cei trei mai sus amintiti ca nivel peste philips?

Edited by jolyto, 12 December 2008 - 17:01.


#64
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Philips SPA3300  l-am auzit la cineva,e dragut,bass slabut(cred ca mi se trage de la z-2300..ehh obisnuinta),in banii astia nu poti sa ceri prea mult.  :)

Pana la urma depinde ce vrei tu....logitech-ul ala e bun(in general modelele mai scumpe sunt mai bune..gen x-540,z-2300,z-5500)...are un bass cam prea puternic care tinde sa acopere satelitii,de asemenea inaltele sunt bunicele,nu perfecte dar bune iar despre microlabul ala numai lucruri bune am auzit,bass echilibrat,sateliti buni deci un sistem mai mult decat perfect avand in vedere si pretul ok.

Desi eu am logitech,si sunt fan logitech :D ,in banii tai iti recomand cu caldura sati iei microlab,ai sa fii multumit.  ;)

Ps: Philips-urile alea sunt slabute.

#65
jolyto

jolyto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2008
Mersi pentru recomandare Kosmin, prima optiune ar fi Microlab M 820 dar ma gandesc un pic si la aspectul estetic, deoarece o sa le pun de o parte si de alta a televizorului care arata f fain.
Sincer nu vreau sa bag f. multi bani in boxele care le folosesc ca iesiri pentru televizor, avand in vedere ca ma uit foarte rar la televizor.
In orice caz Philips SPA330 si Altec VS2421 ies din calcul (parerile sunt impartite ref la performante) la fel si Logitech X-240 si X-230 pentru ca nu au ecranare magnetica (poate ma insel dar nu cred).
De Philips SPA7300 si cele 2 Creative (Creative T3100 si Creative I-Trigue 3220 ) imi poti spune ceva ?

Mersi frumos

Edited by jolyto, 12 December 2008 - 17:59.


#66
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
toti satelitii sunt ecranati la 2.1, sub-ul nu este ecranat.

#67
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Hmm...dintre Philips-urile enumerate de tine,nu pot sa zic decat ca am auzit doar modelu de 25w,in rest nu stiu nimic.

Citeste ceva despre Microlab M 820

http://www.chip.ro/t...ter/details/573


De Creative I-Trigue 3220 nu pot sa-ti spun nimic ca nu am apucat sa-l aud dar uite o parere:

""am boxele astea de cateva luni si sunt multumit de ele. sunetul este foarte clar si suficient de puternic pentru o camera de dimensiuni medii. foarte utila este posibilitatea de a fi montate pe perete insa datorita dimensiunilor reduse este usor de gasit un loc pentru ele. bass-ul se aude foarte bine datorita subwofer-ului si
a satelitilor cu bass duct. sunt foarte bune calitativ si le recomand desi pretul nu este unul mic, insa merita."""


Despre creative Creative T3100 iarasi nu l-am ascultat dar uite niste pareri:

""Am sistemul de 10 luni si auditia e impecabila! Peste 65% sa zicem distorsioneaza Subwoofer-ul putin dar asta si in fucntie de melodie, film etc. insa mai mult de atat volum nu e nevoie deja de la 40% vecinii se pregatesc sa apara. Recomand acest sistem cu caldura si este cu siguranta cel mai bun de pe piata in raport calitate-pret-fiabilitate.""

""
am si eu sistemu asta de ceva timp,se aude bine dar la boxa din stanga si un pic la subwoofer se aude un bazait cand dau volumu mai tare sau mai incet nu prea ma deranjeaza da nu stiu din ce cauza si daca nu\'s conectate la pc tot se aude bazaitul acela. daca cine stie din ce cauza sa-mi zica si mie va rog."""

LE: mie nu-mi inspira incredere sau  putere Philips-urile alea....creative mai merge dar Philips-urile nu.


Tocmai pentru ca nu vrei sa bagi multi bani in boxe,pentru ca te uiti mai rar la tv,microlaburile alea sunt perfecte,pret super,calitate mai mult decat buna.
Vezi ce alegi pana la urma,e important sa fii multumit de achizitie,si sa le folosesti sanatos. ;)

Edited by kosmin90, 12 December 2008 - 18:18.


#68
jolyto

jolyto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2008
M-am hotarat o sa merg pe microlab M-820.
Luni sau marti fac comanda si revin dupa ce il primesc cu comentarii.

#69
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013

View Postjolyto, on Dec 13 2008, 21:23, said:

M-am hotarat o sa merg pe microlab M-820.
Luni sau marti fac comanda si revin dupa ce il primesc cu comentarii.
Abia acum am vazut topicul, dar nu are nimic. Ai facut o alegere excelenta. Microlab M-820 este cea mai buna alegere din orice punct de vedere.
Poti vedea un review de-al lui aici. :)
Sa il achizitionezi cu placere!  ^_^

#70
remusevo

remusevo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.02.2009
eu as recomanda a4tech AS-313. sunt posesor al unui astfel de sistem din vara lui 2008 si sunt foarte multumit de el. il am pus lang birou si deja am primit reclamatie de la vecini ca "se aude muzica la volum ridicat".
http://www.xdata.ro/.....CH AS-313.htm

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate