Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Pentru cei ce cred in existenta extraterestrilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1392 replies to this topic

#1369
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,265
  • Înscris: 29.12.2006

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2016 - 15:49, said:

Internetul e frectie la picior de lemn, lucrez in domeniu, e doar un telefon mai avansat.Ce ne trebuie pt a inspecta spatiul e cu totul si cu totul altceva.

Internetul e "bunicul" a ceea ce Teilhard de Chardin a numit: noosfera, adică viitorul mediu în care omul va pătrunde cu conştiinţa, şi care va fi posibilă prin B.C.I. (Brain-Computer Interface), dispozitive la care cel puţin Google lucrează intens. La fel şi cei de la Blue Brain Project.

Edited by lupini, 15 June 2016 - 15:59.


#1370
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Google e unul dintre cei mai puternici de pe planeta.Plusuri si minusuri, lucreaza pt el nu pt noi.E f periculos.In primul rand stie mai tot ce faci la pc/telefon si-ti face si pretul.

Edited by ionutz_joe2009, 15 June 2016 - 16:02.


#1371
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,265
  • Înscris: 29.12.2006

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2016 - 15:59, said:

Google e unul dintre cei mai puternici de pe planeta.Plusuri si minusuri, lucreaza pt el nu pt noi.E f periculos.In primul rand stie mai tot ce faci la pc/telefon si-ti face si pretul.

Google are două obiective: unul public, e acela de a ajuta la găsirea de informaţii în mediul online.

Obiectivul ne-public, e acela de a lua pulsul oamenilor care formează diferite comunităţi. Adică, de exemplu să ne amintim ce informaţii primeam pe Google, până nu demult, dacă scriam doar atât în căsuţa de căutare: "românii sunt...", şi Google ne dădea, că suntem..."proşti, urâţi, păduchioşi...săraci", adică părerile românilor care scriu în mediul on-line. În funcţie de asta se făceau strategii ale Guvernului S.U.A. în raport cu Guvernul României, ştiind ce cred românii despre ei înşişi: că suntem "ultimii oameni".

Google mai reprezintă de asemenea un "tester" comercial: în funcţie de ce produse se caută, şi în ce cantitate, ...în funcţie de asta marile companii plasează acele produse pe pieţele de unde vin căutările.

Ăsta e Google !

Edited by lupini, 15 June 2016 - 16:15.


#1372
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Din exterior vezi asa, in realitate cand lucrezi si esti dependent intr-o mare masura in afacerea ta iti schimbi parerea.Nu degeaba au atatia bani , fiecare reclama se plateste la ei.

Racoleaza capacitati si le platesc cu sume mari in folosul nostru?E un privat si atat.Nu e nimic gratis pe planeta asta,doar  la prima vedere poate parea.

Nu cred ca este cazul sa o dam in sf-uri ,chiar daca topicul suna a sf trebuie sa vedem intai realitatea.

Clipul ala cu extraterestrul e pus pt niste bani de la Youtube, acum serios cine crede ca extraterestii seamana cu oamenii cand noi inca descoperim specii noi prin oceane.

Edited by ionutz_joe2009, 15 June 2016 - 16:21.


#1373
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2016 - 16:13, said:

Din exterior vezi asa, in realitate cand lucrezi si esti dependent intr-o mare masura in afacerea ta iti schimbi parerea.Nu degeaba au atatia bani , fiecare reclama se plateste la ei.

Racoleaza capacitati si le platesc cu sume mari in folosul nostru?E un privat si atat.Nu e nimic gratis pe planeta asta,doar  la prima vedere poate parea.

Nu cred ca este cazul sa o dam in sf-uri ,chiar daca topicul suna a sf trebuie sa vedem intai realitatea.

Sa sune a sf pentru cine?

Cand la momentul actual planeta noastra,sistemulnostru solar,inclusiv galaxia noastra nu sunt decat un fir de praf raportat la dimensiunea universului (obervabil) deci observabil!

Ceea ce sa putut vizualiza cu technologia respectiva!

Si cand ii aud pe unii ca se cred unici..
Imi vine sa ma impusc pentru ca nu m-am nascut in lumea potrivita..

Ci intr-o lume unde indoctrinatii mintali si cei religiosi domina..

Luati in calcul ca universul nostru care pare infint pentru mintea umana nu este infinit ci el face parte dintr-un megavers care contine la randul ei o infinitate de universe.

Nu ar trebui sa ne intrebam daca exista sau nu si alte forme de viata indiferent daca sunt avansate sau primitive!

Ci ar trebui sa ne intrebam unde se sfarseste acest infinit si ce este dincolo de el!

Edited by SpecterSS, 15 June 2016 - 16:25.


#1374
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Tocmai asta am spus si eu prin postari, suntem prea mici acum ca sa aflam ceva pt ca-s niste forte incredibile in Univers.Nu avem tehnologia pt a examina , nici inteligenta nu o avem inca.Ca exista forme de viata si inteligenta , da si eu cred.Se poate face si o probabilitate prin calcul matematic.

Edited by ionutz_joe2009, 15 June 2016 - 16:31.


#1375
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostLORELYAN, on 14 iunie 2016 - 21:29, said:


asadar, cate miliarde de meteoriti trebuie sa bantuie prin univers, meniti sa "curmeze" calea fireasca a evolutiei  in loc de dinozauri...in mamifere...apoi om ?

incurcate sunt caile ...!
Asta le spun si io insa ei  . . .  batman, batman .
Cica evolutie , pai sa se uite pe Google Earth si sa vada cum pamantul a fost ciuruit de asteroizi si ei tot o tin una si buna cu evolutia . Pai mai fratilor daca au disparut dinozaurii ce va face sa credeti ca au supravietuit celelalte vietuitoare ? Ca inca exista viata pe pamant ? Naspa rau daca credeti ca acele caderi de meteoriti sunt dupa aparitia vietii pe pamant (la cele uriase ma refer , care depasesc in dimensiune 10-20 km diametru) .
Cautati sa aflati care sunt distrugerile pe pamant doar la impactul cu un asteroid de 10 km si o sa intelegeti . Se face scoarta terestra terci , flutura ca un steag cum se onduleaza la cutremur si toata lava inunda planeta .

#1376
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asa stiu si eu, cica ciclul vietii pe Pamant a fost reluat de mai multe ori in urma cataclismelor.Se cam stie ca acum 10 mii de ani a fost ultima era glaciara , de atunci s-ar fi stabilizat si au aparut si asezarile pt ca nu a mai fost nevoie sa vietuitoarele sa se mute periodic.

#1377
El_Dorado129

El_Dorado129

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.04.2014
Daca ciclul vietii s-a relul de mai multe ori pe Pamant, inseamna ca si noi am mai trait intr-o viata  anterioara, nu ? Asa se zice. Si acum suntem reincarnati in om. Intainte am fost o alta vietuitoare.

#1378
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016

View PostEl_Dorado129, on 15 iunie 2016 - 17:23, said:

Daca ciclul vietii s-a relul de mai multe ori pe Pamant, inseamna ca si noi am mai trait intr-o viata  anterioara, nu ? Asa se zice. Si acum suntem reincarnati in om. Intainte am fost o alta vietuitoare.

Nu ai inteles deloc ce voia sa zica..

Edited by SpecterSS, 15 June 2016 - 17:32.


#1379
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2016 - 15:30, said:


Hubble si restul nu au descoperit inca nimic, deci sansele de a se descoperi ceva cu tehnologia asta sunt f mici.????




Pune mana pe carte !!

View PostEl_Dorado129, on 15 iunie 2016 - 17:23, said:

Daca ciclul vietii s-a relul de mai multe ori pe Pamant, inseamna ca si noi am mai trait intr-o viata  anterioara, nu ? Asa se zice. Si acum suntem reincarnati in om. Intainte am fost o alta vietuitoare.
Nu a disparut viata niciodata doar au fost momente ca aproape a ajuns in pragul extinctiei.
De unde si pana unde ....inseamna ca si noi am trait intr-o viata anterioara? Daca chiar vrei noi santem urmasii unor microbi,dar viata lor nu a fost tocmai/exact viata noastra anterioara

View PostSpecterSS, on 14 iunie 2016 - 18:36, said:

De ce oamenii spun ca nu exista alte forme de viata in univers?
Care oameni vecinele tale !?

View PostAdm, on 14 iunie 2016 - 19:37, said:

Oamenii sunt f patrunsi de propria maretie, dar e greu de inghitit faptul ca planeta pe care te zbati este echivalentul unui bob de nisip in Sahara.

Nu e deloc greu de inghitit pentru cine are cunostinte elementare despre Cosmos

#1380
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Postwiseguy76, on 14 iunie 2016 - 19:47, said:

Posibilitatea ca noi sa intalnim o alta forma de viata inteligenta, cu care sa comunicam, e aceeasi cu posibilitatea ca eu, locuind in Romania, sa intalnesc un peste din ala care traieste in groapa Marianelor.
sigur ca nu-l intalnesti mai ales daca nu-l cauti ; macar si in Marea Neagra

View PostDraculescuDraculescu, on 14 iunie 2016 - 20:09, said:

Una dintre posibilitati(cea mai neagra) este ca daca ne-ar depasi cu mult inteligenta ne-am cam lua bye bye de la univers.
de ce crezi ca nu o sa mai fie loc ?

View Postmeow91, on 14 iunie 2016 - 20:35, said:

Si ca vine vorba de extraterestii, va recomand sa va uitati pe history- acient aliens..majoritatea teoriilor sunt trase de par, dar cateva chiar te fac sa-ti pui anumite intrebari. De exemplu, mereu m-au fascinat piramidele. Cum este posibil sa existe acelasi still arhitectural , structuri asemanatoare impanzite peste tot globul pamantesc. Si unele structuri sunt asa de avansate, incat am avea probleme si in ziua de azi sa replicam ce au facut ei:).
Exista nenumarate rapoarte cu privire la extrateresti, c-am fost vizitati etc. Ma indoiesc ca toate sunt false:).
nu exista rapoarte, numai ce cred unii.(rapoarte cat de cat stiintifice ca pentr ozn-uri si nici unul certitudine)

View PostSpecterSS, on 14 iunie 2016 - 21:32, said:



Esti unic frate.

Suntem defapt Posted Image))))))

Deci ce ne viziteaza pe noi acum sunt demoni Posted Image)))))

Eu ma impusc daca ce spui tu e adevarat..
Sa te astepti ca nicaieri nu o sa se copieze fazele evolutiei de pe Pamant.

View Postmeow91, on 14 iunie 2016 - 22:34, said:

Animalele se adapteaza. Asta de-a  lungul unor generatii intregi. Avem ursi polari, ursi bruni (fiecare adaptat mediului in care traieste). Daca am schimba mediu, animalele s-ar adapta or ar muri.
Nu ai auzit inca de locuri pe pamant cu numai 2 anotimpuri? Sau cu 1 la poli, ca numai vara nu e aia cu minus grade

View Posttitacodita, on 15 iunie 2016 - 09:12, said:

Parerea mea este ca noi suntem un ''proiect'' al unor entitati superioare.
Si ca ele ne monitorizeaza/verifica fara sa ne dam seama.
Oricum, fara indoiala, exista civilizatii extraterestre.
Mi-ar placea o ''intalnire de gradul trei'' cu toate consecintele ei...Posted Image
Cam la nivelul asta erau sumerienii acum 4.000 de ani, atunci halal progres ! Unii in anul 2016 gandesc la nivelul celor de acu 4000 de ani (ent. superioare)

View Postionutz_joe2009, on 15 iunie 2016 - 15:37, said:

Tocmai, va urma cu siguranta o stagnare pt ca ce a fost usor de descoperit s-a cam descoperit.Drept urmare cam nimic nou in ultimii 40 de ani si tot la motorul cu combustie si reactor am ramas.

Pc ul are avelasi principiu de functionare de la inceput, inteligenta artificiala cognitiva nu exista.Doar in domeniul medicinii e loc mult acum.
Probabil ai ramas cu nivelul cunostintelor la cel de acu 40 ani.In genetica ce s-a descoperit pana acum a fost usor, nu?

#1381
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Posteugenrau, on 10 august 2016 - 21:47, said:


Pune mana pe carte!

Ok.Stii tu viata extrateresta descoperita de Hubble ?A fotografiat asta vreo naveta spatiala?Ai aizit sau citit pe undeva de unde reiese ca Hubble a descoperit viata extrateresta?Se stie sigur ca pe planeta aia e viata?

Poate cas-s eu in rma cu 40 de ani si nu am auzit/citit/ vazut.Istoria lui Hubble o stiu f bine, e la ultimul upgrade cu camera , va fi lasat in cosmos in deriva pt ca e deja invechit ca tehnologie si trebuie altul care sa poata fotografia la distanta mult mai mare.De ce?

Repet.Ai dovezi clare cand spui altuia sa puna burta pe carte?Eu am auzit doar speculatii, asta nu inseamna ca s-a si descoperit.

Edited by ionutz_joe2009, 11 August 2016 - 18:36.


#1382
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View PostKevlar111, on 14 iunie 2016 - 19:34, said:

Cei care spun ca nu cred in Dumnezeu, singura afirmatie cu care vin, e ca nu l-au vazut.
Cei ce cred in extraterestrii nu i-au vazut, dar cred ca exista.
Unde e logica?
Inca ceva, nu exista ateu, toti cred in ceva, unul in tehnologie, altul in bani, altul in Dumnezeu, altul in extraterestrii etc.
Dacă noi existăm, de ce să nu existe viață și pe alte planete? Dacă e posibil aici, e posibil și în altă parte.

#1383
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
m-am uitat la how the universe work tocmai pe subiectul asta. au aparut niste noi generatii de sateliti, noi telescoape si noi tehnici de ca cauta viata. in maxim 15 ani o sa avem dovezi ca exista viata undeva pe o planeta

sa presupunem ca o super civilizatie se propulseaza pe ceva bazat pe energie nucleara. radiatiile alea vor ajunge si la noi desi cu o frecventa mai scazuta si vom stie exact.

si spre exemplu pe alte planete am putea detecta in atmosfera substante care in mod natural nu exista ci doar sunt sintetizate de o posibila civilizatie

#1384
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
ratezi esenta in toata situatia asta, astfel ca eu te intreb ceva

daca tu emiti o raza laser catre centura orion, ca sa vezi daca te detecteaza careva, dupa cat timp iti va raspunde inapoi cineva de acolo, luand in considerare ca cineva de acolo iti va raspunde in secunda imediat urmatoare?

#1385
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sa presupunem ca o civilizatie extraterestra testeaza aceste motoare cu milioane de ani in urma....calculand distanta si pozitia din care au fost emise vom sti exact cand au fost create prima data...
in speta vom afla ca cu milioane de ani in urma poate niste civilizatii au facut primele experimente.....adica acum probabil se afla la nivel de civilizatie interplanetara....sau chiar interstelara ....
din cate stiu eu exista astfel de statii care chiar asta cauta ....nu e un secret....coroborat cu datele despre formarea unei anumite planete de la satelitii de observare ne putem da exact seama daca si cand o civilizatie s-ar fi putut forma. in speta daca stim ca unei unde radio (ce initial a fost unda gama) i-a luat milioane de ani de calatorie dar spectografia spune ca nu s-a putut forma viata simpla decat in urma cu cateva sute de mii de ani e clar ca pe planeta respectiva nu se afla viata superioara noua

problema e ca multe dintre undele astea sunt si reflectate de unele corpuri ...desi norocul e ca asteroizii si cometele nu sunt corpuri ce reflecta lumina sau undele radio..... insa exista atmosfera in planete care fac treaba asta ...... putem insa sti directia din care vine si am putea vedea daca se afla o stea pe directie....sau o planeta mai bine zis.....astfel putem sti exact daca a fost deviata sau nu...in plus avand in vedere ca toate corpurile ceresti sunt in miscare .....

#1386
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cineva a spus intr-o postare ca formele de viata extrateresta ar fi tulit-o de pe aici din zona  noastra.Plauzibil(orice forma de viata pleaca acolo unde ii e mai bine), nu cred ca se va descoperi prea curand forma de viata.Cel mai probabil, cautam intr-o zona parasita si  nu avem inca tehnologie pt a cauta mai departe.

Exista sansa sa gasim o forma de viata inferioara noastra(mai putin dezvoltata decat noi) superioara nu prea cred.Superiorii intotdeauna pleaca, vor pleca si pamantenii in mom in care se va descoperi o planeta pe care viata ar fi mai usoara.Cert e ca in infinitate este exclus sa nu existe forma de viata superioara noua.

Edited by ionutz_joe2009, 22 August 2016 - 12:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate