Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

recomandare boxe 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
stiu ca sa mai discutat si se va mai discuta

doresc niste boxe de maxim 1.5 milione, +/- 100 de mii

stiu ca toti recomandati altec vs4121 sau minim logitech x-230, dar nu imi permite bugetul si sincer nu as da atatia bani pe niste boxe de calculator

mi-au atraas atentia urmatoarele boxe:

AVS300B / Altec Lansing 1 milion

Putere: 17 wati RMS 2x3,5W/satelit, 10W subwoofer
Difuzoare sateliti: 1 x 3" fullrange
Subwoofer: 1 x 5,25" woofer
Raspuns in frecventa: 70Hz - 18KHz
Control: pe satelit dreapta

121i / Altec Lansing 1 milion

20W RMS, 2x5, 5w (difuzor 2")/ satelit, 9W subwoofer (difuzor 3”), 130hz-20KHz

chiar asa sa fie decat 3" pentru difuzorul de bass? pe unele site-uri am gasit ca ar fi si de 4", cum e la varianta 5.1

VS2121 Altec Lansing 1,4 milioane

28W RMS, 2x6W/ satelit (difuzor 2"), 16W subwoofer (difuzor 4”), 40Hz-20KHz, SPL 97dB, SFX (Sound Field Expander), iesire casti

ce nu mi-a placut la acest sistem este ca nu are reglaj pentru sobwoofer, oare sa fie asta o problema? mai ales pe o placa de sunet on-board? la fel era si vechiul model 221, care avea decat 20 W dar insa am vazut ca era laudat de foarte multa lume.....oare difurile alea de pe sateliti decat de 2" pot fi o problema?


CREATIVE INSPIRE P380 1,6 milioane


2X6w speakers, 1X17W subwoofer , 40hz, comanda

nu stiu deloc ce dimensiuni au difuzoarele, imi paote spune cineva? va rog frumos


asa, toate peste toate fiind zise, voi ce ati alege?

eu personal as alege vs2121, chiar daca are 1 W sub creative, dar se poate dovedi o problema ca nu are reglaj de bass? ca design imi place creativul dar e si mai scump

va rog, stiu ca sunt altele mai bune, asa ca recomandatimi ceva pana in banii astia, nu ceva mai scump, momentan am 1 MIL si tre sa ii strang si pe restul

daca mai e ceva revin

#2
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
io l-as alege pe primul
tot ai un milion ce te mai chinui sa ii strangi si pe restu' .. parerea mea (strict subiectiva). Al doilea are driverul de bass destul de mic (3") si de aceea nu m-as baga pe el

#3
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
da stiu, asa scria in oferta unei firme, si mi se parea cam ciudat, parca ar fi fost a4tech

insa am cautat pe ne de mi-au sarit capacele si am gasit ca totusi are de 4"

alte pareri?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
2+1 bune sunt cele de la Logitech

Recomand:

1. http://www.cel.ro/pr...1-200w-rms.html
2. http://www.cel.ro/pr....1-40w-rms.html

#5
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005

 Courage, on Nov 19 2005, 23:23, said:

2+1 bune sunt cele de la Logitech

Recomand:

1. http://www.cel.ro/pr...1-200w-rms.html
2. http://www.cel.ro/pr....1-40w-rms.html


cele mai bune ar fi niste boxe de la sony de cateva mii de W si un receiver pe masura

mi-as dori eu un z-3, dar nu se incadreaza in bugetul meu...

pareri...

#6
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 Courage, on Nov 19 2005, 23:23, said:

2+1 bune sunt cele de la Logitech

Recomand:

1. http://www.cel.ro/pr...1-200w-rms.html
2. http://www.cel.ro/pr....1-40w-rms.html

Era vorba de boxe de 150 RON... recomandarile tale sunt bune, dar depasesc cu mult bugetul respectiv.

#7
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
deci pana la urma otpez intre:

avs300 - 17W

vs2121 - 28W, dar fara regla de bass

ce recomandati, pe mine tot ma sperie sa nu am vreun bass puternic sau distorsionat si sa nu am cum sa il controlez. e la fel ca la altec 221.

saptamana ce vine, daca ne-or mai da astia bursa :) sper, ma duc sa le iau

#8
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Nu sunt foarte sigur, dar parca nici AVS300-urile n-au reglaj de bas.
In 150 RON, mai gasesti si Philips MMS231-urile astea. Personal io`s destul de multmit de ele, se aud bine , basul e neasteptat de bun lapretul asta, sunt bine ecranate magnetic, poti sa agati satelitii pe pereti, last but not least arata si destul de bine.

#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si eu sunt intr-o oarecare dilema legata cu un sistem 2.1 ...
ce parere aveti de asta ? http://www.flamingo....dus.asp?id=6610
pretul e bun ? sau sa caut in alta parte ? ideea e ca nu m-ar deranja sa aiba putine distorsiuni la volum mai puternic dar cel mai important e sa redea foarte bine sunetele ... de obicei ascult muzica in surdina si as prefera sa se aude foarte bine la un volum acceptabil decat prost dar tare ... you get me ...

alte optiuni cam in pretul de 2 milioane si un pic ? (nu la magazine online)

#10
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
gata

eu am luat asa ceva http://www.sunnycomp...s.asp?part=1203

stiu, injuratima, nu or fi ele cine stie ce firma dar au putere si sunt DOAR 1 MILION de lei

mod sigur gasiti si in bucuresti :P

logitechurile alea unt super, da nu as da atatia bani, au si fidelitate si putere si de toate

#11
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
sincer, delux-urile alea nu imi inspira incredere.nu de alta dar 1milion e cam putin, tinand cont de faptul ca au si telecomanda cu fir.si le-am si auzit la asesoft in ploiesti...nu ma incanta prea tare.

#12
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005
te cred, dar eu voiam ceva foarte ieftin

si una e acasa si una e la firma sa le asculti

eu personal sunt multumit, la auditie mi-au placut mai mult decat vs2221 care sunt aproape dublu ca pret

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
am fost azi in altex unde am incercat logitechurile alea .... (x230)  si se aud foarte bine ... exista ceva comparabil pe piata la pretu ala ? :huh: ca io m-as duce si maine sa le iau ....
ar trebui sa-mi iau si alta placa audio sau se descurca bine si cu cele onboard ? :huh:

#14
ynocentzya

ynocentzya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 05.08.2004
creative 2.1 beton... am avut inainte, super multumit

#15
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 30.06.2005

 shobi, on Nov 28 2005, 23:59, said:

am fost azi in altex unde am incercat logitechurile alea .... (x230)  si se aud foarte bine ... exista ceva comparabil pe piata la pretu ala ? :huh: ca io m-as duce si maine sa le iau ....
ar trebui sa-mi iau si alta placa audio sau se descurca bine si cu cele onboard ? :huh:


aveti grija de unde cumparati logitech sau creative. acesti producatri ofera o garantie de 2 ani la produse, direct din fabrica

iar firmele noastre romanesti nu dau mai mult de 1 an, chiar daca dai 1-2 sute in plus conteaza 1 an de garantie in plus

#16
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
E mai mare investitia, dar daca vrei sa ASCULTI si muzica, floor-stand-urile sunt solutia. Comparate cu ele, orice boxe de calculator sunt doar o sursa de galagie. Pentru "impuscaturi pe comp" sunt bune oricare, nu tre` sa dai averi pe nu-s ce Logitech-uri. Sincer, nici eu n-as da mai mult de 1 milion pe boxele de computer...mai bine strangi bani si-ti iei ceva si pt auditii!

#17
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

 Clayman, on Nov 29 2005, 10:20, said:

E mai mare investitia, dar daca vrei sa ASCULTI si muzica, floor-stand-urile sunt solutia. Comparate cu ele, orice boxe de calculator sunt doar o sursa de galagie. Pentru "impuscaturi pe comp" sunt bune oricare, nu tre` sa dai averi pe nu-s ce Logitech-uri. Sincer, nici eu n-as da mai mult de 1 milion pe boxele de computer...mai bine strangi bani si-ti iei ceva si pt auditii!
ideea e ca nu vreau sa-mi gonesc vecinii ... imi place sa ascult muzica mai mult in surdina si sa aiba o calitate buna de redare, decat volum mare ... si il folosesc si la filme si la jocuri etc etc ... ca sa nu mai spun ca nu am loc pentru ceva mai voluminos decat un 2.1  ;)
any other ideas ?  :huh:

#18
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
@shobi
Crezi ca niste boxe active iti asigura calitate mai buna la redarea sunetului decat o boxa de podea, sau ca astea-s sunt facute doar pentru a sparge geamurile vecinilor? :console:

Anyway, your money, your speakers, your sound!  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate