Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pentru cei ce cred in existenta extraterestrilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1392 replies to this topic

#1387
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Traim in lumi diferite de constiinta. Noi suntem fiinte care datorita istoricului nostru evolutiv am capatat anumite qualii, principalul domeniu qualic fiind cel vizual. Daca extraterestrii au parcurs un alt drum evolutiv prin care au capatat alte qualii, nu e nicio sansa sa realizam vreo comunicare.

#1388
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Probabilitatea ca in Univers sa existe inca o forma de viata asemenatoare omului exista avand in vedere ca vb de infinit.Poate fi sub nivelul nostru , peste sau chiar la acelasi nivel.Vom putea intra in legatura(comunicare in mom in care ii vom descoperi), pbl e ca vb de distante infinite si este f mult de cautat...zone parasite ca a noastra cu siguranta mai exista, pot fi in stadiul nostr(cauta , dar nu au cu ce) .

Edited by ionutz_joe2009, 22 August 2016 - 13:00.


#1389
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai avand in vedere ca universul s-a extins in o miliardime de miliardime de miliardime de secunda (adica un timp planck) la un miliard de miliard de miliard de miliard de kilometrii.....zic si eu ca e destul loc sa apara planete cu viata .....asta timpul planck fiind imediat dupa big bang...bineinteles ca universul s-a tot extins de la acel timp planck

View Postionutz_joe2009, on 22 august 2016 - 12:26, said:

Cineva a spus intr-o postare ca formele de viata extrateresta ar fi tulit-o de pe aici din zona  noastra.Plauzibil(orice forma de viata pleaca acolo unde ii e mai bine), nu cred ca se va descoperi prea curand forma de viata.Cel mai probabil, cautam intr-o zona parasita si  nu avem inca tehnologie pt a cauta mai departe.

Exista sansa sa gasim o forma de viata inferioara noastra(mai putin dezvoltata decat noi) superioara nu prea cred.Superiorii intotdeauna pleaca, vor pleca si pamantenii in mom in care se va descoperi o planeta pe care viata ar fi mai usoara.Cert e ca in infinitate este exclus sa nu existe forma de viata superioara noua.

nu avem in zona un roi de stele asa ca e foarte probabil ca extraterestrii sa nu fi venit sau sa vina aici. cel mai probabil extraterestrii au o planificare de genul: se duc intr-o zona aglomerata de stele unde sunt multe planete de preferabil mai mici sa nu aiba probleme cu supernovele, acolo stau pe fiecare planeta in parte pana se stinge miezul sau soarele planetei incalzeste totul. dupa care fac salturi scurte pana la urmatoarea planeta sigura.

cel mai probabil vor alege roiuri de pitice rosii

#1390
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LS-VPyLaJFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bullterrorist, 25 August 2016 - 08:00.


#1391
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Pamantul e mult prea diferit fata de celelalte planete descoperite pana acum, ca sa ajunga la forma de astazi prin "propriile forte" sau atins de un corp ceresc 'impregnat' cu apa/viata. Rezulta probabilitatea un colonizari in trecut facuta de o civilizatie extraterestra aproape de 100%.
  De asemenea omul e mult prea diferit fata de celeltate vietuitoare de pe Terra ca sa ajunga de unul singur la stadiul de azi. Rezulta probabilitatea unui experiment genetic facut in trecut de o civilizatie extraterestra, aproape de 100 %.

#1392
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
Nu am vazut, de aproape, decat celelalte planete din sistemul solar. Nu stim cum arata planete din jurul altor stele, stim ca sunt acolo dar nu putem/nu vom putea ajunge la ele. Posibil sa existe viata si in alta parte in sistemul solar, stai sa ajungem sa foram in Europa.

Despre diferentele dintre om si celelalte specii, ca biolog (si nu la particulara), pot sa-ti spun ca gresesti profund.

#1393
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Cand am vorbit despre diferenta uriasa dintre om si celelate vietuitoare m-am referit la capacitatea lui de a-si folosi creierul si pt altceva decat pt functiile de baza.
Mai direct spus, nefiind biolog marin, imi permit totusi sa spun ca delfinii sau balenele nu stiu ce sunt alea haine sau carti oricate mesaje verbale sau nonverbale le-as transmite.
Asemanarile dintre om si celelalte fiinte arata ca omul are la baza origine terestra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate