Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

De ce facem copii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,001
  • Înscris: 25.06.2007

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 16:37, said:

... decât tâmpenia cu singurătatea și cana de apă la bătrânețe.
Asa am zis si eu, ca-i o tampenie, am vazut insa atatea cazuri care au confirmat-o incat mi-am schimbat parerea.

#56
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 17:04, said:

Pentru ca ai avut de-a face cu oameni normali si rezonabili. Dar nu toata lumea este asa.
Posted Image
Și ce te oprește să rămâi normal și rezonabil? Nu înțeleg.

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 17:04, said:

dar este foarte greu de crezut ca exista parinti (normali dpdv psihic) care in adancul sufletului nu-si iubesc copiii.
Aici trebuie să îți dau oarecum dreptate, pentru că am un asemenea caz în cercul de apropiați. Nu aș fi crezut că este posibil. Dar ... asta nu îl oprește pe acel părinte să se implice și să își crească în continuare copilul. Este un pic mai ... detașat, atâta tot.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 17:22.


#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:16, said:

Posted Image
Și ce te oprește să rămâi normal și rezonabil? Nu înțeleg.
Ti-am explicat, daca esti marginalizat si agresat nu ai cum sa ramai normal si rezonabil.
De aceea oamenii civilizati sunt preocupati in a-si construi un sistem care evolueaza si nu orientati in a pune presiune pe indivizi sa ramana normali si rezonabili in conditii anormale.

#58
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Karhu, on 14 decembrie 2012 - 17:13, said:

Asa am zis si eu, ca-i o tampenie, am vazut insa atatea cazuri care au confirmat-o incat mi-am schimbat parerea.
Păi, am și spus că sunt unii părinți bogați/săraci de bună sau rea credință.
Doar că eu cred că argumentul ăsta apare la bătrânețe, la senilitate așa, când oricum n-are rost să-l discuți sau să amplifici aceste cazuri până la stadiul de fenomen/situație demnă de discutat. orice om rezonabil și cu toate cele la el, nu va vrea să stea pe capul copilului.


LE: da, probabil că eu pun problema din punctul de vedere al unui om normal, rezonabil.

Ceea ce vreți voi să dezbateți aici, cred că mă depășește, dar pot spune că orice societate civilizată poate mai mult decât să discută/dezbată cazuri anormale, poate face ceva în acest sens pentru a rupe cercul vicios.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 17:27.


#59
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,001
  • Înscris: 25.06.2007

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:21, said:

orice om rezonabil și cu toate cele la el, nu va vrea să stea pe capul copilului.
Asa este.
Insa realitatea nu e tot timpul rezonabila. De exemplu la mine in familia extinsa cei in varsta o duc bine doar datorita copiilor care le trimit bani, ii cheama si ii tin la ei in strainatate prin Finlanda :) Germania, Franta, SUA, intr-un caz se plateste o suma consistenta pentru cazare la un camin particular de batrani (cu conditii excelente) etc

Si sa te gandesti ca in cel mult 20-30 de ani (adica pe cand ne va paste pensionarea)  NU VOR MAI EXISTA PENSII

#60
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Karhu, on 14 decembrie 2012 - 17:35, said:

Asa este.
Insa realitatea nu e tot timpul rezonabila. De exemplu la mine in familia extinsa cei in varsta o duc bine doar datorita copiilor care le trimit bani, ii cheama si ii tin la ei in strainatate prin Finlanda Posted Image Germania, Franta, SUA, intr-un caz se plateste o suma consistenta pentru cazare la un camin particular de batrani (cu conditii excelente) etc

Corect. Însă nici nu poți afirma că omul ăla și-a dorit copii doar ca să aibă parte de tratamentul ăsta la bătrânețe. Că cine i-ar fi garantat chestia asta?

Apoi la treaba cu pensiile, eu mereu am spus că trebuie să le avem la tinerețe :)

#61
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012
eu înţeleg chestia cu cana de apă nu neapărat la propriu. oamenii cu copii au nu neapărat numai ajutor material de la ei. că normal că nimeni nu vrea să ajungă pe capul copiilor deşi se întâmplă şi asta. copiii te menţin mai tânăr cred eu. participi la viaţa lor, ajuţi cât poţi. pe urmă ai nepoţi, chestie iarăşi bună. am văzut bătrâni fără copii şi nepoţi care la bătrâneţe îs numai între alţi bătrâni. îmbătrânesc mai urît. îs şi mult mai egoişti că n-au învăţat să aibe grijă decât de ei. deci cana asta de apă e mai mult decât că nu ajungi în şanţ fără pensie sau cu o pensie de rahat.

#62
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:18, said:

Aici trebuie să îți dau oarecum dreptate, pentru că am un asemenea caz în cercul de apropiați. Nu aș fi crezut că este posibil. Dar ... asta nu îl oprește pe acel părinte să se implice și să își crească în continuare copilul. Este un pic mai ... detașat, atâta tot.
Cred ca am mai multa dreptate Posted Image pentru ca exista femei care nu-si iubesc un copil ("facut cu barbatul rau") si il iubesc pe altul ("facut cu barbatul bun"). Nu se poate spune ca primul "trebuie" sa ramana normal in contextul in care are parte de "tratament" diferentiat. Sau trebuie sa zica merci ca n-a fost abandonat si in adancul sufletului "il iubeste" maica-sa.

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:21, said:

Ceea ce vreți voi să dezbateți aici, cred că mă depășește, dar pot spune că orice societate civilizată poate mai mult decât să discută/dezbată cazuri anormale, poate face ceva în acest sens pentru a rupe cercul vicios.
Unii au interese in a-l mentine si se opun ruperii.

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:39, said:

Corect. Însă nici nu poți afirma că omul ăla și-a dorit copii doar ca să aibă parte de tratamentul ăsta la bătrânețe. Că cine i-ar fi garantat chestia asta?
Presiunea comunitatii. Taica-tau te-a crescut si tu il lasi sa moara asa ? ce fel de om esti ?

Foarte multi din generatia de 50-60 ani au fost facuti pentru "o cana de apa la batranete" si ca urmare copiii lor au fost crescuti in extrema cealalta, de care acum se plang majoritatea.

 gi_fubar, on 14 decembrie 2012 - 11:28, said:

pentru tine oamenii sint obiecte cu care iti faci placere ? te-ai gandit o clipa ca ei s-ar putea sa nu placa pe tine
Posted Image

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 17:57.


#63
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 nick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 17:42, said:

eu înţeleg chestia cu cana de apă nu neapărat la propriu. oamenii cu copii au nu neapărat numai ajutor material de la ei. că normal că nimeni nu vrea să ajungă pe capul copiilor deşi se întâmplă şi asta. copiii te menţin mai tânăr cred eu. participi la viaţa lor, ajuţi cât poţi. pe urmă ai nepoţi, chestie iarăşi bună. am văzut bătrâni fără copii şi nepoţi care la bătrâneţe îs numai între alţi bătrâni. îmbătrânesc mai urît. îs şi mult mai egoişti că n-au învăţat să aibe grijă decât de ei. deci cana asta de apă e mai mult decât că nu ajungi în şanţ fără pensie sau cu o pensie de rahat.
Foarte frumos spus. Aș completa și aș spune că bătrânii sunt un izvor de înțelepciune, e bine să îi ai pe lângă tine, nu numai pentru că stai liniștit la servici că îl știi pe ăla micu pe mâini bune și ai și lingura de mâncare făcută.

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,001
  • Înscris: 25.06.2007

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 17:39, said:

Corect. Însă nici nu poți afirma că omul ăla și-a dorit copii doar ca să aibă parte de tratamentul ăsta la bătrânețe. Că cine i-ar fi garantat chestia asta?
Evident ca nu doar pentru asta. Am vrut sa evidentiez doar un aspect minimalizat sau trecut cu vederea in discutia de fata.

 nick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 17:42, said:

. copiii te menţin mai tânăr cred eu.
Exact! Sunt studii stiintifice care confirma asta: http://jech.bmj.com/...201387.abstract


 nick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 17:42, said:

am văzut bătrâni fără copii şi nepoţi care la bătrâneţe îs numai între alţi bătrâni. îmbătrânesc mai urît. îs şi mult mai egoişti că n-au învăţat să aibe grijă decât de ei. deci cana asta de apă e mai mult decât că nu ajungi în şanţ fără pensie sau cu o pensie de rahat.
Corect! Am vazut poate sute de cazuri de genul asta...

#65
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 17:59, said:

Cred ca am mai multa dreptate Posted Image pentru ca exista femei care nu-si iubesc un copil ("facut cu barbatul rau") si il iubesc pe altul ("facut cu barbatul bun"). Nu se poate spune ca primul "trebuie" sa ramana normal in contextul in care are parte de "tratament" diferentiat. Sau trebuie sa zica merci ca n-a fost abandonat si in adancul sufletului "il iubeste" maica-sa.

Acuma, ce să spun, sunt și filme/povești cu fratele mare și adorat de tatăl rege și fratele mic și oropsit.
Și ăla micu a triumfat.
Doar că viața bate filmul/povestea uneori și este trist.

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 17:59, said:

Presiunea comunitatii. Taica-tau te-a crescut si tu il lasi sa moara asa ? ce fel de om esti ?

Apăi presiunea asta a comunității te omoară de tânăr, dacă e pe așa.
Am văzut o poză sugestivă în acest sens: tatăl călare pe măgar, fata pe jos - lumea îl blama pe el, evident, nesimțitu se plimbă și fata suferă. În imaginea a doua, fata călare pe măgar și tatăl pe lângă - lumea o blama pe ea, nesimțita stă cocoțată și bătrânu suferă. Ultima e relevantă, amândoi pe jos pe lângă măgar - lumea, ce proști, au măgar și merg pe jos.
E vorba doar de ce simți tu că trebuie a face, că ești părinte sau copil.De aceea eu acel trebuie îl percep altfel decât imperativ, ca presiune etc.
Evident, în situații de normalitate Posted Image că la astea anormale n-am ce spune și oricând, oricine mă poate lăsa fără cuvinte.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 18:22.


#66
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 18:22, said:

Am văzut o poză sugestivă în acest sens: tatăl călare pe măgar, fata pe jos - lumea îl blama pe el, evident, nesimțitu se plimbă și fata suferă. În imaginea a doua, fata călare pe măgar și tatăl pe lângă - lumea o blama pe ea, nesimțita stă cocoțată și bătrânu suferă. Ultima e relevantă, amândoi pe jos pe lângă măgar - lumea, ce proști, au măgar și merg pe jos.
Asta este un exemplu, cand situatiile te pun in fata unor alegeri imposibile. Facand o analogie cu discutia, este normal ca acolo unde exista resurse (aka 2 magari) nimeni nu se va confrunta cu alegeri de genul "cine se cuvine sa mearga pe magar". Totul este bine si frumos.
Cand exista doar unul si cand lumea nu doar comenteaza, ci intervine... sunt probleme, eu asta vroiam sa spun. Si ca echilibrul unui adult care are de ales intre a se ocupa de un batran (sau mai multi), de proprii copii si de el insusi, poate fi amenintat.

Edited by Cr1spy, 14 December 2012 - 18:52.


#67
nick_far_de_cap

nick_far_de_cap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.10.2012

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 18:02, said:

Foarte frumos spus. Aș completa și aș spune că bătrânii sunt un izvor de înțelepciune, e bine să îi ai pe lângă tine, nu numai pentru că stai liniștit la servici că îl știi pe ăla micu pe mâini bune și ai și lingura de mâncare făcută.
familia mare e benefică din toate punctele de vedere. toţi au un sprijin. e ca o reţea de siguranţă şi ştii că dacă ţi se întâmplă ceva nu cazi în gol. ai de unde să ceri un sfat la nevoie. plus că bucuriile şi sărbătorile parcă-s altceva când poţi să le împarţi cu părinţi, bunici, fraţi, nepoţi.

 Karhu, on 14 decembrie 2012 - 18:06, said:

Evident ca nu doar pentru asta. Am vrut sa evidentiez doar un aspect minimalizat sau trecut cu vederea in discutia de fata.


Exact! Sunt studii stiintifice care confirma asta: http://jech.bmj.com/...201387.abstract



Corect! Am vazut poate sute de cazuri de genul asta...
egoiştii nu fac copii de frică să nu-şi piardă vreo fărâmă de confort la tinereţe. la bătrâneţe se vaită că tineretu-i egoist şi nu le bate nimeni la uşă.

#68
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 18:36, said:

Facand o analogie cu discutia, este normal ca acolo unde exista resurse (aka 2 magari) nimeni nu se va confrunta cu alegeri de genul "cine se cuvine sa mearga pe magar".
La cum se expune presiunea asta socială tare mi-e teamă de uite îmbuibații, se lăfăie și alții n-au ce pune pe masă la copii Posted Image


rectificare: pe unde am scris eu de părinți bine întenționați/bună credință/rea credință. vă rog să citiți oameni normali/anormali.

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 18:36, said:

Cand exista doar unul si cand lumea nu doar comenteaza, ci intervine... sunt probleme, eu asta vroiam sa spun. Si ca echilibrul unui adult care are de ales intre a se ocupa de un batran (sau mai multi), de proprii copii si de el insusi, poate fi amenintat.
E o vorbă care spune, încearcă omu să vezi cât poate duce și-ai să te miri.

Până la urmă, despre ce e discuția asta în ansamblu? Despre un copil abuzat care ajuns adult se întreabă să facă/să nu facă la rândul lui copii? sau e vorba despre mă-sa aia care l-a neglijat. Să știu și io, că așa la general, de-a naiba, dacă nu mă-ncurc.

Adevărul este că, ideal ar fi, să avem grijă de copii, toți, indiferent dacă sunt sau nu ai noștri.

 nick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 18:50, said:

la bătrâneţe se vaită că tineretu-i egoist şi nu le bate nimeni la uşă.
... egoist și prost crescut, evident de alții, ei nu au nici o vină, nici ceapă n-au mâncat, nici gura nu le miroase. De regulă primești cam ceea ce oferi.

 nick_far_de_cap, on 14 decembrie 2012 - 18:50, said:

familia mare e benefică din toate punctele de vedere. toţi au un sprijin. e ca o reţea de siguranţă şi ştii că dacă ţi se întâmplă ceva nu cazi în gol. ai de unde să ceri un sfat la nevoie. plus că bucuriile şi sărbătorile parcă-s altceva când poţi să le împarţi cu părinţi, bunici, fraţi, nepoţi.

e o rețea care te păzește de gura lumii slobodă, din care te hrănești și în care investești permanent, n-ai timp de ce zic alții.

Edited by amonra_71, 14 December 2012 - 19:13.


#69
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 19:18, said:

La cum se expune presiunea asta socială tare mi-e teamă de uite îmbuibații, se lăfăie și alții n-au ce pune pe masă la copii Posted Image

Până la urmă, despre ce e discuția asta în ansamblu? Despre un copil abuzat care ajuns adult se întreabă să facă/să nu facă la rândul lui copii? sau e vorba despre mă-sa aia care l-a neglijat. Să știu și io, că așa la general, de-a naiba, dacă nu mă-ncurc.

Adevărul este că, ideal ar fi, să avem grijă de copii, toți, indiferent dacă sunt sau nu ai noștri.
Erau exemple separate pentru a sustine ca nu se pot generaliza anumite afirmatii. Si referitor la presiune nu era vorba de gura lumii, ci de lucruri care te afecteaza.
De exemplu tu ai 2 magari si un copil. Fratele tau are 7 copii si niciun magar. Te afecteaza daca parintii tai iti spun ca trebuie sa le dai un magar si lor, in conditiile in care sotul tau iti spune ca nu este de acord ?
Situatia ideala in care ajuti, esti bun in toate...nu exista... cred ca asta este singura problema in discutia asta.

#70
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 19:31, said:

Erau exemple separate pentru a sustine ca nu se pot generaliza anumite afirmatii. Si referitor la presiune nu era vorba de gura lumii, ci de lucruri care te afecteaza.
De exemplu tu ai 2 magari si un copil. Fratele tau are 7 copii si niciun magar. Te afecteaza daca parintii tai iti spun ca trebuie sa le dai un magar si lor, in conditiile in care sotul tau iti spune ca nu este de acord ?
Situatia ideala in care ajuti, esti bun in toate...nu exista... cred ca asta este singura problema in discutia asta.
Răspuns la aia cu măgarii și copiii: părinții mei i-ar spune fratelui mei să se descurce cu măgarul ăla, bine că-l are.
Poate eu i-aș da înainte să-mi spună cineva. Apropiat. Precum părinții. Cât despre zăoan, cu siguranță ar fi de acord cu mine, că și el are frați :)

Situația ideală nu o exista, dar măcar cu o fărâmă de înțelepciune să ne alegem, dacă tot discutăm.
Eu personal, scriu pe topic, pentru că îmi plac interlocutorii, sincer, sincer nu mă jenez să-l trag de urechi pe fimiu dacă e cazul, chit că mă reclamă în visele lui pe la protecția copilului.

#71
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 amonra_71, on 14 decembrie 2012 - 19:42, said:

Răspuns la aia cu măgarii și copiii: părinții mei i-ar spune fratelui mei să se descurce cu măgarul ăla, bine că-l are.
Poate eu i-aș da înainte să-mi spună cineva. Apropiat. Precum părinții. Cât despre zăoan, cu siguranță ar fi de acord cu mine, că și el are frați Posted Image

Situația ideală nu o exista, dar măcar cu o fărâmă de înțelepciune să ne alegem, dacă tot discutăm.
Eu personal, scriu pe topic, pentru că îmi plac interlocutorii, sincer, sincer nu mă jenez să-l trag de urechi pe fimiu dacă e cazul, chit că mă reclamă în visele lui pe la protecția copilului.
Deci pe celalalt l-ar da si el fratilor lui. Si ce parere are copilul tau, nu conteaza.
Daca am gresit cu ceva in afirmatie, spune-mi unde... nu ma supar si apreciez sinceritatea.

#72
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

 Cr1spy, on 14 decembrie 2012 - 16:55, said:

Gi_fubar cred ca a ales unul din cazurile speciale descrise in literatura de specialitate, acela in care copiii iau nastere la presiunea societatii si a familiei.
Uneori presiunea incepe cu mult inainte de asta: Trebuie sa te mariti, trebuie sa te insori... ce mai astepti ?
Alteori este indirecta si transmisa prin cutume ce tin de traditie, cultura, sistem social in care sunt valorizate anumite conditii si in acelasi timp, marginalizati cei care nu le indeplinesc.

Dpdv antropologic nasterea copiilor este un mod prin care un individ semnalizeaza celorlalti membri ai unui grup social ca este capabil sa-si gaseasca un partener cu care sa-si indeplineasca functia sexuala. Am intalnit femei care doreau cu disperare sa fie fecundate , unele fac chiar tratamente ca sa nasca un copil . Mai ales dupa o anumita varsta cand pierd probabil din atractie femeile gasesc in nastere un mod de a renaste sexual in ochii celorlalti .
Nasterea unui copil in afara casatoriei (actul de posesie reciproca) este vazuta de ceilalti membri ai comunitatii probabil ca un semn de slabiciune si rusine pentru femeia respectiva.

Copiii sunt simbol al puterii adultilor si dau o pozitie sociala . Am observat ca un adult care nu-si exercita imediat autoritatea prin diverse gesturi , mimica , tonalitatea vocii atunci cand ii este prezentat un copil ( de exemplu sa-l mangaie pe cap ) este privit ca un om slab . Tonul pitigaiat al vocii este un mod de minimalizare al copilului .
Este inca un primitivism sau animalism in ceea ce priveste relatiile dintre oameni - puterea sau dominarea cat si satisfactia de a fi deasupra celuilalt sau celorlalti este trunchiul relatiilor sociale.
Ajutorarea sau acordarea unui respect cuvenit trece intotdeauna pe planul doi .

Edited by gi_fubar, 14 December 2012 - 19:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate